Golubac - pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Golubac - pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Golubac – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Голубачки град ( Golubački grad), maďarsky Galambóc vára, bulharsky Гълъбец, rumunsky Cetatea Golubăț, turecky Güvercinlik Kalesi

1 titulkek.jpg
44.66108540552819 N 21.678121562593326 E

Po dlouhé dlóóóuhé době se opět vracím ke středověkým fortifikacím. Tentokrát se podíváme na srbské pevnosti a začneme jedním z highlightů, hradem Golubac. Golubac prý úspěšně odrazil na 120 útoků. To se mi zdá poněkud přemrštěné číslo. Už kvůli tomu, kolik útoků neodrazil.

Strategické místo na pravém břehu Dunaje při vstupu do soutěsky zvané Železná vrata nemohlo uniknout římské pozornosti, a tak zde byla vybudována pevnost pojmenovaná Columbaria. Toto římské pojmenování se díky komolení a přebírání různými jazyky udrželo dodnes jako Golubac. O vzniku jména samozřejmě existují i různé pověsti. Můžeme se dočíst, že jméno odkazující na ptactvo nebeské hrad dostal podle svých věží, které jako holubi směřují k nebi. Nebo o romantickém příběhu, kdy se do krásné srbské dívky Golubany zamiloval místní turecký paša. Ona ale milovala mladého Srba a všechny návrhy a drahé dary od paši odmítala. Ten se rozlítil, Golubanu unesl a uvěznil jí v jedné s věží, kde zemřela hlady. Na památku nevinné dívky pak měl hrad nést navždy její jméno.

V roce 299 v Columbarii pobýval císař Dioklecián. Pevnost zničili Hunové a obnovena byla až za císaře Justiniána. Dunajské pevnosti dlouhou dobu ovládala Byzanc než jí vyrostl na severovýchodě mocný nepřítel. V letech 803 až 1018 bylo místní opevnění součástí první bulharské říše, aby zde po Byzantském intermezzu opět od roku 1193 vládli Bulhaři. Roku 1257 skončila Bulharská přítomnost na Dunaji a Golubac získali emancipující se Srbové. Stavba středověkého hradu spadá do druhé poloviny 13. století, kdy si území Braničeva podrobil srbský král Štěpán Dragutin. Roku 1334 byl hrad dobyt uherským králem Karlem Robertem a o rok později se objevuje první písemná zmínka o hradě. Uherskou výspou byl nejméně do roku 1355, kdy golubacká posádka podléhal transylvánskému vojvodovi Tómovi. V roce 1387 hrad oblehl a posléze získal srbský kníže Lazar Hrebeljanović. Krátce po bitvě na Kosově poli na jeho hradbách poprvé zavlála osmanská zástava, ale už v roce 1391 se jej zmocnil temešvárský župan Petr Perényi, aby jej vzápětí opět získali Turci. Golubac byl ale nesmírně strategicky důležitý a turecká přítomnost zde byla Uhrům trnem v oku. Další výprava pak opět změnila majitele pevnosti, kterým se stalo na více než deset let Uherské království.

