Thorfinn Sigurdsson (1009-1065)

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12749
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Thorfinn Sigurdsson (1009-1065)

Příspěvek od Rase »

Výstřižekrett.JPG

Thorfinn Mocný (1009-1065)

Vikingský válečník Thorfinn Mocný byl nejmocnější jarl na Orknejských ostrovech v 11. století. Proslavil se vojenským tažením proti skotskému králi Karlu Hundasonovi a pomocí svému bratranci Macbethovi zmocnit se skotského trůnu. Ale asi ještě více tím, že díky jeho pouti do Říma se Orkneje a Shetlandy staly křesťanským územím. Nutno poznamenat, že zdrojem o jeho životě jsou téměř výhradně severské ságy, které však byly sepsány dlouho po událostech které zaznamenávají.

Thorfinn Sigurdsson (1009-1065) známý také jako Thorfinn Mocný (ve staré norštině Þorfinnr inn riki) byl nejmladší z pěti synů jarla Sigurda Hlodvirssona, ale jediný syn ze sňatku s neznámou dcerou krále Malcolma II. (Máel Coluim mac Cináeda). V pěti letech byl malý Thorfinn poslán na dvůr svého dědečka, skotského krále. Když se jarl Sigurd vydal do Irska a byl zabit 23. dubna 1014 v bitvě u Clontarfu, začaly mezi bratry tahanice o vládu nad ostrovy. Thorfinnovi starší nevlastní bratři si rozdělili Orkneje a Shetlandy, jemu pak připadla vláda nad Caithness a Sutherlandemm kde mu pomáhali s vládou skotští poradci. Podle popisu byl Thorfinn neobvykle vysoký a silný, nehezké tváře, s černými vlasy, ostrými rysy, velkým nosem a hustým obočím, rázný muž, dychtivý po slávě a bohatství. V bitvách si vedl dobře, protože byl dobrý taktik a zároveň plný odvahy. Nevlastní bratr Sumarlidi zemřel ve své posteli nedlouho po svém otci, s největší pravděpodobností nejpozději v roce 1018. Einar si vzal jeho podíl a brzy se stal nepopulárním, jelikož farmáře zatěžoval vysokými daněmi a jeho nájezdy přinášely jen malou kořist. Ságy jej doslova popisují jako "velkého tyrana". Oproti tomu jeho bratr Brusi byl "všemi oblíbený". Po složitých tahanicích a sporech byl Einar roku 1020 zabit, ale dál pokračoval spor mezi zbylými bratry. Thorfinn se mohl spolehnout na pomoc svého dědečka, krále Malcolma, leč nepoměrně slabší Brusi našel oporu u Norského krále. Relativní klid mezi oběma nevlastními bratry trval až do roku 1030, kdy byl norský král Olaf II. Haraldsson v bitvě u Stiklestadu svržen dánským Knutem Velikým (který spojil Dánsko, Anglii, Norsko a část Švédska). Když pak Dánové přepadli Orkneje, Brusi přenechal nevlastnímu bratrovi svůj podíl, výměnou za obranu ostrovů. Do roku 1035 se Thorfinn stal jediným vládcem orknejského hrabství (jako vazal norského krále) a jako hrabě z Caithness podřízen skotskému králi.

Relativní období klidu narušil jistý Karl Hundisson (nebylo to jeho pravé jméno, jelikož by se dalo volně přeložit jako "čubčí syn"), který se prohlásil "králem Skotů". Thorfinn jej porazil v námořní bitvě u Deerness na východním konci Orknejské pevniny. Po velké bitvě u Torfness (pravděpodobně Tarbat Ness) byl Karl zabit nebo musel prchnout. Thorfinn pak pochodoval na jih přes Skotsko až do Fife (leží na poloostrově mezi zálivy Firth of Tay a Firth of Forth), přičemž cestou pálil a drancoval. Někdy kolem roku 1034 též dobyl Hebridy. Nedlouho poté propukl mocenský chaos v Dublinu a Thorfinn tak začal podnikat nájezdy i tímto směrem a ustanovili svou vládu nad různými země kolem Irského moře. Uskutečnil též nájezdy na Anglii, leč se střídavým úspěchem.

