• Globalní oznámení

Handmitrailleuse Mannlicher M1885


Mannlicher.jpg

Handmitrailleuse Mannlicher M1885

Konstrukce samonabíjecích a samočinných pušek
z dílny Ferdinanda Karla Adolfa Josefa rytíře z Mannlicherů


Šéfkonstruktér společnosti OEWG (Österreichische Waffenfabriks-Gesellschaft) ve Steyru, světoznámý Ferdinand Mannlicher (1848-1904) se na počátku své kariéry zabýval náhradou zastaralých pěchotních pušek Werndl a jejich potencionální přestavbou. Tato práce vyústila v pokusnou pušku M1885, která byla předchůdcem světoznámé opakovací pušky M1895. V této době, ale mladý Mannlicher (nebylo mu ani třicet let) experimentoval i s mnohem inovativnější konstrukcí, kterou byla samonabíjecí puška – zkráceně Handmitrailleuse M1885 (doslova lehký ruční kulomet). Na této zbrani pracoval celkem dva roky, od roku 1883. Na začátku ještě zmíním, že tato zbraň nesmí být zaměňována s již zmíněnou opakovací puškou M1885. Tato nová pokroková zbraň využívá zpětného rázu při výstřelu (o 32 mm), kdy rychle dojde k odemčení závěru, vyhození prázdné nábojnice, napnutí pružiny úderníku a vsunutí nového náboje do nábojové komory. Načež je závěr uzamčen a zbraň je připravena k dalšímu výstřelu. Samonabíjecí cyklus funguje na principu odběru prachových (spalných) plynů z hlavně. Tyto pušky umožňují na jedno stisknutí spouště pouze jeden výstřel. Krom poloautomatické (samonabíjecí) verze, Mannlicher pracoval i na verzi plně automatické (samočinné pušce), díky čemuž se tato zbraň řadí mezi první lehké ruční kulomety.

Automatisches Repetier-Gewehr mit rückgehenden Lauf und aufsteckbaren Magazin M1885

