• Globalní oznámení

Příspěvek Obrněné automobily PA-II a PA-III


Obrněný automobil PA-II

(vz.23 - Želva)




Obrázek


Vývoj vozidla

Roku 1923 vznikl na základě armádního rozhodnutí nový obrněný automobil pro československou armádu. Nesl tovární označení PA-II, v československé armádě známý pod označením Obrněný automobil vzor 23. Prvné sériové kusy byly hotovy v létě 1924. Po zkouškách, které následovaly a úpravách, které si tyto zkoušky vyžádaly, převzala československá armády první kusy v listopadu 1925.





Československá armáda a četnictvo

Obrněné automobily vz.23 se ukázaly ovšem jako zcela nevyhovující. A to z důvodů slabého pancéřování a nemohly vést boj s nepřátelskými obrněnými vozy. Československá armáda další vozidla proto neobjednala a již převzatých strojů se snažila zbavit. Proto byla vozidla předána policii (označení vozidel NIX58 - NIX 69), v roce 1927 byly tři kusy prodány vídeňské policii a zyblý ...

Views: 9365  •  Komentáře: 8  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Pomocný křižník Thor (2)


Pomocný křižník Thor (2)
První bojová plavba
Na jaře 1940 byl THOR dislokován v Kielu, který byl největší německou námořní základnou na Baltickém moři, takže byl dobře opevněn a existovalo zde i potřebné zázemí pro válečná plavidla. Koncem 30. let bylo v Kielu šest suchých doků různé velikosti (plus deset plovoucích), námořní arzenál a sídlilo zde i několik velkých loděnic. Zdejší rejda byla hluboká od 11 do 17 metrů a s volným mořem jí spojovaly dva kanály. Z této základny podnikala posádka budoucího úspěšného korzára výcvikové plavby a cvičné střelby a námořníci čekali, kdy vyplují na první bojovou plavbu.

Tento okamžik nadešel ve večerních hodinách dne 6. června 1940, kdy námořní kapitán Kähler vydal rozkaz zvednout kotvy, načež korzár opustil Kiel a vyplul na severovýchod směrem k úžině Velký Belt. Posádka v houstnoucím soumraku hleděla na mizející břeh a mnozí muži si jistě kladli otázku, zda jim vrtkavá štěstěna dopřeje ještě někdy příležitost vkročit na rodný břeh, a nebo jim uch ...

Views: 13436  •  Komentáře: 12  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Povýšení zasloužilých členů


Vážení přátele,
V souvislosti „s novým kabátem“, s organizačními změnami a oprávněními, které nový systém umožňuje uděluji:
-Za zásluhy o fórum, dlouhodobou činnost, a psaní článků povyšuji Tonyho Hazarda na hodnost plukovník. Tony se stává také adminem fóra (může spravovat fóra, může přidávat nová fóra), globálním moderátorem a členem štábu. Má dlouholeté zkušenosti s fóry.
-Za dosavadní pilnou moderátorskou činnost povyšuji Skeleta na hodnost podplukovník a stává se globálním moderátorem.
-Za moderování, věrnost fóru a psaní článků povyšuji Kacermiroslava na hodnost podplukovník.

Globální moderátoři mají pravomoce (níže rozepsáno) na celém veřejném fóru.

Všem výše uvedeným gratuluji.

Palbě zdar!

P.S. Další povyšování a udělení vyznamenání proběhne ještě letos.

Globální moderátor má téměř stejné možnosti jako administrátor, ale nemá přístup do srdce Palby. Tuto funkci zpravidla dostává dlouhodobý člen, který je na fóru skoro každý den, aby mohl zachytit nepravosti, a který má zkušenosti a ...

