Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "cover72" nebo "Lord".

Přesuny příspěvků jsou zpětně uváděny ve vláknu Přesuny.

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- jsou povoleny pouze příspěvky s odkazem na zdroj
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora s přezdívkou "Lord")

Upřesnění pravidel:
- jakýkoliv příspěvek bez udání zdroje bude vymazán a jeho autor bude na týden zabanován
- jakýkoliv příspěvek bez překladu citace bude vymazán a jeho autor bude na týden zabanován. (Pokud si někdo myslí, že cizojazyčná citace bude mít několik řádků a překlad odbude výcucem, tak je na omylu)
- jakýkoliv příspěvek, ve kterém někdo někoho slovně napadne bude vymazán a jeho autor bude na týden zabanován
- ti kteří již v minulosti dostali BAN, můžou dostat BAN až na měsíc. Při třetím opakování až dva měsíce. Podle úvahy zasahujícího moderátora.
- trest delší než tři týdny může být podstoupen k odvolacímu procesu zakladateli fóra Lordovi, který může BAN zmírnit
Odpovědět
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů

Příspěvek od Daver »

Ukrajinsko-ruská válka, analýza den po dni; Tom Cooper
Překlad: Daver
Tom Cooper je rakouský analytik a historik letecké války. Po kariéře v celosvětovém dopravním bussinesu – během níž navázal síť kontaktů na Blízkém východě a v Africe – se přesunul do oblasti úzce zaměřených analýz a psaní o malých, málo známých vzdušných silách a konfliktech (o kterých shromáždil rozsáhlé archivy ). To vedlo ke specializaci na taková letectva Blízkého východu, jako je Egypt, Írán, Irák a Sýrie - plus různé africké a asijské vzdušné síly. Kromě toho, že napsal a podílel se na psaní 25 dalších knih a více než 400 článků, je spoluautorem hloubkové analýzy hlavních arabských vzdušných sil ve válce s Izraelem v období 1955-73 – výsledkem je šestidílná kniha. série arabských MiGů.

5. března jsem začal překládat reporty od Toma Coopera, které dává na facebook, pokud si to někdo chce přečíst v originále, je možnost. Profil má veřejný a jde se na něj dosta i bez FB(https://www.facebook.com/keksifarm.hayday). Překládám pomocí google translatoru a pak dělám "proof reading" aby to dávalo smysl. Omlouvám se, pokud jsem něco přehlédl.
Tom Cooper je historik a analytik (a tohle je pravděpodobně pseudonym), který píše hlavně o konfliktech v Africe ale taky komentuje a dělá reporty o aktuálním dění. Kupříkladu o chaotické stažení z Afgánistánu. A taky napsal pár knih pro Helion (https://www.helion.co.uk/people/tom-cooper.php )

Inu, pustíme se do toho. Budu sem postovat každý den report co psal a začnu prvním co jsem překládal (5. března)

CAA – Armáda smíšených zbraní (Rusko)
BTG – Battalion Tactical Group (Rusko) (Praporní taktické uskupení)
GMRD – gardová motostřelecká divize (Rusko)
GTA – gardová tanková armáda (Rusko)
GTD – gardová tanková divize (Rusko)
IFV - bojové vozidlo pěchoty
LOC – Kontrolní linie (stará frontová linie mezi Ukrajinou a separatisty v oblasti Donbasu)
MANPAD – lehký systém protivzdušné obrany (přenosný člověkem)
MBT - hlavní bojový tank
MRB – motostřelecká brigáda
MRD – motostřelecká divize
PGM – přesně naváděná munice
RFA – Armáda Ruské federace/Ruské ozbrojené síly
RF-9xxxx - registrace ruského vojenského letectví
UAF – Ukrajinské ozbrojené síly
UCAV – bezpilotní bojový letoun
VDV - Vozdushno-desantnye voyska (ruské vzdušné síly)
VKS - Vozdushno-kosmicheskiye sily (Vzdušno-kosmické síly, Rusko)
West OSK – Západní vojenský okruh, RFA
AB – Air Base, letecká základna

EDIT:
Cooper používá pár "přezdívek" zvláště pro ruské MO. Keystone cops jsou tohle https://www.youtube.com/watch?v=6Orde7FtHh0&t=4s

STRATEGICKÝ POHLED

Díky novým informacím je nyní jasné, že ruská invaze na Ukrajinu je zcela zpackaná: skutečně se rozpadá. Není pochyb o tom, že Rusové budou tlačit dál a válka bude pokračovat. Původní Putinův záměr však selhal. Rusové můžou mít prostředky k dobytí většiny země, ale žádné prostředky k jejímu udržení.
Putin měl jediný plán: zajmout nebo zabít Zelenského, donutit ho podepsat kapitulaci a pak ho nahradit. A to během 1-3 dnů po zahájení nepřátelských akcí. To byl důvod masivního nasazení jednotek VDV na začátku války. Toto nefungovalo. Ukrajinský odpor byl mnohem zuřivější, než se očekávalo, Zelenskij přežil, VDV byly rozsekány na kusy, úvodní rána minula všechny své cíle. Ještě horší je, že Západ zareagoval způsobem, který Putin nikdy neočekával: sankcemi, které zastihly Putina zcela nepřipraveného a oslabily celé Rusko, což následně destabilizovalo Putinovu vládu. Bez „plánu B“ je nyní Putin omezen jen na obviňování a vyhrožování

Ruské pozemní síly byly poté hnány přes hranice, aniž by měly jasnou představu o tom, co mají dělat. Není překvapením, že jejich předsunutým oddílům během procesu došlo palivo a jídlo, byly vystaveny přepadům atd. Putin se samozřejmě nehodlá vzdát: v posledních dnech jeho armáda přivezla vše, co měla kolem Ukrajiny, a nyní se snaží ze situace vytěžit maximum. Ve skutečnosti tahá i zcela zastaralé vybavení z Dálného východu. To by však nemělo znamenat, že Rusové nemohou pokračovat jako posledních 7-8 dní: stále mají dostatek vojáků, stále mají dostatek munice a tahají všechny zásoby, které mohou získat.
Ukrajinci byli zaskočeni: Putinovo rozhodnutí o invazi bylo iracionální do té míry, do jaké to ani jeho vlastní FSB, ani ‚dokonce‘ Zelenskij neočekávali, bez ohledu na všechna varování. Ale armáda byla na pozici a masa letectva unikla úvodnímu ruskému úderu. Toto rané „čisté přežití“ a Putinovo iracionální plánování poskytly Ukrajincům čas, aby se zmobilizovali a postavili se na zuřivý odpor. S pomocí západní inteligence se jejich velitelům zatím podařilo vyhnout se zničení jejich hlavních jednotek a způsobit útočníkovi masivní ztráty.
Tolik o prvních 10 dnech této války.

Během několika posledních dnů tento konflikt vstoupil do nové, špinavé fáze. Poté, co se Rusům nepodařilo ovládnout žádné z velkých měst Ukrajiny kromě Chersonu, změnili své záměry. Protože se ukázalo, že nejsou schopny zničit ukrajinské ozbrojené síly, spěchají obklíčit velká města na východě, dobývat jaderné elektrárny a zřídit pozemní koridor do Podněstří. To by mohlo naznačovat záměr vytvořit nový ‚plán B‘, podle kterého by zajistili Ukrajinu východně od Dněpru, odřízli zemi od moře a odřízli ji od jejích primárních zdrojů energie. To by jim zajistilo velmi výhodné podmínky v případě jakýchkoli seriózních jednání – která nepochybně již probíhají (samozřejmě přes prostředníky).
Putinovy ozbrojené síly se mezitím chystají hledat to nejcyničtější ze všech řešení: vyhnat co nejvíce ukrajinských civilistů ze země. Chystají se přitom zpustošit východní Ukrajinu: žádná populace = žádní povstalci/partyzáni za jejich frontovou linií. To je zdarma k tomu, co jsme viděli v Sýrii v letech 2015-2017 (nemluvě o Afghánistánu, Etiopii a Mosambiku 80. let nebo Čečensku 90. let): „Putin, nebo vypálíme zemi“ a „chcete demokracii? Jdi na západ a měj ji“
Vzhledem k tomu, a ironicky, téměř každá zúčastněná strana má nyní skutečně zájem na rozšíření tohoto konfliktu: Ukrajinci v naději, že zapojí Západ; Západ v naději, že Ukrajinci rozdrtí celé ruské ozbrojené síly (a jsou na nejlepší cestě, jak přesně toho dosáhnout), a Putin v naději, že způsobí maximální škody – Ukrajině a EU – aby si udrželi své skutečný nepřítel (EU) zaujatý „něčím jiným než Putinem“: destabilizovaný reakcemi populistů, xenofobů a neonacistů (mnozí z nich jsou s Putinem spjati již desítky let) prostřednictvím přílivu milionů ukrajinských uprchlíků a rychle rostoucích cen energií atd.

VZDUCH
Keystone cops (akronym pro MO) v Moskvě tvrdí, že VKS včera svedla velkou leteckou bitvu nad Žitomirem a sestřelila čtyři ukrajinské stíhačky Su-27. I když neexistují žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení, přinejmenším nějaký druh vzdušné srážky je velmi pravděpodobný, protože bezprostředně poté několik formací Su-34 zcela zdemolovalo Armor Works v Žitomiru.
Na druhé straně VKS utrpěla řadu potvrzených ztrát: o těch se bude diskutovat v závislosti na frontové linii, níže.
Navíc dnes ráno VKS ztratilo jeden stíhač nad Charkovem (kde nad nimi neustále krouží 6-7 ruských letadel) a – údajně (toto ještě není potvrzeno) – v oblasti Oděsy.SEVER
36. CAA se včera vrátil na bojiště s velkým útokem na Irpin ze západu. Ukrajinci tvrdí, že tento postup odrazili, ale velká část Irpinu a okolních měst byla zničena dělostřeleckou palbou.
Z důvodů které jsem vysvětlil v mém včerejším přehledu a – ještě více dnes viz. výše – RFA v současné době nemůže zahájit žádné velké operace na Ukrajině dále na západ. Putin na tom s největší pravděpodobností nemá žádný zájem: naopak, hodnotím ho jako „hodlého“ udržet západní Ukrajinu „otevřenou“ pro proud uprchlíků západním směrem, i když to znamená, že je otevřena i pro NATO (především USA) snahy udržet Ukrajince zásobené.
SEVEROVÝCHOD

Na východní straně Dněpru se 36. CAA podařilo obejít ukrajinskou brigádu, která jí čelí, ale 200. motostřelecká brigáda byla nejprve objevena (v pátek) a poté (včera) zničena ve snaze dostat se na východní okraj Kyjeva.
Černihiv byl včera vystaven několika náletům, ale místní posádka se drží a drží 41. CAA na uzdě. Její protiletadlové střely SA-8 sestřelily včera nad městem VKS Su-34: oba členové posádky se katapultovali, ale jeden byl zabit a druhý zraněn při sestupu padáky na střechy místních budov.
Ukrajinská 1. tanková brigáda udržuje koridor z jihu – přes Nižnyn – do Černihivu otevřený, ale je to těsné. Nebylo by překvapeno, kdyby byl Černihiv dnes úplně odříznut.
2. GTA dokázalo velký průlom ukrajinské obrany mezi Nižnynem a Priluky a aktuálně útočí na východní okraj Kyjeva.
1. GTA následuje v módě podél jižního křídla postupu 2. GTA: nenašel jsem žádné známky toho, že by se snažilo posunout směrem k Čerkasům nebo Poltavě.
Ukrajinská posádka Sumy se drží: město je vystaveno intenzivním dělostřeleckým palbám.
Severovýchodně od Charkova ukrajinská 92. mechanizovaná brigáda pocuhala BTG 144. MRD a dosáhla hranice s Ruskem. U všech zpráv z této oblasti je však kompletní ‚EMCON‘ a právě teď si nejsem jistý, zda mají Ukrajinci jasnou představu, co s tímto úspěchem dělat. Přinejmenším si koupili spoustu času teď bude 6. CAA trvat asi 2–3 dny, než se reorganizuje, přivede další vojáky a vrátí se k útoku na Charkov. Město samozřejmě zůstává vystaveno těžkým dělostřeleckým palbám a náletům.
Dále na jih se 6. CA spojila s 2. AC postupující z Luhansku. Ukrajinské 53. mechanizované brigádě se zřejmě podařilo vyhnout se obklíčení severovýchodně od Izlumu.

VÝCHOD

Zdá se, že Ukrajincům se podařilo vytvořit novou frontovou linii západně od Doněcka. Na jihu jejich 56. motostřelecká brigáda a části 54. mechanizované odrážely ruské útoky čtyři dny, přičemž udržovaly úzký koridor do Mariupolu otevřený. To umožnilo vytažení většinu praporu Azov z obklíčeného přístavu – navzdory kruté snaze praporu Sparta (separatistů) tomu zabránit – ale značně to oslabilo místní obranu. Tato bitva byla krutá - pro obě strany. VKS ztratila nejméně 3 Su-25 a Mi-8, 54. mechanizovaná většina svých tanků a dělostřelectva (včetně nejméně dvou BM-30 Uragan MRLS).
Mariupol je neustále vystaven dělostřeleckým palbám a ‚humanitární příměří‘, které včera oznámili Putinovo nohsledi v Moskvě, byl jen podvod. Starosta a jeho zástupce podlehli triku a zorganizovali 30 autobusů k evakuaci asi 5000 civilistů a zraněných, ale Rusové podrobili konvoj dělostřelecké palbě a zničili 21 autobusů. Na dnešek byl ohlášen nový pokus, ale omlouvám se: považuji to za zbytečné. Je to znovu stejná hra jako v Aleppu 2016-2017: „vy přestanete, my střílíme.“


JIH

Z Konotopu nejsou téměř žádné zprávy, takže myslím, že ho obklíčila 58. CAA. To znamená, že se zdá, že Zusko nemá zájem postupovat na Záporoží – přesto: s největší pravděpodobností je jak zaujat svým západním křídlem, tak postrádá vojáky a zásoby. Navíc bych žádným Rusům nedoporučoval, aby právě teď tlačili na město Záporoží: RUMINT má za to, že místní obrana je dobře připravená a skládá se z lidí jak zuřivých, tak extrémně dychtivých bojovat s Rusy.
Na Západě se Zuskově 58. CAA nepodařilo prolomit obranu Mikolajiva během dvou dnů vytrvalých pěchotních útoků a dělostřeleckých paleb. Minimálně stejně důležitý je fakt, že jeho předsunuté jednotky nedokázaly zajistit Voznesensk. Zusko tak zahájil vrtulníkový útok na toto město. To vedlo k „turkobraní(z anglického Turkey shooting, střílení krocanů)“, který jsme sledovali „téměř živě“ na internetu. Vrtulníková formace byla rozsekána na kusy již při přiblížení k cíli: Mi-24, dva Mi-34, Su-30SM a dva Mi-8 byly potvrzeny jako sestřelené pomocí MANPADů polské výroby Piorun. Cokoli z jednotek VDV přežilo tuto porážku, bylo poté rozsekáno na kusy na zemi. Voznesensk je pevně v ukrajinských rukou, což jasně ilustruje skutečnost, že ukrajinská obrana „i“ takových míst hluboko za frontovou linií je dnes připravena. 247. gardový ‚Kozácký‘ pluk VDV byl v průběhu tohoto útoku zničen: dokonce i jeho velitel plukovník Žiževskij byl KIA(zabit v akci). Zdá se, že 58. CAA bude muset najít jinou cestu do Oděsy a Podněstří.
Když už mluvíme o Podněstří: Moldavská vláda, která byla upozorněna na přístup 58. CAA, oznámila všeobecnou mobilizaci. Občanům EU se doporučuje opustit zemi. Ruská mafie, která má na starosti Podněstří, zmobilizovala také své „ozbrojené síly“ (tyto se skládají z něčeho jako dvě malé brigády).
Naposledy upravil(a) Daver dne 17/4/2022, 09:06, celkem upraveno 2 x.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

6.-7. března 2022

STRATEGICKÝ POHLED
Izrael se pokouší v konfliktu vystupovat jako prostředník – zatím bez jakýchkoli užitečných výsledků. Nicméně: země, která se na Blízkém východě chválí jako „bránící Západ“, neuvalila na Rusko vůbec ŽÁDNÉ sankce a neustále odmítá prodat Ukrajině jakýkoli druh zbraní.
Pro srovnání, "darebák" Erdogan prohlásil ruskou invazi za ilegální, důrazně ji odsoudil, zablokoval turecký vzdušný prostor pro ruská letadla(v době psaní článku prostor uzavřen nebyl, moje poznámka) , uzavřel Bospor a Dardanely pro ruské válečné lodě (mohou vplout do Černého moře, pouze pokud tam mají základnu, ale nemohou ho opustit): jistě, neuvalil úplně stejné sankce na Rusko (obchodní partner Turecka č. 1) jako EU, USA, Jižní Korea, Japonsko a dokonce i Singapur, ale pokračuje v dodávkách TB.2(Drony Bayraktar, poznámka překladatele), dalších zbraní a munice - vše přes Polsko.
„Ale“, během toho všeho zůstává Erdogan jedním z nejbližších přátel Putina (zřejmě blíž než Lavrov): alespoň jednou denně spolu telefonují a turecký prezident prosazuje příměří.
Hackerská komunita Anonymous hackla ruské streamovací služby Wink a Ivi (podobné Netflixu) a živé televizní kanály – včetně Russia 24, Channel One a Moscow 24 – a začala streamovat záběry z Ukrajiny. Jinými slovy: kybernetická válka zuří. „Nebojte se“, Rusové útočí a hackují spoustu západních společností a soukromých počítačů. Proto přátelské připomenutí: udržujte své počítače, notebooky a smartphony v bezpečí, neotevírejte e-maily od neznámých odesílatelů atd.

Několik slov o ukrajinských ozbrojených silách. Můj přítel a kolega (jsme spoluautory řady knih), Adrien Fontanellaz, mezitím provádí výzkum ‚řád bitvy‘ (ORBAT-order oo battle) obou stran. Závěr bude trvat týdny, ale jedna věc je jasná už teď. Během posledních dvou let byla ukrajinská armáda výrazně reformována a posílena. Založila řadu nových brigád a – což je důležitější – výrazně zvýšila počet operačních tanků a zásob munice (zejména dělostřelecké). Jen například, je zcela možné, že do této války vstoupilo s ne méně než 1000 hlavními bitevními tanky (MBT) ve službě.
Je charakteristické, že před válkou jsme byli krmeni stálou potravou historek o korupci, neschopnosti, nedostatku peněz a všem dalším, co nasvědčovalo tomu, že ukrajinská armáda vůbec nemohla bojovat a Rusové by ji na první pohled převálcovali. Úplně stejný nesmysl, o kterém se Putin přesvědčil, což nakonec vedlo k nezdaru prvního útoku. Ve skutečnosti se množství takových historek zakládalo na závěrech různých „vysoce zkušených poradců NATO“ – kterým se prostě nelíbí, že Ukrajinci organizují a velí svým ozbrojeným silám po svém, nebo, jak to popsali, „ve staré sovětské módě“. Opět je nevyhnutelný závěr: nejen, že ukrajinská armáda je v mnohem lepším stavu, než se „očekávalo“, ale důstojníci ozbrojených sil NATO by možná chtěli přestat propadat svým vlastním dogmatům: ne všechno, co NATO dělá, je jediné správné. Způsob, jak to udělat, a dělat věci jinak, nedělá nikoho zkorumpovaného, neschopného, nekompetentního nebo čehokoli jiného.
To znamená, že ukrajinská armáda v současné době prochází svou další krizí a – pravděpodobně – dosud největší zkouškou: v posledních dnech se většina formací ruské armády reorganizovala, doplňovala a přiváděla své „těžké“ prvky. To jsou mechanizované formace, kterým dominují MBT, bojová vozidla pěchoty (IFV) a početné dělostřelectvo. Od včerejška se tlačí na východní okraj Kyjeva, do Mykolajiva a na několik dalších míst.
Ukrajinskou ‚odpovědí‘ bylo zatím toulat se po bocích takových formací s malými týmy speciálních sil. S podporou mini-UAV a vyzbrojené velkým množstvím raketových granátů a lehkých protitankových střel, tyto nadále způsobují zmatek ruským zásobovacím kolonám. Velkou neznámou je, že mnoho z jejich operací je založeno na zpravodajských informacích poskytovaných NATO.
Ta přesně sleduje pohyb každé větší formace ruské armády a informuje Ukrajince, kdy a kde očekávat pohyb logistických konvojů. Tímto způsobem mohou ukrajinské týmy operující podél ruských zásobovacích linií vytvářet léčky. Rusové jsou tak nuceni chránit každý jednotlivý logistický konvoj extra obrněnými vozidly a útočnými vrtulníky – což stojí čas, peníze i morálku.
Od nynějška to Ukrajinci nebudou mít tak jednoduché: budou muset své hlavní armádní jednotky držet před Rusy skryté – především jejich neustálým pohybem nahoru a dolů na bojišti – aby se vyhnuli jejich zničení masivní dělostřeleckou palbou.
Co taková palba může způsobit protivníkovi, je vidět z dalších dvou přiložených fotografií, na kterých je kolona ruské 144. motostřelecké divize - plná MBT a IFV - zasažená ukrajinským protiútokem, před dvěma dny (pardon, nelze najít jejich původní zdroj).


