• Globalní oznámení

Příspěvek XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 22.


XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 22.



Mapa seřadišť a náletových směrů spojeneckých letedel dne 17. září 1944, při začátku



Obrázek



vzdušně-výsadkové Operace MARKET GARDEN.

Byla neděle 17. září 1944, když onen gigantický proud letadel všech možných typů s výsadkáři a veškerou jejich možnou výzbrojí a výstrojí přelétával kanál La Manche, a tehdy, jak později vypověděli sami výsadkáři -" přešel většinu pocit, že jsou na nedělním výletě". Než byla totiž některá "hnízda" německé PVO, protiletadlového dělostřelectva - flaků - umlčena - objevovaly se v okolí letadel obláčky výbuchů "a to přešla určitě všechny legrace". Již jednou bylo řečeno, že nad Anglií byly ztraceny kluzáky z důvodů poruch( celkem 30 z toho 23 pro Arnhem). Poruchy vlečných letadel, ale i kluzáků nad Kanálem La Manche pak znamenaly ztrátu dalších 8mi kluzáků, které musely přist ...

Views: 7701  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 19.


XIV.díl.Operace MARKET GARDEN Č 19.



Oblasti rozmístění německé 9. a 10. td SS a velitelství Bittrichova 2. ts SS ( II. ts SS) v okolí



Obrázek



Arnhemu, v druhé dekádě září 1944.

Již od Č 17., a i v Č 18 hovoříme o důležitém německém Bittrichově 2. ts SS (II. ts SS), který se od konce 1. dekády září 1944 nově soustřeďoval v oblasti Arnhemu, jako nejdůležitější a nejvýznamnější záloha německé Skupiny armád B, polního maršála Modela. Německý 2. ts SS (II. ts SS) generála Bittricha tehdy tvořily, jako nejdůležitější jednotky - 9. td SS "Hohenstaufen a 10. td SS " Frundsberg.

Řekněme si něco o nich, neboť jejich jednotky sehrály jednu z nejvýznačnějších rolí právě svou dislokací ( i když náhodnou - klidné místo k odpočinku, přeskupení a doplnění) v oblasti Arnhemu, ale i Nijmegenu - v celé "Operaci MARKET GARDEN", když nejvýznamnější, v tom špatném slova smyslu, ...

Views: 8596  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Northrop YF-117D Tacit Blue „Whale“


Obrázek

Northrop YF-117D Tacit Blue „Whale“






USAF, DARPA a Northrop Corp. spolupracovali v letech 1978 až 1985 na stavbě technologického demonstrátoru, na kterém se měly ověřit technologické postupy pro stavbu letounu B-2 Spirit (Program ASSAULT BREAKER) a otestovat radar AN/APY-3, s jehož upravenou verzí AN/APY-7 se počítalo pro letoun E-8 Joint Stars (Program PAVE MOVER). Program TACIT BLUE stál přibližně 165 milionů dolarů. Cena zahrnovala náklady na vývoj, stavbu a letecké testy. Northrop Corp. obdržel 136 milionů dolarů na stavbu technologického demonstrátoru, a záložního nekompletního draku.



Tacit Blue byl dolnoplošník ovládaný čtyřnásobně zálohovaným fly-by-wire řízením. V bohatě prosklené kabině seděl jeden pilot. Stroj poháněly dva motory Garrett ATF3-6, každý o síle 24kN. Vzduch se k motorům dostával skrze atypicky umístěný vstup v horní části trup ...

Views: 7059  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek 37 mm výsadkové PT dělo vz.1944


Vývoj tohoto extremě lehkého děla byl zahájen v Kaliningradském záv.č.8 na jaře 1941.
Na konstrukci se podíleli E.V. Čarnkov , I.A.Komarinský a V.I.Šelkov.
Vývojové práce byly zahájeny na přímý příkaz Stalina , který potřeboval vybavit výsadkové jednotky RA výkonými a lehkými zbraněmi uzpůsobenými pro letecký transport a rychlý pohyb na bojišti, jak to vyžadovala taktika výsadkových jednotek.
Této etapě vývoje lehkého PTK předcházel vývoj v letech 1936 až 1941, kdy konkretním výstupem z tohoto období byly PT zbraně PTRS a PTRD PT kanony 45mm a minomety 50, 82,107 a 120mm . Včetně prototypů aut. granátometů ráže 40 a 76mm Taubina.
Ale ani jedna zbran pro přímou střelbu nevyhovovala potřebám výsadkových jednotek.
Ráže vyvíjeného kanonu se stanovila na 37mm kvůli uspokojivému účinku tříštivého granátu a v době zahájení vývoje i výkonu proti pancíři. Toto ověřil
PLK vz.39 - 37mm.
Koncepce vysoce specializované PT zbraně s extremně dlouhou hlavní byla ověřena na PTK LPP-25 vz.1942 a byla opuš ...

