• Globalní oznámení

Příspěvek Nikola Tesla a rádiově řízené zbraně za Velké války


aHR0cDovL28uYW9sY2RuLmNvbS9oc3Mvc3RvcmFnZS9hZGFtL2RhMmUzNWNlMWFhMGNhM2FkMjNkZjBiNGE5YTBlNzczL3Rlc2xhLWNhcnRvb24tNjMwLmpwZw==.jpg

Nikola Tesla a rádiově řízené zbraně za Velké války

"Vývoj a rozvoj člověka je životně závislý na vynálezech. Vynález je nejdůležitějším produktem jeho tvořivého mozku." - Nikola Tesla

Poněkud málo známým faktem je, že Rakousko-Uherský vynálezce, fyzik a konstruktér elektrických strojů, zařízení a přístrojů, Srb dlouhodobě žijící v Americe - Nikola Tesla (1856-1943) se již v roce 1893 zabýval dálkovým, bezdrátovým ovládáním různých strojů. Což bylo o celé dva roky dříve, než začal experimentovat s bezdrátovým telegrafem italský fyzik, vynálezce, podnikatel a politik Marchese Guglielmo Marconi (1874-1937). Ač je Marconi považován za autora bezdrátového telegrafu, prvního způsobu radiového spojení, ve skutečnosti si stejný vynález patentoval, o několik let dříve, Nikola Tesla. Na výstavě v Madison Square Garden, v roce 1898, představ ...
Přílohy
Výstřižeřčřčřžžžk.JPG
Výstřižekrertt.JPG
Výstřižekttttz.JPG

Views: 10926  •  Komentáře: 15  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek ČSR roku 1945. Pražské povstání. Č 28.


ČSR roku 1945. Pražské povstání. Č 28.

Mapa s postavením i 1. čs. armádního sboru na řece Ondavě, k datu 12. ledna



Obrázek



, a celkovými útoky RA do 18. února 1945. kdy v ČSR byla vojska již u Lipt. Mikuláše.

Nyní se přesuneme do prosince roku 1944, k 1. čs.armádnímu sboru, kde právě v řečené době, po těžkých a krvavých bojích v Karpatech, zaujaly vojáci sboru obranu na řece Ondavě. 1. čs. armádní sbor přešel pod velení sovětského 4. Ukrajinského frontu, kterému velel generál Petrov. Od 6. prosince roku 1944 se pásmo působení 1. čs. armádního sboru začalo rozšiřovat až dosáhlo své tehdejší největší šířky, téměř 40 km od vesnice Ciechania pod hlavním karpatským hřebenem až po Breznicu. Poté nastala v bojích přestávka, kterou rušila jen občasná střelba dělostřelectva a průzkumné aktivity hlídek. A právě doba bojového klidu, byla doba, kdy ...

Views: 6613  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Projekt 1144 Orlan – bitevný krížnik studenej vojny


Obrázek



Atómové raketové krížniky projektu Orlan (v kóde NATO Kirov, podľa pôvodného mena prvej jednotky) predstavujú veľkostný i technologický vrchol konštrukcie hladinových bojových plavidiel (s výnimkou nosičov leteckej techniky) v bývalom Sovietskom zväze. Dodnes sú ikonou VMF a zrkadlom jeho stavu – v dobrom i v tom zlom.



Trochu histórie



Vývoj toho čo dnes spoznáme pod týmto menom začal v polovici 60-tych rokov v konštrukčnej kancelárii CKB-53, v dnešnej dobe fungujúcej ako „Северное Проектно-Конструкторское Бюро".



Pôvodne šlo o plavidlo strednej veľkosti, s výtlakom cca 9 000 ton. V podstate malo ísť o náhradu raketových krížnikov Projektu 58 Groznyj (v kóde NATO Kynda) a krátko po nich stavaných plavidlách Projektu 1134 Berkut (v kóde NATO Kresta-I), ktoré posilnili stavy VMF behom 60-tych rokov (4ks z každého typu).



Raketový krížnik Admi ...

Views: 62396  •  Komentáře: 132  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Charakteristické rysy rozvoje obranného boje Rudé armády.


