Dobuané

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13991
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Dobuané

Příspěvek od Rase »

papua-indonesia.jpg

Podivní obyvatelé malého ostrova v Tichém oceánu

Dobuané byli popisováni jako paranoidní, posedlí černou magií a extrémně neobvyklým postojem k sexu a násilí. Skalnatý ostrov Dobu leží poblíž jižního pobřeží východní Nové Guineje a jeho patří mezi nejjižnější kmeny severozápadní Melanésie. Najdeme zde jen nevelké množství půdy a okolní vody neoplývají rybami. Místní obyvatelstvo tak muselo tyto chudé zdroje využít, jak nejlépe to šlo. Svými prapodivnými zvyky zaujali novozélandského antropologa jménem Reo Franklin Fortune (1903-1979), který o nich roku 1932 sepsal dosti nelichotivou studii zaobírající se domorodou etikou a osobním chováním. Z Fortuneho práce vycházela Ruth Benedictová (1887-1948) ve svém populárním díle Patterns of Culture (Kulturní vzorce), z roku 1934, z něhož si nyní dáme pár výňatků:

"Dobuané nemají dobrou pověst. Jejich ctnostmi jsou zlomyslnost, divokost, sobeckost, nedůvěřivost, žárlivost, záludnost a rozmrzelost. Je však mylné se domnívat, že Dobuané nemají žádný systém, žádnou hierarchii a neuznávají žádné zákony. Vzájemně si působí škody, ničí si úrodu, způsobují nemoci či dokonce smrt, vyvolávají zmatek při hospodářských činnostech apod. Všichni mají své zvláštní jedinečná kouzla, která téměř nepřetržitě využívají, ačkoliv nevěří, že jejich čáry působí mimo jejich vesnici. Společnost kmene Dobu je tedy ovládána vlastnostmi, které naše západní kultura běžně pokládá za špatné a tuto společnost označujeme jako paranoidní typ kultury. Veškeré bytí je pro Dobuany pouhým bezohledným bojem o život a každá výhoda bývá získána na úkor někoho druhého – tento boj je veden tiše a skrytě, a o to je záludnější. Za dobrého a úspěšného člověka je v dobuanské kultuře považován ten, který dokáže podvést druhého. Jakékoliv setkání muže se ženou je považováno za nedovolené, ovšem muži mají právo svést jakoukoliv ženu, která před nimi neuteče. Dobuanský náhled na majetek se nejlépe analyzuje v jejich přístupu k dědičnému vlastnictví sladkých brambor. Ty se dědí v rámci rodiny, přičemž každý obdělává vlastní pozemek, na kterém vysazuje vlastní zděděné batáty a snaží se jejich růst urychlit kouzelnými zaříkávacími formulemi, které se taktéž dědí. Každý z manželů uchovává svou vlastní sadbu z loňské úrody a zodpovídá za vlastní sklizeň, přičemž nové plody vyrostou jen díky zděděným magickým formulím. Největším zločinem, jakého se Dobuan může dopustit, je konzumace sadbových batátů, poněvadž jejich ztráta je prakticky nenahraditelná. Takovýto jedinec je do konce svého života nucen paběrkovat. V oblasti hospodářské směny panují jednoduchá pravidla: každý Dobuan z celého srdce touží po úspěchu a vášnivě zazlívá úspěch druhému člověku. Hromadění zboží je však na Dobu vyloučeno. Podobně vyloučeno je také vychloubání se vlastními úspěchy – dobrou sklizní apod. Navzdory svým obchodním plavbám nejsou Dobuané dobrými námořníky, snaží se nevzdalovat se příliš od pevniny a každý večer se vyloďují na pobřeží. Existují zde samozřejmě kouzla určená k přivolávání příznivého větru."

Nicméně, mnoho pozdějších antropologů se vyjádřilo skepticky k celému popisu a v roce 2005 se ji pokusila vyvrátit Susanne Kuehling v knize "Dobu: Ethics of Exchange on a Massim Island, Papua New Guinea".

