Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 108.
Napsal: 4/9/2023, 06:11
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 108.
V pokračování operace STALEMATE II., mělo datum 25. září 1944 svůj význam, neboť právě tento den převzal další starost o ostrov Ulithi, jako nové zásobovací základny Spojenců, od kontradmirála Blandyho, velitel Předsunutých oblastí západního Tichomoří viceadmirál John A. Hoover.
Hlavním dalším důležitým úkolem viceadmirála Hoovera pak bylo, vytvořit z atolu Ulithi strategickou základnu Tichomořského loďstva a zároveň i rekreační centrum k odpočinku spojeneckých vojáků. To proto, že atol Eniwetok ležící v Marshallových ostrovech, který tento úkol plnil v době bojů v Marianách, byl nyní již velmi daleko v týlu a již po všech stránkách nedostačoval všem potřebám.
Hydrografická loď Summer začala okamžitě mapovat tuto rozsáhlou lagunu Ulithi a čerstvě sem dorazivší prapor „mořských včel“ tam ihned zahájil výstavbu ubytovacích, velitelských a všech ostatních potřebných zařízení.
Atol Ulithi, skica je majetkem Wikipedie, zde byla zmenšena.
Tamější ostrov Falalop, v severovýchodní části Ulithi byl pak vybrán k výstavbě letiště. Letiště mělo 1 200 metrů dlouhou hlavní vzletovou dráhou. Nad Falalopem ležící ostrov Asor, posloužil k vybudování velitelství námořní základny, na ostrově Sorlen byla vybudována nemocnice se 100 lůžky a ostrov Mogmog se stal jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v celém Tichomoří, kde mohlo naráz odpočívat a nabírat nové síly současně až 20 000 spojeneckých vojáků.
Severní kotviště Ulithi a ostrov Sorlen v roce 1944, foto je majetkem Wikipedie, zde bylo zvětšeno.
Dle japonské staré, na Saipanu ukořistěné mapy, mohla ulithijská laguna naráz pojmout až 300 lodí, ale nový průzkum provedený americkou lodí Summer ukazoval, že kapacita je více než dvojnásobná (v polovině měsíce března 1945, tedy před zahájením operace vylodění na Okinawě, bylo v laguně shromážděno celkem 617 spojeneckých plavidel a nepřekážely si, říkají historické zápisy). Po celkovém vybudování této báze, se pak po několika měsících, pro závěrečnou fázi války v Tichomoří, stal atol Ulithi jednou z nejvýznačnějších spojeneckých základen na tomto válčišti.
Letiště na Falalopu poskytovalo kotvišti lodí stíhací ochranu a odtud startující letouny pak neutralizovaly i japonskou posádku na blízkém ostrově Yap. Navíc pak spolu s Angaurem a Peleliu, Guamem, Tinianem a Saipanem v Marianách byl Ulithi součástí celé linie spojeneckých opěrných bodů, které v posledním roce války zcela izolovaly všechny, spojenci neobsazené, japonské základny ve středním a jižním Tichomoří.
Pokračování bojů na ostrově Peleliu.
V operaci STALEMATE II, se nyní vraťme zpět k bojům americké 1. divizi námořní pěchoty, která již týden bojovala na ostrově Peleliu, přičemž obsadila svým 5. plukem letiště, které bylo tím hlavním cílem tamější operace.
Mapa bitvy o ostrov Peleliu, od 15. září do 15. října 1944, foto je majetkem Wikipedie.
7. pluk námořní pěchoty pak ve stejné době vyhnal Japonce z jižní části ostrova Peleliu a 1. pluk námořní pěchoty ve stejné době pronikl předními liniemi japonské obrany soustředěné v prostoru korálových hřebenů ve střední části ostrova Peleliu. Vše to bylo doprovázeno ztrátami, když ale 5. a 7. pluk utrpěly ztráty na krutost bojů takřka zanedbatelné. Mnohem horší ztráty však utrpěl 1. pluk námořní pěchoty, který, jak již zde bylo řečeno, měl 1 700 mrtvých a zraněných, což byla více než polovina jeho původního stavu. Nebylo se co tehdy divit, neboť 1. pluk námořní pěchoty útočil v tom nejtěžším terénu korálových útesů a jeskyň, proti klíčovým obranným postavením Japonců.
Celkové ztráty 1. divize námořní pěchoty po týdnu bojů na Peleliu tak činily kolem 4 000 mrtvých a zraněných.