Kolem roku 1037 se z Norska vrátil na Orkneje jeho synovec Rögnvald Brusason (syn Brusiho), oblíbenec norského krále Magnuse Dobrého (1024-1047), a tak se musel Thorfinn podělit o vládu nad ostrovem. Jejich vztah byl dlouho poklidný, leč vše se opět zvrtlo. Když se Rognvald dozvěděl, že Thorfinn pobývá na jedné orknejské farmě jen s několika muži, vyslal své válečníky aby jej zavraždili. Ti farmu zapálili, leč Thorfinn dokázal zbourat zeď (přičemž nesl svou ženu v náručí) a nezpozorován utéct do bezpečí. Karta se obrátila a nedlouho poté byl Rognvalda přepaden ve svém domě, utekl, ale byl vystopován (prozrazen štěkotem svého psa co měl na klíně) a zabit Thorkelem Fostererem. Nutno poznamenat, že Rognvald je v ságách popisován jako oblíbený a nadaný vládce, jehož smrt mnozí oplakávali. Thorfinn se pokusil uzavřít příměří s pohněvaným norským králem, ale i zde stálo štěstí při něm. Nový norský král Harald Hardråda byl k němu již přátelštější a jeho dary přijal.

Pro nás je ještě zajímavá bitva u Burgheadu (bitva tří bratranců), která proběhla 14. srpna 1040. Tehdy se vleklými boji vyčerpané vojsko skotského krále Duncana I. střetlo s vojskem jeho bratrance Thorfinna Sigurdssona. Na Thorfinnovu stranu se postavil další bratranec obou soupeřů Macbeth. Duncan byl v bitvě poražen a snažil se spasit útěkem. Byl však dostižen v rodném sídle Morayů u Pitgaveny, nedaleko Elginu. Zde údajně proběhl mezi Duncanem a Macbethem souboj, ve kterém byl Duncan těžce zraněn. Macbeth se svého bratrance ještě pokusil zachránit, leč ten na následky zranění zemřel. Macbeth se po vyhrané bitvě vydal do hlavního města Skotska Scone, kde byl téhož roku zvolen králem.

Na rozdíl od svých nevlastních bratrů byl Thorfinn Sigurdsson vychován jako křesťan a oženil se jen jednou (s Ingebjorg Finnsdotter, s níž měl dva syny). Mezi známky změn v orknejské společnosti patřila Thorfinnova pouť do Říma, která se konala po jeho setkání s králem Haraldem, pravděpodobně někdy po roce 1048. Sága praví, že putoval přes Sasko a na cestě se setkal s císařem Jindřichem III. Výsledkem jeho výpravy bylo jmenování jistého Thorulfa prvním Orknejským biskupem.

Není úplně jasné kdy si pro Thorfinna přišla smrt, ale ságy ji datují ke konci vlády Haralda Sigurdssona, který padl v bitvě u Stamfordského mostu 25. září 1066. Thorfinn byl pohřben v křesťanském kostele co sám postavil. V historii je znám jako "Thorfinn Mocný" a na vrcholu své moci ovládal Orkneje, Shetlandy, Hebridy, Caithness i Sutherland, a jeho vliv se rozšířil na velkou část severu Skotska. Hraběcí titul po něm zdědili jeho synové Paul a Erlend a jeho vdova Ingebjorg se později provdala za Malcolma Canmorea, skotského krále.

Zdroj:
https://thevikingherald.com/article/the ... -ruler/708
https://en.wikipedia.org/wiki/Thorfinn_the_Mighty
https://cs.wikipedia.org/wiki/Duncan_I.
https://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Hundason
https://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%B6gnvald_Brusason
https://cs.wikipedia.org/wiki/Malcolm_II.