Roku 1403 se Golubac stal předmětem protiturecké politiky krále Zikmunda. Spolu s Bělehradem a dalšími pevnostmi byl udělen v léno srbskému despotovi Štěpánovi Lazarevičovi. Dřívější osmanský vazal, spojenec a vojenský velitel, který se účastnil na turecké straně mj. i bitvy u Nikopole a Ankary nyní spravoval vlastní víceméně nezávislé panství. Od byzantského císaře obdržel titul despoty a Zikmund jej chtěl zařadit do protitureckého tábora jako svého spojence a první nárazníkovou linii proti tureckému útoku. Součástí této politiky bylo i udělení členství v tehdy prestižním Rytířském Dračím řádu. To nic nestálo a Štěpán se tím mohl cítit poctěn a Zikmundovi zavázán. Pro uherského krále win-win. Roku 1426 v Tatě Zikmund a Štěpán uzavřeli smlouvu o nástupnictví po zatím bezdětném Štěpánovi. Zikmund souhlasil s nástupem Štěpánova synovce Đurađa Brankoviće do čela despotátu i s uherskou ochranou Srbska, ovšem s tím, že Bělehrad, Mačva a Golubac připadnou opět Uhrám. Když následující rok Štěpán zemřel na infarkt, Zikmund se rychle vypravil pevnosti uvedené ve smlouvě ovládnout. Brankovičovi se do plnění podmínek moc nechtělo a Bělehrad Zikmund získal až po použití síly. U Golubace nastal jiný problém. Místní hejtman Jeremiáš žádal vyplacení 12 000 zlatých. Mohlo jít o částku, kterou mu dlužil Štěpán např. za žold nebo jiné výdaje. Nebo se chtěl prostě jen dobře zajistit. Každopádně Zikmund odmítl a Jeremiáš se obrátil se stejnou nabídkou na tureckou stranu. Zde byla výše platby shledána jako dostatečná cena za důležitou pevnost, Jeremiáš dostal peníze, byl potvrzen jako místní velitel a posádku posílil turecký oddíl.

Nový turecký opěrný bod se stal jedním z východisek útoku na srbské a uherské majetky v okolí. Jeremiáš byl despotou Đurađem Brankovičem vyzván, aby vydal hrad s tím, že mu bude odpuštěno. Srbský despota se ke Golubacu dostavil dokonce osobně, ale byl Jeremiášovými vojáky napaden. Král Zikmund to nenechal jen tak a strategickou pevnost, na kterou měl i smluvní právo chtěl získat téměř za každou cenu. Naproti Golubaci na levém břehu Dunaje nechal přes zimu postavit hrad Lászlóvár, který měl sloužit jako základna pro chystanou výpravu za znovuzískáním hradu. V případě úspěchu by obě pevnosti mohly relativně snadno blokovat turecké výpady po Dunaji. A kdyby to u Golubace nevyšlo, což si snad nepřipouštěl, mělo by tu Uhersko opěrný bod.
3 golubac situace.jpg
Golubac, Lászlóvár, Babakaj

Na konci dubna 1428 bylo vojsko připraveno. Část postupovala po pravém břehu Dunaje, část byla u Láslóváru. Na Dunaji operovalo uherské loďstvo a z Budy sem byly převezeny bombardy. Podle kronikářů měla armáda na 25 000 pěších, 6 000 valašských lučištníků pod velením knížete Dana II., 200 italských dělostřelců a 500 polských a litevských jezdců Záviše Černého z Garbowa, nejslavnějšího polského rytíře té doby. Redukované odhady mluví o 15-20 000 vojsku. Osobně bych se klonil spíše k nižšímu číslu. Despota Brankovič, se k výpravě nepřipojil, koneckonců to nebyla jeho věc. Příliš čerstvá byla vzpomínka na tureckou výpravu z předcházejícího roku, kdy Srbsko přišlo o Niš a jen díky úspěšné obraně Nového Brda Turci neobsadili větší část despotátu.

Golubac byl blokován z Dunaje, obležen z pevniny a každý den se na jeho hradby snášela dělostřelba těžkých kusů. Mimojiné šlo o první písemné doložení použití střelných zbraní v uherském vojsku. Prameny pak mluví poněkud rozporuplně. V části je napsáno, že dělostřelba tehdy nepříliš účinných zbraní kamenným zdem mnoho neublížila, jiné zdroje mluví o značném narušení zdí a přípravách k rozhodujícímu útoku. Vzhledem k tomu, že víme, co bombardy dokázaly, myslím, že na konci května byly hradby opravdu těžce poškozeny. To se už ovšem ke Golubaci blížilo turecké vyprošťovací vojsko vyslané sultánem Muradem II. Zikmund patrně nechtěl riskovat boj v poměrně nevýhodném terénu. Můžeme spekulovat i zda znal velikost příchozího vojska, která mohla být zveličena. A snad i při vzpomínkách na Nikopol se rozhodl pro vyjednávání. Na začátku června pak byla uzavřena smlouva, že Golubac zůstane v tureckých rukou, ale uherské armádě nebude bráněno v odchodu. Lodě začaly přepravovat křesťanské vojsko na levý břeh.

