Cortésovy improvizované zbraně

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 15630
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Cortésovy improvizované zbraně

Příspěvek od Rase »

472123965_1050113787155992_1287639273177508458_n.jpg

Cortésovy improvizované zbraně

Na titulním obrázku můžeme vidět bitva o chrám Yopico v Tenochtitlánu, dne 29. června 1520. V pravém dolním rohu ale můžeme vidět prapodivné objekty, o nichž si povíme něco víc. Obklíčen uvnitř vzbouřeného města se zoufalý Cortés rozhodl vyrabovat dřevo z interiéru paláce Axayácatl, z něhož následně nechal postavit provizorní válečné stroje. Jednalo se o jakési miniaturní obléhací věže, nebo dvoupatrové "dřevěné tanky" chcete-li, z nichž každý ukrýval 20 nebo 25 mužů, včetně střelců z arkebuz a kuší. Takto chráněni mohli vojáci skvěle využít svou palebnou sílu. Není to ale poprvé, kdy Španělé využili svého konstruktérského umu.

Hernán Cortés (1485-1547) dorazil se svou výpravou do Tenochtitlánu 8. listopadu 1519, kde je Moctezuma přijal a ubytoval v paláci Axayácatl. Nezvaných hostů se ale chtěl co nejrychleji zbavit, což se ale rychle provalilo a aztécký vládce byl zajat. Španělé jej převezli do svého paláce (stal se jejich rukojmím) a domnívali se tak, že mají celou zemi pod kontrolou. Šeredně se ale zmýlili a během následujících 98 dní se postupně stali Cortés a jeho spojenci, Tlaxcaltekové, ve městě nevítanými hosty. V červnu 1520 se Cortés vydal k pobřeží proti kubánské trestné výpravě vedené Pánfilem de Narváezem (1470-1528), kterou dokázal porazit a přeživší se přidali na jeho stranu. Po dobu své nepřítomnosti nechal Tenochtitlán v rukou svého věrného velitele Pedra de Alvarada. Ten nařídil pobít aztéckou šlechtu a duchovní při oslavě boha Huitzilopochtliho konající se v hlavním městském chrámu. Aztékové na to odpověděli obléháním paláce, ve kterém byli Španělé zabydleni a ve kterém byl Moctezuma stále držen v zajetí.

Když Cortés dorazil se svou armádou k městu, z neznámého důvodu mu Aztékové dovolili spojit se se svými obleženými spojenci. Učinili tak jednu ze svých největších chyb. Během následujících bojů byl Moctezuma zabit a zoufalým obráncům bylo jasné, že bez přísunu jídla a s nedostatkem střelného prachu nemohou vydržet dlouho. Rozhodli se tedy probít z obklíčení. Nebyl to lehký úkol, jelikož Aztékové poničili čtyři mosty z osmi přesypů přes kanály, které vedly z ostrovního města. Španělé se svými tlaxcaltekskými spojenci tak sestrojili přenosný most, pomocí kterého mohli překročit všechny překážky. Utrpěli velké ztráty, ale za několik měsíců se vrátili s posilami. Mnoho obyvatel zemřelo během obléhání Tenochtitlánu hlady a na zavlečené choroby (několik Pánfilových mužů bylo nakaženo neštovicemi). Pomocí lodí (které si k tomuto účelu postavili) a děl totiž přerušili Španělé zásobování města (kanoemi). Následovaly brutální boje o každý dům. Z potřeby šetřit střelný prach, tehdy Španělé postavili i jakési velké obléhací praky - Trebuchety. Dobyvatelé bořili domy, aby sutí zasypali kanály. Dne 13. srpna 1521 se jim podařilo zlomit poslední odpor obránců. Poslední král Cuauhtémoc byl na útěku chycen v kanoi a vzat do zajetí. Jeho postavení bylo sice nejprve formálně stále respektováno, později byl ovšem obviněn ze spiknutí a roku 1525 oběšen.

Samotný Cortés byl roku 1522 oficiálně jmenován místodržícím, nejvyšším soudcem a vrchním velitelem Nového Mexika. Podnikal další výboje, které jej však finančně vyčerpaly a rovněž se proti němu formoval tábor nepřátel. Roku 1540 se snažil získat zastání u císaře Karla V., ale úspěchu nedosáhl. V roce 1541 se účastnil výpravy do Alžírska a zemřel na úplavici 2. prosince 1547 nedaleko Sevilly. Zničený Tenochtitlán byl nakonec přestavěn a stal se základem dnešního Mexico City.

Autorem titulního obrázků je Peter Dennis.

Zdroj:
https://www.worldhistory.org/article/20 ... ochtitlan/
https://en.wikipedia.org/wiki/Fall_of_Tenochtitlan
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Colhuacatonco
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hern%C3%A1n_Cort%C3%A9s
https://cs.wikipedia.org/wiki/La_Noche_Triste
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tenochtitl%C3%A1n
https://en.wikipedia.org/wiki/Xipe_Totec

23f608c069fe427c7f193b78e7ad580b.jpg
1200px-Trebuchet_Castelnaud.jpg
bbfa0a5d498b3188a2dacfe1cefd4trtrtr1af.jpg
Zmíněné lodě v bojích na jezeře, trebuchet a detail oněch "tanků".
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 15630
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Cortésovy improvizované zbraně

Příspěvek od Rase »

Koncept dřevěných "tanků" známe i ze švýcarské kroniky z roku 1485. Švýcaři totiž byli mnohem víc než jen úspěšná pěchota, která je proslavila po celé Evropě. Během válek proti Burgunďanům totiž vyvinuli mobilní dělové čluny i kolové "ozbrojené transportéry", aby umožnily rychlý a bezpečný přesun pěchoty. Jak čluny, tak vozidla mohla být vybavena různými ručními palnými zbraněmi a snad dokonce i kanóny. Pro bezpečí střelců pak byla střecha zakryta dřevem, čímž vznikla jakási bouda na kolečkách. Některá ze zmíněných kolových vozidel mají dřevěnou prkennou podlahu, zatímco jiná ne – členové posádky je jednoduše tlačili vpřed. Mobilní kryty pro střelce byly samozřejmě známy i z dřívějších dob, ale v tomto případě již jde o komplexnější zařízení, připomínají moderní "tanky".

Výstřižekrererddddggg.JPG
Výstřižekrererdddd.JPG
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „ostatní“