VZDUCH
Keystone cops v Moskvě nejprve včera varovali – a poté ještě dvakrát –, že kterákoli země, která Ukrajině nabídne svá letiště k útokům na Rusko, může být považována za stranu konfliktu, a poté začali tvrdit, že „válečná letadla útočící na naše jednotky ze základen v Rumunsku“ . Vyhýbám se diskuzi o PRBS, dovolte mi tedy jen zdůraznit: „díky, poznamenávám si, je to nesmysl“. Žádná země NATO nedovoluje Ukrajině, aby její letadla měla základnu – tím méně aby je provozovala – ze své půdy. Navíc poslední, co jsem slyšel: Polsko opět odmítlo žádost USA o převoz některých svých MiGů-29 na Ukrajinu. Rusové v posledních dnech pokračovali v používání balistických střel. Do pátku jich bylo vystřeleno přes 400 a počet mohl dnes dosáhnout 700. Několik vlaků přivážejících další SS-21 a SS-26 do Běloruska bylo „dokonce“ monitorováno sociálními médii: NATO jistě sleduje každý takový ruský pohyb. Včera Tu-95 a Tu-160 strategického letectva VKS odpálily osm řízených střel Kh-55SM a Kh-555 na letiště Gavrishkova AB (letiště Vinnycja). Na rozdíl od zpráv v médiích tyto „letiště zcela nezničily“, ale zcela zdemolovaly jeho hlavní budovu. Za války to stejně k ničemu nebyla. Tj. byl to naprosto zbytečný útok. Ukrajinský MOD tvrdí, že v této válce bylo dosud zničeno 44 ruských letadel a 48 vrtulníků. Jedním z nich byl Mi-24P registrace RF-94966: Ještě jsem nezjistil, kde přesně byl sestřelen. Později odpoledne ztratilo UkAF dva Su-25, které se pokusily zasáhnout ruskou kolonu poblíž důležitého mostu v oblasti Peski. TB.2 jsou v akci, ale je zajímavé, že Ukrajinci nevydávají žádná videa. Podle tureckých zdrojů byly zatím sestřeleny pouze dva TB.2.(podle mne blbost, ztráty dronů budou mnohem větší, nepřiznané)


SEVER
35. CAA je nyní zpět na západních přístupech ke Kyjevu, ale tentokrát s podporou ‚těžkých‘ mechanizovaných jednotek, včetně T-72B MBT a dalšího těžkého vybavení. Irpin – centrum ukrajinského odporu (který podle všeho zahrnuje 5-6 brigád) – je nepřetržitě ostřelován. To znamená, že neočekávám žádné další velké útoky z této strany, až později: většina z 35. CAA byla ‚utracena‘ v ranných útocích na Kyjev.
SEVEROVÝCHOD
Černhiv je pevně pod ukrajinskou kontrolou, ale je vystaven neustálému ostřelování a náletům. Jak se očekávalo, město je nyní odříznuto od pozemního spojení se skupinou ukrajinských brigád, které stále působí v oblasti Nižnyn.
Dále na jih zatlačila 2. GTA ukrajinské obránce na východní předměstí Kyjeva. 1. GTA prorazilo další ukrajinskou obrannou linii jihozápadně od Priluky a očekávám, že dnes dosáhne řeky Dněpr jižně od Kyjeva.
Sumy zůstává pod kontrolou Ukrajiny.
V oblasti Charkova si severní křídlo 6. CAA olizuje rány způsobené protiútokem ukrajinské 92. mechanizované brigády. Jeho jižní křídlo však postupuje na Dněpr (i když stále asi 70-80 km daleko). S ukrajinskou armádou, která je nyní plně nasazena v poli a dostává posily na východní Ukrajinu, jsou však časy bezhlavých ruských postupů hluboko do země pryč.
Charkov je vystaven těžkým dělostřeleckým palbám a náletům. VKS minulou noc ztratilo Su-34 nad Charkovem. Byl sestřelen dvěma nebo třemi MANPADy provozovanými týmem Národní gardy – poté, co udělal hloupou chybu, když sestoupil pod palubu mraků, aby našel a bombardoval svůj cíl. Jeden z posádky – podplukovník z 47 BAP – přežil a byl zajat. Ruská pátrací a záchranná operace pro něj selhala a je možné, že VKS při tom utrpěla další ztráty vrtulníků. Trosky Su-34 se bohužel zřítily mezi dva obytné domy a dále zvýšily škody způsobené dřívější dělostřeleckou palbou.

VÝCHOD
Ukrajinská posádka Izium se drží, ale 53. mechanizovaná brigáda nadále trpí ztrátami při stahování v oblasti Sievierodoneck. Ukrajinci přivedli 24. mechanizovanou brigádu ke stabilizaci frontové linie. Nevím, jestli se jim podařilo zastavit ruský tlak na Sievierodoněck.
Situace dále na jih je „nepořádek“, protože ukrajinské síly jsou stále více odráženy od Mariupolu, který je obležený, stejně jako Nikolske a Rozivka. Polohy obsadili Rusové.

JIH
58. CAA již dvakrát nedokázala dobýt Mykolajiv a zaútočila na letiště Kulbakyne za městem. Když to nefungovalo, vystavila město poslední noci masivní dělostřelecké palbě, přičemž pokračovala ve svém úsilí o upevnění obléhání.
Mezitím se Zusko(ruský velitel) ve snaze protlačit dále na západ a pravděpodobně i proto, aby dobyl Južnoukrainskou jadernou elektrárnu, posílá na Voznesensk stále více sil a o toto město už dva dny probíhají ostré boj. Nyní je jasné, jak nákladný byl jeho pokus před dvěma dny zaútočit na toto město helikopterovým výsadkem: nejen že Ukrajinci sestřelili pět zapojených vrtulníků a podpůrný stíhací bombardér, ale zničili dva pluky VDV – včetně jejich podpůrných prvků, jako je dělostřelectvo, a včetně jejich velitelů..
Včera v noci ukrajinští mariňáci tvrdí, že zaútočili na Chersonské letiště a zničili až 30 ruských vrtulníků, které tam byly rozmístěny na předsunuté základně. Vlastně to vypadá, že tam vyhodili do vzduchu improvizovaný sklad munice.
Ukázalo se, že Tokmak se vzdal Rusům a jeho posádka se stáhla na sever. Tímto mají Rusové pod kontrolou silnici H08 do Záporoží.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

7. března 2022

STRATEGICKÝ POHLED
K 6. březnu 22 měla RFA na Ukrajině nasazeno nejméně 115, možná více než 120 BGT. Tj. více než 95 % jejích sil nasazených pro tuto operaci. Separatisté navíc měli asi tucet svých vlastních motostřeleckých pluků, dvě dělostřelecké brigády a jeden pluk speciálních sil. To je celkem asi 190 000 ruských (bez ztrát) a 20 000 separatistických vojáků.
Mobilizace ukrajinských sil je z velké části dokončena a odhaduji je na 190 000 až 210 000 vojáků. To zahrnuje i ‚prapor‘ zahraničních dobrovolníků(2000 mužů), který byl včera prohlášen za operační a poslán do předních linií. Co se týče vojáků, síly jsou vyrovnány: tam, kde Ukrajinci zůstávají mnohem slabší, je letectvo a dělostřelectvo.
VZDUCH A MOŘE
Mezitím není pochyb o tom, že ukrajinské TB.2 jsou velmi aktivní, zejména na jihu. Ale MOD v Kyjevě nezveřejňuje žádné podrobnosti. Není také pochyb o tom, že VKS nemá kontrolu nad dvěma třetinami ukrajinského vzdušného prostoru. O těchto a několika souvisejících otázkách budu diskutovat samostatně(mohu doplnit, autorův hlavní záběr jsou letecké operace).
Rusové zasáhli balistickou střelou ropný sklad v Žitomiru. Od pátku minulého týdne (4. března 22) Rusové vypálili přes 400 svých SS-21 a SS-26; v současnosti se jejich počet blíží 700.
Ruské námořnictvo včera zahájilo útok řízených střel na neznámé cíle ve střední Ukrajině. Není jasné, co přesně bylo zaměřeno.

SEVER
35. CAA shromažďuje síly severně od Irpinu. Byla posílen Čečenci: otázkou nyní je, kdy zaútočí a jak. Očekávám, že tamní Rusové budou pokračovat v konsolidaci a přípravě – pak znovu zahájí svůj útok, jakmile budou alespoň 1. a 2. GTA například na východním okraji Kyjeva.
Aby nedošlo k žádnému nedorozumění: nepochybujte, Rusové to zkusí „ještě jednou, ve velkém a naplno“. V jejich hlavách nejsou poraženi, a myslí si že stále mají navrch. Do bitvy tedy vrhnou vše, co mají.
Nicméně,
a) Ukrajinci jsou nyní plně mobilizováni a mají spoustu vojáků ve městech jako Kyjev a Charkov;
b) tato dvě města mezitím opevnili;
c) Rusové postrádají nezbytnou „masu vojáků“ k proražení takových měst. To vyžaduje desítky tisíc vojáků a oni je prostě nemají všechny na jednom místě – ale roztroušené po silnicích a 700 km frontové linie, celou cestu z Běloruska na Krym.
Navíc Ukrajinci „neobvykle mlčí“, zejména pokud jde o jejich rozmístění podél hranic s Běloruskem dále na západ: nějak pochybuji, že ve všech kopcích a lesích mezi Irpinem a polskou hranicí nemají „ani jediného vojáka“… Zatím , to byl jejich jasný 'modus operandi', 'zmizet', pak rusy zasáhnout tam, kde to nejméně očekávají.

SEVEROVÝCHOD
Po ztrátě prvního náčelníka štábu a zástupce velitele, asi před 4-5 dny, včera ztratila 41. CAA dalšího náčelníka štábu a zástupce velitele, generála Vitalije Gerasimova a řadu dalších nejvyšších důstojníků. Okolnosti zůstávají nejasné, ale zdá se, že jejich konvoj byl přepaden ukrajinskými GUR (UA Speciální síly, něco jako naše 601.skss). Myslím si, že by se to mohlo ukázat jako výhoda pro 41. CAA, protože tato armáda měla nejhorší výkon v prvních 10 dnech války (jak by mělo být známo z posledních 70-80 let, operace „sekání hlavy“ jen zřídka přinášejí jakýkoli druh hmatatelných výsledků).
Černihiv zůstává pod pevnou ukrajinskou kontrolou, ale 36. CAA nyní tlačí na město ze západu a jihozápadu a její předsunuté prvky se setkaly s jednotkami 41. CAA postupujícími z východu. Znamená to jediné: místo je odříznuté od zbytku Ukrajiny.
Jak se očekávalo, od včerejška 2. GTA útočí na ukrajinské pozice na nejvýchodnějším okraji Kyjeva (asi 5-10 km za městem). 1. GTA tam však stále není: zadržely ji protiútoky ukrajinské 58. motostřelecké a 93. mechanizované brigády, které neustále zastavují její jižní křídlo a logistické kolony. (kromě toho není známo téměř nic). Například „elitní/slavná“ 4. GTD zcela zastavila svůj postup západním směrem a „místo toho“ bojuje s Ukrajinci v oblasti Okhtyrka.
Kromě Sumy se zdá, že v zadní části 41. CAA a 2. GTA jsou nejméně tři další velké „kapsy“ ovládané Ukrajinci: všechny jsou doslova „trny v boku“, protože blokují životně důležité cesty, terén kolem kterého to mezitím vypadá jako močál, kvůli slavné/notoricky známé Rasputitsa (jarní tání). Posádka Sumy (pravděpodobně řízená pomocí zpravodajských jednotek dodaných NATO) navíc podniká útoky podél blízkých silnic a přepadává ruské posily a zásobovací kolony.
Poté, co bylo její severní křídlo zničeno protiútokem 92. mechanizované brigády, 6. CAA se zcela soustředila jižním směrem a na redukci ukrajinské 53. mechanizované brigády někde mezi Slovjanskem a Popasnou. Pokud je mi známo, celkem se ji v tom docela dařilo, ale především díky pomoci od 20. a 8. CAA.
Celé se to nakonec ukázalo jako špatný nápad, protože ukrajinská 92. mechanizovaná podnikla další ze svých protiútoků, rozbila BTG 138. gardové MRB – a osvobodila Čuhiv, město asi 20 km jihovýchodně od Charkova.
Toto je dobrý příklad „aktivní obrany“: skutečně „dobře provedené“ ve vojenském smyslu – a nechtěl bych být dnes v botách velitele a zástupce 6. CAA. Pokud zbytek RFA bude bojovat tak, jak bojuje 6.CAA, Ukrajinci opravdu pojedou až do Moskvy...

VÝCHOD
Postup 20. CAA, 8. CAA a separatistů na východě byl z velké části zastaveny, protože se ukrajinské armádě podařilo vytvořit novou frontovou linii – zhruba od Slovjansku na severu po Rozivku na jihu.

JIH
Postup 58. CAA západním směrem lze považovat za „kontrolovaný“. Po ztrátě celého BTG 7. gardového VDV v marných útocích na Voznesensk promarnil Zusko i BTG 20. gardového MRD v marných útocích na Mykolajiv. Videa zveřejněná místními obyvateli ukazují celé kolony posledně jmenovaného, jak jsou zpustošeny; spousta MBT zničených.A jak bylo včera oznámeno, Ukrajinci zasáhli ruský předsunutý sklad munice a letiště v Chersonu – obojí dělostřelectvem. Hlásí masivní škody, včetně zničení až 30 předsunutých vrtulníků. V tomto ohledu samozřejmě žádné ‚potvrzení‘ z ruské strany. Dobře, ano, dostal jsem několik odpovědí. „Nemožné“ a „Nemůže být“…. Proto to zůstává „nepotvrzené“.
Je to tak, že Zusko teď bude muset zastavit a přivést posily: to mu pár dní zabere. Zdá se, že jsem podcenil ukrajinskou schopnost zastavit tento nápor – nebo alespoň sílu jejich sil v této části země. Teď to nejen vypadá, že RFA nikdy nedorazí do Oděsy a/nebo Podněstří, ale že prostě neexistuje způsob, jak by Zusko mohl obnovit svou ofenzívu, aniž by získal nějakých 4-5 nových BTG.
Otázka zní: odkud?
Určitě je nemůže stáhnout ze svého východního křídla, protože toto – zjevně včetně téměř kompletní 42. motostřelecké divize – začalo tlačit směrem na Žitomir a Polony. Upřímně řečeno nerozumím tomuto rozhodnutí: rozdělit armádu na příliš mnoho směrů najednou je proti každé doktríně, kterou znám, tím spíše, pokud by tak zkušený velitel, jakým se ukázal být, měl vědět, že Ukrajinci výrazně posílili svou obranu.
(Ach ano: pokud je moje recenze videí z jaderné elektrárny Žitomir správná, pak jsem našel 810. brigádu námořní pěchoty. To byla jednotka, která zaútočila na místo. Bylo by logické: člověk nemůže přiřadit takový ultra- citlivý cíl „nějakým nezkušeným idiotům tam venku". To vyžadovalo „bezva, bojem zkušené" jednotky, aby se to obešlo bez způsobení katastrofálního poškození.)
Dále na jih strávila Zuskova armáda posledních 5-6 dní konsolidací obležení Mariupolu ve spolupráci se 150. MRD 8. CAA. Jak se očekávalo, druhá „humanitární evakuace“ druhého přístavu se nezdařila (jaké překvapení…).

ZÁVĚR
Celkově vzato, pokud jeden z Keystone cops v Moskvě nenajde ekvivalent v divizi RFA a pak nějaký způsob, jak zničit jednu z hlavních jednotek ukrajinské armády – bez ohledu na to, kde podél této frontové linie – v současné době nechápu, jak Rusové chtějí dosáhnout hlavní úspěchy v této válce. Všechny jejich dostupné síly jsou zapojeny: nezbývá žádná záloha. Ukrajinci mají navíc výhodu „vnitřních linií“: jejich komunikace je mnohem kratší, zatímco Rusové kolem nich musí „tancovat“ na dlouhých cestách, a to po nedostatečné silniční síti, která vede převážně v ose východ-západ, nikoli na sever- jih.
Jistě, obnovení pořádku v 41. CAA by mohlo pomoci západnímu OSK ‚najít‘ další síly, ale to bude trvat dny. Za cenu ignorování velkých kapes ukrajinských sil v týlu, možná i výstavby několika nových silnic kolem nich, by je to mohlo přivést do východního Kyjeva, ale tamní obrana je mezitím opravdu dobře připravena. A co potom….?
Poznámka na závěr: Nemohu doporučit použití „válečných map“ publikovaných různými online zdroji, které zobrazují Rusy jako „pevnou kontrolu“ mezi jednou čtvrtinou a jednou třetinou Ukrajiny.
Jistě, vypadá to „sexy“ a usnadňuje to těm, kdo takové mapy kreslí. Skutečná situace je však mnohem „živelnější“: Rusové se v podstatě pohybují po silnicích nahoru a dolů, ale mají příliš málo vojáků, aby ovládli oblast mezi nimi. Přiložená mapa je „mnohem realističtější“, pokud jde o znázornění skutečné situace. Dávejte pozor na - obrovské - "prázdné" oblasti mezi různými ruskými hroty postupu: to je realita.

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

8. března 2022

STRATEGICKÝ POHLED
Pomalu mě unavuje americko-polský spor o dodávku MiGů-29 na Ukrajinu. Nejprve populističtí idioti, kteří mají velení ve Varšavě, oznámili, že jsou připraveni okamžitě přesunout všechny polské MiGy na Ramstein AFB (hlavní americká letecká základna v Německu), poté Pentagon – upozorňuji: Pentagon, ne ministerstvo zahraničí ( naopak k tomu, co vám je řečeno, je to Pentagon, kdo řídí zahraniční politiku USA) – řekl: „Nevíme, o čem mluvíte“. Ve skutečnosti to mělo být provedeno tajným způsobem. MiGy měly jednoduše ‚zmizet‘ a být nahrazeny ojetými F-16 z USA. A to je vše. „Věrohodné popření“. …ALE, pitomí populističtí politici nemohou nic tajit – protože je v jejich zájmu sbírat body propagandy: jo, vyvolejme 3. světovou válku, aby se tam nějaký populista mohl udržet u moci... uff… pár rad pro ty, kteří rádi sledují ‚věci co dělají bum‘: - Vynikající přehled toho, co Západ dodal Ukrajině za poslední dva týdny, najdete na tomto odkazu:
https://www.overtdefense.com/2022/03/08 ... tkK0R1J0qo
- Pro podrobný přehled všech dosud vizuálně potvrzených ztrát ve vozidlech a letadlech sledujte blog Oryx:
https://www.overtdefense.com/2022/03/08 ... tkK0R1J0qo
To druhé je užitečné, protože ukazuje, že poměr ztrát je pro Ukrajince něco jako 3,5 ku 1 – alespoň ve vozidlech. Vezmeme-li v úvahu všechny katastrofální útoky ruských VDV a Čečenců v helikoptérách, je docela možné, že je to ještě vyšší, pokud jde o lidské ztráty (ne když se k tomu připočítají ukrajinské civilisty, ačkoli...BTW, počet těch, kteří prchají do EU, přesáhl 2 miliony , včera).

SEVER
„Rusové jsou zpět“. Nyní se 35. CAA tlačí s pěchotou ze západu: za poslední dva dny tato armáda infiltrovala a vytlačila Ukrajince z Borodianky, Irpinu, Buchy, Vorzelu, Korpylivu, Demydivu…. Údajně jsou boje dům od domu tak kruté, že došlo k mnoha případům boje muže proti muži a ztráty jsou těžké – na obou stranách. Dále na jih se zdá, že ukrajinská 14. mechanizovaná brigáda má problém se zničením přeživších VDV 35. CAA v oblasti Makariv: dálnice spojující Kyjev se Západem tak zůstává zablokována.