Views: 14689  •  Komentáře: 44  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Pancéřová ochrana pěchoty No.III


5ac900dd780c3_ospreytrencharmor.jpg.86afd58fb2ac2a6b559f966435503f5c.jpg

Neprůstřelné vesty Britského Impéria

Idea byla taková, že hrdinní britští vojáci oděni do neprůstřelných vest, zaútočí na nepřátelská postavení, kulky se budou odrážet od jejich pancéřů a během deseti minut dobijí nepřátelské zákopy. Po zbytek dne budou vojáci moci popíjet čaj a radovat se ze snadného vítězství Britského Impéria nad špinavými Huny. Realita ale byla poněkud jiná. Oproti svým francouzským a německým protějškům, šel vývoj neprůstřelné ochrany v Británii poněkud jinou cestou. Místní vynálezci se totiž neomezovali pouze na kov, ale hledali i vhodné nekovové materiály, které by dokázaly svého nositele účinně ochránit. Vyvinuli kupříkladu hedvábnou vestu, která dokázala zastavit projektil o rychlosti až 180 m/s. Problém ale byl s dostupností základního materiálu, jelikož získat v době války hedvábí bylo velice komplikované. Výsledná cena těchto vest byla zhruba 25 dolarů, což je činilo v po ...
Přílohy
1348360455_armourww1.jpg
1348360525_body_shield-etiketka.jpg
maxresdefault.jpg

Views: 31561  •  Komentáře: 50  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Panzerschiff Klasse D (1933/1934)


Nerealizovaná třída „kapesních bitevních lodí“ Panzerschiff Klasse D (D-Class Cruiser)
Německo
rok 1933/1934


„Když jsme konečně rozpoznali, že naším protivníkem jsou tři křižníky, bylo již příliš pozdě změnit běh věcí, neboť nás spatřily a byly rychlejší. Při výtečné viditelnosti v těchto šířkách jsme neměli žádnou šanci na to, aby s námi ztratily kontakt. Tyhle lodě nás mohly bez obtíží poslat některého ze svých velkých kamarádů, jenž nás byl schopen zlikvidovat ze vzdálenosti mimo našich kanónů. Z tohoto důvodu nám velitel rozkázal zahájit palbu dříve, než protivník zvýší rychlost a dostane se z našeho dostřelu. Když velitel dostal informaci týkající se typu jednotek, které proti nám stály, řekl suše, aniž vyňal lulku z koutku úst: „Rozsekáme je na maděru!“ a místo aby se odebral na pancéřované velitelské stanoviště, vyšvihl se na střechu horního můstku. Odtud mohl lépe pozorovat vývoj událostí a řídit akci.“
(korvetní kapitán Rasenack, dělostřelecký důstojník ADMIRALA ...

Views: 12919  •  Komentáře: 11  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 31.


XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 31.



Zóny doskoku americké 101. a 82. vzdušně-výsadkové divize. Písmeny A, C a D jsou označena místa shozu 101. vzdušně výsadkové a pomyslný trojúhelník tvořený písmeny N, T, a O okolo řeky Merderet jsou místa shozu 82. vzdušně výsadkové.





Obrázek





nejsou tam ještě písmena E a W v okolí les Forges kam přistávaly posily v kluzácích.



6) Normandie, "Operace OVERLORD", "Den D".



První, úder v "Operaci OVERLORD" měl pro Němce přijít ze vzduchu. K základnímu úderu na německou obranu v Normandii měl velitel spojeneckého expedičního letectva, Hlavní maršál letectva Trafford Leigh-Mallory připravenou ohromnou leteckou armádu, ve které měl k disposici přibližně 11 500 letadel s bílými pruhy.

Ke spojenecké expediční letecké flotile náleželo:



- 1 470 těžkých Lancasterů http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=856

a Halifaxů

a Halifaxů
...

Views: 6982  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Těžké křižníky třídy Suffren


Těžké křižníky třídy Suffren jsou druhou třídou této kategorie zkonstruovanou v meziválečné Francii v letech 1926 - 1930 v brestských loděnicích. Plavidla jsou typickými představiteli lodí omezených pravidly Washingtonské konference, mají tedy výtlak nižší deseti tisíc tun. Při stavbě těchto elegantních plavidel byly využity zkušenosti z předchozí třídy Duquesne, se kterou mají totožnou hlavní výzbroj v podobě osmi děl ráže 203 mm rozmístěných po dvou ve čtyřech dělových věžích. Zatímco však u třídy Duquesne byl v rámci washingtonských omezení kladen důraz na rychlost, zaměřili se tvůrci nyní více na ochranu. Hmotnost ušetřená snížením instalovaného výkonu o 25 % byla investována do zlepšené pancéřové ochrany. Došlo sice k poklesu maximální rychlosti o dva uzle, ale plavidlo získalo na odolnosti.