Obrázek

RUDÁ ARMÁDA V OBRANĚ



Kapitola druhá: CHRAKTERISTICKÉ RYSY ROZVOJE OBRANNÉHO BOJE RUDÉ ARMÁDY ZA VELKÉ VLASTENECKÉ VÁLKY



PÁR SLOV ÚVODEM




Taktika vševojskového obranného boje se za probíhající Velké vlastenecké války rozvíjela. Základ byl to, co jsem popsal v prvním díle tohoto cyklu, ale je logické, že každý den Rudá armáda nabírala zkušenosti a bylo stále jasnější, že předválečné postuláty nevyhovují. A tak se přihlíželo ke všemu, co neskutečným počtem životů zaplacené zkušenosti přinesly.



Při organizování boje v obraně se muselo přihlížet k tomu, jak útočí nepřítel. A co si budeme nalhávat, byl to nesmírně zkušený nepřítel. Než překročil sovětskou státní hranicí, porazil polskou, norskou, belgickou, nizozemskou, francouzskou, řeckou a jugoslávskou armádu a dvakrát dal pořádný výprask britské armádě. Válčit prostě uměl.



J ...

Views: 12461  •  Komentáře: 16  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Polní potravinové dávky


Obrázek

Polní stravovací balíčky Německé armády




Německá armáda se v období Druhé světové války o své vojáky snažila starat po všech stránkách, to jak se jí to dařilo v reálu nechme prozatím být, nebo ponechme následné diskuzi. Jak by jsme dnes řekli, logistici se postarali o to aby měli vojáci stále možnost něco k jídlu mít. V rámci vyšších jednotek fungovali polní kuchyně, pekárny, jatka a vůbec celé materiální zabezpečení. To necháme dnes být a budeme se tomu věnovat třeba někdy příště. Je to zajímavé a článek by stál za to.





Zaměříme se na to co měl takový obyčejný německý pěšák v poli sebou za jídlo, kolik toho bylo a kdy se tomu mohl věnovat. V první řadě, v malé polní každého vojáka se musela vyskytovat "železná zásoba", ta byla k dispozici ve dvou úrovních. Jako "Poloviční dávka" a "Plná dávka". První byla součástí druhé. "Poloviční železná zásoba" se skládala z konzervy hovězího nebo vepřového masa ve vlastní šťávě o hmotnosti ...

Views: 15419  •  Komentáře: 14  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Palivo pro spalovací motory Třetí říše


Palivo pro spalovací motory Třetí říše

První zmínka o domácí, tedy německé ropě pochází z roku 1546 z díla Georga Bauera ( Georgias Agricola).

První ropný vrt ( spíše studna) byl vyvrtán severně od Hannoveru ve Wietze roku 1859. Průmyslové využití těžené ropy znamenal až nález ropného pole Olheym a těžba na průmyslové úrovni v roce 1881.



Palivová bilance Německa v době WWII



Obrázek



Nástup éry spalovacích motorů ovšem pro Německo znamenal veliký rozpor.

Německo mělo dostatek uhlí, černého i hnědého, ovšem nicotné zdroje ropy. Tento problém se řešil importem potřebné ropy, což pro pokojnou dobu před rokem 1914 bylo vyhovující. Jediná složka, která byla na tomto stavu bita, byly ozbrojené síly německého císařství. Nutnost importu ropy ji doslova svazoval v akci i v rozvoji.

Částečné řešení problému se vynořilo z chemické laboratoře Frie ...

Views: 16283  •  Komentáře: 13  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Alexej Petrovič Maresjev


Alexej Petrovič Maresjev


Obrázek



Tento článek je o jednom z tísíců sovětských pilotů.Onen pilot se jmenoval Alexej Petrovič Maresjev a byl vyjímečný tím,že létal a sestřeloval letadla nepřítele i přesto,že byl těžce handicepovaný.Měl totiž amputované obě nohy pod koleny.Tak jako britské RAF mělo svého Douglase Badera,Čechoslováci měli Ladislava Kadlece,tak i letectvo Sovětského Svazu mělo svého hrdinu.I když je třeba přiznat,že v řadách sovětského letectva létali i další piloti s amputovanými končetinami.Udajně mělo jít o 8 letců.Já osobně vím o dvou.Tí z nás dříve narození určitě pamatují knihu Příběh opravdového člověka,kterou napsal Boris Polevoj a která je vlastně o Maresjevovi.Podle této knihy byl natočen i film,který jsem jako dítě zhlédl,ale už si ho moc nepamatuji,takže si ho budu muset stáhnout a pustit.
...