SEVEROVÝCHOD
Zuřivé boje byly hlášeny všude kolem Černigova, ale zejména na jihu, kde Rusové přerušili poslední pozemní spojení mezi touto ‚kapsou‘ (drženou asi třemi ukrajinskými brigádami) a zbytkem Ukrajiny, Další těžké boje jsou hlášeny na východě, kde se 41. CAA , respektive praporní taktická uskupení 90. tanková divize, pokusila o útok přímo na město, ale byla odražena. Dále na jih je velká kapsa držená ukrajinskými silami kolem Nižynu. Drží se a neočekávám, že se tam brzy něco stane: Rusové jsou zaneprázdněni jinde. Na východní straně Kyjeva a jak se očekávalo, přední prvky 2. GTA – zjevně včetně 15. GMRB – včera dosáhly Bohdanivky po dálnici M01 (spojující Kyjev s Černihivem), pouhých 15 km od Kyjeva (odpovídajícím způsobem v budoucnu „přesunout“ hlášení o bojích v této oblasti do odstavce „SEVER“). Zdá se, že ukrajinský 1. tanková brigáda přežila koncentrovaný třícípý útok 41. a 2. GTA a stáhl se do.... „někam do oblasti Kyjeva“. Dále na východ ruská 1. GTA silně zaostává za očekáváním: stále má plné ruce práce s ukrajinskými protiútoky na její jižní křídlo. Zdá se, že slavná Tamanskaja – 2. gardová mechanizovaná divize, jednotka proslulá svými vystoupeními na májových průvodech na Rudém náměstí v Moskvě – nemůže dělat vůbec nic užitečného. Ano, vzpomínám si: již v 80. letech RUMINT tvrdil, že toto je jen jednotka ‚show/slavnostní/strážní‘. Ale to, co dělají teď… ach bože… zatímco 2. GTA se včera valila do východního Kyjeva, 2. GMD selhala v dobytí alespoň Pryluky. Upřímně řečeno, jako vždy pochybuji, že její velitel ví, kde je jaká část jeho jednotky. Dál...na východ, ne na jih: 4. gardová tanková divize – slavná Kantemirovskaja – pouze exceluje v tom, že za sebou zanechává stopu zničených a zajatých T-80, celou cestu od Konotopu (stále v ukrajinských rukou) až po Romny. Jinými slovy: 1. GTA zatím nedokázala dosáhnout ani jedné třetiny svých válečných cílů. Sumy je obklíčeno 1. GTA a těžce ostřelováno a bombardováno – ale drží. Posádka dokonce podniká nájezdy proti ruským konvojům, které se snaží město obejít. „Humanitární příměří“ se uskutečnilo včera a asi 3500 civilistů bylo evakuováno, ale poté bylo přerušeno obnovenými boji. Jak již bylo řečeno před několika dny, budeme svědky spousty takových podvodů, čím déle bude tato fraška trvat – a všechny budou sloužit dvěma účelům: ruské propagandě („evakuaci chudých civilistů, kteří byli používáni jako lidské štíty“) a připravení scény pro totální útoky („civilisté jsou evakuováni, uvnitř zůstali jen teroristé, nyní můžeme bombardovat a ostřelovat, jak chceme“). Ze všech praktických důvodů je severní křídlo ruského 6. CAA v obraně…. Dokonce i na ústupu: Ukrajinci po zajištění Chuhiva tvrdí, že se posunuli asi 10 km na sever. 6. CAA včera zareagoval útokem helikoptér na Vovčansky distrikt, ale toto zbytečné úsilí skončilo panickým stažením přeživších VDV... můj šestý smysl mi říká, že CO(commanding officer, velite) 6. CAA bude dalším ruským generálem, kterého „zastřelí“ nacistický odstřelovač…

VÝCHOD
20. CAA dosáhla Izium a Rubižně ze severu a zdá se, že oslabená ukrajinská 53. mechanizovaná brigáda je nedokáže zastavit. Ve skutečnosti mezitím obkličují Sievierodoněck a Lysychansk. O Raisin probíhá lítá bitva, kdy Rusové pomalu vytlačují Ukrajince z města. Nejsem si jistý, zda je to pro Ukrajince dále na jihu – podél toho, co zbylo z původní LOC (linie kontroly) – dobrý nápad, nechat nepřítele obklíčit jejich severní bok: přinejmenším pochybuji, že by tato válka mohla být vyřešena vyjednáváním „včas“, aby udrželi obležení. Na druhé straně tam mají vynikající opevnění a jsou z velké části „uvnitř“ v bezpečí. Mariupol je zatracený bordel. Objevují se zprávy o masivních objemech ruských dělostřeleckých přepadů, nesmírné zkáze, tělech ležících na ulicích... Netřeba říkat: asi 400 000 obyvatel je odříznuto od vody, elektřiny, potravin a dalších zásob. Souhlasím s těmi, kteří říkají, že toto zůstane ruským cílem č. 1 – před Oděsou a Kyjevem: zajistí jim to pozemní spojení s Krymem. Rusové se tlačí na letiště z jihu a tlačí se přes Staryi Krym směrem na jih. Na východní straně města včera obsadili Talakivku a Shryokyne. Severně od Mariupolu Ukrajinci znovu obsadili Volnovakha (zjevně přitom rozbili větší část separatistického praporu Sparta) a zdá se, že nyní tlačí na Staryi Krym. To je odvážné, ale pochybuji, že teď mají dost vojáků, aby zrušili obléhání Mariupolu: to, co zbylo z 54. mechanizované brigády, má plné ruce práce s udržováním LOC, zatímco 56. motorizovaná brigáda je na tento úkol příliš slabá. Navíc se zdá, že Rusové už se tento postup snaží krýt tlačením na Rozivku asi o 15 km severněji, a to z východu – tedy do východního křídla 56. brigády.

JIH
Toto je nyní pro Rusy oblast ‚musí, musí, musí‘. Zuskovo 58. CAA ‚musí‘ prorazit směrem na Západ, ‚musí‘ dosáhnout Oděsy, ‚musí‘ to a musí tamto. Jako by 58. CAA byla jedinou armádou ruských ozbrojených sil, která bojuje... A tak, a téměř jistě na tlak západního OSK, poté, co se mu nepodařilo dobýt Voznesensk a Mykolajiv, nyní Zusko zahájil nový postup – přímo na sever. Rychlý postup je pro velitele jeho BTG 'zábavou', ale celková situace na západním křídle 58. CAA si nyní doslova koleduje o katastrofu: nejprve se zaměří na jedno město; ztratí vojáky; pak se zaměří na jiné město; ztratí další vojáky; pak musíte hlídat přední linie obou měst a přitom útočit ve třetím směru...? Není nic lepšího, než rozptýlit své síly po obrovské oblasti a pak nechat nepřítele, aby je porazil jednoho po druhém… samozřejmě „všechno bude v pořádku“, protože západní OSK vyslala posily: vlak naložený dalším BTG VDV. (BMD-4, BTR-MDM atd.) byl včera spatřen při cestě na sever z Krymu. A přesto se zdá, že Ukrajinci, kteří jsou zaneprázdněni posilováním Voznesensku a Mykolajiva, byli zaskočeni. Jejich 17. tanková brigáda navíc sedí někde severně od Chersonu a déle než týden nic nedělá: buď byla těžce poškozena v dřívějších bojích, nebo jen částečně mobilizovaná (odhaduji podle toho, jak Rusové vydrancovali část jejího skladiště), nebo její velitel raději nechá Zuska, ať si dělá, co chce. Podle jeho výkonu na začátku války se přikláním spíše k tomu druhému… Ach ano, a protože Zusko už má plné ruce práce s operacemi na západě, znásobme jeho problémy tím, že mu nařídíme obnovit postup na východ. Proto od včerejška východní křídlo 58. CAA tlačí na Pologu a Gulay-Pole – zřejmě s cílem postoupit na Raisin a tím do zad ukrajinským jednotkám podél LOC.
Díky tomu by mělo být Záporoží v bezpečí. Prozatím.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

9. března 2022

STRATEGICKÝ POHLED
Rusko-ukrajinská jednání dne 8. března vyústila v dohodu o „humanitárních koridorech“ pro evakuaci civilistů z 10 měst na Ukrajině. Seznam zahrnoval Trostyanets, Kranopillya, Sumy, Mariupol, Volnovakha, Izyum, Charkov a kyjevská předměstí Buch, Berodyanka a Irpin. Zdá se, že o tom je v médiích spousta zpráv, ale kromě Sumy (kde bylo do Poltavy evakuováno několik tisíc lidí) jsem nenašel mnoho důkazů pro úspěšnou evakuaci.
Příliv zahraničních dobrovolníků na Ukrajinu dosáhl takových rozměrů, že se zdá, že armáda je v procesu zakládání legie o velikosti 4 praporů(300-1500 mužů), nebo tak . Jeden je zcela obsazen Kanaďany, možná také několika Brity; minimálně v jednom pracují Američané (zdá se, že zahrnuje jednoho Jihokorejce(který je z korejské obdoby Naby SEALS) a jeden Portugalci, Brazilci, Ázerbájdžánci, Bělorusové, Čečenci a nemálo dalších státních příslušníků. Údajně dva – včetně toho posledního – jsou již v akci, ale neptejte se mě kde: nikdo by to neřekl, a tudíž ani my nemáme tušení.

VZDUCH
Rusové zdemolovali porodnici v Mariupolu. Není jasné, zda to byl letecký útok nebo balistická střela, ale byli tam zavražděni tři lidé - včetně malého dítěte. Samozřejmě, že Blázni v Kremlu a Keystone cops přispěchali s vysvětlením, že budova je prázdná, pak že tam byli radikálové, a když byli konfrontováni se zřejmými důkazy, prohlásili vše za falešné zprávy. Klasické volné použití motta: nejprve bombardujeme, pak se ptáme, a pokud odpovědi nejsou to, co chceme slyšet, pak jsou to všechno falešné zprávy… a ano, po „militantních nemocnicích“ v Sýrii v letech 2015–2017 jsou nyní v jejich oficiálním slovníku „radikální nemocnice“.
VKS včera také bombardovala Žitomir a jedno ze souvisejících videí (viz: https://twitter.com/WW3Unbiassed/status ... 4369915910) vyvolalo tvrzení, že nyní nasazuje „stealth“ stíhačky Suchoj Su-57(supermoderní stíhačka, 14 vyrobeno, z toho 10 testovacích prototypů). Uhm...Pokud neexistují mnohem jasnější důkazy, je to pro mě další Su-34. Především, navzdory všem možným tvrzením Keystone cops, Putinovým médiím a některým zúčastněným společnostem, software pro integraci všech senzorů Su-57 a systému řízení palby je stále neúplný: skutečně poslední zprávy jsme slyšeli v tomto ohledu v srpnu 2021, že museli znovu zahájit práci na psaní zcela nového softwaru (viz Projekt Megalopolis), a to již podruhé za méně než tři roky. Navíc je to něco jiného než „stealth“: postrádá potřebnou povrchovou úpravu a jeho design (především sání a zadní část) je neúplný. Jako takový jej lze považovat za typ s „redukovaným radarovým průřezem“, v tomto ohledu o něco lepší než Boeing F/A-18E/F. Vzhledem k mezinárodním sankcím, nedostatku know-how, nedostatku potřebného výzkumu, vývoje a výrobních zařízení a nedostatek financ tak pochybuji, že se jim v tomto ohledu zatím podařilo nějak výrazně posunout. Konečně, Su-57 nemá absolutně žádné naváděné zbraně. Samozřejmě, že Rusové mohou nainstalovat SVP-24 nebo podobný systém, který jim pomůže s navigací, a pak „souřadnice bomb s hloupými bombami“, jako to dělají všechny VKS – ale v letectvu řízeném dogmatickou doktrínou, jako je VKS se naskýtá vůbec otázka proč to dělat s tryskáčem, pro které ještě neexistuje žádná definovaná doktrína? Není pochyb o tom, že celá tato válka je založena na zcela iracionální megalomanii, ale také existují hranice. Mimochodem, pokud je Su-57 operační a létající bojové lety, pak mi někdo musí vysvětlit, proč potvrzený počet balistických raket vypálených Ruskem na Ukrajinu včera brzy ráno překonal číslo 710? Pokud mají „stealth“ proudové letadlo, nemusí tolik vyčerpat své zásoby SS-21 a SS-26 (ano, dokonce i v případě „totální války“). Další zprávy související s leteckou válkou: Ukrajinci si včera nárokovali čtyři sestřelené VKS Su-25 plus dva vrtulníky a dvě řízené střely, to vše v oblasti Kyjeva (jejich celkový počet nyní činí 56 letadel a 82 vrtulníků) . Chyběly mi však nejnovější údaje od Keystone Cops: není snadné je sledovat, protože všechna jejich média jsou v EU uzavřena.

SEVER
Existují zprávy, podle kterých 35. CAA rozšířila frontovou linii svého postupu na Ukrajinu na asi 30 km západním směrem podél hranice s Běloruskem. Odpovídajícím způsobem mělo dojít k vrtulníkovému výsadku někde v oblasti Oyruch-Zalissya (asi 120-150 km SZ od Kyjeva), po kterém by následoval pozemní postup z Běloruska jižním směrem. Ukrajinci tvrdí, že odrazili všechny útoky a situace byla stabilizovaná, ale nemám žádné pochybnosti o tom, že Rusové jsou nyní v této části Ukrajiny nejméně 15-20 km hluboko. Mohl by to být pokus odvrátit pozornost Ukrajinců a donutit je přesunout některé ze svých jednotek tím směrem, ale také to může být začátek postupu na Žitomir. To teprve uvidíme. Ačkoli – alespoň podle ukrajinských zdrojů – se pěchota ruské 35. CAA měla 8. března ukázat jako neschopná zajistit Borodyanku, Hostomel, Irpin, Buchu a Jasnohodku, včera minimálně dvě velké obrněné kolony (jedna obsahující 6. tanku pluk) vyrazili z této hustě osídlené oblasti přes dálnici E-40 směrem na jih. Obě kolony čelili prudké zdržovací akci ukrajinské pěchoty vyzbrojené množstvím protitankových řízených střel a zdá se, že dokonce i Bayraktar TB.2 UCAV byly nasazeny – za bílého dne –, aby je zpomalily. Nejsem si jistý, jestli to bylo dostatečně účinné, protože existují náznaky, že se jedna z kolon stočila na východ a pak postupovala také po E-40 směrem na Kyjev. Především se ukázalo, že Ukrajinci nejsou schopni zajistit a znovu otevřít E-40 – zjevně kvůli přítomnosti velké skupiny VDV, které zbyly jižně od Makarivu po dřívějších útocích – a to celé dny. Předpokládám tedy, že tento útok bude zastaven pouze někde na západním nebo dokonce jihozápadním okraji Kyjeva.

SEVEROVÝCHOD
Severovýchod Ukrajiny je dnes prostě blázinec. Jistě, Černihiv je nyní odříznut, stejně jako soustředění tří ukrajinských brigád v oblasti Nižyn. Ty jsou obklopeny asi 12-15 BTG ruského 41. CAA. Zdá se však, že se masa dalších ukrajinských jednotek úspěšně stáhla do „pevnosti Kyjev“. V ruském týlu jsou Ukrajinci kteří ovládající Šostku, Hluchiv, Konotop a Sumy a nejméně dalších 5, pravděpodobně více, velmi aktivních „zapomených" skupin, které neustále pustoší ruské zásobovací kolony. A to natolik, že slavná 1. GTA(gardová tanková armáda) včera opět absolutně nepokročila. Stále se rozprostírá kdekoli mezi Sumy na východě a Romny na západě, její kolony jsou neuspořádané a ztrácí vozidla, jako by neexistoval žádný zítřek. Není překvapením, že vysokorychlostní postup 2. GTA byl zastaven ve východních přístupech ke Kyjevu a její západní fronta nyní vede přibližně po dálnici E-95. Situace dále na východ je téměř stejně tragická – pro Rusy. Ukrajinský 92. mechanizovaná brigáda pokračuje ve své „aktivní obraně“ v oblasti Charkova a podařilo se jí – spolu s neznámou brigádou, která útočila z jihovýchodu – zatlačit 6. CAA dále od města. ohrožující také jižní křídlo 1. GTA. Charkov je stále vystaven tvrdým náletům a dělostřeleckému ostřelování, ale stále má daleko k tomu, aby byl obklíčen. Což by byla ta situace, kdyby nebylo CO (velitele) 6. CAA, který, jak se zdá, rozmístil to, co zbylo ze 144. MRD po jejím poražení 92. Mechanizovanou, k úplnému postupu dále na jihovýchod, na Balaklilisk (který je nyní pod ruskou kontrolou) a Izlum. Tento krok málem odřízl ukrajinskou 53. mechanizovanou brigádu. Jistě, jednotka (nebo to, co z ní zbylo po všech ztrátách posledních dvou týdnů) se dokázala vyhnout obklíčení, ale musela opustit oblast Severodoněcku. Nemám žádné důkazy, ale mám podezření, že některé z jeho zadních prvků byly nakonec zničeny klešťovým pohybem 144. MRD ze severu a 3. MRD (8. CAA) z východu. Zdá se, že západní OSK rozhodla, že Charkov bude muset počkat.
(ponámka: doufám, že si 92. mechanizovaná vyslouží přízvisko "gardová, protože to co předvádí na přístupech k Charkovu je parádní práce. Ano i Ukrajina má gardové jednotky, je to pohrobek carského ruska a posléze sovětského svazu)

VÝCHOD
Pro ukrajinského velitele jednotek rozmístěných podél LOC (linie kontroly) na východě to nebyl žádný zábavný den. Vyčerpaná 56. motostřelecká brigáda stále drží Midlaipole na západě a podařilo se jí obsadit Rozivku na východě, ale Rusové se poté otočili na sever a obsadili Staromiynivku asi o 10 km severněji a jsou tak hluboko v jejím týlu. Pro obránce Mariupolu to není dobrá zpráva, a zdá se, že Ukrajinci budou muset ustoupit na sever, tedy pryč od města. Ani uvnitř Mariupolu nebyl dobrý den: Rusové si nárokují dva průniky hlavní obrannou linií. Jeden na severu a druhý na západě, poblíž letiště.

JIH
Vzhledem k tomu, že Zuskova 58.CAA má frontovou linii asi 800 km (tj. je natažena v délce 460 km od Voznesensku na západě po Melitopol na východě), není překvapivé, že nyní přicházejí zprávy – z ukrajinského ministerstva obrany a sociálních médií – že Západní OSK zřídila novou armádu. Velitelství v oblasti Melitopol. To by měl být 49. CAA. Nejsem si jistý, jestli to znamená, že se posledně jmenovaná chystá asimilovat jednotky 58. CAA východně od Dněpru, ale zdá se, že středobodem 49. CAA by měly být alespoň 3-4 BTG od 42. MRD, které byly dříve přiděleny 8. CAA (odpovědný za operace v oblasti Luhanska a Donbasu). Vypadá to, že Rusové se rozhodli, že pokud se jim nepodaří prolomit střed ukrajinských pozic podél LOC, není jiné řešení, než je obejít z jihu – přes Záporoží nebo cokoliv, co je mezi ním a Mariupolem. Do oblasti mezi Chersonem a Mykolajivem se neustále šíří zprávy o příchodu velkých posil pro 58. CAA. Jak bylo včera oznámeno, mnoho ruských zdrojů zdůrazňuje, že Zusko „musí, musí, musí“ projít – do Oděsy a dál. 3-4 BTG 7. divize VDV tak byly posíleny o další dvě a počet BTG 20. gardového MRD měl být zvýšen alespoň na pět. Zdá se, že ukrajinský 17. tanková brigáda je stále na dovolené někde na východ od Voznesensku a severně od Chersonu.
(poznámka: zdá se, že 17. tanková brigáda UA rekvíruje bývalé ruské tanky a přezbrojuje na ně)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

10. března 2022

STRATEGICKÝ POHLED
Zapomněl jsem to zmínit ve své starší zprávě: před dvěma dny Keystone Cops v Moskvě veřejně přiznali špatnou přípravu ‚vojenské operace‘ na Ukrajině a že byli zapojeni i branci – zcela nepřipravení na bojové operace. To vyvolalo velmi, velmi, velmi tvrdou reakci Blázna v Kremlu(Putina): jak si jeho vlastní armáda mohla dovolit porušovat jeho vlastní zákony? Muž, který se bojí ‚NATO‘ a ‚Ukrajinckých nacistů‘, se ale ruských matek bojí, a proto demonstrativně – a energicky – nařídil okamžité stažení všech branců z va...ehm... zóny speciální operace (na Ukrajině). Koneckonců i opice v kyjevské zoo vědí: Vladimir Putin se prostě nemůže mýlit nebo být zodpovědný,za to co se v Ruské federaci pokazí….


