Manasija (Resava) - nejopevněnější srbský klášter

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Manasija (Resava) - nejopevněnější srbský klášter

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Manasija (Resava) - nejopevněnější srbský klášter
Resava tit.jpg

44.10089463657695 N 21.469542597717766 E

Ten nadpis a označení kláštera coby nejopevněnějšího v Srbsku podle mě není vůbec zavádějící. A dokonce bych jej možná označil i za jeden z nejopevněnějších klášterů vůbec (třeba vedle Ojvína a Mont-Saint-Michele samozřejmě). Klášter je nyní převážně nazýván Manasíja, což mě vede k tomu, že se jedná o tureckou zkomoleninu z monastiru. Původní středověký název byl Resava, podle říčky, nad kterou byl klášter postaven.

Klášter byl založen naším známým despotou Štěpánem Lazarevičem. A jako si faraoni stavěli pyramidy a mnoho jiných vládců jiné pomníky svého bytí, i Štěpán se rozhodl, že vybuduje své mauzoleum. Kostel kde bude pochován a klášter u něj, aby se za jeho duši mohli mniši modlit. Vzhledem k situaci v Srbsku na hranicích s Turky myslím, že mohl prostředky investovat jinak, ale budiž. Nakonec bylo vytvořeno opevnění, které nemuselo sloužit jen klášteru. Klášter byl podle Štěpánova životopisce Konstantina Filozofa založen roku 1407.

...bloudil horami, poli a pouštěmi a hledal místo, kde by si mohl vybudovat svůj vytoužený domov, obydlí pro ticho. Když našel nejvhodnější a nejlepší místo, kde měl být dům, po modlitbě se pustil do práce a položil základy ve jménu Nejsvětější Trojice Všemocného Božství.

nádvoří donjon kostel.jpg
Nádvoří s kostelem a donjonen

Jeho stavba trvala s přestávkami nějakých deset let. Dokončen byl roku 1418 a kostel byl vysvěcen na den sv. Ducha za účasti předních duchovních a šlechticů despotátu. Klášter byl také bohatě nadán vesnicemi, vinicemi i mnoha honosnými církevními předměty. Nebyl to ale jen klášter, despota myslel i na svůj pobyt a bezpečnost a nechal zde coby součást opevnění vystavět donjon, kde se mohl zdržovat. Přivedením učených mnichů se Štěpánovo nadání stalo významným duchovním a kulturním centrem. Rozvinula se zde velmi významná literární a překladatelská tvorba, tzv. „Resavská škola“. Knihy vytvořené v Resavě byly vysoce ceněny, stejně jako jejich tvůrci.

Stefan_Lazarevic-freska.jpg
Freska zobrazující despotu Štěpána v bohatě zdobeném rouchu s královskými odznaky. V jedné ruce drží listinu a ve druhé miniaturu kláštera.

Despota Štěpán v sobotu 19. července 1427 vyrazil na lov. V Crkvine u Mladenovace zastavil na oběd. Po něm nasedl na koně a skolil jej infarkt. Na místě jeho skonu byl brzy poté vztyčen pamětní kámen se záznamem jeho úmrtí. Uvádí, že byl odvezen do hrobky, kterou postavil v Resavě. Ne zcela vyřešenou otázkou ale je, zda byl ve svém mauzoleu opravdu pochován. Při rekonstrukci na počátku tohoto století byly v jižní části kostela, pod bílou mramorovou deskou, objeveny pozůstatky, o kterých se vedoucí prací, archeolog Marin Brmbolić, domníval, že patřily despotovi Štěpánovi.

spomenik.png
Pamětní kámen s připomínkou Štěpánovi smrti

Toto velice čestné místo bylo vyhrazeno právě nejvýše postaveným osobám. Provedená analýza DNA na nějakých 99,9378 % prokázala, že se jedná o syna knížete Lazara. A Brmbolić samozřejmě trvá na tom, že se jedná o despotu Štěpána. Jiný názor má antropolog a paleopatolog Srboljub Živanović. Na počátku 80. let 20. století byl v Koporinu objeven hrob a ostatky uvnitř byly ztotožněny se Štěpánem na základě poškození kostí a despotových známých zranění. Podle Živanoviće v Manasije leží Lazarův druhorozený syn Vuk (aby taky ne, když Štěpána sám identifikoval v Koporinu), přičemž pohřeb Vuka v Manasije je doložen. Více světla by do případu mohla vnést analýza DNA z Koporina. To ovšem místní biskup odmítá a srbská ortodoxní církev považuje Koporino za místo posledního spočinutí despoty Štěpána.

