• Globalní oznámení

Příspěvek Vývoj organizace protitankové obrany Rudé armády za války


Obrázek

RUDÁ ARMÁDA V OBRANĚ

ORGANIZACE PROTITANKOVÉ OBRANY V PRŮBĚHU VELKÉ VLASTNECKÉ VÁLKY




ÚVOD

Už na počátku válečného střetnutí s nepřítelem, musela sovětská - bránící se a ustupující – vojska odrážet velké tankové údery. Sovětská tanková vojska ve své podstatě nesehrála v tomto počátečním sražení žádnou zásadní roli. Sovětské tanky neobstály proti tankům protivníka ani palebně, a ani balistickou ochranou. Malé množství kvalitní tankové techniky nemohlo nějak zásadně celkový průběh střetnutí ovlivnit.



Naopak kompaktní, dobře řízena německá tanková vojska, kdy i malá tanková jednotka bojovala vysloveně profesionálně, dokázaly zajistit neuvěřitelná tempa postupu a vojáci Rudé armády zažívali těžké časy. A pokud se střelecká divize ocitla na směru hlavního úderu nepřítele, byla ve své podstatě zničena za něk ...

Views: 10688  •  Komentáře: 12  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Svobodný stát Kongo


King-Leopold-II-Belgium-1901.jpg

Řídit stát jako firmu

Tento termín sice pochází až z moderní doby, ale skvěle sedí na hrůzovládu belgického krále Leopolda II. nad Kongem. Leopold II. Belgický (1835-1909) proslul svou tvrdostí a bezcitností, především ke svému nejbližšímu okolí. Vládl Belgii čtyřicet čtyři let a jeho cílem bylo zanechat Belgii bohatou a silnou. Dokážete si tedy představit, jakým způsobem probíhala jeho vláda nad kolonií bohatou na nerostné suroviny, jako bylo Kongo. Leopold nastoupil na Belgický trůn roku 1865 a usmyslel si, že je jen velké mocnosti, ale rovněž Belgie musí mít svou kolonii. Poohlížel se po různých oblastech v Brazílii, na Filipínách, Tchaj-wanu a v údolí Nilu. Leč ty již byly zabrané. V novinách ale narazil na reportáže z africké výpravy dobrodruha Henryho Mortona Stanleyho, což krále přimělo zaměřit svůj zájem na Africký kontinent. Belgický parlament se s jeho megalomanskými choutkami neztotožňoval, nicméně mu poskytl potřebný kapitál, a ...
Přílohy
1_oDR3Z2t75xKAZe3gpabk0g.jpg

Views: 9349  •  Komentáře: 10  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Zabijácká minonoska Nusret


Zabijácká minonoska Nusret



Obrázek

Osmanská říše provozovala na přelomu 19. a 20. věku sice početnou, ale jak se ukázalo během řecko-turecké války, nebojeschopnou flotu. Proto i zapřísáhlý odpůrce válečného námořnictva - sultán Abdulhamíd II. -, uznal že časy, kdy beztak zastaralé jednotky nečinně rezivěly v istambulské zátoce Zlatý roh skončily, a uvolnil finance na přestavbu několika obrněnců a objednávku chráněných křižníků HAMIDIYE a MECIDIYE doplněných později menšími plavidly. Na tyto skromné počátky koncem první dekády 20. století navázal jeho nástupce Mehmed V. dosazený na trůn během tzv. mladoturecké revoluce. Tehdy do země přicestovala britská námořní mise pověřená nevděčným úkolem modernizovat zdejší loďstvo, a její vedoucí admirál D. Gamble svým chlebodárcům předložil námořní program zahrnující 7 bitevních lodí, 6 křižníků 20 torpédoborců a ...