Views: 8431  •  Komentáře: 6  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Program Gemini, co bylo a mohlo být


PROGRAM GEMINI, CO BYLO A MOHLO BÝT

Obrázek


Stručná chronologie


Když začaly na konci 50. let prestižní kosmické závody mezi Sovětským svazem a Spojenými státy, zaznamenali první úspěchy Sověti. Jako první dopravili na oběžnou dráhu satelit a jako první vyslali do kosmu člověka. V lodi Vostok 1 letěl nadporučík Jurij Alexejevič Gagarin a 12. dubna 1961 získal tu čest být prvním člověkem ve vesmíru.



V USA to vyvolalo poprask. Sověti byli opět první. Americký program Mercury, který měl za cíl dopravit člověka na orbitu, dosáhl svého cíle až 20. února 1962, když Zemi oběhl na palubě Friendship 7 astronaut John Glenn. Před ním se na „skok“ podíval do kosmu 5. května 1961 Alan B. Shepard. Americká odpověď přišla ihned po letu Jurije Gagarina, zpočátku v propagandistické rovině. Prezident John F. Kennedy dal již existujícímu programu Apollo, který měl na Měs ...

Views: 15948  •  Komentáře: 39  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 16.


XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 16.



Na mapě skutečného průběhu Operace MARKET GARDEN, od 17. do 26. září 1944, je ve



Obrázek



spodní části mapy Bourg-Leópold což je Leopoldsburg zmiňovaný v úvodní větě, kde se konal závěrečný brífink britského 30. as (XXX. as), pod taktovkou velitele sboru generála Horrockse, dne 16. září 1944, tedy den před spuštěním největší vzdušně-výsadkové operace všech dob. Vpravo, ke kraji mapy, asi uprostřed, je REICHSWALD - Reichswaldský les, který svým západním okrajem ležel na hranici Nizozemsko - Německo(Třetí říše), když hranice je značena slabší přerušovanou čarou s tečkami.



Byla sobota 16. září 1944 dopoledne, když se do belgického městečka Leopoldsburg (městečko Leopoldsburg tehdy leželo 15 km za spojeneckou frontou), do sálu místního kina, začali sjíždět důstojníci všech jednotek britského 30. as (X ...

Views: 7991  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Ruské říční obrněné čluny


Ruské říční obrněné čluny

Historie těchto obrněných člunů má své kořeny ve zprávě plukovníka Negovského ze dne 18.2. 1915 podané GVTU (Hlavní vojensko-technická správa) tehdy ještě carské ruské armády. Ta upozornila na potřebnost flotily vojenských lodí konstruovaných pro specifické hydrologické podmínky řek tehdejšího západního Ruska - Neman, Bobr-Narew, Visla. Ministerstvo války rozhodlo vytvořit tři oddíly říčních obrněných člunů pod správou GVIU (Hlavní vojensko-inženýrská správa - dnešní ženijní vojsko) pro jmenované řeky.

Oddíl měly tvořit:
3 ks dělových člunů
6 ks obrněných hlídkových člunů
6 ks obrněných průzkumných člunů
6 ks průzkumných člunů (rychlost 16uzlů)
4 ks člunů s přívěsnými motory
12 ks těžkých mostových souprav
30 ks otevřených pancéřovaných člunů na povozech

Všechny lodě musely být přepravitelné po železnici bez rozebrání. Vzhledem k požadovanému ponoru - 0,61m byla tímto zadáním vytvořena nová třída říčních vojenských lodí.

Říční obrněné čluny typ D
...