Sigurd_the_Mighty_roai8.jpg
Skara_Brae_Orkney_islandsshutterstock_pql89__1_.jpg
St_Magnus_Cathedral_Orkney_Islands_Shutterstock_Leon_Wilhelm_1200x800.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12749
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Thorfinn Sigurdsson (1009-1065)

Příspěvek od Rase »

Ten titulní obrázek berte s rezervou. Takový pan Petr Čepek by se popisu ze ság podobal asi mnohem víc, ale lidi by to nepochopili a asi by se i polekali.

135738_028830.jpg
Výstřižekřčřž.JPG
Orkneje, Shetlandy, Hebridy, Mann a různá pevninská území na konci 11. století
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3332
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Thorfinn Sigurdsson (1009-1065)

Příspěvek od seabee »

:up: :up: :up: Hezké!!
My tady máme díky dlouho trvající germanizaci a poté bolševizaci pocit, že dějiny se odehrávaly jenom v Evropě včetně širé Rusi.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4092
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Thorfinn Sigurdsson (1009-1065)

Příspěvek od Alfik »

seabee píše: 6/1/2024, 14:20 :up: :up: :up: Hezké!!
My tady máme díky dlouho trvající germanizaci a poté bolševizaci pocit, že dějiny se odehrávaly jenom v Evropě včetně širé Rusi.
No... ony se tak nějak globálně prolínaly. Tak třeba v článku zmiňovaký Knut Veliký, syn Svena Vidlovousa a Sigurdy, byl po ní vnukem Doubravky Přemyslovny :twisted:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12749
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Thorfinn Sigurdsson (1009-1065)

Příspěvek od Rase »

No jo, v téhle době se hlavní dějiny nepochybně odehrávaly na kontinentu (a to ještě jen jižnější Evropě), ale Anglie tehdy byla hodně bohatá a lákala jak Normany, tak i vládce ze Severu. Právě až po Normanském záboru se v Anglii rozšířila ona francouzská kultura oproti té "seveřanské" (anglo-saské a skandinávské) a místní panovníci začali hrát významnější roli na kontinentální politice. Do té doby to byla dost chaotická periférie, byť jak říkám celkem bohatá zem.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3332
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Thorfinn Sigurdsson (1009-1065)

Příspěvek od seabee »

ORKNEJE VYHROŽUJÍ ODTRŽENÍM OD SKOTSKA. PŘIPOJIT BY SE CHTĚLY K NORSKU
Odtržení ostrovů od Skotska není moc pravděpodobné. Ale o to vůbec nejde. Thorfinn Rozbíječ Lebek je samozřejmě problém. Orknejské ostrovy, které leží na severovýchod od břehů Skotska, by teď rády zdůraznily svůj dlouhý a plodný vztah s Norskem. Když se však začtete do starodávné ságy, jež jejich vazby popisuje, objevíte náznaky, že to mezi nimi bylo občas krapet napjaté.

Orknejská sága je plná postav se jmény jako Eirik Krvavá Sekera a plná obratů a výjevů jako „vlci hodovali na mrtvých“ a „Einarovi odsekli žebra od páteře a řeznými ranami na zádech mu vytáhli ven plíce“. Nejoblíbenějším refrénem pak je: „Mnoho mužů bylo pobito.“ Popsány jsou i mírnější okamžiky a mírněji znějící muži: objevuje se tu například Einar Máslem Namazaný. Je to, žel bohu, ochlasta.

Celé to je důležité, protože po tragikomedii v podobě brexitu a grexitu se svět baví sledováním spektáklu s názvem „orkxit“. Tento měsíc zazněl návrh, aby se Orkneje odtrhly od Británie a přijaly status autonomního norského území. Ta úvaha je pochopitelná: o něco takového by stála spousta zemí. Skotské HDP per capita dosahuje 33 tisíc liber, klesá tam střední délka života a bývalou premiérku nedávno zatkli kvůli vyšetřování financování její partaje. Norsko se naproti tomu pyšní osmdesátitisícovým HDP per capita, rostoucí dobou dožití a jeho pohledné, zdravé a otravně polyglotní obyvatele řadí průzkumy OECD pravidelně mezi nejspokojenější národy světa. Kdyby mohl, připojení k Norsku by si nejspíš odhlasoval i Londýn......

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/orkne ... y-k-norsku
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“