• Globalní oznámení

Příspěvek Anamur


Anamur



Mamure kalesi - turecky, Anamour - francouzsky, Anamorium - latinsky, Anamorion – řecky, Անամուր (Anamur) – arménsky



Obrázek



36° 4' 53.33" N, 32° 53' 40.63" E



Dnešní monografii vezmu spíše reportážně a ne až tak popisně. Letos jsem se týden rekreoval v Turecku poblíž města Alanya a v rámci pobytu jsem si udělal výlet za jedním ze svých snů - Anamurem, hradem, který mě kdysi na obrázku neskutečně ohromil. Jel jsem půjčeným autem v mírných obavách, jak to tady funguje, ale provoz, řidičské umění a manýry se naštěstí prakticky neliší od Řecka nebo Itálie. Tajně jsem doufal (internet mi na tuto otázku nebyl schopen dát uspokojivou odpověď), že poměrně dobrá čtyřproudá komunikace povede až k Anamuru, ale na vlastní oči (a ruce) jsem se přesvědčil o opaku.



Pobřeží prostě není schůdné po celé délce. Před městem Güneyköy (v blízkosti byla antická a středověká Antiochia ad Cragum neboli Antiochia Parva či Antiochetta) do moře velmi ...

Views: 8414  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Jeden z mnoha- VEČ 831


Jeden z mnoha



Obrázek



Když jsem psal nedávno článek o MO-S 5,chtěl bych tímto upozornit i na další objekt ,který se nachází kousek od již zmiňovaného srubu .Zatimco MO-S 5 je vlastně dvoudílný srub těžkého opevnění,tak jeho kolega je teda podstatně menší.Je to totiž řopík .

Tento objekt je zajímavý tím,že vlastně nebyl zařazen do klasické linie lehkých opevnění,ale byl vložen mezi dva pěchotní sruby .A to MO-S 4 „ U šedé vily“ a již zmiňovaném MO-S 5 „Na trati“.



Obrázek



Onen vložený řopík má evidenční číslo (50)/A-160Z ,jeho vojenské evidenční číslo je 831.

Kousek dál má ještě kamaráda,který je bohužel zabetonován a jeho VEČ je 832.Oba dva jsou v kategorii Z,což znamená ,že jsou zesílené.Jelikož byly vloženy mezi dva pěchotní srub ...

Views: 11458  •  Komentáře: 11  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace. Č 1.


LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace. Č 1.

Mapa LVOVSKO-SANDOMÉŘSKÉ operace



Obrázek



, která probíhala od 13. července do 29. srpna 1944.

Již u Operace BAGRATION, a to jak při plánování, tak potom i v průběhu bylo řečeno, že se počítalo i s údery na křídlech, když se bude běloruská operace dařit.

Řekli jsme si, že se dařilo a vůbec nejpříznivější dobou bylo období BAGRATIONu, Fáze 3, kdy již byla takřka rozdrcena německá Skupina armád Střed v Bělorusku. V této době nastal čas, zaútočit plánovaně, ale i plánovitě, na jižním křídle, u 1. Ukrajinského frontu, kterému velel maršál SSSR Koněv, a jako zástupce velení STAVKA, jej dozoroval maršál Žukov. Cílem LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÉ operace bylo rozdrtit německou Skupinu armád Severní Ukrajina( "Nordukraine ") a osvobodit zbývající části Ukrajiny.

Než začneme kapitolu o - Plánování operace bylo by dobré s ...

Views: 8388  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Izrael na vlastní kůži - reportáž číslo čtyři


Obrázek

ZEMĚ VE VÁLCE A NÁROD VE ZBRANI,

aneb

STÁT IZRAEL NA VLASTNÍ KŮŽI.


Reportáž z cesty po Izraeli v rámci tematického zájezdu zaměřeného na vojenskou historii této malé země.

ÚVOD



Předchozí reportáž skončila tím, že jsme se důkladně unaveni po večeři odebrali spát. Ale bylo toho více. Byla to naše poslední noc v Tiberias, takže než jsme šli spát, tak jsme museli co se dalo už pobalit, ráno by na to nemusel být čas. Plán už byl trochu rozrušený, ale to bylo dáno okolnostmi a kolektivním dohovorem.