VZDUCH
Poté, co 8. března tvrdili, že sestřelili dva ukrajinské MiGy-29 a jeden Su-27 a do 9. března zničili celkem 124 ukrajinských letadel a vrtulníků a 84 UAV, včera Keystone Cops v Moskvě tvrdili, že 90 % ukrajinských vojenských letišť a hlavní část ukrajinského „bojového letectva“ bylo zničeno. Hm, "Lidi kteří potřebují čerstvý vzduch" (Pentagon)(Další vtipná přezdívka pro další vojenský orgán) se zdájí být úplně jiného názoru: tvrdí, že 90 % ukrajinského letectva zůstává nedotčeno. Je velmi pravděpodobné, že to bude zahrnovat Bayraktar TB.2, pak i když MOD v Kyjevě téměř nikdy nezveřejňuje související videa, mezitím není pochyb o tom, že jsou nasazovány „dokonce“ pro operace podpory zblízka. To znamená že PVO předsunutých jednotek RFA je vyčerpaná do té míry, že mohou operovat relativně svobodně… nebo je situace pro Ukrajince mnohem kritičtější, než by kdy připustili, nebo je veřejnosti známá…? Jisté je jen to, že Ukrajinci ztratili další Su-25: ‚Modrá 31‘ byla sestřelena včera odpoledne. VKS ztratila také dva další proudové letouny: Su-30 nebo Su-34, které utrpěly neznámý typ bojového poškození nad Ukrajinou, havarovaly uvnitř Běloruska při pokusu dostat se k Luninets AB. Dvojčlenná posádka se bezpečně katapultovala. Su-25 z 18. ShAP byl sestřelen MANPAD nad vesnicí Černihivka v oblasti Žitomir. (Věnujte pozornost rostoucímu počtu leteckých útoků v této oblasti.) Ruské válečné lodě na oplátku vypálili několik řízených střel u pobřeží Oděsy – což místní obyvatele přimělo ohlásit ostřelování jejich města. Rakety ve skutečnosti zamířily na Krivoy Rog AB(vojenské letiště). Nakonec pozdě v noci havaroval „neidentifikovaný létající objekt“ v jižním Záhřebu, hlavním městě Chorvatska: mohl to být starý cílový dron Tupolev Tu-141 vypuštěný Ukrajinou. Přemýšlejte, NATO by možná chtělo prověřit, jak se to může stát, že létající objekt, jako je tento, nejenže vstoupí do jeho vzdušného prostoru (pravděpodobně nad Maďarskem) a poté překročí další hranici, aniž by byl zachycen….ach ano…. Orban je Vladimírův přítel, hned po Schröderovi (který, mimochodem, byl včera večer údajně v Moskvě), jeho nejlepší kamarád Erdogan a pak takový Schüssel, Guzenbauer atd., atd., atd...SEVER
Díky pomoci Talona Herbisona jsme – konečně – našli 76. divizi VDV. Tedy: jeden z jejích prvků. Vlak převážející BMD-4 104. pluku VDV 76. divize VDV byl zachycen na videu při průjezdu Gomelem v jihovýchodním cípu Běloruska zpět 8. března. Další, novější video (viz zde: https://twitter.com/RALee85/status/1501946912085135366?), ukazuje kolonu vozidel VDV jedoucí po silnici lesem, následovanou některými z Rosgvardie…. Předpokládám, že to znamená, že 76. VDV jede do Kyjeva. Proč je to důležité? Je to důležité, protože tato divize je považována za „crème de la crème“ – jednotku „crack-elite-super-turbo“ – RFA. …a protože se Keystone Cops v Moskvě doposud řídili svou doktrínou tak dogmaticky do poslední tečky a čárky, že, jak již bylo řečeno, lze jejich další kroky předvídat na základě jejich učebnic – pěkně rozebraných i v dobrých technothrillerech z doby před téměř 40 lety . Podle této doktríny mají velitelé v západním OSK nejprve svázat nepřítele, kdekoli mohou, tj. útočit podél „široké“ frontové linie (jako to dělají, nebo se o to alespoň snaží posledních 8-9 dní), než zasadí skutečnou, hlavní nebo smrtelnou ránu – v bodě známém ve vojenském žargonu jako „Schwerpunkt“ (doslova: „centroid“ v němčině): ohnisko celé operace (v tomto případě invaze Ukrajiny). Pokud 76. divize VDV míří do Kyjeva, pak ruský Schwerpunkt bude nakonec Kyjev. Tj. určitě udělají, co je v jejich silách, aby město alespoň obklíčili a oblehli, ne-li na něj také zaútočili. Jediná otázka nyní zní: je 76. divize VDV přidělena k nešťastné 35. nebo zbytečné 41. CAA – tedy rozmístěná západně, respektive východně od Dněpru…? Jsem si jen jistý, že to zjistíme dříve, než to budeme chtít vědět… Ach ano, Německem dodaný Panzerfaust-3 byl včera poprvé spatřen v akci v oblasti Kyjeva.


SEVEROVÝCHOD
Místní ukrajinský protiútok v oblasti Černihiv včera zabrall minimálně dva T-80U od 90. TD . Vezmeme-li v úvahu „účinnost“, kterou 41. CAA dosud prokázal – není to nic nového. Ukrajinci držené kapsy ve městě a dále na jih, v oblasti Nižyně, se drží, a to navzdory téměř neustálému leteckému a dělostřeleckému bombardování a pozemním útokům 55. a 74. MRB ze 41. CAA. a nějakých 6-7 BTG 2. CAA. Jižněji se slavné 2. GMRD – Tamanské – dokonce podařilo zajistit Pryluky, zatímco 27. GMRB zajistila Romny. Zdá se, že ukrajinské jednotky, které tam bývaly, se stáhly jihovýchodním směrem včas. To znamená, že předsunuté prvky 2. GTA – včetně nejméně 6, možná až 12 BTG – strávily včerejší den tlačením na východní okraj Kyjeva. Vzhledem k tomu, že z ukrajinského hlavního města nepřicházely žádné související panické zprávy západních médií, řekl bych: bez úspěchu. Skutečně se říká, že místní ruský velitel se nakonec pokusil prorazit tím, že do hry přinesl další BTG ze své zálohy, 55. MRD. Vzhledem k tomu, že cesta z Kyjeva do Poltavy byla ještě volná, včera večer si myslím, že mezi 2. GTA a řekou Dněpr musí být stále dost ukrajinských vojáků. To znamená, že nyní není absolutně pochyb o tom, že Ukrajinu čekají velmi ošklivé dny. To je také zřejmé z… oh wow: vypadá to, že 1. GTA skutečně a konečně našlo svůj nos a ocas. Pozdě odpoledne 9. března se prvkům 2-3 BTG 47. GTD a 4. GTD podařilo buď prorazit, nebo najít cestu mezi pozicemi ukrajinské 93. mechanistické brigády v Lebedynu a Okhtyce, a okamžitě vyrazily jihozápadním směrem. Těžko tomu uvěřit po jejich mizerném výkonu v posledních dvou týdnech, ale jedna z kolon 4. GTD si dokonce našla cestu přímo na jih, čímž začalo obklíčení severního křídla obrany Charkova. Pokud Ukrajinci nenajdou způsob (a jednotky), jak to zastavit, Rusové by se dnes mohli dostat i do Poltavy. Doufám, že tam Ukrajinci poslední dva týdny stavěli obranu. Dále na východ: „někdo“ zahájil noční útok na město Dergachi, na půli cesty mezi Charkovem a hranicí s Ruskem. Vzhledem k tomu, že totéž bylo pod ruskou kontrolou a největší fanoušci Ruska na Západě a v Latinské Americe hlásí o tomto útoku – ačkoli nezmiňují jeho výsledek –, zdá se, že ukrajinská 92. Mechanizovaná byla opět…ehm… ‚nelaskavá‘ k potlučeným BTG 200th MRB. To znamená, že na východ… vlastně mezitím jihovýchodně od Charkova – dokonce i 144. MRD 6. CA nyní operuje tak, jak se od ní dalo očekávat, a podařilo se jí zatlačit jižním směrem. Její útok na Čuhiv z východu byl odražen, ale po zajištění Balaklilisk/Balakliya, den předtím, dosáhla včera Husarivka. Jinými slovy, situace v oblasti Izyum se stává kritickou pro ukrajinské jednotky, které stále drží LOC na východě.


VÝCHOD
Podle Separatistů (citace) „vojáci 53. brigády ukrajinské armády dobrovolně složili zbraně a přešli na stranu Doněcké lidové republiky“. A to v oblasti Volnovakha. Ehm… vedle toho se zdá, že Luhanská lidová republika (LPR) se nemůže rozhodnout, zda je tím, za co se vydává, nebo zda je to Doněcká lidová republika (DPR): ale, omlouvám se, neberu to, dokud neuvidím nějaké důkazy. Především, když uvážíme, že od nějakých 2-3 dnů RUMINT zjistil, že Rusové hromadně popravují válečné zajatce po celé východní Ukrajině: pochybuji, že by někdo na ukrajinské straně mohl nyní přijít na myšlenku kapitulovat nebo „dobrovolně složil zbraně“. Ve skutečnosti Rusové stále útočí na Severodoněck a Rubižně: 53. se vyhnula obklíčení ‚zkrácením své frontové linie‘, tedy stažením, a drží obě místa (a to i podle ruských zpráv). Zbytek LOC byl – relativně – tichý, ale Rusové pokračovali v bušení Mariupolu ze vzduchu a dělostřelectva celý den.


JIH
Ukazuje se, že poslední útok 58. CAA na Mikolajiv před třemi dny nebyl zcela bezvýsledný: nejnovější zprávy naznačují, že drží severní části města. Severně od tohoto města měli ‚ukrajinští obránci‘ – což může znamenat jejich 17. tankovou brigádu, kterou nikdo nemůže najít – vytvořit frontovou linii v jižních Bužanech. 49. CAA nyní vážně tlačí severním směrem: včera její 42. GMRD dosáhla předměstí Záporoží na Dněpru na západě a Guljaipole na východě. Ach ano, a FSB už třídí Ukrajince ‚odporující osvobození‘ v Chersonu: v posledních dnech jich bylo zatčeno přes 400. Ostatním jsou nabídnuty ruské pasy – kromě toho, že jsou novináři: tito jsou nuceni šířit Putinovy dezinformace nebo oznamovat distribuci humanitární pomoci. Podle Kremlu už mělo na Ukrajinu dorazit 108 konvojů s humanitární pomocí. FSB se také vypořádává: její lidé aktivně prodávají své byty na Krymu v ruském tisku. Člověk se musí divit, proč…
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

11. března 2022

STRATEGICKÝ POHLED

Rusko vede dezinformační kampaň o „objevení vývoje jaderných zbraní… a biologických zbraní na Ukrajině“. Celý ten příběh je taková snůška nesmyslů, že i ten ruský velvyslance při OSN málem usnul při jeho čtení... (já teda při tom usnul). Režimu v Pekingu se to ale „líbí“, protože není nic lepšího, než odvést pozornost veřejnosti od své odpovědnosti za pandemii COVID: koneckonců každý ví, že je to na Ukrajině, kde Američané jedí netopýry, a v Rakousku, kde policie vrtulníky stříkají virus a pak vakcínu, v závislosti na denní době…. Opravdu, to je asi vše: nebudu ztrácet další čas s tímto odpadem. Důležitější je, že RFA mezitím rozmístila všech svých 220 000 „asi“ pravidelných vojáků na Ukrajině plus všech asi 20 000 „pomocných“ (především včetně Čečenců, Wagnera a separatistů). Odečtěte od tohoto čísla asi 15 000 zabitých, zraněných, nezvěstných, zajatých – a je zřejmé, že Rusové mají nyní méně vojáků než plně mobilizovaná Ukrajina. Především: RFA už prostě nemá žádné rezervy, alespoň ne bez všeobecné mobilizace, které se Blázen v Kremlu(Putin) – vždy vystrašený z ruských matek – vyhýbá. Nepřekvapivě, vyzývá dobrovolníky „ochotné jít do speciální operační zóny“ a – demonstrativně – „přijal“ Šojguovo oznámení, že „více než 16 000 dobrovolníků z Blízkého východu“, všichni (dle Šojgua) „zažili boj s ISIS“ a „ jsou připraveni bojovat za LPR a DPR“. Stalo se, že o Asadově režimu něco málo vím, a tak mohu říci: to by představovalo asi třetinu toho, co si zkrachovalý Bašár může dovolit zaplatit. Především se jeho jednotky ukázaly jako lepší běžci než bojovníci, když bojovali proti IS: ve skutečnosti s ním bojovali jen zřídka (a Rusové ještě méně), a když: byli téměř vždy poraženi (bez IRGC(Islamské revoluční gardy)/Hizballáhu by nikdy nebyli schopni vytlačil ISIS od Homsu a/nebo Palmýry nebo bránil Dayr az-Zawr. Navíc v době, kdy by všech 16 000 mohlo dorazit na Ukrajinu – pro ně zcela neznámý terén a neobvyklé klima (za předpokladu, že se někdy objeví) – nebudou stačit k nahrazení ztrát RFA. Jinými slovy, je to ještě další pseudo-náhodná-blbost z Moskvy, která ve skutečnosti už pumpuje na Ukrajinu jakékoli záložní jednotky, které dokáže vyškrábnout. Pro ilustraci špatného stavu dotyčných jednotek: některé jsou vybaveny 40 let starými T- 72As, 50 let starými ZSU-23-4 a taženým dělostřelectvem. Při nejlepší vůli, ale podle měřítek této války je to ‚show starožitností‘. RUMINT z Washington DC tvrdí, že na Ukrajinu mají být poslány ‚sofistikovanější‘ systémy protivzdušné obrany. Hádejte, to by mohlo znamenat „více než MANPADS“. Také to, že s polskými MiGy-29 by měly být stále ‚na stole‘ atd. atd. atd…. opravdu to připomíná dnešní vystoupení toho Rusa v RB(Radě bezpečnosti) OSN...


VZDUCH
Včera časně ráno provedla VKS letecký úder na hutní závod v Dněpru (dříve: Dněpropetrovsk). Ozvaly se jeden nebo dva velké výbuchy, byla zničena nějaká hala a minimálně jeden bytový dům. Další letecký útok zasáhl město Korosten severozápadně od Kyjeva. Pozdě večer Rusko zasáhlo ‚přesně naváděným úderem dlouhého doletu‘ – čtěte: balistická střela – Motor Works v Lucku: jedinou továrnu na Ukrajině schopnou repasovat a opravovat motory RD-33 pro MiG-29. To způsobilo poměrně velký výbuch a masivní požár. Konashenko, mluvčí pro Keystone Cops v Moskvě, dále uvedl, že Rusko zaútočilo na blízkou leteckou základnu a také na Ivano-Frankivsk AB. Ehm…proč to dělat, když jen den předtím prohlásil UkAF za ‚90% zničené‘…? Ukrajinci si včera nárokovali sestřelení dvou Su-30. Jako obvykle neexistuje žádný důkaz: nanejvýš bude k dispozici o několik dní později. K včerejšímu ránu americké ministerstvo obrany hlásilo, že Rusové odpálili na Ukrajinu celkem 775 balistických raket a že intenzita jejich rozmístění se zvyšuje (z přibližně 30 denně na přibližně 65 během 24 hodin).


SEVER
Zdá se, že velitel 35. CAA využil špatného počasí (nízká oblačnost a sníh) – a tím nepřítomnosti TB.2(dronů) – a nasadil svou rezervu – 36. MRB – na jih přes dálnici E-40 a spojil se s asi dvěma včera vyčerpanými prapory VDV (přeživší z dřívější boje) a zabezpečil vesnice Kopliv a Krasnohorodka. Byla to však nákladná akce, protože 36. MRB při tom ztratila asi dvě desítky MBT a IFV, zatímco VDV byly přes týden bez bojových vozidel. Hádejte, tento hrot se nyní zastaví a vojáci se jako další vybaví záložními bojovými vozidly. Dále na sever je největším problémem 35. CAA skutečnost, že Ukrajinci vyhodili do vzduchu všechny mosty na řece Irpin. Včera se Rusové (pravděpodobně 76. VDV) pokusili přejít poblíž Moscunu, ale byli okamžitě odraženi (to je nesmírně důležité, protože jsou operace překročení řek a vytvoření předmostí jedním z cílů výcviku důstojníků RFA, a jakmile vytvořit předmostí, je extrémně těžké je vykopnout). Na levém břehu Dněpru byl ruský postup na východní předměstí Kyjeva zastaven asi 9 km od centra tím, že Ukrajinci zahájili protiútok na boky 27. GMRB nebo 2. GMRD v oblasti Poliského Raionu a přinutili Rusy stáhnout se. Druhý hrot 2. GTA mezitím prorazil a dosáhl Skybynu na severu, ale byl přepaden a donucen stáhnout se směrem k Bohdanivce. Jedna věc je opět zřejmá: Rusům chybí dostatek vojáků, aby takové příležitosti využili. Dále na sever RUMINT tvrdí, že 41. CAA postavil pontonový most přes řeku Desnou. To by mohlo pomoci přinést další 2-3 BTG na okraj severovýchodního Kyjeva, ale pochybuji, že to bude stačit. V podstatě je to všechno ‚poziční válka‘ s různými ruskými BTG, které se tu a tam pokoušejí a trpí ztráty za cenu menších pokroků. Většina 41. CAA je vázána kolem Černihiva a Nizynu a bez pomoci. Zajímalo by mě tedy, zda 35. a 2. GTA mají dostatečné počty na to, aby se vůbec pokusily o koordinovanou, obchvatnou ofenzívu na Kyjev. Utrpěli příliš těžké ztráty, jen aby se dostali do města, a nyní by museli najít způsob, jak soustředit alespoň 2-3 BTG (každý) na úzkou frontu (pravděpodobně po hlavních silnicích), aby mohli dosáhnout jakéhokoli smysluplného postupu.


SEVEROVÝCHOD
Obrana Chernihiv nejen že odrazila velký útok 74. MRB 41. CAA ze severu, ale osvobodila vesnici Baklanovka Muraviika (zajala až 8 T-80 90. TD) a obnovila tak kontakt s kapsou u Nizhynu, dále na jih. Rusové reagovali masivním dělostřeleckým bombardováním Černihivu i Nižyně, včetně použití BM-30 Uragan MRLS, obětí bylo jistě mnoho. Alespoň nějaké dobré zprávy od Sumy: zázračně tam funguje „humanitární koridor“ a evakuace proběhla včera docela dobře, přes 5 000 civilistů uteklo směrem na Poltavu, většinou bez přerušení. Nemohu najít žádné zprávy o tom, co dělala 1. GTA včera: prostě žádné zprávy od žádné strany. Možná se to nakonec zastavilo kvůli tomu humanitárnímu koridoru... V oblasti Charkova obránci tvrdí, že se setkávají s rostoucím počtem jednotek záložníků RFA. „Samozřejmě“ bylo město po celý den vystaveno nepřetržitým náletům a dělostřelecké palbě, mimo jiné letecký úder během večera ze čtvrtka na pátek zasáhl ústav zapojený do experimentálního jaderného výzkumu, který byl zapálen. Na stranu, která tvrdí, že má důkazy o tom, že Ukrajinci pracují na jaderných zbraních, jsou Rusové obzvláště horliví tyto důkazy zničit... Jihovýchodně od Charkova dosáhla 144. MRD 6. CAA Petrivske a tlačila ze severu na Izium. To druhé je ‚klasické‘ chování RFA : město (v držení toho, co zbylo z ukrajinské 53. mechanizované) je ve skutečnosti součástí ‚humanitárního koridoru‘ pro evakuaci civilistů ze Slovjansku a Kramatorsku směrem na Dněpr. To bylo ‚oficiálně otevřeno‘ ráno, ale opakovaně přerušováno ruským ostřelováním Izia. Myslím, že v tomto ohledu Ukrajinci nenechali zahanbit a zdá se, že přispěchali s posilami do Andriivky a Petrivske: bylo to právě včas, pokud 144. MRD udeří dál na jihozápad, pochybuji, že by to Ukrajinci dokázali zastavit dříve. by dosáhlo dálnice E105 spojující Charkov s Dnipro.


VÝCHOD
Východní ukrajinská frontová linie od Rubižně na severu dolů po LOC se drží, ale její boky jsou nyní srolované – ze severu a z jihu. Obzvláště znepokojivé je pronikání Rusů na jihu: včera složky 150. MRD 8. CAA (která tlačí z Donbasu) dosáhly Staroliynivky, téměř 80 km severně od nejjižnějších pozic 56. MRB. Ta prohrála bitvu o Volnovakha (kde 53. Mechanizovaná, jak se zdá, ztratil asi rotu T-64), ale stále se drží asi 15 km severně od Mariupolu. Staroliynivka je však v jejím týlu, asi 40 km vzdušnou čarou od nejvýchodnějších pozic 19. MRD v Polohách a pozic 42. MRD mimo Hulyaipole. Jediný důvod, proč Rusové tuto kapsu ještě neuzavřeli, je to, že – i když je zcela rovný terén– dominuje mu spousta polí, z nichž všechna jsou měkká a pohyb vozidel je extrémně obtížný. Přesto, pokud Ukrajinci nepřispěchají na pomoc alespoň v hodnotě brigády nebo nestáhnou 56. MRB na sever, tato vzácná pravidelná jednotka bude jistě odříznuta. Jak málo jednotek má 49. CAA na plnění úkolu, ukazuje skutečnost, že její velitel vyrazil s 810. brigádou námořní pěchoty celou cestu z Enerhodaru na Dněpru, aby posílil útok 19. MRD na Mariupol ze severu. Mně to připadá ‚divné‘, protože mariňáci mohou být dobrou pěchotou, ale postrádají vhodné podpůrné zbraně. Přesto včera pomohli zabezpečit čtvrť Sartana (s místní železniční stanicí). 19. MRD se zapletla do bojů o 24. okres a její postup podél pobřeží Azovského moře uvázl někde mezi letištěm a školou 33. Na východ od Mariupolu se 150. MRD již několik dní nepostupuje.