Views: 15336  •  Komentáře: 24  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Muž který nehajloval


10423536-1x1-large.jpg

Muž který nehajloval

August Landmesser (1910-1944) žil dlouho dosti obyčejným životem. V naději na lepší pracovní vyhlídky, vstupuje v roce 1931 do NSDAP. Získává místo v docích Blohm & Voss v Hamburku. Čtyři následující roky zde pracuje ale následně je z NSDAP vyloučen. Důvodem je jeho vztah s židovkou - Irmou Eckler. V srpnu požádal o výjimku pro uskutečnění sňatku, leč neúspěšně. O měsíc později vstoupí v platnost Norimberské zákony. V říjnu 1935 se páru narodí dcera Ingrid, jako nemanželské dítě. S pocitem bezmoci přichází Landmesser 13. června 1936 do loděnice Blohm & Voss, aby zde spolu s dalšími dělníky přihlížel prvnímu spuštění lodi SSS Horst Wessel na vodu. V okamžiku kdy dav pozvedl ruce k pozdravu, na protest zůstávají Landmesserovy ruce pevně přitisknuty k hrudi. V roce 1937 zhoustne atmosféra kolem mladého páru natolik, že se August i s opět těhotnou Irmou rozhodnou uprchnout do Dánska. Jsou však zadrženi, Landmesser obviněn a ...
Přílohy
jedine-foto-rodiny.jpg
august-landmesser.jpg
559413e8eab8eac877d8d3ce.jpg

Views: 9385  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Těžký osud jedné divize a jejího velitele


Obrázek

PÁR SLOV O JEDNÉ SOVĚTSKÉ DIVIZI A JEJÍM VELITELI.




44. horská střelecká divize Rudé armády byla s divize s dlouhou minulostí, ale velmi krátkou přítomností a bez budoucnosti.



Byla zformována na základě výnosu ÚV VKS(b) a Sovnarkomu ze dne 23. dubna 1941 č. 1112-45 na základě tradiční pěší – střelecké divize číslo 44. Tedy 44. Kyjevské divize Řádu Rudého praporu s čestným názvem Ščorsova. A tak logicky musí následovat soubor informací o této divizi, co byla předchůdcem námi sledované vojenské součásti.



Původní divize, tedy 44. střelecká vznikla 15. srpna 1919, bojovala v občanské válce na Ukrajině, ve válce s Polskem a po dlouhých mírových letech se podílela na obsazení Polska a nakonec bojovala ve válce s Finskem. Její poslední akce před zásadní změnou byla účast na obsazení Besarábie a Severní Bukoviny.



Jedním z jejích pr ...

Views: 8109  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Oblast Jižních Sporad na podzim 1943


Oblast Jižních Sporad na podzim 1943



Obrázek


Situace na bojištích ve Středomoří se s koncem léta dramaticky proměnila se italskou změnou válčících stran, Německo muselo urychleně reagovat na změnu poměrů jak na italské pevnině, tak v oblastech Balkánu kontrolovaných italskou okupační mocí. Zatím co situace na italské pevnině se poměrně rychle jakž takž stabilizovala vznikli pro německý generální štáb dvě velké oblasti problémů. V okupované Jugoslávii přešlo obrovské množství válečného materiálu do rukou partyzánské armády NOVJ a po německým Wehrmacht provedených masakrech zajatých a internovaných italských vojáků na ostrovech v Jónském moři, se k partyzánskému hnutí přidali i stovky původně italských vojáků. Druhou byla oblast Jižních Sporad, možná známějších jako Dodékanéské ostrovy, kterou držela italská vojska. U těchto sil se silně projevovala neochota k dalšímu boji a ze služby se v podstatě stala velká placená dovole ...

Views: 13603  •  Komentáře: 9  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek POLEMIKA - Racionálna modernizácia BVP-2


Obrázek



BMP/BVP je takpovediac „nemodernizovateľná“ konštrukcia. Všetky pokusy ju modernizovať totiž narazia na základný konštrukčný problém – málo miesta a nízka rezerva hmotnosti. BVP sú skrátka nízke, kompaktné vozidlá, kde dnes už výška a/alebo objem pre výstroj vojakov priestorovo nepostačuje. To je ale aj základ „začarovaného kruhu,“ alebo „kliatby“ BVP.



„Začarovaný kruh,“ alebo „kliatba BVP“



Akákoľvek principiálna modernizácia zvýšením korby a/alebo navýšením balistickej ochrany, sa dostáva do začarovaného kruhu – zvýšila sa hmotnosť, treba teda navýšiť výkon motora a najmä -kompletne prekonštruovať pojazdové ústrojenstvo. Zásadné zvýšenie protimínovej ochrany navyše vyžaduje už aj zásahy do konštrukcie korby. Čo spolu, s ostatnými obvyklými modernizačnými prvkami, zrazu stojí toľko – že modernizácia stráca zmysel.



Nezanedbateľným dôsledk ...

Views: 187091  •  Komentáře: 1487  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Rakousko-uherské polní čepice


P1236558.jpg

Polní čepice c. a k. armády

Po katastrofálním výsledku Prusko-Rakouské války (1866) a vzniku Rakousko-Uherska, bylo nutno zavést nový a především levnější polní stejnokroj. Tyto změny se samozřejmě týkaly rovněž pokrývek hlavy. Původní čáka zůstala u pěších pluků zachována, ale nově byla nošena pouze jako součást slavnostní uniformy. Táborová pokrývka hlavy, nošená mimo službu a při práci, tvarem odpovídala čepicím pro jízdu (prostá "lodička"). Poprvé byla zavedena u pěchoty v roce 1868 a označována byla jako Lagermütze - "táborka". Čepice se vyráběla ze světlemodrého (Lichtblau) sukna. Skládala se z těla, nátýlníku, který bylo možné při nepřízni počasí stáhnout přes uši a soukenného čelního štítku, který bylo možné sklopit (jinak byl ukryt za lemem). Již v roce 1871 byl zaveden inovovaný vzor čepice (Kappe), doplněný lakovaným koženým štítkem. Tento typ byl určen pro denní službu v kasárnách, na cvičení, vycházky a především pro polním nasazení. Nový model b ...
Přílohy
HAT.04.jpg
HAT.20.jpg
HAT.02.jpg

Views: 13469  •  Komentáře: 19  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Protitankové dělostřelectvo Rudé armády


Obrázek

PROTITANKOVÉ DĚLOSTŘELECTVO RUDÉ ARMÁDY




ÚVOD

v rámci cyklu o Rudé armádě v obraně v období Velké vlastnecké války jsem už popsal ledacos. K tomu se mi při tvorbě podařilo vyčlenit i doplňkové práce na určitá témata. Další díl bude vývoj protitankové obrany a z toho logicky vyplynula potřeba nějakým způsoben popsat prostředky, ze kterých se protitanková obrana Rudé armády sestávala. Popsal jsem protitankové pušky- jen lehce, Mirek 58 o nich na Palbu práci v minulosti vložil, řešil jsem plamenomety a další pěchotní ohňometné prostředky. A tak sem nyní vkládám práci o protitankových kanónech.



První dělostřelecká protitanková zbraň: 37 mm protitankový kanón vz. 1930, rusky 37-мм противотанковая пушка обр. 1930 г.







...

Views: 15604  •  Komentáře: 23  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek 44.Horská Střelecká Divize u Lipovce


44.HORSKÁ STŘELECKÁ DIVIZE U LIPOVCE

Určitě někteří z vás slyšeli či četli něco o bojích armády Slovenského štátu na východní frontě. Jedním z vojenských vystoupení byla i tzv. bitva u Lipovce, kde se proti Slovákům postavila 44.Horská Střelecká Divize. O slovenské Rychlé brigádě či jiných slovenských útvarech, je toho známo poměrně dost.Zkusme si představit protivníka, který Slovákům u Lipovce zle zatopil.

Takže něco k oné 44.horské střelecké divizi.
Příslušníci této divize si prošli boji už při obsazování Polska a Finska v roce 1939-40.
Po vypuknutí války s Německem byla tato divize někde u poblíž Maďarska a v polovině července 1941 organizovaně ustupovala. Některé pluky vedly zadržující boje, ale hlavní síly zůstali netknuté.Tato divize podléhala 8.střeleckému sboru 12. armády.Hlavní síly této divize se jako celek právě dostali prvně do boje u Lipovce proti Slovákům a německé 295.pěší divizi.
Tato divize se po ústupu nacházela u městečka nebo obce Vinnice a do prostoru Lipovce se do ...

Views: 8409  •  Komentáře: 8  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 288 uživatelů :: 9 registrovaných, 0 skrytých a 279 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444231
    Celkem témat 9099
    Total Announcements: 1579
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24293

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4939
    Nejnovějším uživatelem je RobertGog