• Globalní oznámení

Námořní bitva u Lindesnesu (1714)


tordenskjold-1.jpg

Dobrý den, nezapůjčili byste nám nějakou munici?

Píše se rok 1714 a právě probíhá námořní bitva mezi norským a anglickým kapitánem. Po 14 hodinách nelítostné kanonády jsou již obě lodě silně poškozené. Když Norům dojde munice, zeptají se nepřítele, zda by jim nějakou nezapůjčili. Odpovědí bylo NE!

V listopadu 1714 čelil čtyřiadvacetiletý Peter Wessel (1690-1720) válečnému soudu po bezvýsledném námořním střetnutí se švédskou fregatou. Dokumentované právní záznamy potvrzují podrobnosti celého incidentu. Psal se 26. červenec 1714 a Wessel hlídkoval se svou fregatou Løvendals Gallej u Lindesnesu, nejjižnějšího výběžku norského pobřeží. Zahlédl fregatu De Olbing Galley, plující pod britskou vlajkou, která měla na palubě 28 děl a velícím důstojníkem byl anglický kapitán Bactmann. Fregata byla postavena pro švédské námořnictvo v anglických docích a mířila do přístavu Göteborg. Když se Wesselova fregata plavící se pod dánskou vlajkou dostala ke Švédům na dostřel, Bactmann zahájil palbu. Wessel měl o deset děl méně, hodně tedy riskoval. Přesto se nevzdal a vytrvale útočil. S večerem se švédská loď stáhla a skryla ve tmě. S přibývajícím denním světlem Wessel opět zahájil boj. Obě fregaty byly značně poškozeny a jako první došel střelný prach dánské lodi. Wessel poslal na švédskou loď vyjednavače, který ocenil statečný boj a požádal o zapůjčení střeliva. To ovšem kapitán Bactmann odmítl. Poté se oba velitelé shodli na ukončení boje. Pro Wessela měla událost závažnou dohru – byl obviněn z nedostatku odvahy a vyzrazení válečných tajemství. Před soudem se obhajoval tím, že se postavil mnohem silnějšímu nepříteli a švédskou loď silně poškodil. I král Frederik IV. uznal, že Wessel je zdatným důstojníkem a povýšil ho do hodnosti kapitána první třídy, což od panovníka (který upřednostňoval pevninu před mořem, miloval slunnou Itálii a studené Grónsko, které připojil ke své říši, nikdy ani nenavštívil), bylo skutečně velkorysé. V námořnictvu jeho kariéra rychle stoupala, v roce 1715 byl povýšen do šlechtického stavu a o tři roky později byl jmenován viceadmirálem. Peter Wessel dosáhl cenných vítězství nad Švédy ve velké severní válce a vysloužil si mimo jiné přezdívku Tordenskjold. Po válce se poněkud nudil a stýskalo se mu po vzrušení z boje. Pustil se do cestování, milostných dobrodružství a karbanu. Jeho život skončil v souboji dne 12. listopadu 1720 za dosud nevyjasněných okolností. Dodnes je v Norsku a Dánsku připomínán s velkou úctou. Sochy na jeho počest najdeme v Kodani, Oslu nebo Trondheimu. Jeho portrét zdobí norskou desetikorunovou bankovku z roku 1941 a roku 1980 po něm byla pojmenována loď dánského námořnictva F356 Peter Tordenskiold.

Zdroj:
https://navalhistoria.com/tordenskjold-borrow-ammo/
https://www.amusingplanet.com/2020/09/t ... kjold.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Wessel_Tordenskjold
https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Tordenskjold

PaaKanonerOgPokaler01-976x1024.jpg
Christian Mølsted: Vyjednavač žádá o zapůjčení střeliva, 27. července 1714.

lovendals-gallej.jpg
Viceadmirál Peter Wessel Tordenskjold, autor Balthasar Denner.

Views: 3243  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Back ]

  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 319 uživatelů :: 7 registrovaných, 0 skrytých a 312 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 5792 uživatelů dne 21/6/2025, 22:20





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 449141
    Celkem témat 9129
    Total Announcements: 1589
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 25064

    Topics per day: 4
    Posts per day: 179
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 89
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 5022
    Nejnovějším uživatelem je Borus1