JIH
Uprostřed zvěstí, že Západní OSK vyhodilo Zuska (zatím to není potvrzeno), je 59. CAA znovu na cestě. Překvapivě (alespoň pro mě): místo na západ se stočila na sever a už dva dny se její 20. GMRD valí po H11 na Kryvyj Roh. Kromě toho, že Rusové mají vynikající průzkum této oblasti (o čemž pochybuji, už jen kvůli počasí), nemohu jinak než to považovat za „nezodpovědné, až šílené“: i když ukrajinská 17. tanková téměř od začátku války neudělala, se musí očekávat, že zakotvila v tomto městě, kde ji mezitím jistě posílily jednotky Národní gardy a civilní dobrovolníci. Navíc není možné vynaložit usilí naVoznesensk s 2-3 vyčerpanými BTG, Mykolajiv s 2-3 vyčerpanými BTG, držet Cherson s 1-2 BTG a stále doufat – již třetího týdne války – že získá Kryvy Roh se zbývajícím 1,5-2 BTG… To nestačí ani k obklíčení města a mohlo by to naznačovat, že Zusko už opravdu nevelí. Asi si musíme počkat a uvidíme...
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

12.-13. března 2022
STRATEGICKÝ POHLED
….třetí týden ruské třídenní osvobozenecké operace na Ukrajině probíhá podle Putinova plánu… ....což je samozřejmě čistý, destilovaný sarkasmus: jak bylo naznačeno již před 4-5 dny, Rusové tuto válku prohrávají. Co se nyní změnilo, je to, že je téměř jisté, že jsou na nejlepší cestě k nějakému náhlému kolapsu. Otázkou je jen kdy a kde se to stane. Náměstek ruského kuřáka... ehm náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov varuje, že Rusko se zaměří na západní dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu. No, hodně štěstí s jejich hledáním. Netuším, jestli by to mělo znamenat zacílení tureckých nákladních letadel táhnoucích další Bayraktary a jejich munici do Polska, jen pro příklad: po té zbytečné konferenci v Izmiru dnes jedno nákladní letadlo odletělo z Turecka. Ukrajinské MOD(ministerstvo obrany) tvrdí, že ze 117 BTG, které RFA rozmístila na Ukrajině, bylo 31 učiněno neschopnými pokračovat v bojových operacích: skutečně, že 13 bylo zničeno a 15 staženo z Ukrajiny. Buďme realisté a změřme asi jednu třetinu z toho za pravdu. Řekněme, že 10 bylo neschopných bojových operací, 4-5 zničeno. Alespoň něco z toho, de-facto, potvrzují zprávy z Běloruska, podle kterých jsou nemocnice v Homielu, Mazyru a Naroulii plné mrtvých a zraněných jednotek RFA: místní personál je samozřejmě nucen podepisovat smlouvy NDA… ....i když nezapomínejme, že na druhé straně je to podobné. Například Rusové předpokládají, že zničili nejméně 5-6 ukrajinských pluků a brigád (pro ty, kdo nejsou zvyklí na vojenskou terminologii, jednotky na obou stranách jsou organizovány zhruba podle následujícího pravidla: 3 roty = prapor, 3 prapory = pluk, 3 regimenty = brigáda...je to tak, že Rusové převážně bojují v tzv. 'praporových taktických skupinách', z nichž každá se skládá z praporu, posíleného o různé podpůrné prvky. Obvykle roty z jiných praporů téže brigády, zatímco Ukrajinci bojují v plucích a brigádách. Není překvapením, že stále přibývá zpráv o možném zapojení běloruských ozbrojených sil do invaze na Ukrajinu. Kyjev tvrdil, že ruská letadla bombardovala 2-3 města v Bělorusku v rámci operace pod falešnou vlajkou, možná jako záminka pro běloruskou invazi na západní Ukrajinu. Hm... jistě, Lukašenko je zamilovaný do Putina, o tom není pochyb, ale vzhledem k počtu dezertérů z jeho ozbrojených sil, kteří se přidali k Ukrajincům, mezitím pochybuji o tom, že by nařídil nějaké ze svých jednotek přesun přes hranice – jen aby riskovat, že se rozpadnou při prvním zádrhelu. Podle všech Putinových slibů o dodávkách S-400, Iskanderů atd.: to nemusí být vhodné pro Lukašenkovo vlastní zdraví, v první řadě….


VZDUCH
„Lidi, kteří potřebují čerstvý vzduch“ (Cooperova přezdívka pro Pentagon) mezitím produkují skoro tolik nesmyslů o letecké válce jako Keystone Cops v Moskvě (ruské MO), nebo různé americké think-tanky a Experten. Říkají, že VKS létá 200 bojových letů denně, ale „některé nikdy nevstoupí do vzdušného prostoru Ukrajiny“. Aha. Zajímalo by mě: vstoupily by tankery USAF E-3 AWACS, KC-135 a RC-135 SIGINT-sběrače do ukrajinského vzdušného prostoru, kdyby byly ve stejné situaci? Koneckonců, jen před několika lety mnoho amerických expertů důrazně doporučovalo, aby se vůbec neuvažovalo o zřízení bezletové zóny nad Sýrií – kvůli velmi silné asadistické protivzdušné obraně. A pak říkají: „Ruská flotila bitevních vrtulníků z velké části nevyužita“. A samozřejmě důvodem by měly být MANPADS Stinger vyrobené v USA dodávané na Ukrajinu. Hádejte co, Pentagon zmeškal jen nějakých 6-7 vrtulníkových útoků (některé včetně 30+ vrtulníků) a všechny ty ruské Mi-24/35, Mi- 28, Ka-52 a Mi-8 sestřeleny – mnohé Pioruny polské výroby. Ne, je to tak, že kvůli tomu, že tam někdo akutně potřebuje (hodně) čerstvého vzduchu, nelétají vrtulníky VKS a pak jedině kvůli Stingerům – to vše je asi důvod, proč VKS ztratilo dva vrtulníky sestřelené v oblasti Cherson , včera (jeden z nich byl Ka-52 s registrací RF-13408). Stejně jako Keystone Cops v Moskvě tolik a tak často „neutralizovali“ ukrajinské letectvo, že mezitím jejich počítání musí jít do „minusu“: tj. zahrnují letadla a UAV, které Ukrajina nikdy neměla… a jako potvrzení toho, že neutralizovali UA letectvo, zamířili na sklad paliva Vasylkiv AB (JV Kyjeva) dvěma nebo třemi balistickými střelami: místo bylo původně dějištěm prudkého útoku VDV, 26. února – podniknutý, protože Pentagon si je jistý ruským vrtulníkem vozový park není používán.

Celé moje přiznání: Miluji oficiální prohlášení. Miluji je. Zejména ta od vojenských mluvčích: jsou láskou mého života... Jsou tak super cool, že se jim nemůžu přestat vysmívat.

(poznámka: tohle se překládalo celkem těžce, protože Cooper používá hodně slangu, ale pokud to není pochopitelné, tak zkráceně řečeno: Pentagon si myslí, že rusové nepoužívají helikoptéry v boji, protože se bojí Stingerů, mezitím Moskva tvrdí že zničila UA letectvo, a tvrdí to už tolikrát, že by UA muselo jít s letadly do mínusu a aby to potvrdilo, že ho zničili, utočí balistickýma raketama na letiště)


SEVER
Superchytré americké think-tanky opět píší, že Rusové „zastavili všechny operace, aby se přeskupili a doplnili zásoby“, stejně jako již více než týden. Nebo alespoň o tom, že se „Rusové zaměřují své úsilí pouze na čtyři body“. Dobře, teď vážně: RFA na Ukrajině může být blízko bodu zlomu. Opravdu si myslím, že kdyby Ukrajinci dokázali soustředit dostatek vojáků a výstroje a dát jim ránu v nějakém nečekaném okamžiku v čase a prostoru, celá tato ‚zvláštní operace‘ by se zhroutila jako domeček z karet. Jde o to, že nevidím, že by se intenzita ruských operací skutečně zpomalovala. Naopak. Nanejvýš některé operace mohou rušit ukrajinské Bayraktar TB.2 UCAV, které, jak se zdá, intenzivně sledují a ničí předsunutá ruská velitelství (ruští generálové musí velet „zepředu“, kvůli všeobecnému nepořádku a špatné komunikaci). Každopádně, západní křídlo 35. CAA se zdá být ve východních přístupech ke Korostenu. Toto město, které bylo ve všech dosavadních zprávách zcela ignorováno, je chráněno 12. brigádou ukrajinské územní obrany. To znamená, že dokud západní OSK nedokáže vytvořit zázraky a nenajde, řekněme, další armádu s kompletními kombinovanými zbraněmi, neočekávám, že podnikne další útočné operace v této oblasti. Maximálně to jen přidává k rozptylu dostupných jednotek na ještě větší ploše. Bezprostředně na sever od Kyjeva se Rusové nejen nepřibližují, protože velká část oblasti je zaplavena (jak bylo hlášeno asi před týdnem), ale také proto, že včera mohlo dojít k nějakému druhu vzpoury v rámci jedné z jednotek RFA. RUMINT říká (a uvědomte si, že množství ruských vojenských komunikací lze snadno zachytit), „Čečenci lovili prchající ruské vojáky v lesích“ a v oblasti Borodyanka mělo být několik poprav. Nepochybuji o tom, že po těžkých ztrátách při pokusu proniknout do Kyjeva, v prvních dnech války, Kadyrovův gang touží dostat několik Rusů. Na západní straně Kyjeva se zdá, že Rusové jsou přesvědčeni, že zničili dvě z podle nich 6-7 ukrajinských brigád bránících hlavní město, a tak hodnotí situaci jako ve svůj prospěch. Během dne útočili z Makarivu směrem na jih a jihovýchod, směrem na Vitrivka a Bobrytsa, které jsou obě uprostřed mezi dálnicemi E40 a E95. Pokud vím, Ukrajinci tam mohli mít jen nějaké 3-4 pluky (masa jejich přeživších brigád je hlouběji v západním Kyjevě), ale kladli tvrdý odpor a těžké boje byly hlášeny z Kopyliva a Jasnohorodky – s např. zatím nejasný výsledek. Podle videa zveřejněného Keystone Cops v Moskvě nyní RFA na tomto bojišti nasazuje laserem naváděné dělostřelecké granáty Krasnopol. Na východní straně Kyjeva byly útoky 2. GTA na severovýchod a východ Kyjeva všechny odraženy, stejně jako její pokus odříznout cestu do Poltavy. Brovary jsou také stále pod kontrolou Ukrajiny. Tolik s ‚rychlým postupem gardy‘ v této části Ukrajiny.


SEVEROVÝCHOD
Podle toho, co říkají různé ruské kontakty, ve skutečnosti nemají jasnou představu o tom, co se děje v oblasti Černihiv, ale domnívají se, že 41. CAA proudí jižním směrem po obou stranách města. Kapsa Černihiv se ve skutečnosti stále drží velmi dobře, ale zdá se, že Rusové dosáhli alespoň předměstí Nizhynu a nedalekých Krutů. Ještě před 1-2 dny mohli Ukrajinci kontaktovat svou posádku v Mene, odtud (a z Černihivu), ale nejsem si jistý, zda je to ještě možné: zdá se, že celá dálnice E101 je nyní pod kontrolou Ruska (dobře, pokud má RFA jednotky k výkonu této kontroly): jde o to, že 41. CAA potřebuje tolik vojáků, aby udržely všechny tyto ukrajinské posádky pod tlakem, že se prostě nemůže připojit k 2. GTA na východním okraji Kyjeva . V zadní části 2. GTA se drží také ukrajinské posádky Shostka a Konotop. Ve skutečnosti se zdá, že přinejmenším BTG té ruské armády je právě zaneprázdněno pokusem o zastavení kontaktu mezi Konotopem a ukrajinskými pozicemi asi 40-50 km jižně od města. Na tento úkol je to prostě příliš málo vojáků. Posádka Sumy se drží, stejně jako Lebedyn a Okhtryka, i když mezitím minimálně 50-60 km za špičkami 1. GTA (tj. Její 47. GTD a 4. GTD).Zdá se, že jsou investovány prvky 27. GMRD. Ještě si nejsem jistý, jestli se 4. GTD podařilo využít svůj průlom před dvěma dny a dostat se alespoň na předměstí Poltavy. Cesta odtud do Kyjeva je rozhodně – a ‚stále‘ – otevřená. (Nepřekvapilo by nás, kdyby „elita“ nadále ztrácela směr nebo trpěla nedostatkem paliva potřebného k pokračování v tlačení). Charkov byl těžce ostřelován po celý den, ale jižní křídlo 1. GTD před dvěma dny nedokázalo využít své příležitosti přiblížit se k městu ze západu. Ukrajinský 92. mechanizovaná tak zůstal volná, aby mohl vést „aktivní obranu“ – a přepadat další ruské zásobovací konvoje= dostatek zásob, které by tam mohly rabovat. Ruský průlom jihovýchodně od tohoto města je však nyní vážnou záležitostí, protože 144. MMR dosáhlo Lozova (na silnici P51) a Barvinkova na jihu a zdá se, že obsadilo přinejmenším části Izia, pokud nebylo zajištěno uplně. Co já vím, Luzova je držena plukem místní Národní gardy, a tudíž – pravděpodobně – v bezpečí. Barvinkove však nebylo chráněno a – spolu s Iziem – je v týlu severní skupiny ukrajinských sil podél LOC – včetně jejího velitelství v Kramatorsku – včera hrozilo odříznutí od Dněpru/Dněpropetrovska. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale, bez ohledu na to, jak moc mohou být oslabeni, a ještě jednou: nemůže být řeč o nějakém ‚Rusu, který si dá pauzu‘ nebo co.


VÝCHOD
Na východ od Izia se zdá, že Ukrajincům se podařilo stabilizovat svou severovýchodní frontovou linii, která se nyní táhne od Popasny přes Lysyčansk k Sievierodonecku, k Rubshne a Kreminně. LNR je na to samozřejmě obzvlášť hrdá,to znamená: Rusové – nyní ovládají asi 70 % Luhanské oblasti a zajali několik T-64 a další vozidla. Jižně od této oblasti: LOC byl včera převážně tichý, protože Rusové soustředili veškerou svou pozornost na Mariupol. Zdá se, že v tom městě včera 150. MRD 8. CAA udělalo nějaké pokroky z východu, ale jejich postup je pomalý, protože většina odlehlých silnic je blokována zátarasami a protože jeden ze super- chytrých důstojníků této divize nařídili tankům vpřed úzkými uličkami, bez jakékoli podpory pěchoty. Myslím na to, že skutečně potřebují nějaké assadisty: ti totiž vynikají v tom, jak se nechat rozsekat na kusy, zatímco provozují své městské válečné operace přesně tímto způsobem. Část pluku Azov (místní hlásí ‚pluk‘, nikoli ‚prapor‘) podle všeho nakonec zůstala v Mariupolu a nárokuje zničení dvou ruských MBT a dvou IFV. Místní obyvatelé hlásí „pouliční bitvy pokračují“. VKS těžce bombardovala centrum města: zjevnými cíli byla budova Mezinárodního výboru Červeného kříže a ukrajinská pobočka Červeného kříže. Oba byli minuli a bomby ‚místo toho‘ zničily nákupní centrum a několik obytných domů. Je tragické, že dnes bylo zabito nejméně šest civilistů – včetně dvou dětí – a celkově: v Mariupolu bylo ruskými bombami a dělostřelectvem zavražděno více civilistů, než celá ukrajinská armáda v této válce dosud (oficiálně) ztratila. Nejvíce zasažen je Přímořský okres: tam se Rusové zaměřili na mešitu sultána Soleimana Nádherného (a jeho manželky Roxany), kde se ukrylo asi 70–80 tureckých studentů. Místní jednotky Národní gardy naléhavě požadují podporu od Bayraktarů. Přímo za ruskými jednotkami už FSB zatýká starosty okolních vesnic... (stejně jako po několikadenních protiruských a protiválečných masových protestech v Melitopolu zatkla místního starostu.) Severně od Mariupolu, tam je nyní nepořádek, podle Rusů Ukrajinci stabilizovali své frontové linie tím, že přivedli svůj 55. dělostřelecký pluk, aby porazil Rusy ve Staroliynivce, a zároveň stáhli to, co zbylo z jejich 54.mechanizované směrem na sever. Díky tomu by byla kapsa severně od Mariupolu evakuována a ukrajinské frontové linie nyní asi 80 km severně od přístavu... ALE Ukrajinci tvrdí, že provedli protiútok a znovu dobyli Volnovachu – místo, o které se po většinu minulého týdne vedly ostré boje, jen 15 km severně od Mariupolu. ….teď se pokuste rozhodnout, co z toho je pravda a co ne…. Hádám, ještě jednou, že musíme být trpěliví a čekat na aktualizaci.


JIH
9. CAA se sice pokusila uzavřít obklíčení 54. Mechanizované silnými útoky na Huljaipole, ale dobře... věřit Rusům, nebo teď věřit Ukrajincům? Pokud Ukrajinci skutečně nezaútočili u Volnovacha, přikláním se k tomu, že ve skutečnosti vyměňují prostor za čas a stahují se směrem na sever: čím větší část Ukrajiny Rusové okupují, tím více vojáků potřebují, aby zajistili okupované oblasti. Na druhou stranu ne že by 49. a 8. CAA měla v oblasti Mariupolu tolik vojáků. I když jsou zahrnuti separatisté, mají tam nějakých 5-6 BTG. To není nic, co by 2-3 ukrajinské brigády nemohly překonat, zvláště pokud jsou „chráněny“ před VKS špatným počasím. Opět musíme počkat a uvidíme. Západně od Dněpru zahájila 20. GMRD 59. CAA svůj útok na Kryvyi Roh, bráněný ukrajinskou 17. tankovou a místními jednotkami Národní gardy. Tamní leteckou základnu včera těžce zasáhly balistické střely. Kromě toho nejsou žádné další podrobnosti... kromě toho, že by Rusové údajně měli postupovat také po západní straně řeky Dněpr. Kam přesně, netuším, protože asi 200 km, tedy silnice spojující Kryvyj Roh s Dněprom, tam není skoro nic… Zpátky na jihu – zjevně posílená – 7. divize VDV znovu zahájila útok na Mykolajiv s divokou dělostřeleckou palbou, po níž následovaly útoky pěchoty přes severní předměstí. V době, kdy to bylo napsáno, nevím, jestli to mělo nějaký úspěch. Nejpřekvapivější pro mě je, že se Rusové nepokoušejí postavit řekněme pontonový most někde mezi Mykolajivem a Voznesenskem nebo zahájit další vrtulníkový útok na, řekněme, Martynivske AB, aby se pokusili prorazit řeku Buh ve směru Oděsa nebo Podněstří. Jistě, na západní straně Buhu je velmi málo dobrých silnic, ale byl by lepší nápad než zcela nesmyslný postup na Kryvyj Roh nebo obnovený útok na dobře chráněný Mykolajiv (který považuji za nepravděpodobný, že by byl úspěšný). ....Nebo snad ano? Pozdě odpoledne byly dva vrtulníky VKS sestřeleny ‚v oblasti Cherson‘: jeden z nich, Ka-52, byl potvrzen na videu. Jeden z posádky přežil. Taky uvidíme, co se z toho vyklube…
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Toto je odpověď na několik velmi zajímavých otázek z dnešního rána.

Pokud se vám nelíbí „složité odpovědi“, prosím: zde odbočte doleva a opusťte prostor.

(Poznámka: články co překládám, jsou formou příspěvků na facebooku a několik lidí (ne všichni), můžou komentovat a pokládat dodatečné otázky. Cooper usoudil, že několik otázek si zaslouží vlastní komplexnější odpovědi)


1.) Co je/bude hlavním důvodem brzkého kolapsu ruských ozbrojených sil na Ukrajině?
Není jen jeden důvod: jsou jich desítky. „Nejpraktičtější“ – i když poměrně povrchní – vysvětlení obsahuje směsici zcela nerealistických hodnocení situace na Ukrajině (tj. přání Ukrajinců žít v suverénní zemi, kde vládne právní stát, a jejich připravenost bojovat za toto právo) a zcela nereálné uvažování o možnostech RFA. To vedlo k tomu, že Putin přesvědčil sám sebe, že jeho „elitní“ jednotky svrhnou ukrajinskou vládu během 1-3 dnů, podobně jako když přepadl Krym v roce 2014. Pozemní síly pak měly následovat stylem: procházka růžovým sadem, bez odporu a zabezpečit celou zemi maximálně do dvou týdnů. Očekával ‚cvičení‘, ne válku. Veškeré snahy o rychlé svržení Zelenského vlády selhaly a pozemní síly se pak ocitly ve válce, na kterou nebyly absolutně připraveny – a kterou nemohou vyhrát. Skutečné důvody však lze nalézt v mé odpovědi na následující otázku.


