-
Nejnovější
-
Globalní oznámení
Britská ochranná maska pro tankové posádky
- Napsal od: Rase » 28/3/2021, 10:30
- Fórum: Pěchotní výstroj
Ochranné masky pro tankové posádky
První tanky byly poměrně neohrabané kolosy, které sice byly chráněny před nepřátelskou palbou z ručních zbraní, leč snadno jejich pancíř prorážely protitankové pušky nebo děla. Rovněž vytrvalá palba z pušek a kulometů dokázala uvolnit z vnitřní strany ocelové úlomky, které pak mohly osádku vážně zranit. Nemluvě o tom, že pokud projektil prorazil do vnitřního prostoru, odrážel se od stěn a mohl způsobit doslova masakr. Pamětníci rovněž zmiňují, že v případě zásahu docházelo k tavení kovu (podobně jako v hutích), přičemž žhavé kapičky způsobovaly hrozivé zranění. V podstatě by se dalo říct, že služba v tanku byla opravdovým peklem. Ve vozidle totiž bylo neskutečné vedro, hluk a dusivý kouř z nábojových spalin. Vojáci se snažili chránit a brzy získali speciální kožené přilby tlumící nárazy a před úlomky si zakrývali tvář speciálními maskami (hodilo by se použít i označení škraboška). Tyto byly vyrobeny z tuhé lisované kůže s jemnější přišitou na vnitřní straně, doplněné o kovové očnice s úzkými průzory a spodní část tváře chránil kroužkový závěs. K obličeji se masky připevňovaly pomocí dvou látkových šňůrek, vázaných na temeni.
Na fotografiích níže můžeme vidět ochrannou masku, která patřila britskému tankistovi, druhému poručíku Hassellovi, který ji měl v bitvě u Cambrai 20. listopadu 1917. Hassell tehdy velel tanku "Harrier", jednomu z 378 účastníků útoku, který započal v 6:30 ráno. Úspěšně postoupil za druhou linii německého opevnění (Hindenburgova linie) do vesnice Ribecourt a třetí linie dosáhl krátce po 9:00. Později téhož dne se stal "Harrier" obětí německé dělostřelecké palby, která tank vyřadila z provozu, byť se celá osádka stihla zachránit. Hassell později zaznamenal své zážitky z bitvy a byly vydány v knize The Imperial War Museum Book of First World War, která vyšla v roce 1991 a jejím autorem je Malcolm Brown. Pro zajímavost uvedu, že tyto ochranné masky pro tankové posádky nenosili jen Britové, ale jejich spojenci a poněkud paradoxně i Němci, kteří se zmocnili množství tanků, často i nepoškozených. Po opravě a zprovoznění je pak sami nasazovali do bojů a pokud to bylo možné, vybavovali osádky rovněž těmito maskami. Hodí se rovněž podotknout, že první verze kožených tankistických přileb měly problém v tom, že siluetou nápadně připomínaly německé přilby. Nebylo tedy vyjímkou, že se přidušení a zranění tankisté, při návratu k vlastním liniím, byli postříleni spolubojovníky.
Zdroj:
https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/30013368
https://www.facebook.com/PanOpticonum/p ... 269027337/
Views: 4585 • Komentáře: 3 • Odeslat odpověď [ Back ]
Novinky
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
-
- 0 Odpovědi
- 174 Zobrazení
- Poslední příspěvekod Rase Zobrazit poslední příspěvek
20/6/2025, 14:15
-
-
Brigádní generál Hennadij ŠapovalovNapsal od Rase » 20/6/2025, 09:03Fórum: Organizace, taktika, strategie
- 0 Odpovědi
- 139 Zobrazení
- Poslední příspěvekod Rase Zobrazit poslední příspěvek
20/6/2025, 09:03
-
-
- 0 Odpovědi
- 290 Zobrazení
- Poslední příspěvekod Rase Zobrazit poslední příspěvek
18/6/2025, 15:51
-
- 7 Odpovědi
- 524 Zobrazení
- Poslední příspěvekod Zemakt Zobrazit poslední příspěvek
18/6/2025, 21:22
-
- 0 Odpovědi
- 0 Zobrazení
- Poslední příspěvekod Návštěvník Zobrazit poslední příspěvek
1/1/1970, 01:00
-
-
Rozvoj europy v kontraste s ázijskými civilizáciamiNapsal od pjaro77 » 10/6/2025, 11:58Fórum: Evropa
- 28 Odpovědi
- 1396 Zobrazení
- Poslední příspěvekod palo satko Zobrazit poslední příspěvek
18/6/2025, 09:28
-
-
Kdo je online?
-
-
-
Ve fóru je celkem 1784 uživatelů :: 7 registrovaných, 0 skrytých a 1777 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 5792 uživatelů dne 21/6/2025, 22:20
-
Hledání
Statistiky
- Totals
Celkem příspěvků 448426
Celkem témat 9123
Total Announcements: 1588
Total Stickies: 14
Total Attachments: 24939
Topics per day: 4
Posts per day: 179
Users per day: 2
Topics per user: 2
Posts per user: 89
Posts per topic: 49
Celkem zaregistrovaných uživatelů 5015
Nejnovějším uživatelem je Manuelafah
Powered by Board3 Portal © 2009 - 2023 Board3 Group