resava 3.jpg
Letecký pohled

V roce 1438 byl klášter a území kolem poprvé obsazeno Turky, přičemž roku 1444 se opět dostalo pod vládu Đurađa Brankoviće. V roce 1456 klášter vyhořel. Po smrti despoty se země ocitla ve vnitřních rozepřích a Turci Manasiju dobyli roku 1458. Klášter byl začleněn do turecké správy a díky tomu známe zajímavé údaje. Tak roku 1468 (1476?) bylo v klášteře pod místním velitelem (dizdarem) 70 mužů, 14 zedníků a kameníků a dva mniši. Ve chvíli, kdy se hranice vzdálila, Turci snížili posádku a klášter se mohl rozvíjet. Zajímavá je zmínka z roku 1516, že zde působil také imám a chatíb (kazatel). U komplexu vzniklo hospodářské zázemí, jehož mužští obyvatelé museli v případě vojenského tažení sloužit jako jezdci v osmanské armádě.

nádvoří s refektářem.jpg
nádvoří 2.jpg
Nádvoří

Manasija zůstala významným srbským kulturním centrem i po pádu despotátu. Se všeobecným úpadkem školství, zde žila slovanská literární tradice po celé 15. století a 16. století. Ovšem během následujících let a staletí byl klášter několikrát zcela opuštěn.

Roku 1689 klášter krátce obsadili Rakušané. Na počátku 18. století byl kostel poškozen výbuchem střelného prachu a habsburští vládci jej museli opravovat, když Manasiju opět drželi v letech 1718 – 1738. Klášter byl poté opuštěn a život se do něj vrátil až po druhém srbském povstání roku 1817. K obnovení kláštera přispěla v druhé polovině 19. století i ruská carevna Maria Alexandrovna, manželka Alexandra II., darovala klášteru „Čtyři evangelia ve zlatě a stříbře a také zlacený kříž“. V roce 1977 zde byl založen ženský klášter, ovšem od února 2022 je Manasija mužským klášterem s představeným opatem arciknězem Pavlem.

pohled při příjezdu.jpg
Pohled na klášter ze silnice
Naposledy upravil(a) Tomáš Hájek dne 10/3/2025, 12:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Manasija (Resava) - nejopevněnější srbský klášter

Příspěvek od Tomáš Hájek »

půdorys.jpg
Půdorys, šipka označující sever směřuje ve skutečnosti na severozápad

No, chtěl jsem jen popsat stavební vývoj Resavy, ale samozřejmě jsem se do to zamotal, začal zjišťovat souvislosti atp. Naštěstí jsem si kdysi oskenoval většinu knihy o srbských hradech (bohužel mi tam kousky chybí), kterou sepsal na konci 40. let 20. století Alexander Deroko, malíř, architekt a historik. Zejména úvodní analytická pasáž je napsaná až překvapivě podrobně, bez větších vlasteneckých tendencí a mnoho závěrů je platných i dnes.

Krátký exkurz do stavebního vývoje srbských hradů

Raška, jádro srbského státu nazvané podle okolí města Ras, bylo poměrně odlehlým územím, kam modernější jakékoli postupy pronikly jen stěží a zvolna. To se samozřejmě vztahovalo i na fortifikační umění a architekturu obecně. Existovaly zde nějaké pozůstatky po římských stanicích, Byzanc zde také vystavěla nějaké komplexy, ale v zásadě to nebylo nic moc. Ve 12. století, kdy se začali Srbové osamostatňovat, bylo centrum státu Ras jen shlukem nezávislých osídlení. Zde tedy byla, zřejmě původně byzantská, pevnost Stari Ras s kamenným palácem. Ovšem podle srbských historiků opevnění sloužilo spíše jako útočiště v případě ohrožení než jako stálé sídlo. Pro ubytování panovníků sloužily velmi dlouho stavby s významným podílem dřeva. Kamenné byly převážně kostely. Mě to hrozně připomíná Velkou Moravu, ovšem o nějakých 200-250 později. Hrady stavěné v Rašce, Kosovu, či později severně u Dunaje vycházely z byzantské fortifikační školy 13. a 14. století. Ta se vyznačovala použitím čtverhranných hradebních věží, často dovnitř otevřených s úzkým vnitřním prostorem. Hlavní obytnou stavbou byla obvykle obytná věž. Dá se říci, že byzantská architektura začala přejímat franské vzory, ovšem v době, kdy se fortifikační vývoj na západě už ubíral jiným směrem. A z Byzance tyto typy přešly do Srbska.

Opravdové hrady zde začaly vznikat v polovině 13. století. Tady je taky otázka, zda označení za pevnost či hrad, které se objevuje v písemných pramenech, odkazuje na kamenný vrcholně středověký objekt. Mnoho nepomáhá ani archeologie, která až na výjimky neidentifikuje skutečné datum vzniku, ale přejímá písemné prameny. Většina hradů pochází dle dochovaných detailů a datovatelných prvků patrně až ze 14. a 15. století. Hlavní obytnou stavbou byl čtverhranný donjon, ovšem s poměrně nízkou úrovní vybavení obytných prostor. Některé hrady, kde to terén dovolil, získávali jistou pravidelnost. Většina jich neměla palác nebo alespoň ne kamenný. Ten měly jen nejvýznamnější zeměpanské objekty, a to až v 15. století. Hradby bránily vysunuté, čtverhranné věže. Dá se říci, že čím mladší hrad byl, tím více věží jeho hradby obsahovaly a zkracovala se i vzdálenost mezi nimi.


Zpět k Resavě. Ta snad typologicky navazovala na jádro hradu Novo Brdo, které se patrně odkazovalo na starší soluňský Heptapyrgion. Centrální stavbou komplexu byl chrám Nejsvětější Trojice postavený v tzv. „moravském“ stylu (Moravského Srbska) v době svého vzniku bohatě vyzdoben nástěnnými malbami nejlepší místních umělců té doby. Dodnes se jich zachovala zhruba třetina.

nádvoří kostel a donjon.jpg
Závěr chrámu

Samotné architektonické provedení je jedno z nejlepších v Srbsku. Chrám byl orientován kněžištěm na severovýchod (na starších plánech je orientace na východ). Pro potřeby mnichů, ale i urozených návštěvníků byl rovnoběžně s ním postaven samostatně stojící dvoupodlažní refektář (klášterní jídelna). Je to budova o úctyhodných rozměrech 32 x 17 m, která mohla sloužit až pro 300 lidí

refektář.jpg
Refektář

donjon.jpg
Obytná Despotova věž

Toto klášterní jádro obklopovalo opevnění na zhruba oválném půdorysu. Myslím, že by zde nebyl takový problém udělat opevnění pravidelné, ale zřejmě ovál vyšel levněji. Ale i tak, jaké opevnění to bylo!!! 12 metrů vysoká hradba o tloušťce tří metrů byla zpevněna celkem 11 věžemi. Nejvyšší věží byl na severní straně dispozice původně 26 metrů vysoký donjon o základně 14,5x14,5 m, nazývaný Despotova věž.

donjon plán.jpg
Plánek donjonu

Vnitřní rozměry byly 6x6 metrů. Vstup byl veden po dřevěné konstrukci ve výši 10 metrů do druhého podlaží věže. Nad portálem byl půlkruhový výklenek, kde byla patrně umístěna freska. Odtud vedlo schodiště v síle zdi do vyšších pater. V přízemí věže byl okrouhlý prostor, snad velká sýpka, kam by se vešlo na 20 tun obilí. Vystačilo by to na uživení 100 lidí po dobu jednoho roku. Vyšší podlaží obsahovalo prevét. Vertikální spojení uvnitř věže bylo řešeno žebříky nebo strmými schody.

donjon vnitřek.jpg
Vnitřek donjonu

Původně měl donjon patrně jen pět podlaží. Ve výši 26 metrů je totiž patrné zazděné cimbuří. Donjon byl zvýšen o čtyři metry, přibyla dvě podlaží. Předposlední patro neslo celkem 19 smolných nosů, které vypadají spíše jako prevéty. Pět z nich bylo vysunuto i do nádvoří. Nejvyšší patro bylo opatřeno cimbuřím a věž nesla vysokou střechu pokrytou olověnými pláty. Tento donjon je považován za nejdokonalejší ukázku obytné věže na území Srbska.

donjon podsebití.jpg
Podsebití
hradby severní nároží.jpg
Severní nároží
Naposledy upravil(a) Tomáš Hájek dne 10/3/2025, 12:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Manasija (Resava) - nejopevněnější srbský klášter

Příspěvek od Tomáš Hájek »