2.) Proč nemohou (Rusové) vyhrát, tedy proč už tuto válku prohráli?
Kde mám začít…? Mám tendenci studovat dané téma, abych našel vzorce, které mi pomohou definovat jeho „systém“ a „omezení“, z nichž pak extrahuji „nejnižší společné jmenovatele“. Válčení vidím asi takto: na nejnižším společném jmenovateli se války vyhrávají vhodnou kombinací cvičení kontroly pomocí kinetických řešení a nabízením fungující alternativy k protivníkovi. Tato definice zase objasňuje: války jsou ztraceny, pokud jeden z těchto dvou prvků chybí. Příklad: USA vyhrály války o Evropu v letech 1914-1945, protože dokázaly nejen ovládat kontrolu pomocí kinetických řešení, ale také nabízely fungující alternativy jak poraženým protivníkům, tak zničeným spojencům. Výsledkem bylo období bezprecedentního hospodářského a politického rozvoje – a tím i blahobytu – evropského obyvatelstva: 50 let měli lidé vyhlídky a perspektivy. SSSR sice dokázal vyhrát válku v roce 1945 tím, že uplatňoval kontrolu pomocí kinetických řešení, ale prohrál ji tím, že nenabízel fungující (politické) alternativy. Druhá světová válka tak vlastně skončila až v letech 1991-1992 rozpadem SSSR (možná by se to dalo rozšířit na porážku Srbska v roce 1999, zejména proto, že to od té doby odmítá nabídky na fungující řešení, a to sámo od sebe… ). Nyní může politika nabídnout oponentovi fungující alternativy: válčení nikoli. Přes negativní zkušenosti se Srbskem byla tato lekce za posledních 30 let zapomenuta. Důsledkem bylo – a zůstává – velké množství nekončících válek, které se všechny bojovaly o procvičení kontroly pomocí kinetických řešení, ale nikdy nebyly spojeny s (seriózní) nabídkou fungujících řešení. Viz, 'al-Káida musí být zničena', 'Taliban musí být zničen', 'Saddám musí být odstraněn', 'IS musí být zničen', 'Islamisté v Mali musí být zničeni', 'Islamisté v Mosambiku musí být zničeni', atd., atd. atd.… Není divu, že USA a spojenci v tomto období nedokázali vyhrát ani jednu z válek (ve skutečnosti se situace jen zhoršuje, téměř ze dne). Putin nemůže Ukrajině nabídnout žádná funkční řešení a místo toho se rozhodl pro válku. „Ukrajina musí být zničena“, „Ukrajina musí být znovu sjednocena“... Jeho jedinou možností je tedy vykonávat kontrolu nad zemí – pomocí kinetických řešení. K tomu potřebuje dostatek kinetických řešení a dostatek vojáků. Počet obou závisí na ekonomické síle: příliš málo vojáků = příliš málo kinetických řešení = žádná kontrola = porážka ve válce. Viděli jsme, jak to ‚funguje‘ v Sýrii: země je zničená minimálně na sto let dopředu a polovina jejích obyvatel zůstane po dobu svého života uprchlíky v zahraničí. Putinův oblíbenec je u moci....ale válka prostě pokračuje a pokračuje, bez ohledu na to, jak často a kým je prohlášeno, že je konec (včetně třikrát Putinem). To vše proto, že Putin nemůže nabídnout fungující řešení (náhradu Bašára). Nicméně na Ukrajině zvolil stejnou možnost. Uplatňovat kontrolu pomocí kinetických řešení nad Sýrií je „snadné“, protože opozice je příliš nejednotná, a tedy příliš slabá, a protože její příznivci v zahraničí (především Katar a Turecko) by nikdy nepřišli na myšlenku nabídnout funkční řešení (Bašárovi diktatura). To vše Putinovi umožňuje sestavit dostatek vlastních kinetických řešení a dostatek spojeneckých jednotek. Na Ukrajině je chladnou skutečností, že Rusko nemá vojáky, nemá výzbroj, nemá peníze na dobytí alespoň 50 % země. Kvůli (nečekaně) prudkému a (relativně) účinnému ukrajinskému odporu by i 250 000 vojáků bylo na tento úkol málo. Odečtěte ztráty RFA za dva týdny války a ruské vyhlídky jsou ještě zjevnější. Další chladnou skutečností je, že – stejně jako v Sýrii – Putin nemůže Ukrajině nabídnout žádné fungující alternativu: nejen, že se rozhodl, že nemůže, ale ohrozilo by to jeho vlastní přežití. Nemohl by tedy vyhrát, i kdyby měl dost peněz a vojáků, aby mohl bojovat řekněme „20 let“. Jinými slovy: Putinovi chybí jak schopnost ovládat pomocí kinetických řešení, tak funkční alternativa. To je recept na jasnou porážku. S Putinem ve vedení se to pravděpodobně v dohledné době dostatečně nezmění – a Rusko je tak poraženo již nyní.

(Vlastně... no, otázka by neměla být, jestli bude poražen, ale za jak dlouho si to Putin uvědomí a přijme to jako fakt?)


3.) Jak je tedy možné, že RFA pokračuje v postupu a pokroku?Není to v rozporu s mým závěrem, že Rusko tuto válku prohrává?
Pamatujete na staré Britské přísloví ‚prohrát všechny bitvy, ale zvítězit ve všech válkách‘? Chladnou skutečností je, že „pokrok“ na bitevním poli neznamená, že by někdo „vyhrál válku“. To, že RFA ztratilo možná 10+ svých BTG a 1 000, 2 000, 3 000 nebo více svých vozidel a 5 000, 10 000 nebo 15 000 vojáků - neznamená, že už nemůže bojovat, neznamená nemůže pokračovat ve svém úsilí obsadit další uzemí nebo nemůže způsobit vážné potíže ukrajinským ozbrojeným silám. Naopak, množství jednotek RFA zůstává dokonale schopné pokračovat v útočných bojových operacích. Otázka je jen: jak dlouho ještě? Skutečnost, že Rusko již tuto válku prohrálo, znamená především, že tato schopnost pokračovat v prosazování je omezená v čase a prostoru. V určitém okamžiku bude RFA napnuta do té míry, že by k jejímu zhroucení mohl stačit relativně lehký otřes. Čím více postupuje, tím je pravděpodobnější a tím dříve se to stane – jednoduše proto, že „jsme zpět u bodu 2“: RFA nemá dostatek vojáků, a tudíž ani dostatek kinetických řešení, aby mohla ovládat uzemí na jakoukoli delší dobu.


4.) Proč USA a EU nezabaví veškerý majetek (ruské) oligarchie na Západě?
Může to znít absurdně, ale skutečné důvody jsou podobné těm, pro které Putin nemůže vyhrát na Ukrajině. Utlačování oligarchie vyžaduje kombinaci účinné kontroly nad jejich majetkem s pomocí právních řešení a fungující alternativy. Chladnou skutečností je, že USA a EU by mohly mít – nebo alespoň: mohly by rozvinout – schopnost vykonávat účinnou kontrolu nad majetkem ruské oligarchie, ale nejsou schopny nabídnout fungující alternativu. Nejsou schopni, protože náš vlastní ekonomický systém je beznadějně příliš závislý na naší vlastní oligarchii. Znamená: odebrání – „zmrazení“ – aktiv ruské oligarchie by způsobilo vážné ekonomické škody USA a EU (způsobilo částečnou blokádu bankovního systému, bankrot několika velkých korporací atd.), což by naše vlastní oligarchie nikdy nedovolit, aby se stalo. A naše politika je na této oligarchii příliš závislá do té míry, že nemůže rozhodovat sama o sobě ani v „zájmu lidu“: protože oligarchie trvá na zachování status quo, aby si zajistila své postavení, politika nemůže vyvodit logický závěr, že dočasná ztráta pracovních míst v jednom sektoru by jednoduše otevřela spoustu příležitostí v jiných. Protože v reálném životě vždy existují alternativy. Otázkou je pouze to, jak bolestivé a bolestivé pro koho by skutečně byly?


Didier Dumont:
jak vidíte konec této "speciální operace". Ústup RFA v Rusku po příměří nebo "obsazení" jejich skutečných pozic s rizikem partyzánských útoků ze strany Ukrajinců? Myslíte si také, že Ukrajina bude schopna znovu získat kontrolu nad Krymem?

Tom Cooper:
Promiň, nemám křišťálovou kouli, abych předpovídal budoucnost.
Jsem analytik: mohu analyzovat, co se dosud stalo, abych „vyfiltroval“ konkrétní závěry. Některé z nich jsou uvedeny výše: Nevidím to však jako „předpověď budoucnosti“, ale pouze jako analýzu.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

13. března, 2022 (report z dnešního rána)

STRATEGICKÝ POHLED
Ukrajinské ministerstvo obrany zatím poprvé oznámilo oficiální údaj o ztrátách ukrajinských ozbrojených sil (UAF) v této válce: do včerejšího rána bylo zabito 1300 ukrajinských vojáků. Keystone Cops v Moskvě uvádějí neustále se zvyšující počty zničených ukrajinských vojenských objektů a vybavení – včetně 99 letadel – ale jako obvykle pro to nepředkládají žádné nebo téměř žádné důkazy.

Rusko-ukrajinské rozhovory o hranicích s Běloruskem probíhají a Ukrajinci hlásí, že Rusové začali ‚adekvátně vyhodnocovat situaci‘, tedy že stále se zvyšující negativní pozice jednotek RFA na Ukrajině ‚přibližuje dohodu‘. I kdyby jeden z ukrajinských vyjednavačů řekl něco o možné dohodě za 2-3 dny, neočekávám rychlý konec války: ať říkají její vyjednavači cokoli, Moskva nevysílá žádné signály o úmyslu stáhnout své požadavky ze strany začátek konfliktu – a Kyjev ani neuvažuje o možnosti kapitulace (bez ohledu na to, jak moc k tomu tlačil izraelský premiér Bennett).

V reakci na zprávy o tom, že Moskva žádá vojenskou pomoc od Čínské lidové republiky, vydal Washington důrazné varování před jakýmikoli aktivitami tohoto druhu: vlády poskytující vojenskou pomoc se pravděpodobně stanou předmětem ekonomických sankcí. Nějak pochybuji, že by USA mohly sankcionovat svou vlastní oligarchii, která stále hluboce klaní nad ziskem ze spolupráce s ČLR.


VZDUCH
Včera za úsvitu se údajně naplnila Rjabkovova „výhrůžka útokem na západní dodávky zbraní pro Ukrajinu“ z pátku (12. března 22). Rusko zaútočilo na Ukrajinskou vojenskou akademii pozemních sil v táboře Javorov, asi 18 km od hranic s Polskem. Střely, není jasné, zda to byly balistické nebo s s plochou dráhou letu, ale pravděpodobně ty druhé, s ohledem na přesnost zásahu. Nejméně 35 bylo zabito a 134 zraněno. Součástí zařízení je Mezinárodní centrum pro udržování míru a bezpečnosti, ale není jasné, zda bylo skutečně využíváno pro výcvik ukrajinských jednotek na výzbroji dodávané ze Západu. Ivano-Frankivsk AB byla také těžce zasažen několika balistickými nebo střelami s plochou dráhou letu (zdroje nejsou dostatečně jasné, aby to řekly), a říká se, že všechna tamní zařízení – kromě přistávací dráhy – jsou již zničena. VKS také bombardoval klášter Sviatlohirsk v severní Donbasské oblasti: jedno z pěti nejposvátnějších míst na Ukrajině. To byl extrémně špatný nápad: takové idiocie obracejí i několik posledních Ukrajinců proti Moskvě (včetně starosty Oděsy, který byl dříve otevřeně proruský). Nad oblastí Izium byl sestřelen dvoumístný stíhací bombardér VKS – zřejmě SA-8. Dvoučlenná posádka se katapultovala – tentokrát bezpečně. Upozorňuji na poslední skutečnost, protože se zdá, že vysoké procento pilotů VKS je zabito nebo těžce zraněno, a to i přes včasné katapultování. Zřejmě je nějaký problém s padáky. Mimochodem, v tomto případě se opět stala osudnou praxe sestupu pod oblačnost: je to špatný nápad, když nepřítel provozuje elektroopticky naváděné SAM s dostatečným dosahem. Je to však něco, co musí posádky VKS udělat, pokud chtějí bombardovat přesně, protože její letadla prostě „nevidí“ skrz mraky a postrádají PGM, zatímco bombardovací souřadnice z velké výšky pomocí hloupých bomb (jako celý čas v Sýrii od roku 2015) jsou příliš nepřesná.


SEVER
Po dvou týdnech intenzivních bojových operací, kdy některé její BTG utrpěly až 20% ztráty, je 35. CAA vyčerpána. Většina jejích jednotek jsou lehce vyzbrojené formace VDV, které postrádají vybavení pro druh války, kterému nyní čelí. Mají problémy sami se snahou překročit zatopenou oblast severně od řeky Irpin, nemluvě o tom, že ji skutečně překročí. Nejméně čtyři BTG jsou seskupené od Dymeru na severu k městu Irpin, ale místo postupu je včera zasáhl ukrajinský protiútok, který mohl osvobodit vesnici Moshchun. To zbývá potvrdit. Jisté je jen to, že Ukrajinci zničili nedaleko ruský pontonový most (viz přiložená fotografie). Naopak na východ od Kyjeva se včera na úzké frontě do Brovar tvrdě tlačily mechanizované jednotky 2. GTA (která na Ukrajinu pravděpodobně přijela s cca 500-600 T-80 MBT a podobným počtem IFV). Od dnešního rána tam stále probíhaly divoké boje – s dosud nejasným výsledkem.
image.pngSEVEROVÝCHOD
V oblasti Černihiv strávila 41. CAA den budováním obchvatů kolem města: místní ukrajinská posádka hlásila, že osvobodila dvě vesnice jižně od Nižynu, a tak se znovu spojila s posádkou Nižyn. Okamžitý výsledek: další ruský zásobovací konvoj na dálnici M02/E101 byl přepaden a vzplanul. V Sumy vyřadila ruská dělostřelecká palba místní elektrárnu: město je nyní bez elektřiny a topení. Charkov byl ostřelován většinu dne, ale přední ruské jednotky jsou mezitím asi 10-15 km daleko od města, a tak na něj nejsou schopny znovu zahájit útok. Situace je mnohem dramatičtější asi 70 km jihovýchodně odtamtud: Rusové včera dobyli Izium – a existují videa ukazující jejich jednotky a tanky uvnitř města a ukrajinské jednotky prchající jižně od města. Je pozoruhodné, že Kyjev je v tomto ohledu má pusu na zip. 144. MMR tak odřízlo dálnici M03 spojující Charkov s Kramatorskem a ohrožuje i další silniční spojení směrem na Poltavu. Kromě toho, stažením jednoho z BTG z pozic severně od Charkova (VELMI riskantní rozhodnutí vzhledem k neustálým nájezdům ukrajinského 93. Mechanizované) velitel 6. CAA také tvrdě zatlačil na Slaviansk: místní ukrajinský velitel zjevně nařídil, aby město bylo bránili „za každou cenu“. Po dobytí Izia je nyní 6. CAA v bezprostředním týlu severního křídla jednotek UAF rozmístěných podél LOC do Luhansku a Donbasu.


VÝCHOD
Zatímco LOC byl převážně tichý, Mariupol byl vystaven těžkým dělostřeleckým palbám a náletům: ke včerejšímu večeru bylo zabito 2 187 obyvatel. Ruský postup do 24. distriktu vyústil v kruté boje dům od domu. Podobná byla situace na východní straně města, kde se zdá, že 150. MRD zajistilo velkou část Livoberežského okresu. Městská rada hlásí, že jí dochází jídlo a armáda se nyní dělí o jídlo s místními obyvateli. „Humanitární konvoj“ vyjednaný k evakuaci dalších civilistů byl ostřelován Rusy, když se blížil asi 40 km od Mariupolu, a donucen se vrátit do Berďansku.
Pokud jde o vojenský plán, „největší zprávou“ včerejšího dne byly fotografie tří ukrajinských T-72AV zničených ve Varvaryvce v severozápadní Luhanské oblasti. Ty byly dlouhá léta skladovány, než byli v posledních dvou letech předělány a uvedeny do provozu, jejich vzhled naznačuje pravděpodobné nasazení jedné ze tří záložních obrněných brigád UAF.
Proč je to "velké"?
Protože za tři týdny této války nebyly žádné důkazy o nasazení asi tuctu hlavních záložních formací UAF.

JIH
Na východním/levém břehu řeky Dněpr zahájila 42. GMRD 49. CAA údajně ‚masivní útok‘ na Záporoží, zatímco na pravém/západním břehu 20. GMRD 58. CAA strávila den útokem na Kryvyi Roh. Musím zdůraznit, že z této části Ukrajiny již nejsou téměř žádné zprávy po dobu nejméně dvou dnů, a proto je nesmírně těžké nabídnout jakýkoli pohled na to, co se tam děje. Lze jen dodat, že Mykolajiv byl opakovaně ostřelován dělostřelectvem.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Dobré ráno všem!

Pokud se někdo přímo neúčastnil nebo nemá zapletené přátele nebo příbuzné, včera, 14. března 22, se na Ukrajině dělo relativně „málo“. Proto bude můj denní report relativně krátký: místo toho později vydám „Část 1“ mé analýzy vzdušné války nad Ukrajinou od 24. února.
(Analýzu taktéž přeložím a dám se, poznámka překladatele)

STRATEGICKÝ POHLED
RFA shromažďuje všechny posily, které může dát dohromady. 40. námořní pěší brigáda tichomořské flotily a dokonce i jednotky 102. vojenské základny v Gjumri v Arménii, plus většina takzvaných „mírových sil“ z Náhorního Karabachu byli téměř všichni posláni na Ukrajinu. Podle soukromých ruských zdrojů Arménie – ta samá země, které se tolik fandilo kvuli její kvazidemokracii a truchlilo nad tím, že před dvěma lety prohrála válku proti „džihádistům“ z Ázerbájdžánu – v současnosti na Ukrajinu vysílá 2 100 vojáků. , aby se tam připojili k ruským ozbrojeným silám. Zdá se, že dotyční důstojníci a další hodnosti – všichni se zkušenostmi z nedávné II. války v Náhorním Karabachu – patří k jedné dělostřelecké jednotce, některým operátorům speciálních sil a operátorům protitankových řízených střel.

VZDUCH
Obě strany vypálily v posledních dvou dnech spoustu balistických střel a ruské bombardéry Tu-95 a Tu-160 také používali své střely s plochou dráhou letu. Rusové mimo jiné znovu zaměřují ukrajinské letecké základny a různé továrny, zatímco Ukrajinci zamířili na Doněck jednou nebo dvěma balistickými střelami Točka (SS-21).

SEVER
Západně od Kyjeva se ukázalo, že většina Irpinu zůstává pod ukrajinskou kontrolou. Zdá se, že na východě bitva o Brovary – která zuřila již od 13. března – vyčerpala obě strany a den byl relativně klidný. Rusové se pouze postarali o to, aby posílili své BTG blokující dálnici E95, a zdá se, že znovu zahájili své úsilí postavit pontonový most přes řeku Trubizh. RUMINT tvrdí, že 2. GTA (nebo 2. CAA, v závislosti na zdroji) a 1. GTA stahují jednotky z obležení Sumy a Ochtyrky směrem k východnímu Kyjevu. Alespoň místní hlásí, že silnice mezi těmito místy jsou ucpané plnými vojenskými vozidly RFA. Jak už to bývá „tradicí“, 4. gardová tanková divize i nadále ztrácela další T-80 na své cestě na západ (viz přiložená fotografie; tři byly zachyceny nedotčené poté, co uvízly....to je něco jako „průměrná ztráta 4. GTD za den“. “ od začátku tohoto konfliktu

SEVEROVÝCHOD/VÝCHOD
144. MMR včera zajistilo Izium, ale místo bylo během toho zcela zdemolováno a zdá se, že Ukrajinci zastavili další postup. I tak je nyní 144. MRD v týlu jednotek ukrajinské armády rozmístěných podél LOC proti separatistům v Luhansku a Doněcku.

JIH
Poté, co se poslední dva dny nepodařilo dobýt Záporoží, bylo 42. MRD 49. CAA zasaženo ukrajinským protiútokem v oblasti Vasylkova a ztratilo asi 200 vozidel – tedy bojový doplněk celého BTG. Na západní straně Dněpru byl ukrajinskými obránci zastaven útok 20. GMRD na Kryvý Roh. Někteří říkají, že Rusové byli nuceni vrátit se asi 50 km jižně od města. Mikolajiv zůstává obležený a vystaven systematickým dělostřeleckým palbě, ale Ukrajinci evakuují civilisty přes řeku Buh a poté podél silnice do Oděsy.

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Rusko směřuje na Ukrajině k naprosté porážce, zhroucení jeho postavení na bojových frontách může být náhlé a katastrofální. Nyní Kreml panikaří, protože žádný „plán B“ neexistuje. Je v zájmu ruského prezidenta Vladimira Putina co nejdříve ukončit válku. Takové jsou názory některých pozorovatelů, kteří bedlivě monitorují vývoj války.

„Ruské plánování bylo nekompetentní a vycházelo z chybného předpokladu, že Ukrajinci jsou Rusku nakloněni a že se jejich armáda po invazi okamžitě zhroutí. Ruští vojáci si na vítěznou přehlídku v Kyjevě zřejmě vezli spíše vycházkové uniformy než zásoby munice a potravin,“ komentuje situaci Francis Fukuyama, americký autor s japonskými kořeny, který napsal slavnou knihu Konec dějin a poslední člověk.

Putin podle něho už poslal do války většinu své armády – nemá už k dispozici žádné rozsáhlé rezervy, které by mohl vyslat do boje. Ruské jednotky uvázly před různými ukrajinskými městy, kde čelí obrovským problémům se zásobováním a neustálým ukrajinským útokům.