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dobu
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Dobuan%C3%A9
https://en.wikipedia.org/wiki/Reo_Fortune
https://en.wikipedia.org/wiki/Ruth_Benedict
https://en.wikipedia.org/wiki/Susanne_Kuehling
https://en.wikipedia.org/wiki/Dobu_Island

Výstřižekfffggg.JPG
800px-CHIEF_GAGANAMOLE_AND_WIFE,_DOBU.jpg
Dobunský náčelník Gaganamole a manželka, kolem roku 1900. Autor George Brown

703px-Two_typical_girls_of_Dobu.jpg
Dvě typické dobuanské dívky přibližně v roce 1908
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
bat
poručík
poručík
Příspěvky: 727
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Dobuané

Příspěvek od bat »

Perfektní, vůbec jsem tento kmen neznal. Četl jsem o některých jiných ještě zaostalejších kmenech v té oblasti.
Přijde mi ten popis až neuvěřitelný, tak jsem si knihu od Kuehlingové stáhnul a už při prvním listování jsem se pobavil. Ono to bude ještě lepší. Posuďte sami:

Genderové rozdíly jsou na Dobu zvláště významné kvůli čarodějnictví. Tento komplexní systém víry je založen na obecném předpokladu
že každá žena je čarodějnice (welabana) a byly jí dány zvláštní znalosti v jejím raném dětství, kdy ji spolkla
matka a znovu vypustila řitním otvorem. Ženy vždy popírají být čarodějnicemi a oslovovat takto ženu je neodpustitelná urážka.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13991
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dobuané

Příspěvek od Rase »

bat:
To je parádní :D
Ještě sem dám komentář co mi přišel k článku na Facebooku:
Tomáš Marek píše:Pěkný příběh. Popravdě ale pravda bude spíše v tom posledním odstavci. Na okraj a jen fakt pro ty, co chtějí číst: Kulturní antropologové v minulosti našli mnoho příběhů o společenstvích, která fungovala odlišně od běžné anticko židovsko křesťanské "západní" civilizace včetně ještě starších historických nuancí, tedy jako samoorganizujícího se společenství kooperačních vazeb směřujících ve skutečnosti v principu ke všeobecnému užitku prostřednictvím uspokojování vlastních potřeb. Obvykle nicméně bylo zjištěno, že při detailnějším pohledu a lepším pochopení regionálních zvyklostí a specifických společenských ustanovení, nebývá ten prvotně zásadně vnímaný rozdíl mezi zkoumanou malou kulturou a kulturně - antropologickým normálem není zdaleka tak velký, jak se ponejprve zdálo. Nebo, a to je také časté, byly v historii anticko židovsko křesťanské kultury nalezeny regionální modely, které vykazovaly značnou podobnost s tou zkoumanou malou kulturou. Obecně proto existuje směr, podle kterého jsou rozdíly mezi regionálními kulturami nesouvisí ani tak s kulturou jako takovou, jako jsou spíše dány některými relativně drobnými ekonomickými okolnostmi, které vedou ve finále k tomu, zda kultura najede na linii "vývoje" ve smyslu změny v Evropě mezi třeba 5000 před n.l. a 2024 n.l. nebo zda zůstane v pozici prakticky neměnné podoby jako to bylo na řadě míst do střetu s rozpínavostí se západní civilizace. Každopádně ta pointa je, že podle těchto vědců v podstatě všechny nám známé v minulosti objevené regionální kultury mají uspořádání, které odpovídá některé z verzí historicky objevené uvnitř velkých kultur kulturně antropologického standardu. Jenom uvnitř těch velkých vývoj pokračoval, uvnitř oněch specifických malých se vlivem nějaké vnější anomálie nebo celkových podmínek zastavil.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4338
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Dobuané

Příspěvek od Alfik »

Doporučuji krajní skepticismus. Bude to podobné jako "případ Trobriandových ostrovů".
Aneb: Na horním koncu si prdl a na dolním už vykládali, že sa posral.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „státy a říše“