• Globalní oznámení

Příspěvek Bulharsko 1944 až 1945. Č 1.


Bulharsko 1944 až 1945. Č 1.

Mapa Bulharského carství, i se získaným územím



Obrázek



, jak vypadalo v době 2. světové války.

Bulharsko do osvobození RA v září 1944.

Další ze satelitů Německa, carské Bulharsko (Bulharské carství, viz Wikipedie:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bulharsk% ... rstv%C3%AD

, bylo na řadě hned po skončení JASKO-KIŠINĚVSKÉ operace, jen co by Rudá armáda dorazila na rumunsko-bulharské hranice svým 3. Ukrajinským frontem, kterému velel generál Tolbuchin. Jako i v ostatních státech, tak i také v Bulharsku vzniklo povstání do kterého se zapojily i místní partyzáni. Poslechněme si nejprve co o Bulharsku ve druhé světové válce, do příchodu Rudé armády, říkají východní historické prameny, rétorikou doby a rétorikou bolševiků, rétorikou třídního boje. Popisují i ekonomicko-politickou situaci země. Cituji:



" Po dokončení JASKO-KIŠ ...

Views: 7729  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Bf 109 na povstaleckém nebi-SNP


Bf 109 na povstaleckém nebi-SNP



Obrázek



K napsání tohoto článku mě inspirovala stuka,která napsala nedávno článek- Pohľad na Slovenské národné povstanie zo vzduchu.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=164&t=6825

Tak jsem se rozhodl něco málo přidat jako takové volné pokračování :D .Článek je i na vojna.net.





Slovenské letectvo je bezesporu velice zajímavým tématem.Na toto téma už bylo vydáno spousta knih a studií.Chtěl bych se v tomto článku zaměřit jen na jeden typ stroje ,které Slovenské Vzdušné Zbraně používalo.Vlastně se ani nebude jednat o SVZ,ale o tzv.Kombinovanou letku,kde 4 tyto letadla bojovala.Oním letadlem je Messerschmitt Bf 109.I když SVZ a Kombinovaná letka jsou vlastně dvě odlišné věci,musíme vzít v potaz,že tato letka vznikla v době Slovenského Národního Povstání a její stroje,letci i pozemní personál se rekrutoval ze Vz ...

Views: 9165  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Izrael na vlastní kůži - reportáž číslo pět


Obrázekxxxxx Obrázek


ZEMĚ VE VÁLCE A NÁROD VE ZBRANI,

aneb

STÁT IZRAEL NA VLASTNÍ KŮŽ
I
.


Reportáž z cesty po Izraeli v rámci tematického zájezdu zaměřeného na vojenskou historii této malé země.


ÚVOD


Předchozí reportáž skončila tím, že jsme se po první procházce po městu měst Jeruzalémě, dopravili přes něco jako hraniční přechod do města, jehož jméno také zná asi každý člověk v našich končinách. Do Betléma. Jako každý den, jsme byli unaveni a po večeři, která byla podobná těm skvělým v Tiberias, se šlo spát. Bylo to tak trochu odlišné. Byla tam zima a tak jsme použili klimatizaci jako topidlo a vytvořili si tak obyvatelný prostor.

Ráno po probuzení a provedení nastartová ...

Views: 12491  •  Komentáře: 20  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 7.


Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 7.

Mapa bojů na východní frontě



Obrázek



v období leden, únor 1945.

V únoru a počátkem března 1945 se v Rumunsku tzv. "lámal chleba". "Lidové demonstrace" přecházely v převzetí moci levicovými stranami. Na pozadí tzv. " skutečného odstranění fašismu ze společnosti" docházelo ke změně zřízení. Za fašistu byl označen každý "nepohodlný", nepohodlný komunistům... Moc ve státě postupně přebírala Národně demokratická fronta (NDF), ve které si začala získávat hlavní slovo, a to čím dál víc, právě Komunistická strana Rumunska /KSR/ (informace pro předchozí věty pocházejí z Použité podklady.). Že veškeré dění levicových sil, rozdmýchávané KSR podporoval Stalin, jeho tanky a NKVD, se dozvíme až na závěr popisu převratu, který vedl k diktatuře proletariátu. Podívejme se co o tomto období, února a března 1945, píší ...