„Zhroucení jejich pozic by mohlo být náhlé a katastrofální, spíše než aby k němu docházelo pomalu při opotřebovávací válce. Armáda v poli dosáhne bodu, kdy nebude moci být ani zásobována, ani stažena, a morálka se vypaří. To platí přinejmenším na severu. Na jihu si Rusové vedou lépe, ale tyto pozice bude těžké si udržet, pokud by se sever zhroutil,“ varuje politolog v eseji, kterou zveřejnil list Kyiv Post.

Podle Fukuyamy nelze do té doby očekávat diplomatické řešení války. „Neexistuje žádný myslitelný kompromis, který by byl přijatelný jak pro Rusko, tak pro Ukrajinu, a to vzhledem ke ztrátám, které v tuto chvíli utrpěla,“ podotýká.

Podle něho se Rada bezpečnosti OSN opět ukázala jako zbytečná. Jediné, co bylo užitečné, bylo hlasování jejího Valného shromáždění, které „pomáhá identifikovat špatné či vykutálené světové aktéry“.

Politolog kladně ohodnotil rozhodnutí USA, že nevyhlásily bezletovou zónu nad Ukrajinou a že nepomohly s přesunem polských migů do válečné zóny. „Mnohem lepší bude, když Ukrajinci porazí Rusy sami, čímž Moskvu připraví o výmluvu, že na ně zaútočilo NATO, a také se vyhnou všem zjevným možnostem eskalace,“ soudí.
Mnohem důležitější jsou podle něho pokračující dodávky Javelinů, Stingerů, dronů, zdravotnického materiálu, komunikačního vybavení a rovněž přetrvávající sdílení zpravodajských informací.

„Putin porážku své armády nepřežije. Podporu má, když ho považují za silného muže. Co však může nabídnout, když projeví neschopnost a bude zbaven svého represivního aparátu?“ ptá se Fukuyama.

Specialista na Rusko z investigativního serveru Bellingcat Christo Grozev soudí, že ruské elity už otevřeně dávají najevo, že ruský kurz je šílený a že válka musí skončit. Připomněl, že v ruských tajných službách začaly čistky a represe. „Nyní Kreml panikaří, protože žádný plán B neexistuje,“ upozornil.

Rusko promarnilo plán A, který počítal s vojenskou akcí po dobu maximálně deseti dnů, a žádný nový plán neexistuje. Svědčí o tom nedostatek vojáků druhého sledu, kteří by mohli nahradit ztráty a pokračovat ve válce stejným tempem. Stejně jako nedostatek jídla, vody a paliva pro ty vojáky, kteří jsou v současnosti na Ukrajině,“ komentoval situaci Grozev pro youtubový kanál Navalnyj (https://www.youtube.com/watch?v=eFGqGbe8L0Q)

Podle něho dojde v nejbližších dnech k zásadnímu zlomu. Válka v současné formě už týden či dva nevydrží. Putin má nyní dvě možnosti: domluvit se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na podmínkách mnohem kompromisnějších, než bylo původně uvedeno, anebo zaútočit na civilní obyvatelstvo nekonvenčními zbraněmi, aby donutil Kyjev ke kompromisu a ukázal své zemi, že má výsledky.

Sám považuje druhou možnost za nepravděpodobnou. „Považoval jsem to za neuvěřitelné, ale poslední signály od Erdogana (tureckého prezidenta – pozn. red.) a Zelenského, že existuje náhlá možnost dohody, naznačují, že Putin s největší pravděpodobností chápe svou bezvýchodnou situaci,“ řekl.

Novinář předpověděl hmatatelný posun směrem k vyřešení konfliktu v příštích dvou až třech dnech.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Nyní k letecké válce... Část 1
od Toma Coopera

Než budu pokračovat, mé obvyklé varování: mnoho věcí, které se zde chystáte číst, se vám (a mnoha dalším) nebude 'líbit'. Například: někteří mě nebudou mít ‚rádi‘ za to, že mluvím o ruském záměrném zaměřování civilistů. Takoví lidé mě pravděpodobně prohlásí za „zaujatého“. Přinejmenším několik dalších nebude mít ‚rádo‘, když budu vysvětlovat, jak a proč to dělají, nebo kvůli to, že to bude zní jako ‚bránění‘ ruských pilotů... Prosím, pamatujte: následující příspěvek si klade za cíl informovat na základě let shromažďování informací a analýz, není míněn soudit nebo ospravedlňovat. Takže, kdo se chce 'vzteknout', buďte tak hodní a jděte to udělat jinam, NE tady. Opravdu, pokud nemůžete zůstat střízliví, prosím, buďte tak laskav a přestaňte číst přímo zde, nebo se držte pod kontrolou - jinak odstraním jakýkoli druh trollích příspěvků bez dalšího varování; ano, v případě potřeby pozastavim i „přátele“. Jednoduše nemám čas ztrácet čas tím, čemu někdo 'věří' nebo ne. Koneckonců, víra je něco pro místa náboženského uctívání – zatímco následující řádky jsou založeny na faktech shromážděných během více než 7 let sledování operací ruských vzdušných a kosmických sil, často na bázi den za dnem, let po letu. , potvrzeno zachycenou dokumentací.


AWACS – palubní systém včasného varování a řízení

COMINT – zpravodajství získané sledováním komunikace

ELINT – zpravodajství získaně sledování elektronických signálů které nejsou přímo užívány pro komunikace

FAC – předsunutý návodčí

HQ - velitelství

RFA - Ozbrojené síly Ruské federace

SIGINT – zpravodajství získané sledováním signálů

Jižní OSK - Jižní vojenský okruh, RFA

SRDLO – ruský název pro AWACS

UCAV – bezpilotní bojový letoun

UkAF – Ukrajinské letectvo

Západní OSK - Západní vojenský okruh, RFA


VKS má ve vzduchu v průměru dva, někdy tři nebo dokonce čtyři Beriev A-50 SRDLO. Jeden je obvykle na stanici nad Běloruskem, druhý někde v okolí Rostova (tj. jihozápadní Rusko): oba asi 70–100 km od hranic, abychom zůstali mimo maximální potenciální dolet ukrajinských S-300 (Střely země vzduch dlouhého doletu; kódové označení ASCC/NATO „SA-10 Grumble“). A-50 jsou středobodem operací VKS. Působí především jako ‚řízení vzdušného provozu‘ pro množství jiných letadel, tedy koordinují jejich pohyb. Průzkum je provozován pomalejšími a většími platformami jako Iljušin Il-20 a Il-22 a Tupolev Tu-214R (sběrače COMINT/ELINT/SIGINT). Jejich primárním úkolem je monitorovat a sledovat práci velitelství různých ukrajinských pozemních jednotek. Pozemní jednotky mají nasazené předsunuté letecké kontrolory (FAC) a jsou vybaveny mini-UAV, které provádějí taktický průzkum. Všechny tyto případy poskytují informace o zaměřování A-50, které pak vybírají cíle podle své priority a přiřazují je dostupným stíhacím bombardérům. Obecně se operace stíhacích bombardérů provádějí ve formě dvou, zřídka tří velkých vln náletů denně. Každý z nich je veden Su-24MR, které pátrají po ukrajinské protivzdušné obraně – především S-300/SA-10 a Buk (kódové označení ASCC/NATO ‚SA-17 Grizzly‘). Následují Su-34 a Su-35 vyzbrojené Kh-31 (kódové označení ASCC/NATO „AS-17 Krypton“), které jsou vystřeleny pouze v případě, že cíl řekněme: včasné varování nebo řízení palby, popřípadě radar nějaké ukrajinské SAM – je získán a potvrzen.


Piloti stíhacích bombardérů startují poté, co jim byly poskytnuty zeměpisné souřadnice potenciálních cílů v rámci jim přidělené operační zóny: A-50 vybírá cíle na základě priority (obvykle přidělené vyšším velitelstvím). To je důvod, proč je letová odolnost na prvním místě – tj. proč tak velké proudové letouny jako Su-34 tak oceňují Rusové a proč lze letouny kratšího doletu (např. Su-25) a útočné vrtulníky vidět létat vybavené čtyřmi resp. v těchto dnech dvěmi přídavnými nádržemi: často se stává, že VKS má 15-20 nebo více stíhaček kroužících na obloze severně nebo východně od hranice a 'čeká, až na ně přijde řada'. Su-27SM a Su-35 pak poskytují horní kryt; Su-30 a Su-34 jsou obvykle namířeny proti větším cílům za frontovou linií; zatímco Su-25 a útočné helikoptéry poskytují přímou podporu nebo útočí na cíle podél frontové linie. Tolik o tom, že „Ruské letectvo nemůže provádět složité operace“…. Nyní se mnozí z vás ptají, proč... vlastně ne, mnozí z vás se neptají, ale obviňují - piloty VKS z úmyslného bombardování nemocnic? Nepochybně, vezmeme-li v úvahu ‚zkušenosti ze Sýrie‘ a vezmeme-li v úvahu útoky VKS na porodnice v Mariupolu a Žitomiru (plus 16 dalších míst), logický závěr je, že ano, ‚ruští piloti záměrně míří na nemocnice‘.

Ve skutečnosti je to úplně špatně.


‚Ruští piloti‘ nebombardují ‚nemocnice‘: bombardují zeměpisné souřadnice. Na rozdíl od navigačních systémů ve vašem autě není v navigačních systémech ruských letadel možnost ‚zadat město/adresu‘: posádka pouze zadává zeměpisné souřadnice. V příloze je jednoduchý ‚orientační diagram‘ zachycený společně s pilotem VKS Su-25 sestřeleným nad Ukrajinou asi před týdnem. Jak je vidět, obsahuje POUZE zeměpisné souřadnice. Jen málo dalších zajatých ruských pilotů mělo s sebou o něco složitější nákresy, znázorněné azimuty/kurzy a vzdálenosti mezi souřadnicemi. Takové diagramy (někdy aplikované přímo do map) používají sovětští/ruští piloti již po věky. Proč to? Protože jakmile se vznesete ve vzduchu, není čas na minutové vysvětlování, kde je co. Kontrolér v A-50 volá pilota/formaci jeho volacím znakem a přiděluje cílové souřadnice. To je vše. Proč tedy VKS tak často útočí na zdravotnická zařízeních? V Sýrii zasáhla VKS více než 100 zdravotnických zařízení, většinu z nich 3-4krát, celkem 492 registrovaných leteckých útoků na zdravotnická zařízení. Na Ukrajině zatím zasáhlo 18 zdravotnických zařízení.

Protože to je ruský způsob vedení válek. Je to součást strategie, jejímž cílem je šířit teror, zlomit morálku a přimět civilisty k útěku. Kdo za to může?

Kreml, tedy Putin. On jediný určuje strategii. Šojgu a Gerasimov jsou pak zodpovědní za „přeměnu“ Putinových politických směrnic na vojenské rozkazy. Vydávají rozkazy velitelství Západ OSK a Velitelství Jižní OSK (tj. velitelství vojenských okruhů Západ a Jih). Mějte na paměti: důstojníci, kteří tam slouží, jsou vojenští důstojníci a všichni vojenští důstojníci v každé ozbrojené síle – bez ohledu na to, kde, v USA, ve Spojeném království, v Izraeli, v Itálii, ve Francii, v Egyptě, v Brazílii, ve Vanuatu, nebo na Marsu, je indoktrinováno věřit svým nadřízeným, věnovat pozornost pouze oficiálním vojenským zdrojům a poslouchat rozkazy, ne o nich diskutovat. Každý se tedy řídí příkazy shora.

Každý se tedy řídí příkazy shora. ....a pak: HQ West OSK a HQ South OSK nařizují konkrétním jednotkám VKS, aby zasáhly konkrétní cíle. Pod touto úrovní nikdo neví, co je skutečným cílem. Velitelství neříká „toto je nemocnice“. Říká věci jako: ‚Inteligence říká, že tato budova je velitelství/základna/sklad munice nacistů/extremistů/nacionalistů/čehokoliv‘. Důstojníci na velitelstvích vybraných jednotek VKS – všichni jsou krmeni pouze oficiálně schválenými informacemi o situaci – pak zkontrolují souřadnice a nařídí svým pilotům, aby na tyto souřadnice vyrazili A takhle to celé probíhá… Místo obviňování „ruských pilotů“ tedy sledujte tiskové brífinky takových postav, jako je mluvčí Kremlu nebo mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové: zejména to druhé de-facto oznamuje útoky na konkrétní nemocnice – a to v předem (a pak je vždy popírat jako „falešné zprávy“).
Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Dnešní Tom Cooper
Zde je moje shrnutí posledních 24–36 hodin (15.březen 2022)
CAA – Armáda smíšených zbraní (Rusko)
BTG – Battalion Tactical Group (Rusko) (Praporní taktické uskupení)
GMRD – gardová motostřelecká divize (Rusko)
GTA – gardová tanková armáda (Rusko)
GTD – gardová tanková divize (Rusko)
IFV - bojové vozidlo pěchoty
LOC – Kontrolní linie (stará frontová linie mezi Ukrajinou a separatisty v oblasti Donbasu)
MANPAD – lehký systém protivzdušné obrany (přenosný člověkem)
MBT - hlavní bojový tank
MRB – motostřelecká brigáda
MRD – motostřelecká divize
PGM – přesně naváděná munice
RFA – Armáda Ruské federace/Ruské ozbrojené síly
RF-9xxxx - registrace ruského vojenského letectví
UAF – Ukrajinské ozbrojené síly
UCAV – bezpilotní bojový letoun
VDV - Vozdushno-desantnye voyska (ruské vzdušné síly)
VKS - Vozdushno-kosmicheskiye sily (Vzdušno-kosmické síly, Rusko)
West OSK – Západní vojenský okruh, RFA
AB – Air Base, letecká základna


STRATEGICKÝ POHLED
Obecně se zdá, že RFA je zaneprázdněna stahováním jakýchkoliv posil, které může najít, do předních linií na Ukrajině a nahrazováním zničených/poškozených jednotek 1. sledu novými jednotkami 2. sledu. Probíhá tranzit dalších jednotek z Arménie a Dálného východu a do Ruska dorazilo prvních 400 asadistických bojovníků. Údajně jich bude následovat dalších 1000. Pochybuji o Asadově schopnosti skutečně poslat 16 000, ale pokud Putin – nebo pravděpodobněji: Iránské islámské revoluční gardy (IRGC) nebo Spojené arabské emiráty – zaplatí, pošle i svoji babičku.
V nadcházejících dnech si myslím, že bude důležité následující: jak bylo zmíněno v mých dřívějších recenzích, Ukrajinci (‚potichu‘) zahájili mobilizaci svého ‚1. stupně záloh‘ již v pátek 18. února. To znamená, že 24. dne již byly na místě. Z paměti pak v ten den (nebo, bylo to o den později?) Zelenskij nařídil všeobecnou mobilizaci a povolal také ‚2. sled záloh‘. Nejnovější výzkum Adriena Fontanellaze (krom jiného, sám přečetl přes 2000 stran souvisejících zpráv z roku 2021), to mohlo přinést jejich síly na asi 300 000 vojáků, ne-li více. To je zase to, co mě přivedlo k závěru: Rusové, jejichž počet vojáků mezitím klesl na méně než 190 000, nemohou tuto válku vyhrát. Minimální požadavek na operaci této velikosti a rozsahu by byl asi 250 000 – jen k dobytí Ukrajiny: její udržení pod kontrolou by vyžadovalo asi 500 000 – kterých nikdy nedosáhnou. Z hlediska jednotek jsou tedy překonáni. Zatímco Ukrajinci jsou překonáni ruským letectvem a dělostřelectvem, dodávky vyspělé pěchotní výzbroje a zpravodajské podpory NATO přidávají ukrajinským velitelům dostatek situačního povědomí a bohatou palebnou sílu dokonce i „lehkým“ ukrajinským záložním jednotkám (viz: pěchota). – jejichž masa má bojové zkušenosti z Donbasu za posledních osm let. Pro srovnání, množství jednotek RFA nebylo před touto invazí nikdy „zakrveno“ (to se zdá být zásadním důvodem jejich masivních ztrát, ze začátku). A konečně, Ukrajinci mají výhodu vnitřní linie: jak jsme viděli v posledních několika dnech, kdykoli dojde k dalšímu ruskému průniku do předních linií, obvykle potřebují asi 12–24 hodin, aby přivedli dostatek posil, aby je mohli zadržet. Mezitím se zdá, že jsou toho schopni i na jihovýchodě (zatím si nejsou jisti jihem). Především mějte na paměti: kromě oblasti Sievierodoněcku jsme dosud neviděli stopu důkazů pro nasazení jednotek z ukrajinského 1. stupně záloh (například: tři obrněné brigády vybavené mj. , T-72s). To znamená, že GenStab v Kyjevě má ​​stále dostatek nových vojáků. Otázka vlastně zní: kde jsou a proč jsou zadržováni…?


VZDUCH
VKS přišla o další ze svých stíhacích bombardérů – tentokrát díky ukrajinskýui Buku. Video, které to potvrzuje, bylo pořízeno z takové vzdálenosti, že identifikace sestřeleného tryskáče je v současné době nemožné. Přesná poloha však zůstává neznámá. Rusové včera vypálili několik desítek balistických střel, většinu z nich na cíle jihovýchodně od Charkova a na Mariupol.

SEVER
Včera se pěchota 35. CAA – především BTG 5. tankové brigády a 37. SMRB – možná posílená prvky 36. CAA, tlačila na západ na Lypivku a Makariv, Kopyliv a Motyžyn a zajistila Jasnohorodku, čímž rozšířila průnik na západ od Kyjeva a odříznula silnici P04 (průjezdná tak zůstává pouze dálnice E95 z Kyjeva). Ukrajinské linie v oblastech Makariv a Irpin však vydržely. Zdá se, že Rusové stále drží svou mocnou 76. divizi VDV jako zálohu. Na východní straně Dněpru… no, to je nyní chaos a zároveň silný náznak toho, jakou masu sil tam podle všeho soustředila RFA. Zprávy OSINT uvádějí přítomnost prvků z nejméně čtyř jejích armád, včetně jednotek z 36. CAA, 41. CAA, 2. GTA/CAA a 1. GTA. Jisté je, že 2. GTA/CAA dorazila do Lukashi a pak 2. GMRD udělala první užitečnou věc za tři týdny této války a odřízla dálnici E40 spojující Kyjev s Poltavou někde východně od Boryspilu. Dále na sever první složky silné 90. TD dosáhly frontové linie v oblasti Brovary a dále na sever (trvalo jim to jen tři týdny). Zdá se, že Západní OSK nyní používá BTG této „čerstvé“ divize k nahrazení otlučených prvků 2. GTA/CAA a 41. CAA: tj. „2. sled nahrazuje 1.“, což umožňuje posledně jmenovanému odpočívat a reorganizovat se po všech ztrátách.SEVEROVÝCHOD
Ukrajinská posádka kapsy Černihiv-Nižyn se i přes nepřetržité letecké útoky drží a poutá tak masu ruské 41. CAA (asi tucet BTG). Ukrajinské posádky Šostka, Hluchiv a Konotop se drží: Rusové nemají vojáky potřebné k tomu, aby je mohli napadnout všechny najednou. Obležené Sumy se dostaly pod nový ruský útok, ale ten byl rychle odražen, s dalšími ztrátami RFA na mužích a vozidlech. Nedaleko se drží ukrajinské posádky Lebedyn a Okhtyrka. Všichni dohromady vážou asi 15-16 BTG ruského 1. GTA. Ukrajinci zatlačili, navíc se zdá, že ukrajinský 93. Mechanizovaná přepadla Velkou Pysarivku a možná dokonce osvobodila její části. Boj tam stále pokračuje.

VÝCHOD
Průnik 144. MRD v oblasti Izium byl zadržen ukrajinskými posilami. Rusové tvrdí, že obsadili Barvinkove, ale Ukrajinci to zpochybňují. Pokus jednoho z BTG 144. MRD prorazit jižněji byl odražen. Ukrajinci poté zahájili protiútok a zdá se, že o ruiny Izia se zuřivě bojuje. Posádka Sievierodonesk odrazila všechny útoky 3. MRD ze severu a severozápadu a separatistických a ruských sil 8. CAA z východu. Ale asi o 20 km jižněji Rusové útočí na Popasnaju už dva dny. Zbytek LOC byl klidný - kromě jihovýchodu, kde po zajištění Staromiynivky prorazily prvky ruské 150. MRD a obsadily Tenerove (vesnice asi 100 km jihovýchodně od Dněpru). Nejsem si jistý, co se děje mezi tamním Huljaipolem na jihovýchodě a Mariupolem na jihu: buď odtamtud Ukrajinci stáhli svého 54. mecha, nebo to znamená zvětšující se kapsu…?