Po převezení části armády, ale Turci mír porušili. Sinan Bej z Vidinu zaútočil na naloďující se oddíly. V nastalé vřavě a zmatku Zikmund jen tak tak unikl. Podle pověsti se o to zasloužila Cecílie Rozgonyi, jejíž manžel temešvárský župan Štěpán, velel králově ochrance Vděčný král pak udělil Cecílii a jejím bratrům na Golubac dědičné právo. No, vynikající odměna.. Vojáci se v panice tlačili k lodím a vše hrozilo přerůst v katastrofu. Zadní voj ustupujícího vojska tvořili Poláci a Litevci Záviše Černého. Většina jezdců včetně jejich velitele nalezla při plnění tohoto úkolu smrt. Zřejmě pozdější pověst popisuje, jak Zikmund pro Záviše poslal, aby jej dostal do bezpečí. On ale odmítl se slovy: „Není tak velká loď, aby dokázala převézt mou čest“.
2 munice.jpg
Munice – připravená nebo nalezená?

Brankovič respektoval nový poměr sil a stal se tureckým vazalem. Zikmund se soustředil na udržení ostatních uherských pevností a nastalém příměří posiloval obranu proti Turkům. Ti v letech 1439 až 1442 obsadili severní část despotátu. Mohutná invaze spojených armád Uher a Valašska v roce 1443 dokázala Turky vyhnat a Szegedínský mír z následujícího roku přiřkl Golubac opět Srbům. Po smrti Đurađa Brankoviče roku 1456 Turci opět vytáhli do Srbska, hrad rychle opanovali a zůstal v jejich rukách i po ústupu od Bělehradu. O dva roky později se Golubace zmocnil Matyáš Korvín, ale záhy se vrátil do tureckých rukou.

Další krátká epizoda uherského držení hradu se odehrála roku 1481. Temešvárský župan Pál Kinizsi s velkým vojskem (32 000 mužů !?) překročil Dunaj a dosáhl až po Kruševac. Porazil místní turecké oddíly i říční flotilu a jejich velitele Smederevského pašu Mihaloğlu İskender beje. Turci opustili pevnost, ale po odchodu uherské armády hrad opět získali. To byly na dlouhou dobu poslední boje a větší změny, které Golubac postihly. Až roku 1688, kdy habsburská vojska dobyla Bělehrad, Turci hrad urychleně vyklidili. Vrátili se sem o dva roky později. Habsburskou posádku měl hrad také v letech 1718 až 1739. To již neplnil funkci strategické pevnosti, ale stále si udržoval svůj nejméně lokální význam. Poměrně snadno se jej tedy zmocnili Srbové při svých povstáních v letech 1788-1791 a 1804-1813. Konečně roku 1867 se stal součástí moderního srbského státu. Kdy začal hrad chátrat nevíme, na malbách z 19. století mu už chybí všechny střechy.
4 hrad před Rek.png
Pohled na hrad před rekonstrukcí
Naposledy upravil(a) Tomáš Hájek dne 28/2/2025, 12:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Původní římské osídlení se nacházelo v rovinatém prostoru nad Dunajem. Bylo to poslední místo před tím, než skalní masiv spadal příkře do Dunaje a kolem řeky se začaly zdvihat vysoké hory Železných vrat. Maximálně výhodné a strategické místo kontrolující říční dopravní tepnu u přírodní bariéry, kterou Železná vrata byla po celý středověk. Z této éry byly objeveny základy některých provozních budov, architektonické články a také inženýrské stavby sloužící k zásobování a rozvodu vody. Nic bližšího o římském, ale ani byzantském opevnění nebo bulharské přítomnosti není známo.

