Japonská tradice černění zubů
Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu
Japonská tradice černění zubů
Japonská tradice černění zubů
Zářivě bílé úsměvy mohou být poněkud oslňující a za slunečného počasí i nebezpečné, kdežto za starých dobrých časů byly v Japonsku ideálem ženské krásy zuby černé. Dámy, pokud se chcete vyhnout zubnímu kazu a zalíbit se bohatému velkotovárníkovi, tak nyní dobře poslouchejte!
Ohaguro (お歯黒) je stará japonská tradice, která se postupem času rozšířila i do Vietnamu a Číny. Technika černění zubů spočívala v rozpuštění železných pilin v octu spolu s nejrůznějšími bylinami, jež podpořily vznik požadovaného odstínu. Aby ženy dosáhly dlouhodobého efektu, musely vzniklou směs aplikovat každý den. Černění zubů se obvykle provádělo během puberty, aby zuby vydržely člověku co možná nejdéle. Vzhledem ku složitosti celé procedury se jednalo o módu, kterou si mohli dovolit především vysoce postavené ženy a členky císařské rodiny. Zajímavostí je, že takto upravené zuby byly odolné vůči zubnímu kazu i porušení skloviny. Tato známka dospělosti, krásy a civilizace měla také zvýraznit rozdíly mezi lidmi a zvířaty.
První zmínky o černění zubů se objevily například v románu Příběh prince Gendžiho z roku 1008. Archeologické nálezy ale poukazují, že jde o tradici mnohem starší - byly vykopány kostry s černými zuby až z období Kofun (250 až 538 našeho letopočtu). Během období Muromači (1336 až 1573) šlo o obecnou praxi mezi dospělými. S příchodem období Sengoku (období válčících států) byly účelově černěny zuby dcer vojenských velitelů, čímž bylo označeno jejich dospívání a příprava na politicky smluvené sňatky. Na konci období Edo (1603 až 1867) ale přišla změna. Vzhledem k zápachu, pracné aplikaci a celkově nepříjemným pocitům, se u mladých žen ohaguro provádělo pouze u svobodných dívek starších 18 let, vdaných žen, prostitutek a gejš. Západní návštěvníci, včetně Engelberta Kaempfera, Philippa Franz von Balthasara Seibolda a Rutherforda Alcoka, kteří tehdy navštívili Japonsko, popsali ohaguro jako odporný zvyk, který znetvořuje japonské ženy. Nakonec dne 5. února 1870 vláda ohaguro jako zastaralý zvyk zakázala. Dnes se v rámci divadelních her či festivalů používá k začernění zubů nejčastěji inkoust a vosk na zuby.
Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ohaguro
http://www.lpdental.cz/p84/ohaguro-zacernovani-zubu
https://www.poznatsvet.cz/clanek/ohaguro-30000923.html
"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček