Revolver Rast & Gasser M1898
Moderátor: Rase
Revolver Rast & Gasser M1898
Revolver Rast & Gasser M.98
Revolver Rast & Gasser M1898 je považován za jeden z posledních velkých vojenských revolverů používaných rakousko-uherskou armádou. Dnes je velmi ceněn pro sběratele a nadšence historických střelných zbraní, zejména díky své roli v první světové válce. Zde si vysloužily pověst trvanlivé a spolehlivé zbraně i za tvrdých podmínek. Konec 19. století znamenal významné období i v obměně výzbroje rakousko-uherské armády. Krom nových pušek, se změny dotkly i zavedení nového revolveru. Zkonstruoval jej továrník August Rast (1846-1922), od roku 1884 spolumajitel vídeňské továrny na šicí stroje Rast & Gasser. Nová zbraň měla modernější konstrukci, válec s větší kapacitou (8 nábojů místo běžných šesti), a jeho nabíjení bylo podstatně rychlejší než u předchozího vzoru. Válec s osmi komorami pro náboje ráže 8 mm nebyl výklopný. Nabíjel se po vyklopení klapky vpravo za válcem. Po vyklopení klapky došlo k oddělení spouště od kladívka, takže nemohlo dojít k náhodnému výstřelu. K pootočení válce při nabíjení stačilo pouze stisknout spoušť. Současně s novým revolverem zavedla armáda do výzbroje moderní náboj 8x27 mm Rast & Gasser (Revolverpatrone M.1898), plněný bezdýmným prachem, s plášťovanou střelou o hmotnosti 7,8 g. Na rozdíl od řady jiných konstrukcí měl nový revolver odklopnou bočnici, kryjící z levé strany spoušťový a bicí mechanismus, zajištěnou otočným lučíkem, jehož zadní rameno držel výstupek ve spodní části rámu. Ke zpřístupnění mechanismu z důvodu běžné údržby tak nebylo zapotřebí žádných nástrojů. Osu válce v uzavřeném rámu fixovala odpružená západka, jejíž čípek zapadal do díry ve spodní části hlavně. Za povšimnutí stojí velmi strmý úhel rukojeti, který je téměř do pravého úhlu, což je z dnešního pohledu poněkud nepohodlné, ale vychází z tehdejšího způsobu střelby a střeleckého postoje. Tehdy se nestřílelo s propnutým loktem, ale s loktem pokrčeným, s nadloktím opřeným o tělo, se zbraní nepoměrně blíž obličeje než při lokti propnutém. Pro tento způsob střelby je tento úhel rukojeti ideální.
Rakousko-uherská armáda jej zavedla do výzbroje 28. února 1899 pod označením Revolver M. 98 a nahradila jím postupně již zastaralé revolvery Gasser 1870 a 1870/74. Se sériovou výrobou začala firma Leopold Gasser v roce 1901, o dva roky později došlo ke změně majitele, kdy Gasserův závod koupila společnost Rast & Gasser v Ottakringu u Vídně, založená v roce 1884, jež se do té doby zabývala především výrobou šicích strojů. V letech 1898 až 1912 vyrobila firma Leopold Gasser Waffenfabrik ve Vídni 180 000 kusů. Před vypuknutím první světové války bylo plánováno, že M1898 bude nahrazen u rakousko-uherské kavalérie pistolí Roth-Steyr M1907 a u pěchoty Steyrem M1912. Výroba novějších pistolí však byla nedostatečná a zbraň tak zůstala ve službě i nadále. Revolvery se vyráběly po celou dobu do první světové války, poslední várka vznikla ještě v roce 1919 a celková produkce je odhadována na téměř 200 000 kusů. Zajímavostí je, že se tento revolver nikdy nestal předpisovou zbraní důstojníků rakousko-uherské armády, jelikož ti si mohli zvolit zbraň podle vlastního výběru a také si ji pořizovali z vlastního platu. Revolvery M1898 se tedy prodávaly i na civilním trhu. Během první světové války byly široce používány. Byť šlo o bytelnou a spolehlivou zbraň, byla po válce nakonec nahrazena poloautomatickými pistolemi.
Pro nás je zajímavé, že se po válce používaly i v armádě nově vzniknuvšího Československa. Tehdejší ministerstvo národní obrany nakoupilo v roce 1919 v Rakousku z uvolněného armádního materiálu, také 4 000 revolverů v ceně po 140 rakouských korunách za kus. Zavedeny byly pod označením vz. 98 a armáda je z důvodů výzbrojní nouze používala ještě velmi dlouho (byť je postupně nahrazovaly armádní pistole vz. 22 a 24). Ještě k 15. březnu 1939 měla vojenská správa v evidenci útvarů v Čechách a na Moravě celkem 2 499 revolverů vz. 98, na Slovensku jich zůstalo dalších 1 249 kusů. V některých armádách se objevují i v druhé světové válce, konkrétně se zmiňují i armády Itálie a Jugoslávie.
Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rast_%26_Gasser_M1898
https://de.wikipedia.org/wiki/August_Rast
https://www.vhu.cz/exhibit/revolver-m-9 ... -vyzbroje/
http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/rast-gasser-m1898/
stránka z oficiálního katalogu válečné výstavy Kriegsausstellung ve Vídni (1916)
konstruktér, továrník August Rast (1846-1922)
"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
- Martin Hessler
- poručík
- Příspěvky: 723
- Registrován: 12/5/2009, 16:49
- Bydliště: Praha
- Kontaktovat uživatele:
Re: Revolver Rast & Gasser M1898
Z tohoto revolveru jsem si kdysi zastřílel.
Je to i po více než 100 létech poctivý, důvěru budící kus oceli s příjemně slabým zpětným rázem.
Ovšem viděno dnešníma očima je rukojeť opravdu velmi nepohodlná nejen diky úhlu sklonu, ale také kvůli téměř kruhovému průřezu.
Spoušť je celkem tvrdá a její odpor při spoušťovém (DA) napínání bych si dovolil označit za strašlivý.
Je to i po více než 100 létech poctivý, důvěru budící kus oceli s příjemně slabým zpětným rázem.
Ovšem viděno dnešníma očima je rukojeť opravdu velmi nepohodlná nejen diky úhlu sklonu, ale také kvůli téměř kruhovému průřezu.
Spoušť je celkem tvrdá a její odpor při spoušťovém (DA) napínání bych si dovolil označit za strašlivý.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/