5 půdorys.png
6 půdorys 2.png
půdorysy s očíslováním věží pro lepší orientaci


Pro stavbu středověkého hradu byl vybrán skalnatý hřebem nad Dunajem. Na nejchráněnějším a nejvyšším místě byla postavena hlavní věž. Ne zcela pravidelná šestiboká stavba byla v cca dvou třetinách své výšky ukončena cimbuřím a z plošiny uprostřed pokračovala výrazně užší okrouhlá věž, s čtverhranným vnitřním prostorem. Její poslední patro jemně přečnívá nižší úrovně, není ale vysazeno na krakorcích. Celek je známý jako Šešir kula – Čepicová věž (1). Tradičně označovaná jako donjon. Já tam tedy moc prostoru pro bydlení nevidím, ale budiž. Vstup byl veden ze severní, nejvíce chráněné strany po skalnatém hřebeni v úrovni přízemí. Odtud stoupalo schodiště v síle zdi do vyššího patra, odkud vyrůstala ona okrouhlá nástavba. Jak vypadala nižší patra věže nevíme, oproti vstupu směrem do nádvoří mohla mít tak 3-4 „suterénní“ podlaží. Nezachovali se ale náznaky žádných otvorů, oken, střílen. Okrouhlá část má poměrně malý vnitřní prostor 2,5x2,5 m se schodištěm opět v síle zdi. Jak tedy tento donjon vypadal v době svého vzniku nejsme schopni určit. Cesta k věži je na videu na konci článku.

7 donjon.jpg
8 donjon inetrriér.jpg
Donjon
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

V literatuře se o vzniku hradu hovoří v souvislosti s Uhry nebo Srby, přičemž se obecně kloníme k srbskému původu. Zde mne napadla teorie, které ovšem bez hmatatelných archeologických důkazů nemůže být potvrzena. Jde o to, že podobné šestiboké věže vznikaly na uherských hradech Děvín, Ostřihom, Visegrád, vše nad Dunajem. Nemůže tedy být i Golubac jedním z uherských založení? Ne zcela pravidelná šestiboká stavba je půdorysně velice podobná Děvínu či Ostřihomi. Přístavba na její koruně pak může být pozdějším doplňkem.
9 jádro vstup donjon.jpg
Vstup do věže
12 z šešir kuly.jpg
Pohled z donjonu na nádvoří
10 jádro 2.jpg
11 jádro.jpg
Jádro


Do nejstarší fáze patří zřejmě výrazně níže umístěná subtilnější okrouhá věž na skále nad Dunajem, která měla kontrolovat říční provoz (2). Obě věže jsou spojeny poměrně slabou hradbou kopírující skálu na severní, naprosto nepřístupné, straně hradu. Do této hradby je zavázaná obdélná stavba, přiléhající k patě donjonu, a kterou prochází přístupová cesta. Bez bližší datace.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

15 dovnitř hradu - kopie.jpg
Jak vypadala jižní část ve své původní podobě je otázkou. V literatuře se do starších stavebních etap řadí i další dvě věže. Při pohledu na půdorys dotvářejí zhruba čtvercovou dispozici jádra. Hřeben před donjonem obsadila třípodlažní čtverhranná, dovnitř otevřená věž, chránící Šešir kulu. Svým nárožím se natáčela proti směru ostřelování (3). Vně vystupující strana věže nese ve vyšších patrech krabicové podsebití či piknůsek. Stejný jako věže Smedereva, či Resavy. Poslední nejnižší a nejvíce exponované nároží obsadila pětipodlažní čtverhranná věž (4), jejíž druhé patro obsahovalo kapli. Od této věže vedla hradba směrem na sever k okrouhlé věži nad Dunajem. Tato hradba byla na skále 3 až 4 metry nad úrovní terénu. Vstup do jádra byl uprostřed hradby prostým portálem, ke kterému vedla strmá cesta.
13 věž 3 - kopie.jpg
Věž číslo 3

