• Globalní oznámení

Příspěvek Stíhací letoun NIEUPORT 17, 21 a 23 (1916/17)


Stíhací letoun NIEUPORT 17, 21 a 23

První světová válka

rok 1916/17




Obrázek

Nieuport 17 (replika z roku 2007)



Pokud jsem v případě stíhacího letounu Nieuport 11 „Bébé“ zdůrazňoval jeho přelomovou koncepci v podobě kulometu umístěném na horním křídle pro Dohodové mocnosti v době, kdy obě bojující strany hledali cestu k synchronizaci, tak Nieuport 17 se nesmazatelně vryl mezi stroje, které lze skutečně konečně považovat za první plnohodnotné stíhačky. V době, kdy u Britů byl do služby zařazován teprve letoun D.H.2 s pevně montovaným kulometem v pilotní gondole s koncepcí tlačného motoru, tak Francouzi již své jednotky přezbrojovali na Nieuporty se synchronizovaným kulometem. I proto se tento stroj stal jedním z neznámějších letounů celé První světové války.



Nieuport 17

U jeho zrodu, stejně jako u předchůdce Nieuportu 11 a 16, stál šéfkonstruktér letecké společ ...

Views: 3704  •  Komentáře: 0  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek NIEUPORT 11 a 16 „Bébé“


Stíhací letoun NIEUPORT 11 a 16 „Bébé“

První světová válka

rok 1915-16




Obrázek



Po mnoha a mnoha letech jsem se díky svým synům vrátil trošinku k modelařině a s překvapením jsem zjistil, že jeden ze zaprášených letounků, který se mi podařilo do dnešních dnů uchovat bez poškození ve vitrínce, není zde na Palbě vůbec popsán, ačkoliv se jedná o krásný stroj, který byl navíc ve své době na nebi světového konfliktu velice úspěšný. Tím zaprášeným modelem krčícím se ve vitrínce byl jednomístný, jednomotorový, vzpěrový jedenapůlplošník Nieuport 11 „Bébé“. No a jelikož tento typ letounu na Palbě zatím není a protože máme výročí sta let o zahájení bojů Velké války, tak jsem si říkal, že bych mohl nějaký článek na toto téma vyplodit.



Francouzi za období Velké války vyprodukovali velké množství stíhacích letadel různých typů, ale pravděpodobně nejslavnějším ...

Views: 4601  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Convair B-36 Peacemaker


Convair B-36 Peacemaker



Obrázek-Obrázek



Vznik (príčiny, súvislosti)

To, či, v akých množstvách a ako dlho bude tento "drobček" slúžiť vôbec nebolo jasné, k tomu sa dostanem neskôr. História najväčšieho amerického bombardovacieho lietadla s piestovým motorom sa začala písať vroku 1941. Vojenská situácia v Európe nebola vôbec jednoznačná a tak americké velenie muselo počítať aj s variantom, že Británia neodolá útokom hitlerovského Nemecka a padne do jeho rúk,.V tom prípade by v nasledujúcom boji proti Nemecku museli byť nasadené transoceánske prostriedky. Jedným z nich mal byť super ťažký bombardér s veľkým doletom a veľkou nosnosťou. Preto United States Army Air Corps (predchodca USAF), vyhlásil v roku 1941 konkurz na takýto stroj. Základné požiadavky sa vykryštalizovali takto: Prevádzková rýchlosť 380 - 480 km/hod., dostup 12 200 m, dolet 16 000 km a mal uniesť 45 00 ...

Views: 40459  •  Komentáře: 98  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.


Obrázek


VÁŽENÍ KOLEGOVÉ



Dne 11. prosince roku 2012 jsem na Palbu vložil rozsáhlou práci o jednom z největších vojáků 19. století. Je to tato odborná práce: VOJEVŮDCE PĚTI CÍSAŘŮ http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=277&t=5552


VOJEVŮDCE PĚTI CÍSAŘŮ, Jan Josef, Václav, Antonín, František, Karel, hrabě Radecký z Radče, aneb ČESKÝ VOJÁK BRÁNÍ TRŮN.




Práce byla přijata i díky původnímu kontroverzněji pojatému začátku s jistou nedůvěrou, ale nakonec byla celkově úspěšná a díky ní si našeho vojenského fóra všimla i jedna společenská organizace. Ta si vzala za své vrátit tohoto českého šlechtice a vojevůdce zpět do našich dějin, kde by měl mít své důstojné místo a současně se rozhodla udělat vše potřebné k tomu, aby se jeho socha která byla v letech 1919 až 1921 odstraněna a umístěna do lapidária Národního muzea a její podsta ...

Views: 36043  •  Komentáře: 88  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Speciální očista v ČSLA


Speciální očista v ČSLA



Obrázek


Základním předpisem pro provádění speciální očisty v ČSLA byl služební předpis Vševojsk-2-11 Speciální očista u vojsk.



Speciální očistou se rozumí soubor technicko-organizačních opatření směřujících k odstranění kontaminace s povrchu živé síly, bojové techniky a materiálu s cílem obnovit jejich bojeschopnost a použitelnost k plnění dalších úkolů.



Z pohledu odstraňování následků jednotlivých druhů zbraní hromadného ničení se speciální očista dělí na

- Odmořování - jedná se o dekontaminaci otravných látek

- Dezaktivaci – jedná se o dekontaminaci radioaktivních látek

- Dezinfekci – jedná se o dekontaminaci biologických zbraní



Z pohledu dekontaminovaného objektu dělíme speciální očistu na

- Speciální očistu osob

- Speciální očistu bojové techniky

Dekontaminaci budov, terénu, materiálu, výstroje a podobně nenazýváme speciální očistou, ale přímo odmořováním, dezaktivací, či desinfekcí.



Speciální očistu osob dělíme n ...

Views: 10026  •  Komentáře: 13  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Letecká esa na strojích FOKKER Dr.I versus SOPWITH CAMEL


Letecká esa na strojích FOKKER Dr.I versus SOPWITH CAMEL

První světová válka



Obrázek



Jelikož je výročí sta let od zahájení bojů První světové války, tak jsem si říkal, že by bylo vhodné zase nějaká témata oprášit, případně přidat nové. Přeci jenom tento první celosvětový válečný konflikt si podle mého názoru zaslouží výrazně větší pozornosti, než mu bylo doposud věnováno a to nejen zde na Palbě.



Jedná z věcí, která fandy Velké války často zajímá, jsou letecké souboje zřejmě nejslavnějších stíhacích letadel té doby a to Fokkera Dr.I a spojeneckého (správně Dohodového) Sopwith Camelu. V prvním případě se spíše jedná o stroj, který proslavil „Rudý Baron“, který na mě dosáhl velkou část svých vzdušných vítězství, a který až notoricky dobře známé díky rudému zbarvení. Druhý stroj je pak znám spíše díky své „blesku rychlé zatáčce“ a charakteri ...

Views: 9593  •  Komentáře: 5  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek 10 let vojenského portálu Palba.cz


Milí čtenáři, a palbáci ! aktualizováno



Čas letí rychle a neúprosně, a je to už 10 let, co jsem Palbu 24. srpna 2004 založil. Mým cílem byly diskuse o válečných událostech, vojenské technice a vojenství, ale také snaha zaplnit mezery „na trhu“.



Obrázek



Takhle vypadala Palba, v září 2004, měsíc po založení. Design "Apple", znak ještě nemáme, je použita lebka. Úvodní stránka byla určena ke zveřejňování zajímavých článků, k těmto tématům se pak dále odvíjela diskuse. Dále si všimněte počtu návštěvníků, a kdy jich zde bylo nejvíc 26. srpna 2004 celých 8 lidí najednou :)

Z více možných řešení, jsem nakonec zvolil systém phpBB plus. Rozhodl jsem se proto, že se mi líbilo portálové řešení, řazení příspěvků do kategorií, možnost psát články, rozdělovat, přesouvat a spojovat příspěvky, udělovat hodnosti, možnosti skupin, atd.



Z počátku jsme přiná ...

Views: 17023  •  Komentáře: 44  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Malá válka - Boj bez vítěze?


Malá válka- Boj bez vítěze?



Obrázek



Velice se zajímám o Maďarskou královskou armádu v letech 1919-1945 a po zveřejnění jednoho článku na toto téma mě přibližně před rokem oslovil jeden kolega zde na palbě se zajímavým dotazem:



,,Asi pred rokom som spolu s kamarátmi spracovával tému alternatívne Slovenské letectvo 1939 - 1990 a v rámci témy sme špekulovali ako by bolo možné po 2. sv udržať samostatné Slovensko v hraniciach pred Mnichovom a Viednou. Podla Vás kedy by bolo možné získať južné územia a podkarpatskú rus?



Navrhnuté boli tri možnosti:

1.) Zlúčenie Slovenska do ČSR a opetovné rozdelenie v roku 1948

2.) Snaha o neutralitu vo vojne a obsadenie území s pomocou Nemecka v roku 1944

3.) Najmenej pravdepodobná alternatíva, prekvapivá akcia v priebehu vojny.,,




Na výsledku jsme se sice moc neshodli, ale z našeho rozhovoru mě napadla další zajímavá otázka.



Jak by asi dopadla Malá ...

Views: 35885  •  Komentáře: 47  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek MOJMÍR II. a SVATOPLUK II.


MOJMÍR II (* po roce 871 – cca † 906)
Velká Morava
Kníže v letech 894 – cca 906


Mojmír II. se po Mojmírovi I, Rostislavovi a svém otci Svatoplukovi stal čtvrtým a posledním oficiálně doloženým vládcem Velké Moravy, který pocházel z dynastie Mojmírovců, jak jsme si uměle tuto dynastii pro lepší přehlednost pojmenovali. Datum ani místo jeho narození neznáme, ale dá se předpokládat, že se narodil někdy po roce 871, kdy jeho otec Svatopluk I. Veliký po vyhnání franského vojska usedá na trůn Velké Moravy. Ten se pak začal rozhlížet po vhodné nevěstě z nejvyšších kruhů, kterou by učinil svou ženu, a která by mu i pomohla v tehdy běžné sňatkové politice. Pokud se podíváme na zápis z Fuldských análů k roku 871, tak se přímo vtírá myšlenka, že tou nevěstou měla být dcera významného českého knížete, jejíž svatební průvod byl Franky přepaden a oloupen o bohatou kořist v podobě 644 koní spolu s další výstrojí. Vysoký počet ozbrojených jezdů na koni se dá také vykládat, že kromě nevěsty přicházela na ...

Views: 10673  •  Komentáře: 6  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Balada o torpédovce Demirhisar


Balada o torpédovce Demirhisar



aneb



Když se smůla lepí na paty

Jakmile 19. února 1915 začala dardanelská operace, ocitlo se turecké válečné námořnictvo ve svízelné situaci. Na pevnosti střežící Dardanelský průliv útočila silná spojenecká eskadra a viceadmirál Wilhelm Souchon musel část svých skromných sil vyčlenit k obraně Bosporu a operace na Černém moři. Proto jádro zdejší flotily zůstávalo na Marmarském moři a anglo-francouzské operace narušovala pouze minonoska NUSRET a občas i staré obrněnce ostřelující dohodové lodě. Souchonův štáb se však přesto rozhodl zariskovat a napadnout nepřátelské těžké jednotky. Jenomže Turci neměli dostatek torpédoborců, takže k uskutečnění výpadu vyčlenili pouze torpédovku DEMIRHISAR (též DEMIR HISAR), jejíž zničení by oželeli snáze, než ztrátu některého z pouhých osmi torpédoborců.



Obrázek
Jakmile 19. února 1915 začala dardanelská operace, ocitlo se turecké válečné námořnictvo ve svízelné situaci. Na pevnosti střežící Dardanelský průliv útočila silná spojenecká eskadra a viceadmirál Wilhelm Souchon musel část svých skromných sil vyčlenit k obraně Bosporu a operace na Černém moři. Proto jádro zdejší flotily zůstávalo na Marmarském moři a anglo-francouzské operace narušovala pouze minonoska NUSRET a občas i staré obrněnce ostřelující dohodové lodě. Souchonův štáb se však přesto rozhodl zariskovat a napadnout nepřátelské těžké jednotky. Jenomže Turci neměli dostatek torpédoborců, takže k uskutečnění výpadu vyčlenili pouze torpédovku DEMIRHISAR (též DEMIR HISAR), jejíž zničení by oželeli snáze, než ztrátu některého z pouhých osmi torpédoborců.



...

Views: 12980  •  Komentáře: 11  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 157 uživatelů :: 5 registrovaných, 0 skrytých a 152 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444534
    Celkem témat 9100
    Total Announcements: 1579
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24350

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4943
    Nejnovějším uživatelem je Rekir554