Dalších 8 dovnitř otevřených věží je shodných, s lehce obdélným půdorysem. Jejich vnitřní prostor je velmi úzký a umožňoval tak maximálně instalaci schodiště. V úrovni šestého podlaží byly z věží vysunuty smolné nosy. Většina věží měla na každé ze třech stran vystupujících z opevnění dvoje toto podsebití. Nejvyšší patro bylo opatřeno cimbuřím. Podle archeologických nálezů věže patrně kryly střechy s olověnými plechy.

hradby z nádvoří 3.jpg
Věž z nádvoří

hradby 2 věže.jpg
Dvě věže s kurtinou

hradby detail podesboití.jpg
Detail podsebití

Obdobné byly i další dvě, také dovnitř otevřené, věže, které měly ale šestiboký půdorys. Ty byly v pomyslných nárožích dispozice u vstupní strany. Jejich stěny byly kratší a každá nesla jen jeden smolný nos. Všechny tyto věže nesou nepříliš patrné stopy po zvýšení nejméně o patro.

hradby ochoz.jpg
Ochoz

Všechny věže předstupovaly před hradbu. Hradba byla postavena tak, že z vnitřní strany lícovala s věžemi. Ochoz ve výši pátého podlaží věží procházel portály v bočních stranách a umožňoval plynulý přesun obránců. Klasický průběžný ochoz alias chemin du ronde. Tedy až na donjon přes který a ani kolem ochoz nevedl. Na ochoz byl přístup pouze věžemi. Každý usek hradby mezi věžemi měla z ochozu přístupná 2-3 podsebití. Tuto masivní hradbu obíhal parkán, kopírující půdorys věží a hradeb. Před ním byl hluboký, 17 m široký příkop.

vstup brána.jpg
Brána

vstup schéma obrany.jpg
Schéma obrany

vstup hvězdy.jpg
Magické foto.. no ale být útočník..

Vstup byl z jihozápadu po mostě přes příkop, branou v hradbě sevřenou dvěma věžemi. Nad branou bylo další podsebití a svatý obrázek. Na protilehlé straně dispozice nebyly v hradbě věže. Za touto hradbou byl k řece Resavě vysunutý obdélný hospodářský prostor s jednou menší věží v nároží nazývaný Malé město. My bychom asi řekli příhrádek. Tato část sloužila k zásobování komplexu vodou z přilehlé řeky.

hradby parkán.jpg
Parkán

Zvýšení hradeb můžeme časovat snad do doby po roce 1444, patrně shodně jako stavbu nového hradebního okruhu na Golubaci. Koruny věží byly bráněny jen z ochozu, případně z trámové podlahy. Nedošlo zde k úpravě jako na Smederevu (jak uvidíme příště😊) a poslední patra nebyla upravena k postavení děl.

Podél hradeb z vnitřní strany byly postaveny lehčí, většinou zřejmě dřevěné objekty sloužící k běžnému provozu kláštera. Až na drobné přístavby se celý komplex zachoval vlastně ve své podobě z 15. století. Pouze příkop byl zasypán a v těsné, ale opravdu těsné blízkosti severní strany vede silnice.

Několikrát poničený klášter byl opravován Rakušany v roce 1735. A později jen nejnutněji na počátku 19. století. Hlavní střecha kostela se zhroutila, což znamenalo vystavení historických fresek povětrnostním vlivům a jejich následné poškození. Polopobořený chrám byl opravován v letech 1844/1845, kdy byly sneseny tašky a nahradila je plechová střecha. V roce 1929 byly hradby a zdi shledány v havarijním stavu. Způsob jejich záchrany bohužel nevyl úplně šťastný. Vrchní partie byly ubourány a zbytek zakonzervován betonem. Roku 1932 areál získal novou obytnou budovu. Od roku 1956 probíhaly restaurátorské práce v chrámu., byla opravena fasáda i mozaiková podlaha. Později proběhly nejdůležitější opravy opevnění. V roce 1977 byl postaven ženský klášter a pro potřeby sester vznikl moderní dvoutraktová budova v severovýchodní části kláštera. V roce 1985 byl postaven penzion s knihovnou a jídelnou. V 90. letech se začalo s obnovou věží a hradeb. Konečně v roce 2005 začala rekonstrukce chrámu.

POUŽITÁ LITERATURA
Deroko, A.: Srdnevekovii gradovi u Srbiji, Crnoj Gory i Makedoniji. Bělehrad 1950.
https://manasija.fabricatidiem.rs/
http://varak.hu
http://wikipedia.org
Odpovědět

Zpět na „Středověké fortifikace“