Views: 6676  •  Komentáře: 1  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Obsazení Petržalky, 14. srpna 1919. Část II.


Obsazení Petržalky, 14. srpen 1919.


Obrázek


Část II.


Petržalka – Pozsonyligetfalu – Engerau 14/8/1919



Bratislavské předměstí Petržalka se historií maďarsko-československého konfliktu na Slovensku, proplétá jako červená niť. Obsazením Bratislavy čs. vojsky z počátku ledna 1919 se z této budoucí slovenské metropole stalo hraniční město se všemi důsledky z toho plynoucími. Pravobřežní poloha předměstí, nacházející se necelých 500 m od největšího města tehdejšího Slovenska nedopřávala vojenským elitám, ale rovněž politické reprezentaci RČS klidného spánku. Petržalka na konci roku 1918 se svými 22 ulicemi a 3 576 obyvateli představovala dynamicky se rozvíjející městečko, těžící ze své polohy. Do dnes stojící Starý most v té době představoval prakticky jediné dostupné železniční (elektrifikované) a silniční propojení obou břehů Dunaje. Tomuto však měl ...

Views: 24372  •  Komentáře: 27  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Obsazení Petržalky, 14. srpna 1919. Část I.


Obsazení Petržalky, 14. srpen 1919.


Obrázek


Část I.

Oproti době nedávno minulé, mohou dnešní zájemci o moderní vojenské dějiny českého a slovenského národa těžit z poměrně značného množství pramenů, jenž nám poskytují současné civilizační výdobytky. Při bližším pohledu je však nutné konstatovat, že zde stále chybí určitá míra komplexnosti či hlubšího poznání. A tak některé události spojené s osudy obou národů na své důstojné zmapování stále čekají. Popis níže uvedeného dění nebude možná pro někoho neznámým, nicméně doufám, že přinejmenším poněkud připomene a doplní vojenské souvislosti spjaté s počátkem vzniku Republiky Československé.



Obsazení bratislavského předmostí Petržalka čs. vojskem v pozdním létě roku 1919 učinilo příslovečnou tečku za Maďarsko-československou válkou, konfliktem v našich končinách známým též jako „válka o Slovensko“. Avšak, dř ...

Views: 10024  •  Komentáře: 6  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 4.


Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 4.



Mapa útoků Rudé armády do Rumunska, Bulharska a Maďarska v době od 20. srpna do 31.



Obrázek



prosince 1944.

Koncem první a na začátku druhé dekády září 1944 začal 2. Ukrajinský front plnit nové úkoly, které zadala STAVKA. Východní historici nás přesně, z hlášení frontu, armád a sborů informují, včetně změny 6. TA na 6. GTA, cituji:



"Ve dnech 6.-15. září plnila vojska frontu tyto úkoly: Když 40. A a 7. GA a jezdecko-mechanizovaná skupina zlomily houževnatý odpor dvou sborů a 5-6 pohraničních skupin nepřítele (což bylo 5-6 maďarských pohraničních praporů - má poznámka), zdolaly za 10 dní východní Karpaty, postoupily na široké frontě o 30-130 km a dosáhly čáry Vatra Dornei-Toplita-Tirgu Mures. Mnohem rychleji postupovala vojska ve středu bojové sestavy frontu, která urazila až 250 km. Tanková armáda překročil ...

Views: 6756  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Peklo jménem Durmitor


Peklo jménem Durmitor
Parník PLUTARCH postavila v r. 1913 loděnice Russel & Co v Glasgow pro rejdařství Lamport & Holt. Jednalo se o nákladní loď určenou k přepravě tovaru mezi Velkou Británii a Brazílií. Její délka činila 129 m, šířka 17 m a hrubá prostornost dosahovala 5613 BRT. První světovou válku PLUTARCH přečkal jako zásobovací jednotka pro britské ponorky, ale v r. 1931 o něj projevilo zájem rejdařství Dubrovačka parobrodarska plovidba (DPP). Tato akciová společnost vznikla v r. 1909 (1) se základním kapitálem 1 200 000 rakousko-uherských korun a ze skromných počátků se vypracovala na druhé největší jugoslávské rejdařství. V lednu 1930 však DPP utrpěla velkou ztrátu, když se v Biskajském zálivu potopil parník DAKSA (4364 BRT) a stáhl s sebou pod hladinu 38 námořníků. Za vyinkasovanou pojistku zakoupili PLUTARCH, který přejmenovali na DURMITOR a s úspěchem provozovali ke komerční nákladní přepravě.

[url=http://www.palba.cz/album/displayimage.php?pid=14724&fullsize=1]Parník PLUTARCH postavila v r. 1913 loděnice Russel & Co v Glasgow pro rejdařství Lamport & Holt. Jednalo se o nákladní loď určenou k přepravě tovaru mezi Velkou Británii a Brazílií. Její délka činila 129 m, šířka 17 m a hrubá prostornost dosahovala 5613 BRT. První světovou válku PLUTARCH přečkal jako zásobovací jednotka pro britské ponorky, ale v r. 1931 o něj projevilo zájem rejdařství Dubrovačka parobrodarska plovidba (DPP). Tato akciová společnost vznikla v r. 1909 (1) se základním kapitálem 1 200 000 rakousko-uherských korun a ze skromných počátků se vypracovala na druhé největší jugoslávské rejdařství. V lednu 1930 však DPP utrpěla velkou ztrátu, když se v Biskajském zálivu potopil parník DAKSA (4364 BRT) a stáhl s sebou pod hladinu 38 námořníků. Za vyinkasovanou pojistku zakoupili PLUTARCH, který přejmenovali na DURMITOR a s úspěchem provozovali ke komerční nákladní přepravě.

...

Views: 11977  •  Komentáře: 3  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 1.


Rumunsko 1944. Pokračování boje. Č 1.

Mapa celé východní fronty od Baltu až po Jugoslávii v období od 19. srpna do 31. prosince



Obrázek



1944.

Povstání proti okupantům, Rumunsko, srpen 1944.

Již v JASKO-KIŠINĚVSKÉ operaci v Č 1. až Č 2. jsme hovořili o specifice vzniku podzemní protinacistické koalice v Rumunsku. Specifická byla rumunská koalice z toho důvodu, že jednou z jejích složek byla nejen stávající generalita armády a armáda sama, satelit OSY, ale i samotný královský dvůr v čele s králem Michalem I. Východní historiografie nás zavede do Rumunska v době, kdy se Rumunsko snažilo s vítězným postupem Rudé armády na západ, vystoupit ze svazku s Německem. Poslechněme si co o tzv. - "Srpnovém protifašistickém povstání rumunského lidu" - píší východní historikové, cituji:



" Mohutné údery Rudé armády v prostoru Jasů a Kišiněva a rychlý postup sovětsk ...

Views: 7340  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Německý útok na Špicberky


Německý útok na Špicberky



Obrázek

Čarokrásné souostroví Špicberky je ze západu a jihu obklopeno Grónským a Norským mořem, na východě jej ohraničuje Barentsovo moře, zatímco severní břehy omývají vody Severního ledového oceánu. Jeho rozloha je 62 049 kilometrů čtverečních, a třebaže se nalézá daleko za polárním kruhem (polární noc je dlouhá téměř čtyři měsíce), díky Golfskému proudu panují na západním pobřeží archipelagu snesitelné teploty. Špicberky objevil v r. 1596 na své poslední plavbě holandský mořeplavec Willem Barens a jeho krajané zde později založili velrybářskou osadu Smeerenburg sloužící ke škvaření tuku z ulovených kytovců. Na souostroví si mj. činily nárok Dánsko a Velká Británie, ale Špicberská dohoda (poznámka 1) signovaná v r. 1920 jej přiřkla Norsku, jako kompenzaci za ztráty způsobené jeho obchodní flotile během německé neomezené ponork ...

Views: 12867  •  Komentáře: 6  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 250 uživatelů :: 8 registrovaných, 0 skrytých a 242 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444230
    Celkem témat 9099
    Total Announcements: 1579
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24293

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4939
    Nejnovějším uživatelem je RobertGog