Japonské dlouhé meče

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 15318
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Japonské dlouhé meče

Příspěvek od Rase »

Samurai_wearing_a_nodachi_(field_sword).png

Japonské dlouhé meče ódači a nodači

Japonci jsou proslulí svou technologií výroby mečů, kterých sice vzniklo velké množství typů, ale většině lidí se vybaví pouze typická katana. Přesto se hodí připomenout i dlouhé meče zvané ódači (大太刀), někdy známé též jako nodači (野太刀), tedy polní meče. Je známo jejich rozšíření od počátku 14. století a to až do roku 1615. Povětšinou dosahovaly délky lehce přes 90 cm (3 shaku), postupně se prodlužovaly na zhruba 1,5 metru, ale tato délka již nebyla v boji moc praktickou. Pěšáci je nejčastěji nosili zavěšené přes záda, případně jen tak v ruce, přičemž pro vytažení z pochvy byl potřeba pomocník. V některých případech jsou známy případy jezdců vyzbrojených těmito dlouhými meči. Nutno podotknout, že práce s ním obsahovala primárně seky směrem dolů, známo je i použití pěchotou proti koním.

Nodači je velký obojruční japonský meč. Nodači je volně překládáno jako polní meč. Někteří lidé ale tvrdí, že význam nodači je přibližně stejný jako význam ódači, což znamená velký meč. Zmatenost okolo názvosloví vedla k tomu, že nodači se stalo téměř synonymem pro velké ódači. Takže přes to, že se možná původně jednalo o označení jakéhokoliv velkého bitevního meče, se tento termín často užívá pro označení všech "přerostlých" japonských mečů. Nodači nosili pěší vojáci jako zbraň proti jízdě a na boj na otevřeném prostranství, protože jeho rozměry značně ztěžovaly použití v budovách nebo ve stísněných prostorách. Nodači se také používal k přesekávání kopí. V dobách míru se meč nosil křížem přes záda jako symbol společenského postavení. Toto je zajímavé, většina japonských mečů (jako např. katana nebo wakizaši a také tači) se totiž nosila za opaskem, od opasku ale není možné tasit meč s čepelí delší než cca 150 cm. Bojovat s nodači bylo nesnadné, protože bylo těžké a velké, ale, jako je to u všech jiných zbraní, bylo extrémně smrtící, když byl jeho majitel schopný. Délka rukojeti u těchto mečů se pohybovala od 30 do 33 cm. Dosah a sekací schopnost byla větší než u katany díky velikosti a váze zbraně.

Nejunikátnějším z japonských dlouhých mečů je bezpochyby Norimicu ódači. Roku 1447 jej vykoval Osafune Norimicu, měří 3,77 metru a váží 14,5 kilogramu. Někdy se zmiňuje, že jde o meč obrů, ale pravdou je, že jde o zbraň ceremoniální. Ve vzdálené minulosti dával jasně najevo, jak zámožný je jeho majitel, který dokázal zaplatit řemeslníka natolik zkušeného a zručného, že dokázal vytvořit takto monstrózní zbraň. Zbraň je v majetku šintoistické svatyně v Kibitsu, prefektury Okajama, a až do roku 1992 byla čepel pokryta rzí, než ji vyleštil Fujiširo Okisato.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Noda%C4%8Di
https://fr.wikipedia.org/wiki/Nodachi
https://www.ancient-origins.net/artifac ... ury-021428
https://www.reddit.com/r/SWORDS/comment ... uge_sword/

Hiyoshimaru_meets_Koroku_on_Yahagibashi,_showing_nodachi_or_odachi.jpg
Fp5Dka8aUAAjlDC.png
129075056_698892764097289_34210834310996788_n.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „ostatní“