Views: 19366  •  Komentáře: 23  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Přechodná válečná lokomotiva BR 52 I I I


Část třetí
P o v á l e č n é o s u d y
Po ukončení druhé světové války se na obsazených územích a v Německu na- cházela spousta lokomotiv řady 52 v provozním stavu, také rozpracovaných (v různých fázích výroby), ale i zničených válečnými událostmi. Rozpracované lokomotivy byly dokončovány tak, aby byly nahrazeny válečné ztráty. Všechny tyto lokomotivy sloužily u železničních správ státu, kde se v květnu 1945 nacházely. Výjimkou byly „kořistní“ lokomotivy, které si na územích, obsazených RA, nárokoval SSSR jako náhradu válečných škod. Je známo mnoho případů, kdy RA rekvírovala stroje, které patřily „domovským“ železničním správám. Tyto sporné případy se musely řešit na úrovni vlád dotčených států a SSSR.
1. N ě m e c k o
NDR (východní zóna)
Německé říšské dráhy (DR), jako nástupnická železniční správa v NDR, převzaly 1150 strojů ř. 52. U DR se ř. 52 stala jednou z nejdůležitějších řad v provozu. Lokomotivy prošly řadou rekonstrukcí, nutných pro zhospodár- nění jejich provozu. Některé l ...

Views: 6601  •  Komentáře: 1  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek ČSR roku 1945. Pražské povstání. Č 25.


ČSR roku 1945. Pražské povstání. Č 25.

Mapa východní fronty i s územím ČSR



Obrázek



, k datu 1. dubna 1945, kam za tři dny poté, do Košic, přijel její prezident i s doprovodem.

Když skončilo v košickém divadle oficielní přivítání vládní delegace, v čele s prezidentem Benešem, nastaly problémy s ubytováním všech, kteří z Moskvy přijeli.

Takřka žádný problém nebyl, před 72 lety v Košicích, s ubytováním prezidenta s manželkou a jejich obsluhou. Již předem bylo jasné, že budou bydlet honosné masivní patrové vile z konce 19. století. Vila měla mohutný zdobený portál, střecha byla pokryta barevnou mozaikovou střešní krytinou, která byla typická pro maďarský stavební styl. Předtím v ní bydlel bohatý maďarský továrník. V přízemí honosné vily měl tak Beneš k dispozici dva velké a parádní sály pro všechna oficiální shromáždění. Dále zde bylo několik místností, kte ...

Views: 6512  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 1941


Obrázek

STŘELECKÝ PLUK RUDÉ ARMÁDY



ÚVOD:


Střelecký pluk Rudé armády byl vojenským tělesem, považované za základní a vzhledem ke své organizační struktuře za první plně autonomní vojenské těleso. Střelecký pluk se totiž na rozdíl od nižšího vojenského tělesa skládal ze všech druhů pěších jednotek, a úplného bojového a týlově - technického zabezpečení.



Střelecký pluk byl prvním vojskovým tělesem, které mělo přiděleno:

- číslo, například 125. střelecký pluk

- krycí číslo, například Vojenský útvar – či přesněji Vojenské těleso 4527

- plukovní úřední razítko

- bojovou zástavu, jako symbol cti a bojové slávy



V době bojových operací pokud pluk bojoval statečně a dělal armádě čest, mohl získat:

- vyznamenání, nejčastěji to byl Řád rudého praporu

- oslavné stuhy nebo stuhy se zvěčněním mateřského posádkového města

- čestný název, například dle významné ...

Views: 18907  •  Komentáře: 27  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 289 uživatelů :: 5 registrovaných, 0 skrytých a 284 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444200
    Celkem témat 9098
    Total Announcements: 1578
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24280

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4938
    Nejnovějším uživatelem je JosephheF