A právě pod dojmem hlášení velkých ztrát u 1. pluku námořní pěchoty, se 21. září 1944 dostavil velitel III. výsadkového sboru generálmajor Geiger s členy svého štábu, přímo na velitelství 1. pluku. Chtěl se osobně přesvědčit o všech nahlášených skutečnostech a získat tak podklad k možnému řešení celé situace. Na místě zjistil, že je na tom 1. pluk námořní pěchoty vskutku špatně. Sdělil proto veliteli 1. divize námořní pěchoty generálmajoru Rupertsovi, že by měl být pluk stažen a nahrazen bude plukem pozemního vojska.
Generalmajor Ruperts, velitel 1. divize námořní pěchoty na Peleliu, foto je majetkem Wikipedie a bylo zde zmenšeno.
Odvěká rivalita námořníků k pozemnímu vojsku, nebyla, jak je zapsáno, Rupertsovi moc po chuti. Nedovedl si prý moc představit, „že by měl být stažen a nahrazen plukem pozemního vojska“, které bude pomáhat námořním pěšákům. Generál Geiger trval však na svém a později se ukázalo, že vzhledem k situaci se jednalo o správné rozhodnutí. Generál Geiger nařídil, aby se 1. pluk námořní pěchoty (tedy to co z něho zbylo) připravil k odsunu na Russelovy ostrovy k odpočinku a k doplnění a ihned se pak radiem otázal velitele 81. Pěší divize generálmajora Muellera, zda bude moci z ostrova Angauru poslat některý ze svých pluků na ostrov Peleliu. Ani ne za celou hodinu mu generál Mueller odpověděl, že jeho 321. pěší pluk bude Geigerovi k dispozici okamžitě, jen co doplní své zásoby munice.
Již v 10 hodin dopoledne dne 23. září se 321. pěší pluk na ostrově Angaur nalodil a o dvě hodiny později již začalo jeho vyloďování, a to na Oranžové pláži na ostrově Peleliu. A také ještě ten samý den byla začata výměna pozic na linii fronty s 1. plukem námořní pěchoty. 1. pluk námořní pěchoty pak dostal jako dočasný prostor pro svůj odpočinek Purpurovou pláž. Tam byl celý pluk zreorganizován, když zároveň plnil úlohu ochrany východního pobřeží a tří přiléhajících ostrůvků.
Bylo 30. září 1944, když 1. pluk námořní pěchoty opustil ostrov Peleliu v Palauských ostrovech.
Ve stejné době dva pluky námořní pěchoty (5. a 7.) a 321. pěší pluk z 81. pěší divize vyrazily proti japonským obranným postavením na ostrově Peleliu, a to již 24. září. Rozkaz generála Rupertse zněl vést útok a celý hlavní nápor po západním pobřeží ostrova Peleliu na sever a tak obnažit západní bok celé japonské zbývající obrany, která byla tehdy soustředěna na hřebenech, které se táhly středem ostrova. Zde pak český historik, Miloš Hubáček, kniha: Boj o Filipíny, Panorama Praha 1990., na str. 83., z amerických historických pramenů píše, cituji:
„Tímto úkolem pověřil (generál Ruperts) 7. pluk námořní pěchoty a 321. pěší pluk. Znovu se měla střetnout agresivita a odvaha útočících Američanů s fanatickým odporem dobře ukrytého a dostatečně vybaveného nepřítele, který raději volil smrt než zajetí. Nicméně útok probíhal překvapivě úspěšně a linie, již mělo být ten den dosaženo, byla dokonce překročena už v odpoledních hodinách.“
Generál Ruperts velitel 1. divize námořní pěchoty již od počátku vylodění na ostrově Peleliu nepochyboval, že se Japonci pokusí svou velmi tísněnou posádku posílit jednotkami z ostrova Babelthuapu. A na jeho pochyby skutečně došlo, neboť japonský generálporučík Inoue skutečně určil k přesunu na Peleliu 2. prapor z 15. pěšího pluku. To přesto, že z čistě vojenského hlediska sám vlastně nepokládal tento krok za nijak žádoucí. Totiž byl přesvědčen, že ostrov Peleliu stejně nebude moci být udržen a že již v krátké době jej Američané napadnou a pak vlastně ostrov Babelthaup bude mít o prapor méně zkušených válečníků k obraně tohoto mnohem většího ostrova, jak říkají japonské zápisy. Po válce se pak generál Inoue vyjádřil tak, že odeslal posily jen proto, aby posílil morálku Peleliuské posádky, že posily jsou.
A tak již první část 2. pěšího praporu byla naloděna na bárky a vyplula k ostrovu Peleliu v noci z 22. na 23. září. Bylo půl šesté ráno dne 23. září, když tyto japonské bárky uviděli pozorovatelé z amerického torpédoborce H. L Edwards a ještě na otevřeném moři jednu z bárek palbou potopil. Ostatní bárky pak dosáhly pobřeží Peleliu, jenomže tam se na ně snesla kanonáda lodních děl Američanů a ihned je také napadly pumami a palubními zbraněmi letouny z doprovodných letadlových lodí. Podle hlášení, které bylo zapsáno u křižníku Louisville, byla všechna japonská plavidla zničena a potopena, ale jakému počtu japonských vojáků se podařilo uniknout a připojit se k ostrovní obraně, nebylo zcela jisté.
Další noc odplula z ostrova Babelthaup další posila části japonského 2. praporu na patnácti lodicích. Ale i tady se situace opakovala, Američané tento japonský konvoj opět zpozorovali a podle pozdějšího hlášení byl i tento konvoj zničen. Jenomže jak se později ukázalo, a objasnil to později Japonec, kterého se podařilo zajmout. Bylo vše jinak. Japonec měl vypovědět, že asi 600 japonských vojáků se dostalo na břeh ostrova Peleliu v jeho severovýchodní části a on sám byl jeden z nich. Velitel ostrova plukovník Nakagawa tak vlastně obdržel nezanedbatelnou posilu.
A tak se opět stal, již zde předtím nechvalně známý boj o Umurbrogolský hřeben, zdlouhavou a vyčerpávající záležitostí. A i když Američané podnikali jeden útok za druhým, obrovská výhoda, „kterou skýtaly obráncům srázné útesy, prostorné a dobře chráněné jeskyně, ostré hrany tvrdého korálu a mistrovsky vybudovaná síť vzájemně se podporujících palebných stanovišť, mařila všechno jejich úsilí. Postup byl nesmírně pomalý, a i když Japonci držená oblast se den za dnem zmenšovala, plukovníku Nagakawovi stále zůstávalo dost sil a možností klást odpor“. Píše na str. 84., český historik, Miloš Hubáček, kniha: Boj o Filipíny, Panorama Praha 1990., z amerických historických pramenů.
V pokračování operace STALEMATE II., mělo datum 25. září 1944 svůj význam, neboť právě tento den převzal další starost o ostrov Ulithi, jako nové zásobovací základny Spojenců, od kontradmirála Blandyho, velitel Předsunutých oblastí západního Tichomoří viceadmirál John A. Hoover.
Hlavním dalším důležitým úkolem viceadmirála Hoovera pak bylo, vytvořit z atolu Ulithi strategickou základnu Tichomořského loďstva a zároveň i rekreační centrum k odpočinku spojeneckých vojáků. To proto, že atol Eniwetok ležící v Marshallových ostrovech, který tento úkol plnil v době bojů v Marianách, byl nyní již velmi daleko v týlu a již po všech stránkách nedostačoval všem potřebám.
Hydrografická loď Summer začala okamžitě mapovat tuto rozsáhlou lagunu Ulithi a čerstvě sem dorazivší prapor „mořských včel“ tam ihned zahájil výstavbu ubytovacích, velitelských a všech ostatních potřebných zařízení.
Atol Ulithi, skica je majetkem Wikipedie, zde byla zmenšena.
Tamější ostrov Falalop, v severovýchodní části Ulithi byl pak vybrán k výstavbě letiště. Letiště mělo 1 200 metrů dlouhou hlavní vzletovou dráhou. Nad Falalopem ležící ostrov Asor, posloužil k vybudování velitelství námořní základny, na ostrově Sorlen byla vybudována nemocnice se 100 lůžky a ostrov Mogmog se stal jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v celém Tichomoří, kde mohlo naráz odpočívat a nabírat nové síly současně až 20 000 spojeneckých vojáků.
Severní kotviště Ulithi a ostrov Sorlen v roce 1944, foto je majetkem Wikipedie, zde bylo zvětšeno.
Dle japonské staré, na Saipanu ukořistěné mapy, mohla ulithijská laguna naráz pojmout až 300 lodí, ale nový průzkum provedený americkou lodí Summer ukazoval, že kapacita je více než dvojnásobná (v polovině měsíce března 1945, tedy před zahájením operace vylodění na Okinawě, bylo v laguně shromážděno celkem 617 spojeneckých plavidel a nepřekážely si, říkají historické zápisy). Po celkovém vybudování této báze, se pak po několika měsících, pro závěrečnou fázi války v Tichomoří, stal atol Ulithi jednou z nejvýznačnějších spojeneckých základen na tomto válčišti.