Jsem poněkud skeptický k zařazení obou čtverhranných věží jádra do nejstaršího období, už kvůli typologické odlišnosti s ostatními stavbami nejstarší fáze (a naopak nápadné podobnosti s věžemi mladšími, viz podsebití na věži 3). Samozřejmě mohly být přestavěny, ale přesto bych je osobně neřadil do druhé poloviny 13. století. U věže číslo 3 na hřebeni bylo navíc nalezeno množství suti s polychromií, které odkazuje na existenci starší budovy, snad ortodoxní kaple, které bývaly bohatě malovány. Nicméně nenašel jsem zmínku o tom, že by to mělo být jinak a všechny 4 věže jsou jak v maďarské tak srbské literatuře připisovány nejstarší fázi.

Kontrolu lodní dopravy zajišťoval prý dlouhý řetěz z Golubace až ke skále Babakaj u protilehlého břehu. Nevím, zda to byl přímo řetěz, nějaká forma závory to být mohla, každopádně vzdálenost od hradu ke skále je 1 300 metrů.
14 Babakaj před zatopením - kopie.jpg
Skála Babakaj, před zatopením

Patrně druhá fáze hradu spadá do počátku 15. století, kdy hrad přešel do rukou despoty Štěpána. Ten rozšířil zejména obytnou složku hradu, kdy pod jádro přistavěl obdélný, lehce zalomený palác, chráněný ze strany přístupu čtverhrannou věží (5). Tato věž nese stopy po prevétech a krbech a měla zcela jistě obytný charakter. Palác byl třípodlažní, kdy suterén sloužil k provozním účelům, druhé podlaží zaujímaly reprezentativní prostory s velkým sálem a v nejvyšším patře byly místnosti k bydlení. Věž (5) spojovala hradba s kulisovou branou s nárožní věží jádra (4). Podle mne nárožní věž ve své podobě vznikla právě v této době. Hradba byla vedena tak, že věže před ní předstupovaly a boční palbou mohly velice snadno chránit vstup.


V této etapě byla postavena, či výrazně přestavěna a zesílena hradba stoupající od věže 4 k věži na hřebeni (3), která nese dva piknůsky. S tím souvisí i již zmíněný piknůsek věže (3), která byla nejméně výrazně přestavěna, pokud se nejedná také o novostavbu. Velice strmé nádvoří jádra, pokud mu tak vůbec můžeme říkat, bylo v blíže neurčené době předěleno několika zdmi. Mohlo se jednat o tarasy pro zlepšení obranyschopnosti, či součást provozních nebo ubytovacích budov. Pod věží číslo 3 se zachovaly pozůstatky do svahu vestavěné dvouprostorové budovy. Obsahovala dvě patra blíže svahu a jedno směrem k nádvoří. Všechny místnosti měly valenou klenbu a dle tradice zde byla kuchyně.
16 stavba pod věží 3 - kopie.jpg
Kuchyně
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

17 čelo.jpg
Vstup

Další fáze, kde nám ovšem chybí přesnější datace (snad po roce 1444), doplnila obrannou složku. Od věže na vrcholu hřebenu (3) se nové opevnění stáčelo půlkruhem k Dunaji. Hradba byla zesílena třemi dovnitř otevřenými čtverhrannými věžemi. Nejvyšší místo na skalním hřebeni před věží (3) zaujala věž (6), další věž (7) stála ve skalnatém srázu a poslední byla na rovině u Dunaje (8). U její paty byla brána do hradu. Na prvním nádvoří byly nejméně dvě budovy, patrně provozního charakteru.
18 první okruh 7,8,9.jpg
19 věže 6,7.jpg
20 věže 3,4,6,7.jpg
Hradby a věže nejmladšího okruhu