Den čtvrtý měl mít totiž původně tento program:



23. 3. pondělí - snídaně, mošav Támar B'Kfar - velmi zajímavé počátky osidlování Izraele počátkem 20. století, zastávka u Kibucu Degania A, B – hrdinská obrana v roce 1948, Allon More – izraelská osada na palestinském území, beseda s Gerschonem Portnoyem (bývalý příslušník speciálních jedno ...

Views: 11882  •  Komentáře: 19  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek BAGRATION. Fáze 3. Č 7.


BAGRATION 1944. Fáze 3. Č 7.

Mapa Operace BAGRATION



Obrázek



s útočnými a obrannými operacemi od 23. června do 29. srpna 1944.

Když Rudá armáda vstoupila do Polska tak je Poláci ve vesnicích a městečkách vítali různě, neboť si mnozí ještě pamatovali, jak tahle, nyní slavná RA, bojující Polské armádě ( od 1. září bojující s hitlerovským Německem) 17. září 1939 vpadla do zad. Své vojáky, polskou 1. A vítali nadšeně takřka všichni, ale mladší ročníky, které vše nepamatovali dostatečně dospěle a někteří levicově orientovaní dospělí, pak skutečně také vítali RA.

Trochu jinak oslavování RA, hodně jednostranně, leč i trochu diplomaticky, vážíc slova o vítání, líčí historické prameny, které používám - Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4. O stejné události, kterou jsem já z jiných historických pramenů uvedl na začátku, Sověti do své histo ...

Views: 12982  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Zničení železničního mostu u Neratovic 28.7.1866


Rakouská „ Severní armáda „ po prohrané bitvě „u Sadové“ ustoupila až do Dolního Rakouska a pruská armáda se zastavila asi 30km od Vídně . Nepomohla ani výměna velitele Severní armády polního zbrojmistra Benedeka za arcivévodu Albrechta Fridricha Rakousko – Těšínského.

Obrázek

Vídeň 3.8.1817- Arco Itálie 19.2.1895Po jednání obou stran konfliktu v Mikulově bylo dne 22.7.1866 bylo vyhlášeno pětidenní příměří, které mělo skončit dne 27.7.1866 ve 12.00, o tomto příměří byly zpraveny obě armády včetně pevnosti Terezín . Velitel pevnosti generálmajor Gustav von Conrad dostal současně se zprávou o vyhlášení příměří i rozkaz , který mu nařizoval po ukončení příměří provést s částí posádky pevnosti výpad do týlu pruské armády , ale cíl výpadu nebyl přesně určen a výběr byl ponechám na vlastím rozho ...

Views: 8356  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek BAGRATION. Fáze 3. Č 4.


BAGRATION 1944. Fáze 3. Č 4.

Mapa Operace BAGRATION



Obrázek



a všech dalších útočných operací probíhajících na Východní frontě od 22. června do 19. srpna 1944.

Odpověď na otázky proč a kdy se v Bagrationu zvýšily nároky na Logistiku jsou nasnadě. Do poloviny července 1944 se cesty přísunu veškerého materiálu pro vojska na frontě prodloužily o již zmíněných 500 km v průměru, když místy i o 600 km. Stejným problémem zvětšení vzdáleností tak byla i zpětná evakuace raněných, nemocných a veškerá manipulace techniky na opravy směrem do týlu a zpět. Materiálu, zvláště munice, se muselo dovážet také stále více, neboť rostl odpor Němců. Zesilujícími boji rostly ztráty útočících sovětských vojsk. Němci již od prvé dekády července stavěli stále větší překážky do postupu RA, budovali stále pevnější obranu z bojových skupin a přisouvaly stále více záloh ...

Views: 9338  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek BAGRATION 1944, Fáze 3. Úvod. Č 1.


BAGRATION 1944, Fáze 3. Úvod. Č 1.



Mapa



Obrázek



Operace BAGRATION, operace, která trvala od 22., či 23. června do 19., či 29. srpna 1944.

