Oppenheimer

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Zemakt »

Ale prd malosťou. Je to prostě tak jak píše Wolfhound. Ne třeba všude hledat nacionalismus.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ce%C ... N%C4%9Bmci
Termíny jsou to zcela běžné a odbornou literaturou používané.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Alfik »

Jak Česko, tak Slovensko, jsou postaveny na občanském principu, nikoli na principu národnostním.
Takže, občan RČS, z té části (Brno), která je dnes v Česku, je správně označován primárně jako Čech (příslušnost ku státu), a sekundárně jako Žid (příslušnost k minoritě, ať už národnostní, nebo náboženské). Zkr. tedy Český Žid.
Stejně jako byli obyvatelé Sudet označováni jako Čeští Sudeťáci či Čeští Němci.
Akurát je tam nějaký bordel ve velkých písmenech - nebo aspoň ho mám jenom já :)
Sestimsmiřte nacionalisté všech zemí :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nemal by to byť teda moravský Žid? :D

Ja to cítim proste inak. Toto sa deje len v malých štátoch, malých národoch, ktoré trpia tým že sú malé. Je to trapné. V živote som nepočul Nemca (a a ani v iných veľkých štátoch, ktoré sú tiež prirodzene mnohonárodné), označovať niekoho ako nemecké Čecha, Angličana, Francúza,...
Ešte to robia amíci, ale to je národ politický. A tiež mi to furt príde scestné, že stále po storočí, dvoch potrebujú riešiť odkiaľ prišli ich predkovia.
Ale beriem, že každý to môže cítiť inak. Ja v tom vnímam veľkú malomeštiackosť.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Zemakt »

Na svůj subjektivní názor máš samozřejmě právo. Proč tomu tak je a bylo již zaznělo. Je prostě rozdíl mezi říšským Němcem a sudetským. Jakožto mezi Švábem a Bavorákem. To že jsme všichni GOGO zkrátka neplatí. A malost s tím nemá co. Je to jen terminus technikus, jako třeba Lužičtí Srbové. Také si jim neříká Srbové.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13219
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Rase »

Samozřejmě kdokoliv může sepsat vhodnější článek (prý i těch "Čechů" bylo v programu víc) a moc rád si ho přečtu. Zkrátka se mi líbil film Oppenheimer a našel jsem zajímavý námět ku psaní. Nic víc v tom nehledejte. Osobně jsem se taky narodil v Brně a s označením Čech nemám problém.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Zemakt »

No jo, ale taky se nejmenujes Sedlaczek, že :razz:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13219
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Rase »

To sice ne, ale Polákům se to vysvětluje těžko :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Oppenheimer

Příspěvek od Wolfhound »

Rase píše: 27/7/2023, 18:58 Jediný Čech, který byl 16. července 1945 očitým svědkem historicky prvního atomového výbuchu (experiment Trinity) v poušti u Alamogorda v Novém Mexiku. Georg Placzek (1905-1955) byl zřejmě jediným naším krajanem, který se bezprostředně a výrazně podílel na vývoji atomové bomby. Český židovský teoretický fyzik a jediný občan Československa, který se na prominentním vedoucím místě podstatnou měrou podílel na americkém projektu Manhattan.
Dnes už o Placzkovi vyšel i článek:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audi ... rem-234760
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“