Letiště na Falalopu poskytovalo kotvišti lodí stíhací ochranu a odtud startující letouny pak neutralizovaly i japonskou posádku na blízkém ostrově Yap. Navíc pak spolu s Angaurem a Peleliu, Guamem, Tinianem a Saipanem v Marianách byl Ulithi součástí celé linie spojeneckých opěrných bodů, které v posledním roce války zcela izolovaly všechny, spojenci neobsazené, japonské základny ve středním a jižním Tichomoří.
Pokračování bojů na ostrově Peleliu.
V operaci STALEMATE II, se nyní vraťme zpět k bojům americké 1. divizi námořní pěchoty, která již týden bojovala na ostrově Peleliu, přičemž obsadila svým 5. plukem letiště, které bylo tím hlavním cílem tamější operace.
Mapa bitvy o ostrov Peleliu, od 15. září do 15. října 1944, foto je majetkem Wikipedie.
7. pluk námořní pěchoty pak ve stejné době vyhnal Japonce z jižní části ostrova Peleliu a 1. pluk námořní pěchoty ve stejné době pronikl předními liniemi japonské obrany soustředěné v prostoru korálových hřebenů ve střední části ostrova Peleliu. Vše to bylo doprovázeno ztrátami, když ale 5. a 7. pluk utrpěly ztráty na krutost bojů takřka zanedbatelné. Mnohem horší ztráty však utrpěl 1. pluk námořní pěchoty, který, jak již zde bylo řečeno, měl 1 700 mrtvých a zraněných, což byla více než polovina jeho původního stavu. Nebylo se co tehdy divit, neboť 1. pluk námořní pěchoty útočil v tom nejtěžším terénu korálových útesů a jeskyň, proti klíčovým obranným postavením Japonců.
Celkové ztráty 1. divize námořní pěchoty po týdnu bojů na Peleliu tak činily kolem 4 000 mrtvých a zraněných.
A právě pod dojmem hlášení velkých ztrát u 1. pluku námořní pěchoty, se 21. září 1944 dostavil velitel III. výsadkového sboru generálmajor Geiger s členy svého štábu, přímo na velitelství 1. pluku. Chtěl se osobně přesvědčit o všech nahlášených skutečnostech a získat tak podklad k možnému řešení celé situace. Na místě zjistil, že je na tom 1. pluk námořní pěchoty vskutku špatně. Sdělil proto veliteli 1. divize námořní pěchoty generálmajoru Rupertsovi, že by měl být pluk stažen a nahrazen bude plukem pozemního vojska.
Generalmajor Ruperts, velitel 1. divize námořní pěchoty na Peleliu, foto je majetkem Wikipedie a bylo zde zmenšeno.
Odvěká rivalita námořníků k pozemnímu vojsku, nebyla, jak je zapsáno, Rupertsovi moc po chuti. Nedovedl si prý moc představit, „že by měl být stažen a nahrazen plukem pozemního vojska“, které bude pomáhat námořním pěšákům. Generál Geiger trval však na svém a později se ukázalo, že vzhledem k situaci se jednalo o správné rozhodnutí. Generál Geiger nařídil, aby se 1. pluk námořní pěchoty (tedy to co z něho zbylo) připravil k odsunu na Russelovy ostrovy k odpočinku a k doplnění a ihned se pak radiem otázal velitele 81. Pěší divize generálmajora Muellera, zda bude moci z ostrova Angauru poslat některý ze svých pluků na ostrov Peleliu. Ani ne za celou hodinu mu generál Mueller odpověděl, že jeho 321. pěší pluk bude Geigerovi k dispozici okamžitě, jen co doplní své zásoby munice.
Již v 10 hodin dopoledne dne 23. září se 321. pěší pluk na ostrově Angaur nalodil a o dvě hodiny později již začalo jeho vyloďování, a to na Oranžové pláži na ostrově Peleliu. A také ještě ten samý den byla začata výměna pozic na linii fronty s 1. plukem námořní pěchoty. 1. pluk námořní pěchoty pak dostal jako dočasný prostor pro svůj odpočinek Purpurovou pláž. Tam byl celý pluk zreorganizován, když zároveň plnil úlohu ochrany východního pobřeží a tří přiléhajících ostrůvků.