Views: 18000  •  Komentáře: 14  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Conqueror versus Belgrano


Conqueror versus General Belgrano



Obrázek



Malá vítězná válka

Brzy ráno 2. dubna 1982 probudila československého mořeplavce Rudolfa Krautschneidera v Port Stanley střelba, a když vylezl na palubu své jachty POLKA, uviděl elitní argentinské jednotky útočící na město. Generál Galtieri stojící v čele vojenské junty se totiž rozhodl dlouholetý spor o Falklandské ostrovy vyřešit silou a odvést pozornost vlastního obyvatelstva od vnitřních problémů „malou vítěznou válkou.“ Co nedokázaly v uplynulých desetiletích předchozí vlády, měli teď jedním překvapivým úderem získat vojáci. Potom snad Argentinci zapomenou na neutěšenou ekonomickou situaci a vlna patriotismu udrží juntu u moci. Z tohoto důvodu padlo 26. března rozhodnutí zahájit již delší čas připravovanou operaci „Rosario“ a sporné ostrovy obsadit silou.




Brzy ráno 2. dubna 1982 probudila československého mořeplavce Rudolfa Krautschneidera v Port Stanley střelba, a když vylezl na palubu své jachty POLKA, uviděl elitní argentinské jednotky útočící na město. Generál Galtieri stojící v čele vojenské junty se totiž rozhodl dlouholetý spor o Falklandské ostrovy vyřešit silou a odvést pozornost vlastního obyvatelstva od vnitřních problémů „malou vítěznou válkou.“ Co nedokázaly v uplynulých desetiletích předchozí vlády, měli teď jedním překvapivým úderem získat vojáci. Potom snad Argentinci zapomenou na neutěšenou ekonomickou situaci a vlna patriotismu udrží juntu u moci. Z tohoto důvodu padlo 26. března rozhodnutí zahájit již delší čas připravovanou operaci „Rosario“ a sporné ostrovy obsadit silou.



...

Views: 62014  •  Komentáře: 90  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Romanizace římských provincií


ROMANIZACE


Vysvětlení pojmu romanizace

„Skutečnost, že obyvatelé podmaněných zemí přijímali jazyk a jeho prostřednictvím i kulturu svých podmanitelů, lze vskutku označit za nejvýraznější pozitivní přínos římského panství.“ (BURIAN, Jan: Římské impérium: vrchol a proměny antické civilizace. Praha 1997, s. 81)

Romanizace se považuje za jeden z trvalých následků římské vlády. Musím zdůraznit slovo trvalý, neboť i dnes se s následky romanizace běžně setkáváme a to především v oblasti jazykové. Vždyť ve většině evropských jazyků máme výrazy převzaté právě z latiny a v odborných kruzích, uveďme například lékařství, se latina ještě hojně využívá.

Samotný pojem můžeme vysvětlit jako proces postupného převládání římské kultury, jazyka a vlivu v provinciích římské říše. Romanizace se však nevyvíjela mechanicky ani rovnoměrně. Nemůžeme ji pokládat za následek římského nátlaku nebo za cíl, jež si Římané vytkli v době, kdy v podmaněných provinciích začali budovat svou administrativu. A proces roman ...

Views: 8762  •  Komentáře: 1  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 13.


XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 13.



K připomenutí ještě mapa Západní fronty, která ukazuje, kde se Němcům podařilo zastavit



Obrázek



"úprk", ústup - po Falaiské kapse - do 15. září 1944.

Zpravodajské informace v Operaci MARKET GARDEN.

Když navštívil britský generálmajor Kenneth W. Strong zpravodajský náčelník štábu SHAEF svého nadřízeného náčelníka štábu SHAEF generála Bedella Smithe dne 15. září 1944, tedy 2 dny před spuštěním "Operace MARKET GARDEN", nebylo to proto, aby řekl, že je vše stejné a v pořádku, a že se zpravodajské informace nezměnily. Ne, britský generál přišel náčelníku SHAEF říci, že poslední vyhodnocení skutečně říká, že jsou v oblasti ARNHEMU a NIJMEGENU německé tankové jednotky.

Tahle informace z 14. a 15. září 1944, že jsou v oblasti "Operace MARKET GARDEN" tankové jednotky, nebyla při získávání zpravodajských informací ...

Views: 7360  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 159 uživatelů :: 7 registrovaných, 0 skrytých a 152 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444951
    Celkem témat 9103
    Total Announcements: 1581
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24436

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4958
    Nejnovějším uživatelem je Alenvuche