Samohybná houfnice EVA

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13391
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Samohybná houfnice EVA

Příspěvek od Rase »

eva0.jpg

Samohybná houfnice EVA

Malajské ministerstvo obrany obdrží samohybné houfnice EVA od slovenské firmy Konštrukta Defence. O plánovaném nákupu 18 slovenských samohybných děl se po uzavření tendru 28. února dozvěděla místní edice Defence Security Asia, která tvrdí, že oficiální vítěz tendru bude oznámen v nejbližší době (možná v rámci v rámci výstavy Defence Services Asia 2024 v květnu tohoto roku). Opoziční politik Awang Solahuddin Hashim zjistil, že malajské ministerstvo financí již vydalo dopis o záměru (LOI) společnosti Global Komited Sdn Bhd, která je dceřinou společností Weststar, ve výši 805 milionů ringgitů (4 mld Kč) na nákup samohybných děl EVA. Náměstek v této souvislosti písemně požádal ministra obrany Malajsie o důvody upřednostnění společnosti Global Comited, která nabídla nejvyšší cenu přesahující strop ministerstva financí. Dodal také, že "tato volba je v rozporu s přáním velení pozemních sil, které preferovalo samohybná děla CAESAR francouzské výroby, jejichž cena byla přijatelná pro všechny strany. Ministr obrany Mohamed Khaled Nordin ve své odpovědi uvedl, že zatím nemůže poskytnout podrobné informace o této otázce, a zdůraznil, že byl informován, že všechny postupy pro pořízení samohybných děl jsou v souladu se standardními postupy zadávání zakázek stanovenými ministerstvem financí. Ministr tak nepřímo potvrdil skutečnost plánovaného nákupu slovenských samohybných děl.
Média připomínají, že nejde o první skandální situaci v projektu pořízení samohybných dělostřeleckých systémů pro malajské ozbrojené síly. Malajská armáda usilovala o nákup samohybných houfnic ráže 155 mm již několik let, ale nepodařilo se je získat, zejména kvůli nedostatku financí. Spojené státy dříve nabídly prodej 30 pásových houfnic M-109A5 malajským ozbrojeným silám v rámci programu Surplus Military Equipment (EDA), ale nákup byl v roce 2019 zrušen. Poté proběhla jednání s francouzskou společností Nexter a Advanced Defense Systems (ADS), zastupující její zájmy v Malajsii, o prodeji samohybných houfnic CAESAR a v červenci 2022 po návštěvě Turecka delegací vedenou Malajský premiér Ismail Sabri Yaacob rozhodl o nákupu samohybných houfnic Yavuz obranného konglomerátu tureckého původu Makine ve Kimya Endustrisi AS (MKE). Pravděpodobně v srpnu 2022 podepsalo malajské ministerstvo obrany prohlášení o záměru (LOI) o nákupu 18 houfnic Yavuz. Celkové náklady na nákup byly odhadnuty na 800 milionů ringgitů (zhruba 4 mld Kč). V dubnu 2023 média informovala, že malajské ministerstvo obrany se rozhodlo přehodnotit plánovanou akvizici houfnic Yavuz vyrobených tureckým MKE. Již dříve řada zdrojů uvedla, že smlouva byla zrušena. Později, 11. prosince 2023, bývalý ministr obrany Mohamad Hassan v Národním shromáždění oznámil, že smlouva na nákup nových samohybných děl bude podepsána v roce 2024 na základě výsledků výběrového řízení. Dělostřelecká jednotka bude umístěna v novém táboře Felda Sahabat (Lahad Datu, pc.Sabah), který bude postaven do roku 2027 na základě smlouvy v hodnotě 547 milionů ringgitů. Zdroj z ministerstva obrany v té době uvedl, že ministerstvo obrany přezkoumává pět systémů nabízených různými zahraničními společnostmi. Jednání se slovenskou firmou Konštrukta Defence o dodávkách samohybných děl EVA začala v září 2022, tehdy se ale malajská média této skutečnosti příliš nevěnovala.

Houfnice EVA vznikla spoluprací společností Konštrukta Defence a ZTS Speciál patřících pod skupinu firem DMD GROUP. Konstrukčně vychází z houfnice Zuzana 2, z níž přebírá maximální možné množství dílů a konstrukčních řešení. Vyznačuje se nižší hmotností díky čemuž je přepravitelná i nákladním letadlem typu C-130 Hercules. Houfnice se skládá ze zbraňové nástavby, podvozku a palubního řídicího systému, hydraulické a elektrické soustavy. Hlavní zbraní je houfnice ráže 155 mm o délce hlavně 52 ráží. Zbraňová nástavba je vybavena automatickým systémem nabíjení, který tvoří dopravníky munice pro 12 ks střel a 12 ks náplní, podavače a nabíjecí ústrojí – to umožňuje střelbu MRSI, vystřílení 5 ran v první minutě, resp. 9 ran za dvě minuty. Pro vystřílení munice uložené v dopravnících není třeba vystoupení obsluhy z kabiny, veškerou činnost ovládá velitel z kabiny podvozku. Na podvozku je uloženo dalších 12 kusů střel a náplní ve schránkách. Palubní řídící systém umožňuje maximální autonomnost zbraně při určování vlastní polohy, při zamíření zbraně a při určení balistických podmínek střelby. Zároveň umožňuje diagnostiku všech prvků, které mají vliv na úspěšné plnění palebného úkolu.

Zdroj:
https://vpk.name/en/838626_malaysia-wil ... fense.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/EVA_(samo ... 3%BAfnica)

h_2162008_1280.jpg
5569.jpg
Výstřižekeeee.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4002
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Samohybná houfnice EVA

Příspěvek od HONZIK11 »

Podľa informácií HN má mať slovenská strana definitívne potvrdené, že ázijský tiger Malsie sa rozhodol pre nákupy u našej štátnej zbrojovky. V jeho výzbroji tak už čoskoro pribudnú dubnické húfnice EVA. Konkrétne ide o húfnicu BIA.

Kdyz to tak ctu ,Malasie ,Azerbajdzan,Ukrajina- rozpracovana zakazka,tak to je stovka houfnic.
No tak to je sila,primo exploze . Celkem vyzva pro prumysl.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5037
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Samohybná houfnice EVA

Příspěvek od Juraj Tichý »

Malajzia určite tiez dostane rozsiahlejšiu priemyselnú spoluprácu.
Cena za kus by tomu odpovedala = 8,5mil €.

Čiže investícia do spoločného podniku, ci priemyselného partnera, možno licencia na výrobu munície.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“