Bylo 30. září 1944, když 1. pluk námořní pěchoty opustil ostrov Peleliu v Palauských ostrovech.
Ve stejné době dva pluky námořní pěchoty (5. a 7.) a 321. pěší pluk z 81. pěší divize vyrazily proti japonským obranným postavením na ostrově Peleliu, a to již 24. září. Rozkaz generála Rupertse zněl vést útok a celý hlavní nápor po západním pobřeží ostrova Peleliu na sever a tak obnažit západní bok celé japonské zbývající obrany, která byla tehdy soustředěna na hřebenech, které se táhly středem ostrova. Zde pak český historik, Miloš Hubáček, kniha: Boj o Filipíny, Panorama Praha 1990., na str. 83., z amerických historických pramenů píše, cituji:
„Tímto úkolem pověřil (generál Ruperts) 7. pluk námořní pěchoty a 321. pěší pluk. Znovu se měla střetnout agresivita a odvaha útočících Američanů s fanatickým odporem dobře ukrytého a dostatečně vybaveného nepřítele, který raději volil smrt než zajetí. Nicméně útok probíhal překvapivě úspěšně a linie, již mělo být ten den dosaženo, byla dokonce překročena už v odpoledních hodinách.“
Generál Ruperts velitel 1. divize námořní pěchoty již od počátku vylodění na ostrově Peleliu nepochyboval, že se Japonci pokusí svou velmi tísněnou posádku posílit jednotkami z ostrova Babelthuapu. A na jeho pochyby skutečně došlo, neboť japonský generálporučík Inoue skutečně určil k přesunu na Peleliu 2. prapor z 15. pěšího pluku. To přesto, že z čistě vojenského hlediska sám vlastně nepokládal tento krok za nijak žádoucí. Totiž byl přesvědčen, že ostrov Peleliu stejně nebude moci být udržen a že již v krátké době jej Američané napadnou a pak vlastně ostrov Babelthaup bude mít o prapor méně zkušených válečníků k obraně tohoto mnohem většího ostrova, jak říkají japonské zápisy. Po válce se pak generál Inoue vyjádřil tak, že odeslal posily jen proto, aby posílil morálku Peleliuské posádky, že posily jsou.
A tak již první část 2. pěšího praporu byla naloděna na bárky a vyplula k ostrovu Peleliu v noci z 22. na 23. září. Bylo půl šesté ráno dne 23. září, když tyto japonské bárky uviděli pozorovatelé z amerického torpédoborce H. L Edwards a ještě na otevřeném moři jednu z bárek palbou potopil. Ostatní bárky pak dosáhly pobřeží Peleliu, jenomže tam se na ně snesla kanonáda lodních děl Američanů a ihned je také napadly pumami a palubními zbraněmi letouny z doprovodných letadlových lodí. Podle hlášení, které bylo zapsáno u křižníku Louisville, byla všechna japonská plavidla zničena a potopena, ale jakému počtu japonských vojáků se podařilo uniknout a připojit se k ostrovní obraně, nebylo zcela jisté.
Další noc odplula z ostrova Babelthaup další posila části japonského 2. praporu na patnácti lodicích. Ale i tady se situace opakovala, Američané tento japonský konvoj opět zpozorovali a podle pozdějšího hlášení byl i tento konvoj zničen. Jenomže jak se později ukázalo, a objasnil to později Japonec, kterého se podařilo zajmout. Bylo vše jinak. Japonec měl vypovědět, že asi 600 japonských vojáků se dostalo na břeh ostrova Peleliu v jeho severovýchodní části a on sám byl jeden z nich. Velitel ostrova plukovník Nakagawa tak vlastně obdržel nezanedbatelnou posilu.
A tak se opět stal, již zde předtím nechvalně známý boj o Umurbrogolský hřeben, zdlouhavou a vyčerpávající záležitostí. A i když Američané podnikali jeden útok za druhým, obrovská výhoda, „kterou skýtaly obráncům srázné útesy, prostorné a dobře chráněné jeskyně, ostré hrany tvrdého korálu a mistrovsky vybudovaná síť vzájemně se podporujících palebných stanovišť, mařila všechno jejich úsilí. Postup byl nesmírně pomalý, a i když Japonci držená oblast se den za dnem zmenšovala, plukovníku Nagakawovi stále zůstávalo dost sil a možností klást odpor“. Píše na str. 84., český historik, Miloš Hubáček, kniha: Boj o Filipíny, Panorama Praha 1990., z amerických historických pramenů.