Obrázek

zdroj: zdroj: ...

Views: 14415  •  Komentáře: 11  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 28.


XIII.díl. Operace OVERLORD. Č 28.



Americké výsadky v "Operaci NEPTUNE".

Pokračujme nyní dál námořní částí vylodění "Operace NEPTUNE".

Mapa Operace Neptune. Je zde vidět i postavení některých válečných lodí Spojenců, vzpomínaných v textu, i se směry palby v prováděné dělostřelecké přípravě.



Obrázek



Spojenci velmi dobře naplánovali převezení svých jednotek k pobřeží Normandie. Skvělý výcvik, obratné provedení nalodění i vylodění na menší plavidla, i s notnou dávkou štěstí znamenalo, že velká většina spojeneckých lodí a plavidel dosáhla normandského pobřeží včas a na všeobecně určených místech (při samotném vylodění a bojích, které budeme později líčit, uvidíme, že k místním chybám při vylodění došlo u obou amerických pláží UTAH a OMAHA, ale i britských - operace to byla ohromná).

Tady si musíme říci, že rozhodnutí o vylodění, že bude provedeno 6 ...

Views: 6482  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek První tanky na podvozku pásových traktorů


1320298842_33.jpg

První tanky na podvozku pásových traktorů

Pokud půjdeme do opravdu hluboké minulosti, tak první pásový dopravník vynalezli již staří Babylóňané, náznak housenkového pásu, tvořeného válci dřeva, můžeme nalézt ve francouzském královském archivu, z roku 1713, kde je vyobrazeno velice zvláštní zařízení, pro transport těžkých předmětů, jehož autorem je jistý d'Hermain. V roce 1770, navrhl britský politik, spisovatel a vynálezce Richard Lovell Edgeworth (1744-1817) již poměrně moderní koncept, nekonečného pásu nataženému přes kola vozu taženého koněm. Zde ale zůstalo pouze u návrhu, který si ale nechal patentovat. V roce 1825 si Sir George Cayley (1773-1857) nechal patentovat "tension-spoke wheels", nazvaný "Universal Railway", leč opět nerealizovaný. Zde dodám, že Cayley byl jedním z prvních průkopníků v novodobé konstrukci kluzáků. Popsal základní pri ...
Přílohy
1320298805_34.jpg
1320298771_30.jpg
1320298825_19.jpg

Views: 27105  •  Komentáře: 50  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek První samohybná děla a houfnice


GC103-gun-carrier.jpg

První samohybná děla a houfnice

Mnohé možné překvapí, že první samohybné dělo bylo navrhnuto již roku 1916 a zkonstruované následujícího roku. Jednalo se o málo známý stroj Gun Carrier Mark I, osazený šedesátiliberním dělem. Tento podivný výtvor zkonstruovala společnost Kitson and Company sídlící v Leedsu. Celkem mělo být postaveno 50 kusů a do července 1917 bylo předáno armádě celých 48 těchto nezvyklých strojů, bohužel se nikdy nezúčastnily bojových akcí. Rovněž francouzská armáda si rychle uvědomila potřebu samohybných děl, když velké ofensivy ztroskotaly v důsledku absence dělostřelecké podpory, jelikož se nepodařilo dostatečně rychle přisunout těžké dělostřelectvo, pro podporu pěchoty a nově dobytých pozic. Tuto úlohu měly suplovat tanky, ale díky nedostatečné výzbroji mohly plnit pouze roli podpůrných vozidel pro přímou palbu. Vojsko požadovalo plnohodnotné houfnice větší ráže, které by mohly podporovat postupující pěchotu. Jako první samohybná ...
Přílohy
Holt_SPGs_31.jpg
Holt_SPGs_58.jpg
Holt_SPGs_4.jpg

Views: 15368  •  Komentáře: 26  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 255 uživatelů :: 3 registrovaní, 0 skrytých a 252 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 698 uživatelů dne 19/4/2024, 21:24





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 408961
    Celkem témat 8704
    Total Announcements: 1474
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 15616

    Topics per day: 4
    Posts per day: 197
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 92
    Posts per topic: 47

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4466
    Nejnovějším uživatelem je Prokiller