V popisu zde na Palbě jsem u BAGRATIONu 1944 XV. Pád 4. A v Č 2., viz tento odkaz:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=187&t=2067

, na začátku právě Č 2. napsal, že:

"Když začala 2. fáze sovětské Operace BAGRATION, znamenalo to ve středním úseku rusko – německé fronty pro Rudou armádu – prolomit německé obranné linie a postupovat směrem západně od Minska, včetně jeho dobytí. Jak víme, po splnění 2. fáze měla Rudá armáda, po 4. červenci 1944, přejít plynule do fáze 3. – útok na Kaunas, Vilnius, Grodno, Bialystok a Brest – Litevsk."

Je na čase vše rozpracovat detailněji, když o 3. fázi, o kterou nám nyní půjde, ještě podrobněji hovořím v Bilancování, viz odkaz :

Bagration 1944 XVI. Závěr. Bilance. Č 1. až Č 4.



, na začátku právě Č 2. napsal, že:

"Když začala 2. fáze sovětské Operace BAGRATION, znamenalo to ve středním úseku rusko – německé fronty pro Rudou armádu – prolomit německé obranné linie a postupovat směrem západně od Minska, včetně jeho dobytí. Jak víme, po splnění 2. fáze měla Rudá armáda, po 4. červenci 1944, přejít plynule do fáze 3. – útok na Kaunas, Vilnius, Grodno, Bialystok a Brest – Litevsk."

Je na čase vše rozpracovat detailněji, když o 3. fázi, o kterou nám nyní půjde, ještě podrobněji hovořím v Bilancování, viz odkaz :

Bagration 1944 XVI. Závěr. Bilance. Č 1. až Č 4.

...

Views: 11298  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Čs. cyklistické jednotky


Cyklisté čs. branné moci 1918 – 1939



Obrázek



V dnešní době není již pro nikoho tajemstvím, že základní kámen v říjnu 1918 vzniklé čs. armády, byl položen na troskách zaniklé rakousko-uherské armády. Nově vzniklá čs. branná moc převzala c. a k. organizační strukturu, zákonné akty, služební předpisy, ale i výstroj a výzbroj. V dobách minulých, zejména za první republiky bylo vše rakousko-uherské většinou označováno přívlastkem zkostnatělý, prohnilý, apod., přičemž toto politikum mělo u nás dosti tuhý kořínek a až v posledních desetiletích se pomalu daří uvádět věci na pravou míru. Pravdou je, že ve srovnání s armádami ostatních mocností té doby, ta rakousko-uherská v některých odvětvích zaostávala, přesto pořád patřila do úzké skupiny armád stojících na čele vojenské vědy a pokroku. Pozitivní rakousko-uherské zkušenosti s cyklistickými jednotkami, poměr ...

Views: 36190  •  Komentáře: 44  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Nová kniha Turbíny pro Luftwaffe


Obrázek



Zrod a popis prvních německých proudových motorů, takto zní podtitul nové knihy, kterou bych zde chtěl představit. Pokud bych měl obsah této publikace zhustit do jedné věty, pak by zněla třeba takto: pokud sníte o tom, že byste se chtěli vrátit do minulosti a pilotovat stíhací stroj Messerschmitt Me 262 Schwalbe, pak tuto knihu musíte mít. S trochou nadsázky lze říci, že je v této knize téměř vše, co jste chtěli vědět o tehdejších (nejen) turbokompresorových leteckých pohonných jednotkách, ale neměli jste se kde zeptat.



Eduard Dokoupil, autor.




Text z obálky knihy



Pro většinu lidí je pístový letecký motor s klasickou vrtulí cosi celkem přirozeného, Naproti tomu proudový pohon letadel v sobě ukrývá něco téměř tajemného. Zvídavý člověk si může klást otázku, jak funguje takový motor a kde jsou kořeny dnešních pohonný ...

Views: 42510  •  Komentáře: 10  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 232 uživatelů :: 8 registrovaných, 1 skrytý a 223 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444259
    Celkem témat 9099
    Total Announcements: 1579
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24297

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4939
    Nejnovějším uživatelem je RobertGog