Všechny věže předstupovaly před hradbu. Hradební zeď byla mezi věží 7 a 8 silná 3 metry, výše položená hradba byla dvoumetrová. Před čelní hradbou až ke skalním srázům byl vyhlouben příkop. Toto opevnění mělo ještě vnitřní dělení, když vyšší část na skále oddělovala od nižší úrovně hradba spojující věže 4 a 7. Vedle věže 3 je 2 metry nad úrovní terénu vstup umožňující spojení jádra s touto částí hradu.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Poslední zásahy provedli Turci, kteří zesílili obranu proti palným zbraním. Vnější věže (6, 7) dostaly půlkruhová plná čela, věž u brány (8) dostala čelo polygonální s ochranou proti podkopání. Současně byly střílny upraveny pro použití děl. Po posledním uherském útoku roku 1481 byla postavena osmiboká Bílá věž, typologicky shodná jako věže ve Smederevu.

21 dělov věž.jpg
22 dělová věž 1.jpg
23dělová věž 2.jpg
24 dělová věž 3.jpg
Dělová věž

Třípodlažní 14 metrů široká stavba byla lehce kónická. V přízemí byly dělostřelecké střílny a výpadní branka. Uprostřed vedlo točité schodiště do druhého podlaží. I zde byly uprostřed stran dělostřelecké střílny. Hradební ochoz pak sloužil pro umístění lehkých zbraní. Tato stavba byla spojená hradbou s věží u brány (8). Vše bylo vybudováno na nasypaném a zpevněném valu. Celek tvořil chráněný přístav, kde mohly přistávat lodě přímo u hradu. Před hradem bylo hospodářské předhradí. Z jeho zástavby se zachovaly některé základy staveb včetně tureckého hammámu. Chybí ale známky nějakého masivnější opevnění. To bych třeba nejméně po opanování hradu Turky očekával. Zřejmě stačil jen hrad.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Ideální rekonstrukce hradu na konci 15. století
25 Obrázek1.png
26 Possible-Appearance-of-Golubac-Fortress-in-the-15th-Century.jpg
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

V roce 1930 byl skálou pod hradem prokopán tunel a podél Dunaje byla vybudována silnice, která procházela přímo nádvořím hradu. Přehrada postavená v letech 1964-1972 zvedla hladinu Dunaje o nějakých 5- 6 metrů a nyní dosahuje k paláci. Stejně tak je zatopeno přízemí Bílé věže.
27 golubac plánek.png
Návštěvní plánek

Od roku 2005 začaly první práce na záchraně hradu, V letech 2014-2019 proběhla rekonstrukce, řekl bych velice zdařilá, která zakonzervovala zdivo, většina věží dostala podlahy, schodiště, střechy. Hradby získaly parapetní zábradlí a kovová schodiště (až na nejvyšší části u donjonu..). Část zdí byla dozděna. Součástí rekonstrukce byla ražba dvou tunelů, kam se přenesla doprava ze silnice, která procházela hradem. A naopak ubourané kusy zdí, které ustoupili průjezdu silnice byly dozděny. Kdybych neviděl fotografie před rokem 2005, vůbec bych tomu nevěřil.
28 podkroví věž.jpg
29 palác podkroví.jpg
Podkroví věže a paláce
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Hrad před rokem 2000
31 pře rek 5, 4.png
30 vstup se silnicí.png
Vstup se silnicí

32palác ořed rek 2.png
Palác

33 před REk věž 5.png
Věž u paláce
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Pohled z donjonu na „křižovatku“ staré a nové silnice a výhled na Železná vrata
34 6elezná vrata a stará a nová silniuce za hradem.jpg
V poměrně hodně dostavěném paláci je expozice i dějinách hradu, srbské historii a jsou zde vystaveny nalezené předměty i klasické muzejní předváděcí kousky. Tedy rytířská zbroj západního typu, štíty, meče dlouhé zbraně. Zajímavější jsou vystavené nálezy. Při vyklízení sutě z věží 3 a 4 bylo nalezeno velké množství částí zbroje, ze kterých se podařilo rekonstruovat brigantinu.

35brig ocel.jpg
36 brig látka.jpg
Brigantina, originál a rekonstrukce
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - – pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Stejně tak byly nalezeny keramické i skleněné nádoby na zápalné směsi a 7 000 hrotů do šípů. Asi se někdy připravené obranné prostředky propadly spolu s podlahou a nikdo to neřešil.
37 keramické granáty.jpg
38 skleněné granáty.jpg
Keramické a skleněné granáty


Věže 8 a 5 obsahují ukázky středověkého života, věnují se místním nadpřirozeným bytostem a pověstem. Velký prostor také dostal Záviš Černý, které je vykreslen poměrně pozitivně, na rozdíl od jeho zaměstnavatele Zikmunda.

39 Zikmund.jpg
Kdo uhádne Zikmunda?

40 blesk.jpg
21. srpna 2022 dostala Šešir kula zásah bleskem. Screen z videa


Hrad má zpřístupněné čtyři návštěvní okruhy, a to nikoli dle témat či historické epochy, ale dle náročnosti návštěvy. Zelená je pro všechny, modrá je náročnější, jen pro dospělé a zahrnuje i návštěvu věží 3 a 4, červená je jen pro dospělé, na které dohlíží průvodce a ukáže jim věže 6 a 7. Nejtěžší černá trasa umožní návštěvu donjonu. Je pouze pro dva fyzicky zdatné, téměř horolezecky vybavené dospělé s průvodcem, kteří netrpí strachem z výšek ( OK) a hadů (!!!).

Zde na videu https://www.youtube.com/watch?v=D5CFUBtocvM


POUŽITÁ LITERATURA
Deroko, A.: Srdnevekovii gradovi u Srbiji, Crnoj Gory i Makedoniji. Prosveta 1950.
https://tvrdjavagolubackigrad.rs
http://varak.hu
http://wikipedia.org
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 13822
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Golubac - pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Zemakt »

Díky. Nádhera.
Kontrolu lodní dopravy zajišťoval prý dlouhý řetěz z Golubace až ke skále Babakaj u protilehlého břehu. Nevím, zda to byl přímo řetěz, nějaká forma závory to být mohla, každopádně vzdálenost od hradu ke skále je 1 300 metrů.
Tento typ vodních uzávěr mne vždycky fascinoval. A je jedno, zda-li šlo o řetězové uzávěry starověkých přístavů nebo toto středověké říční řešení. Vždycky mne zajímala technická stránka věci, manipulace, funkčnost apod. Jenže obecně je to tak, že je to pouze zmíněno a nic víc (logicky).

Pro představu, jak to muselo být náročné:
babakaj.jpg
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2571
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Golubac - pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od palo satko »

Skvele napisane. Golubac je celkom nazorny priklad zložitych mocenskych pomerov na tomto useku Dunaja v stredoveku. Spojenci sa menili častejšie než pradlo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1472
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Golubac - pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Ataman »

Tomáš Hájek píše: 28/2/2025, 11:44Golubac – pravobřežní „panty“ od Železných vrat
:up:
Tuze pěkné čtení, děkuji!
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Golubac - pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Spojenci sa menili častejšie než pradlo.
despota Đurađ Branković z jedné kapsy posílal peníze na opravu Konstantinopolských hradeb a současně byl nucen poskytnout pomocné oddíly při jeho obléhání. Takže asi tak.. Rozhodně to balkánským vládcům v té době vůbec nezávidím.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4693
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Golubac - pravobřežní „panty“ od Železných vrat

Příspěvek od Alfik »

Tomáš Hájek píše: 1/3/2025, 17:36
Spojenci sa menili častejšie než pradlo.
despota Đurađ Branković z jedné kapsy posílal peníze na opravu Konstantinopolských hradeb a současně byl nucen poskytnout pomocné oddíly při jeho obléhání. Takže asi tak.. Rozhodně to balkánským vládcům v té době vůbec nezávidím.
Zlé jazyky by řekly (a můj je extra zlý) že se, hlavně pro Srbsko, nic moc nezměnilo... :twisted:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Středověké fortifikace“