Raketenwerfer 43

Panzerfaust, pušky, samopaly, granáty, lehké zbraně

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Taavetti
Příspěvky: 1
Registrován: 6/3/2021, 19:18

Raketenwerfer 43

Příspěvek od Taavetti »

Raketenwerfer 43

Krátká historie:
Jednalo se o lehký raketomet, který byl převážně určený proti středně až těžce opancéřovaným cílům. Jak už z názvu vyplívá, tak raketomet byl vyroben v roce 1943 německým konstruktérem Erichem von Holtem. Raketomet byl původně vyvinut jako náhrada za zastaralou protitankovou pušku Panzerbüchse 41. K prvnímu dodání těchto lehkých raketometů na frontu došlo až v říjnu roku 1943. Celkem se jednalo o zásilku 700 kusů a do února roku 1944 bylo celkem dodáno 3000 těchto lehkých raketometů.

Skladba raketometu a jeho obsluha:
Raketomet byl hlavně nasazen v italské kampani a v německo-sovětské válce (operace Barbarossa). Raketomet vycházel z koncepce malého kanónu a byl celkem složený z čtyř základních částí. Jednalo se o spodní lafetu spolu s pojezdovými koly, vrchní lafetu, kolébku a samotné hlavně se závěrem. Hlaveň byla konstruována v podstatě jako tlustostěnná trubka, z které raketa letěla k cíli. Můžeme tedy říci, že se jednalo o raketnici.
Osádku raketometu tvořili celkem dva muži. Jeden z osádky (střelec) měl nestarost zamíření zbraně na cíl a následné odpálení střely (rakety). Druhý z osádky (nabíječ), pak obstarával nabíjení samotného raketometu.

Použitá munice:
Jak už bylo zmíněno, tak raketomet ke své střelbě využívá náboje ve formě raket, které jsou nabíjeny do raketometu ze zadní části přes závěr. Raketa ráže 88 milimetrů, byla konstruována jako protipancéřová střela typu HEAT (High-explosive anti-tank). To znamenalo, že střela ničila cíl vytvořením takzvaného kumulativního jevu. Dokonalou iniciaci střely při nárazu na cíl obstarával nárazový zapalovač umístění na špičce střely (rakety). Samotnou účinnou náplň střely tvořila trhavina cyklotol. Hmotnost samotné trhavinové náplně byla 0,66 kg. K urychlení střely na považovanou rychlost obstarával raketový motor, kde jako hlavní hnací náplň byla použita směs nitrocelulózového prášku a dalších přídavných látek zajišťující dokonalé hoření výmetné náplně střely.

TTD (Takticko technická data)
- Bojová hmotnost: 146 kg
- Celková délka: 2970 mm
- Celková šířka: 1025 mm
- Celková výška: 895 mm
- Ráže: 88 mm
- Náměr: -18 až +15 °
- Odměr: 60 °
- Použitá munice: Raketenpanzerbüchsengranate 4312
- Efektivní dostřel: -stojící cíl: 500 m
-pohyblivý cíl: 230 m
- Úsťová rychlost střely: 150 m/s
- Hmotnost střely: 2,66 kg
- Typ trhavinové náplně: Cyklotol
- Hmotnost trhavinové náplně: 0,66 kg
- Rychlost střelby: 10 ran/min
- Životnost hlavně: ±1000 ran
- Obsluha: 2 (střelec/nabíječ)

Obrázek


Zdroje:
https://www.valka.cz/8-8-cm-Raketenwerfer-43-t12526
https://de.wikipedia.org/wiki/8,8-cm-Raketenwerfer_43
https://en.wikipedia.org/wiki/8.8_cm_Raketenwerfer_43
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“