Typ konstrukce je podobný poloautomatické samonabíjecí pušce. Rozdíl je pouze v tom, že je schopna střílet dávkami, což poloautomatická samonabíjecí puška nedokáže. Největší slabinou byla konstrukce tehdejších nábojů, jelikož byly plněny černým prachem, který po každém výstřelu znečišťoval zbraň, která se tak rychle zanášela spalinami a usazeninami. Tento problém se podařilo vyřešit až se zavedením bezdýmného střelného prachu, o několik let později, který byl ve srovnání s černým prachem mnohem výkonnější. To umožnilo značně zmenšit rozměry a snížit hmotnost nábojů a přitom zlepšit jejich balistické vlastnosti. Jak již ale zmíněno, tyto nové náboje měly teprve vzniknout a tak Mannlicher musel použít nevhodný náboj ráže 11 mm (11x58R Werndl), plněný černým prachem. Kupříkladu německá armáda zavedla moderní náboj 8x57JS, se zahrocenou střelou a výrazně zlepšenými balistickými vlastnostmi až v roce 1903 (rok před Mannlicherovou smrtí. Rakousko-uherská armáda sice přešla na náboj 8x50R Mannlicher, ale zahrocenou střelu měl až poválečný náboj 8×56R, který zavedla rakouská armáda až v roce 1930.
Velice typickým prvkem pro Mannlicherovu samočinnou pušku, je netradiční zásobník, který je umístěn po levé horní straně osy zbraně. Zásobník se tak velice podobá těžkému kulometu Salvator-Dormus, který vyráběla plzeňská Škodovka pod označením M1893. Náboje byly podávány ze shora pomocí gravitace, tedy nebyly vtlačovány pružinou, což je dost netradiční, krkolomné řešení, ale nejednalo se o neřešitelný problém. Tak jako u kulometu Škoda M.93, by bylo možno i Mannlicherův ruční kulomet, osadit nábojovým pásem nebo i zásobníkem jako u lehkého kulometu Madsen 1910. Omezila by se tak poruchovost zbraně a její zasekávání, v důsledku vniknutí nečistot do nábojové komory, což byl problém všech zbraní, nabíjených jen pomocí gravitace, kdy byla nábojová komora otevřená. Zajímavá je i konstrukce samotné zbraně, která se již nedržela jako puška s klasickou pažbou, ale pravá ruka držela pistolovou rukojeť, jako u pozdějších kulometů (MG-34), která byla umístěna pod ramenní opěrkou. Zbraň tak opticky připomíná spíš pozdější protitankové pušky. Dalším zjevným problémem byla absence opěrky hlavně, nebo dvojnožky, která by umožňovala zbraň zapřít o zem a vést přesnější palbu, což je samočinných pušek dost důležité. V plně automatické variantě by patrně chybělo i chlazení hlavně, která by se při vytrvalejší střelbě poškozovala a žár by znemožňoval řádné fungování zbraně, zasekávání nábojnic atd. Alternatiou by pak byla možnost výměny celé hlavně, ale toto řešení byla až mnohem pozdější konstrukce. Možná se zdá, že vad bylo příliš, ale je třeba si uvědomit, že v této době byly všechny konstrukce zbraní ještě ve velice rané formě a měly daleko k dnešním konstrukcím. Stále zde ještě bylo cítit ono tajemno z neznáma, kdy vznikaly nejroztodivnější konstrukce, nespoutané pozdějšími konvencemi a technickými omezeními. Mannlicherova cesta ale nebyla slepou uličkou, jak by se mohlo zdát. Obecně vzato, na obdobném principu později vznikly kulomety Browning 1917/1919, samonabíjecí pušky M2 a mnoha dalších zbraní, Mannlicher tedy udal správný směr pro pozdější vývoj. Mannlicher využil systému použitého u samočinné pušky M1885, i u pozdějších konstrukcí. Konkrétně samonabíjecí pušky M1890 (Automatisches Repetier-Gewehr mit angebohrtem Lauf M1900), M1891 (Automatisches Repetier-Gewehr mit rückgehenden Lauf und Packetlandung M.91), která již měla jednořadý zásobník ve spodní polovině zbraně, byť poměrně daleko od lulčíku. Na ni později navázala modernizovaná zbraň známá jako M1893. Ani těmto návrhům se nedostalo existence a zůstaly jen u návrhů. Důvod byl prostý, na samém konci 19.století, nedosahoval ocelářský průmysl takové úrovně, který by umožnila vznik a větší rozšíření těchto zbraní. Mannlicher zde také narážel na klasický problém, který jej pronásledoval až do smrti, a to nedostatečnou kvalitou munice, které ještě nebyla na dostatečné úrovni, aby umožnila zavedení těchto zbraní.

mann1885parts.jpg

1 – konstrukce závěru a detail kliky závěru
2 – konstrukce závěru a detail na zajišťovací jazýčky
3 - podavač
4 - horní spoušťový plát
5 - uzamykací kleště
6 – pružina podavače
7 - montáž spouště
8 – hlava úderníku
9 - držák zásobníku
10 - napínací díl úderníku
11 - záchyt kohoutku
12 - vyhazovač
13 – pružina spouště
14 – detail hlavně
15 - zásobník


Zdroj:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92& ... 94#p236994
Mannlicher Rifles and Pistols - Walter H.B. Smith (Pennsylvania, 1947)
https://www.forgottenweapons.com/mannli ... uto-rifle/
http://milpas.cc/rifles/ZFiles/Bolt%20A ... %20bio.htm
http://www.forgottenweapons.com/mannlic ... ing-rifle/

mannlicher_m1885_semi_rifle_genl_arrangement-1024x501.jpg
mannlicher_m1885_semi_rifle-1024x531.jpg
mannlicher_m1885_semi_rifle_2-1024x499.jpg
mannlicher.JPG

Views: 6469  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Back ]

  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 218 uživatelů :: 5 registrovaných, 0 skrytých a 213 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444216
    Celkem témat 9098
    Total Announcements: 1578
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24288

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4938
    Nejnovějším uživatelem je JosephheF