Berlínský letecký most

Konflikty a války po roce 1945 - Izrael, Korea, Vietnam...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Berlínský letecký most

Příspěvek od Mirek58 »

Příklad Hertzeru, je v našich podmínkách vyjímečný.
Celý se vyráběl na našem území. Byla dokumentace, přípravky, nářadí

A co se týká hromadění výzbroje Wehrmachtu, to mělo smysl jedině v jediném případě.
Když by se plánovalo takto vyzbrojené jednotky použít jako kanonfutr v první linii, spotřební materiál.

Česká cesta znamenala nalití peněz do rozběhu těžkého průmyslu, bez licenčních poplatků a dalších nákladů.
Vlastně to samé co praktikovali komunisti.
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Berlínský letecký most

Příspěvek od Kouzelnik »

2 Mirek58: Jo, takhle to myslíš.

Teďka stručně/částečně. Ke zbytku příští týden napíšu detailně.

Ad Hetzer
Z mého osobního pohledu nedávala smysl poválečná novovýroba vyzbrojených Hetzerů (ST-I). Ohledně zprovozňování ukořistěných Hetzerů platí to co jsem napsal - "2 měř a teprve potom řež" - což se v Česko-slovensku vesměs povedlo a s ohledem na ekonomickou situaci souhlasím s "druhým životem" kořistních nacistických uloženek. A hrdý na tuto část česko-slovenské historie, protože se prosadily typické vlastnosti kvůli kterým jsme byli proslavení. Viz historky z války v severoafrické poušti o tom jak mechanikům z Česko-slovenska "stačilo" sehnat motor a za pár dní ze šrotu postavili celé auto.

Dávalo smysl provozovat Mardery (ST-II). IMHO bylo levnější pracovat na dodávkách munice než stavět celé nové Hetzery.

A spotřebovat rozpracovaný materiál na dodávky dalších Hetzerů pro Švýcary (pokud vím, tak zbytek dodávky zatrhla KSČ) a případné zbytky použít na další série Hetzerů nachystaných pro vyzbrojení (tj. jezdili lehčí o cca 1,5 až 2 tuny, takže podvozek tolik netrpěl). viz pouze 50-kusová série ST-III.
Mám totiž pocit, že výzbroj pro Hetzery za WW2 se nevyráběla v Česko-slovensku. https://en.wikipedia.org/wiki/7.5_cm_Pak_39. Ale možná to není pravda, protože současně wiki tvrdí jiný názor: že munice 7,5 cm pro (dlouhé) Pak 39 byla stejná jako pro KwK40. A já měl za to, že např. kvůli snazší manipulaci byla munice pro KwK kratší než pro Pak.

Ohledně limitované novovýroby Hetzerů vycházím totiž ze zdravého rozumu, který vidím v obranné armádní koncepci, předtím než je změnila KSČ na útočnou. Viz moje zjištění, že jsem nenalezl vůbec nic o přípravách na poválečnou recyklaci WH/SS včetně jejich zbraní, a to dokonce za situace kdy ze zlé vůle bylo 2-miliony lidí v západním Berlíně nuceno k hladomoru/umrznutí (na druhé straně po cca 3-letém polo-obklíčení Leningradu...).

Tj. IMHO nebylo čím by Němci útočili na Česko-slovensko. A na pohraniční spory s Polskem či Maďarskem by IMHO stačily vyzbrojené a zkušené jednotky na bázi: ČSOB a 1. ČS arm. sboru.

viz pan Minařík z armada.vojenstvi.cz
"Po ukončení 2. světové války velení čs. armády nepředpokládalo brzké vypuknutí ozbrojeného konfliktu. Jako potenciální protivník připadalo v úvahu opětně Německo, ovšem vzhledem k jeho nedávné vojenské porážce a okupaci vítěznými mocnostmi se jednalo o dlouhodobý horizont odhadovaný na 15 až 20 let. Do té doby mělo Československo mít dostatek času na hospodářskou obnovu a opětné vybudování své armády.
(...)
V dané době ještě převládal názor, že hlavním druhem bojové činnosti bude obrana, jejíž vedení se předpokládalo po dobu prvních tří měsíců případného válečného konfliktu."
R.I.P.
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Berlínský letecký most

Příspěvek od Wolfhound »

Gail Halvorsen, pilot USAF, který přišel s myšlenkou shazování sladkostí berlínským dětem během Berlínského leteckého mostu, včera zemřel ve věku 101 let.

Zdroje:
https://www.stripes.com/veterans/2022-0 ... 57028.html
https://www.nytimes.com/2022/02/17/us/g ... tuary.html
Odpovědět

Zpět na „Události a konflikty po roce 1945“