JIH
Včera bylo hlášeno, že se k Oděse přiblížilo několik válečných lodí ruského námořnictva. V době, kdy je toto napsáno, však neexistuje žádný náznak o jakémkoli druhu obojživelného útoku. Zbytky 7. divize VDV byly nuceny se stáhnout z Voznesensku do Nové Oděsy a jednotky 20. GMRD byly nuceny se stáhnout asi 50 km jižně od Kryvého Rohu. Mikolajiv se drží, protože ruské obležení zůstává neúplné: zásoby a posily se dostávají do města přes řeku Buh. Navíc Ukrajinci znovu těžce ostřelovali Chersonské letiště a tentokrát existují jasné důkazy o řadě zničených vrtulníků VKS. Frontová linie 49. CAA mezi Záporoží a Mariupolem se nezměnila – kromě oblasti Huljaipole: Rusové tvrdí, že město zajistili, Ukrajinci, že tam stále bojují. V Mariupolu… zatímco asi 150 vozů s asi 300 civilisty bylo – nakonec – evakuováno do Záporoží, zdá se, že ukrajinská posádka provedla protiútok na 150. MRD na východě města, což mělo za následek spoustu zničených obrněnců a smrt velitele ruské divize Generálmajora Olega Mityaeva. Město je mezitím nejen pod neustálými leteckými a dělostřeleckými údery, ale také ostřelováno válečnými loděmi ruského námořnictva.
Jsem si zcela jistý, že si vybavím Mityaevovo jméno z doby, kdy sloužil v Sýrii, zhruba v letech 2017-2018. Naopak, jeho 150. MRD byla speciálně vytvořena pro operace na Donbasu jako ústřední bod 1. armádního sboru/8. CAA. Ta v současné době ovládá jednotky separatistů plus 22. brigádu Spetsnaz, 810. brigádu námořní pěchoty a 19. dělostřeleckou divizi.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Dnešní Tom Cooper

Zde je moje shrnutí posledních 24–36 hodin

STRATEGICKÝ POHLED
Rusové včera de-facto zastavili všechny útočné operace. RUMINT má za to, že ztratili až 40 % vojáků zapojených do invaze (pamatujte: to zahrnuje zabité, zraněné, nezvěstné/válečné zajatce atd.), a proto jsou zaneprázdněni přivážením dalších jednotek z Dálného východu, Arménie a Tádžikistánu a odvádění dokonce kadetů z vojenského vysokého školství, aby nahradili jejich ztráty. Nejsem si jistý, jestli jsou jejich ztráty skutečně 40 %, ale podle ‚zmizení‘ četných jednotek z předních linií bych řekl, že asi 20 otlučených BTG bylo staženo z linie k reorganizaci a rekonstituci. Ukrajinský GenStab hlásí, že západní OSK odmítl rozmístit 5. kombinovanou armádu (zatím nezúčastněnou) do Kyjeva, údajně ‚kvůli těžkým ztrátám na jihu‘. Ještě nevím, co si o tom myslet, ale pokud je to pravda, pak má 58. CAA mnohem vážnější potíže, než se myslelo – a to by vysvětlovalo stažení jejích prvků z Voznesensku a Kryvyi Rihh a uspěchané přesuny jejích prvků z Arménie. Vysvětluje to 'neobjevení' se toliko očekávaného obojživelného přistání v oblasti Oděsy. Mimochoden, po soudní žalobě podané Ukrajinou proti Rusku, Mezinárodní soudní dvůr OSN v Den Haagu (včetně 15 soudců, mezi nimi po jednom z Ruska a Číny) nařídil Rusku, aby ukončilo nepřátelství na Ukrajině (hlasování bylo 13:2, kdo by ti dva mohli být, že?) a zajistilo, aby jakékoli jím ovládané nebo udržované vojenské jednotky, jakožto i organizace nebo jednotlivci jí nepřímo ovládaní, nepodnikaly další kroky. Soud dále vysvětlil, že soud nemá žádné důkazy o tom, že Ukrajina páchá na svém území genocidu na Rusech, oznámil, že má pravomoc vyšetřovat, zda na Ukrajině nedochází ke genocidě – ze strany Ruska a Ukrajinců.

Nebojte se: toto rozhodnutí bude Putinem, ale i většinou západních vlád zcela ignorováno...

VZDUCH
Tento 16. březen byl pro VKS dalším špatným dnem. Kromě potvrzení ztráty 6-7 vrtulníků zničených při ukrajinské dělostřelecké palbě na Chersonském letišti o den dříve následovalo potvrzení řady dřívějších ztrát (jako pohřeb podplukovníka sestřeleného při letu Su -25 dne 7. března nebo fotografie trosek letounu Su-34 sestřeleného 5. března u Černigova). Kromě toho si Ukrajinci nárokovali dva Su-30SM sestřelené u Oděsy a Ka-52 76R/RF-13411 byl potvrzen sestřelením nad neznámou oblastí. Částečně je důvodem nejnovější zásilka SAM darovaných USA: doručena již před několika dny, měla obsahovat 9K33 Osa/SA-8, S-300/SA-10 a S-300V/SA-12 (zřejmě získané z Egypta výměnou za prodej stíhacích bombardérů Boeing F-15E) plus další náklad MANPADS, včetně sovětských/ruských 98K34 Strela-3/SA-14. Čistý výsledek: Nepřekvapuje mě, že nyní můžeme vidět, jak se piloti VKS Ka-52 a Mi-28 chovají na tomto videu (https://twitter.com/Blue_Sauron/status/ ... 5926089730): Tj. přibližovat se vysokou rychlostí k nepřátelským pozicím jen proto, aby „balisticky“ vystřelili své neřízené rakety, aby prodloužili dostřel, než se prudce otočili a vypustili světlice. Přesně podle hesla: „střílej a modli se“(spray and pray) a tak Rusové strávili den „místo toho“ ostřelováním infrastruktury a bydlení v mnoha městech. Kromě Kyjeva, Černigova a Charkova byly zasaženy také Vinnitsa a Záporoží. Nyní se Rusové zaměřili na nejméně 72 škol a 21 nemocnic (kromě asi 3 500 infrastrukturních zařízení, 2 700 obytných budov, 28 kostelů atd., atd., atd.)
To nejhorší ze všeho se stalo v Mariupolu: poté, co byla 15. března poražena 150. MRD při útoku z východu, včera přišla řadu na 810. námořní pěší brigáda, posílená separatistickými T-64, jen aby byla přepadena. Separatisti se dostali na náměstí Svobody v západním centru Mariupolu, ale do té doby mariňáci zaostali, a tak byly osamělé tanky rozsekány na kusy. Jako „odvetu“ za tyto – a již dřívější – ztráty Rusové nejen že obsadili Mariupolskou oblastní nemocnici intenzivní péče, kde drží její pacienty jako rukojmí, ale včera VKS vybombardovala Činoherní divadlo, kde se ukrývaly stovky civilistů. (viz přiložená fotka, kde jsou jasně čtená slova 'Dety' - 'děti' - napsaná na asfaltu před a za budovou...), a pak koupaliště Neptun, kam další stovky přijímaly uprchlíky. Počet obětí v obou případech zůstává neznámý.

Poznámka na konec: po třech týdnech každodenního podávání zpráv a dokud se situace nezmění, nyní zpomalím tempo svého podávání zpráv na „každý druhý den“.

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Dnešní Cooper.

Dobré ráno všem!
Zde jen krátký přehled nejdůležitějších událostí posledních 24 hodin (17. března 22), než budu pokračovat ve své analýze letecké války o Ukrajinu v prvních třech týdnech tohoto konfliktu.

Poznámka pro začátek: Ironií je, že jsem včera oznámil, že zpomalím – a ukrajinské MOD okamžitě přestalo poskytovat podrobnosti o vývoji na bojišti. Chápu to jako „mají dobré důvody proč“.
„Je to OK, nebojte se“: existuje více než dost jiných zdrojů, ze kterých lze získat informace, a pak je křížově prověřit. Vlastně jsem zatím z ukrajinského MOD nepoužil skoro nic – kromě orientačních účelů. Navíc – až na to, že jeden je přímo zapojen, nebo tam má přátele a/nebo příbuzné – se toho včera na bojištích ukrajinské války moc nedělo.
Například v oblasti Kyjeva došlo jen ke sporadickému ostřelování a raketovému ostřelování. Jistě, tragicky to způsobilo další civilní oběti. Podobné platí pro Černihiv a Charkov. Dále na jihovýchodě se ukázalo, že Ukrajinci získali zpět jižní stranu Izia, před dvěma-třemi dny: 144. MRD se pokusila zajmout totéž, včera, ale byla přepadena a ztratila řadu vozidel (ano, „opět“).
V oblasti Luhanska Rusové tvrdí, že obsadili Rubižne: ve skutečnosti se dostali na severní předměstí, než jim došla pára: příliš málo vojáků na to, aby podnikli větší útok. Z podobných důvodů zůstaly neúspěšné také útoky na Sieveierodonetsk a Popasna.
V Mariupolu se v západním centru města vedou urputné boje dům od domu. Jediné, čím jsem si teď jistý, je, že na východě utrpěla 150. MRD těžké ztráty a byla zastavena při postupu po dálnici M14 mezi čtvrtí Kalmiusky na severu a čtvrtí Livoberezhnyi na jihu. Před dvěma dny podnikla 810. námořní pěchotní brigáda a separatisté tento útok ze západu směrem k náměstí Svobody, ale byli rozsekáni na kusy: prý separatisté ztratili dalšího ze svých velitelů: jen jsem nemohl zjistit jeho jméno. Samozřejmě, město je neustále rovnáno se zemí leteckými údery a dělostřelectvem.

Pokud jsou skutečně nějaké „zprávy“, pak z bojišť na jihu a pak ze západního břehu Dněpru v oblasti Mykolajevu. Než budu v tomto ohledu pokračovat, prosím, nezapomeňte: v případech válek, jako je tato, jsem pravidelně asi o 2-6 dní napřed před mainstreamovými médii (tolik, že následující část byla původně napsána již před dvěma dny). Proto se nedivte, pokud se nyní dozvíte něco, o čem se nikde jinde nepsalo.
Jmenovitě, bez ohledu na to, jaké jsou všechny možné mapy zveřejněné v televizi a na internetu zobrazené, od dvou dnů se 58. CAA plně stahuje zpět do Chersonu. Ukrajinci si uvědomili, že Rusové nemají žádné vojáky, kteří by zahájili obojživelné vylodění na Oděse, a tak povolali svou 28. mechanizovanou brigádu a při postupu na jih od Mykolajevu osvobodili Posad-Pokrovske na dálnici M14 (to je jen nějakých 40 km od Chersonu).
Asi o 200 km dále na sever Ukrajinci osvobodili Mala Šestirnya (také na západním břehu Dněpru, ale jižně od Kryvje Rihu). Pomyslete, že ten, kdo velí 58. CAA, by teď mohl chtít stáhnout všechny své vojáky a soustředit se na obranu Chersonu – což bude sám o sobě velký problém kvůli neustálým nepokojům a protestům obyvatel uvnitř (které zatím trvají dva týdny).

Mimochodem, ukrajinské Su-24 a Su-25 včera podnikly nejméně osm bojových výpadů na podporu protiofenzivy svých pozemních sil podél M14.

Což mě přivádí k...
Letecká válka nad Ukrajinou, další část
Než budu pokračovat konkrétními dalšími podrobnostmi: rozhovor se syrským kontaktem mi včera večer připomněl důležitou zkušenost s Rusy v tamní válce, v letech 2015-2018.
Ve skutečnosti je extrémně špatný nápad označovat budovy Červeným křížem a slovy jako „Děti“, když s nimi vedeme válku.
V Sýrii ze září 2015 povstalci – prostřednictvím Bílých přileb a OSN – informovali ruské velitelství Hmeymim AB o každé nemocnici v oblastech, které drží. Poskytli přesné souřadnice a očekávají, že se jim VKS vyhne.
Rusové bombardovali každou z dotyčných nemocnic a pak zahájili štvavou kampaň proti Bílým přilbám a prohlásili je za „džihádisty“.
Když povstalci začali skrývat své nemocnice, Rusové nějak získali souřadnice těchto (pravděpodobně podplatili někoho v OSN) a bombardovali je také. Bez výjimky.
…a ruku na srdce, piloti jsou tak zaneprázdněni létáním se svými tryskáči rychlostí 900 km/h (+), aniž by se srazili se zemí, že nemají čas „číst“ to, co je napsáno na nějaké budově nebo v jejím okolí: dostali souřadnice od nadřízených velitelů, plní rozkazy a bombardují je.
Proto mé doporučení pro Ukrajince: neoznačujte jasně své nemocnice, sanitky, školky nebo veřejné útulky. SKRYJTE JE

Když jsme si to ujasnili, podívejme se, co dělá ukrajinské letectvo v posledních třech týdnech.
Ukrajinské letectvo nemá takové „násobiče síly“ jako A-50, a i kdyby: vzhledem ke své velikosti a pomalé rychlosti by to byly pro VKS „cíle č. 1“, a tudíž příliš zranitelné pro provoz. Dokonce i ukrajinské pozemní radary jsou schopny provozu jen po omezenou dobu (řekněme: 60-120 sekund v čase): pak se musí vypnout, aby skryly svou polohu.
Proč?
Radary včasného varování/sledování jsou výkonné systémy, vyzařující obrovské množství elektromagnetické energie. Jejich práci tak snadno odhalí moderní senzory – jak je používají všechny ozbrojené síly pro tzv. ELINT účely (zkratka pro „Elektronická inteligence“). Není divu, že účinek zapnutí jednoho z nich na moderním bojišti lze nejlépe přirovnat k zapnutí příruční lampy na potemnělém fotbalovém stadionu v noci: držitel lampy vidí jen to, co lampa osvětluje, ale každý – i v nejzadnějším rohu tohoto stadionu – vidí pozici držitele lampy. Alespoň dokud je lampa zapnutá…
Proto je lepší lampu zapnout jen na velmi krátkou dobu a vždy ihned poté změnit polohu. To je za cenu toho, že Ukrajinci mají velmi špatný „radarový obraz“ svého vzdušného prostoru a – pravděpodobně – místo toho závisí na zprávách o vizuálním pozorování. Posledně jmenovaná praxe je osvědčená, odvěká, ale v poslední době výrazně omezená masivními nízkými mraky visícími nad Ukrajinou. Mraky jsou zase něco, čím neradi prolétávají ani ukrajinští, ani ruští piloti: většina na obou stranách je jen špatně vycvičená pro operace za nepříznivého počasí.
Pokud jde o letové operace… Jak již bylo několikrát uvedeno, pozdě večer 23. února ukrajinské letectvo rychle evakuovalo všechny letecké základny v severních a východních částech země. Kolem 22.00 hodin toho večera bylo možné sledovat tuto evakuaci i na FlightRadar24.com, protože četné zúčastněné transporty a vrtulníky měly aktivované transpondéry.

Od té doby jsou bojové letouny a vrtulníky dobře rozptýlené a ukryté, zatímco mnoho transportních letounů bylo letecky přepraveno ze země. To je důvod, proč ukrajinská flotila letounů a vrtulníků přežila první dva dny ruského náporu v relativně „neporušeném“ stavu.
Mezitím jsou hlavními problémy UkAF komunikace a údržba. Ano, typy jako MiG-29, Su-25 a Su-27 jsou vyrobeny pro provoz na „drsném poli“ a v případě potřeby mohou operovat z travnatých pásů. Ale jejich údržba v takových podmínkách není vůbec snadná: údržba vyžaduje čistotu a nástroje a údržba těchto dvou faktorů, doslova „v terénu“, není snadná. Jejich dalším problémem je palivo: Rusové se svými balistickými raketami neustále zaměřují na sklady paliva hlavních ukrajinských leteckých základen.
Pokud je palivo zničeno, není k dispozici. I když je „jen“ kontaminováno, jeho použití může vyžadovat úplnou výměnu motoru.
To není v polních podmínkách žádná „zábava“…

…a pak rakety vzduch-vzduch – zejména rakety středního doletu R-27 (ASCC/NATO-kódové označení „AA-10 Alamo“) – jsou proslulé tím, že se jim „nelíbí“, jak se s nimi hrubě zachází: kvůli výsledným vibracím je téměř jisté, že jakýkoli vzlet nebo přistání na travnaté dráze zničí všechny střely, které letoun nese. Za daných podmínek bude mít UkAF v době, kdy se bude snažit udržovat a/nebo opravovat zásoby střel vzduch-vzduch, jistě obrovské problémy, to znamená „jednou provždy“.
Teď to přichází s komunikací: protože obvykle trvá dlouho, než velitelství zjistí, kde jsou potenciální cíle a jaká letadla jsou kde k dispozici, operuje UkAF pouze proti cílům, u kterých si může být jisté, že zůstanou v určité zóně dostatečně dlouho. Pak jsou Su-24, nebo častěji Su-25 nasměrovány do úderů na pozemní jednotky RFA. Pozor: operují s naprostým minimem zpravodajských informací o síle a rozmístění ruské protivzdušné obrany. Není divu, a jak by mělo být mezitím jasné, že se zúčastněné posádky vystavují plné síle ruského arzenálu a většina jejich výpadů je buď zachycena Su-27, Su-30 a Su-35 VKS, nebo pozemní protivzdušnou obranou. Důsledkem jsou velmi těžké ztráty.
MiGy-29 (na fotografii je zobrazen ukrajinský příklad se zjevnými stopami „polních oprav“, aby se zalátaly všechny šrapnelové škody z blízkého zásahu nějaké ruské rakety na ploutvi) a Su-27 jsou používány pouze k zachycení, a to pouze v případě, že je k tomu „dobrá příležitost“, a pak vyzbrojeny R-27. Proč? Rusové se je ani nesnaží zapojit do leteckých soubojů, ale střílejí vlastní R-27 a – o něco kratší, ale s aktivním radarem naváděné R-777ky (ASCC/NATO – kódové označení „AA-12 Adder“) – z téměř maximálního dostřelu. Proč riskovat sestřelení jedním z téměř neúčinných ukrajinských stíhačů, když je lze zasáhnout mimo dostřelu….? Ukrajinci proto potřebují „rychlost“ a „dostřel“, nikoliv „manévrovatelnost“.

Jedna z věcí, o kterou se piloti UkAF MiG-29- a Su-27 během války pokoušeli již dříve, bylo zaměření letounů VKS pomocí R-27ETů. Uvědomme si, že u bojových letounů je aktivace radaru podobná jako u radarů včasného varování/sledování, tj. ruční lampy na potemnělém stadionu v noci. Piloti se tedy obvykle snaží přiblížit k protivníkovi, aniž by zapnuli radary. R-27ET je infared naváděcí varianta tohoto raketového systému, což znamená, že – na rozdíl od poloaktivní radarové naváděcí varianty R-27ER – nevyžaduje aktivaci žádného radaru: může být zaměřen a vystřelen s pomocí elektro-optického zaměřovacího systému MiG-29 a Su-27.
Problém: vyhledávací hlavice R-27ET je datována (z počátku 80. let) a má relativně krátký dosah. Několik MiGů a Suchojů UkAF bylo sestřeleno ruskými stíhacími letouny, když se pokoušely snížit dosah a rozmístit své R-27ET.
(V tomto ohledu nyní Ukrajinci procházejí téměř stejnou zkušeností jako indické posádky Su-30MKI, když se pokoušeli bojovat s pákistánskými F-16 a JF-17 během střetů v únoru 2019: jediný rozdíl je v tom, že – díky mnohem lepšímu (a intenzivnějšímu) taktickému výcviku a dokonalejšímu situačnímu uvědomění a bez ohledu na všechny pákistánské- (a některé americké-) sci-fi – Indové neztratili žádný ze svých Su-30MKI: nyní je jisté, že Ukrajinci ztratili nejméně čtyři ze zabitých pilotů MiGů-29 a Su-27. )

Ukrajinci konečně čelí hrozbě takových ruských raketových systémů země-vzduch dlouhého doletu, jako je S-400 (ASCC/NATO-kódové označení „SA-21 Growler“): říká se, že jeden je nasazen jen asi 100 km severně od Kyjeva, jen pár kilometrů uvnitř Běloruska. Stejně jako ukrajinské S-300 drží ruské průzkumné letouny v šachu, přítomnost ruských S-400 nutí UkAF létat nízko (aby se vyhnuly včasnému odhalení ruskými radary – včetně těch z A-50), kde jsou jeho tryskáče zranitelné i střelbou z ručních zbraní.
Někdy to není možné: jeho tryskáče se musí „stáčet“ vzhůru, aby mohly mířit na Rusy letící výš. To je zase vystavilo S-400 a říká se, že dvě nebo tři byly sestřeleny S-400: jedna údajně z dosahu nejméně 125 km.
To je „podstata“ této letecké války a v tomto ohledu neočekávám, že by se toho hodně změnilo, bez ohledu na to, jak dlouho by to mohlo trvat. Další podrobnosti – včetně tureckých Bayraktar TB.2 – budou diskutovány v části 4.

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Ještě jednou Cooper, očividně ho štvalo že lidi jsou blbý. Takže vydal takový "reality check"

Abychom si ujasnili pár věcí, které se objevily „v reakci“ na mé včerejší a dnešní zprávy:

1.) Stav/status ozbrojených sil Ruské federace na Ukrajině (RFA)…
– Stažení 58. CAA z Mykolajeva do Chersonu neznamená žádnou „porážku Rusů“, „konec války“ nebo podobné nesmysly -, ale stažení 58. CAA do Chersonu. Nic víc a nic míň. Prosím, buďte tak laskaví a nevkládejte mi do úst slova, zejména ne taková prohlášení jako „Tom říká, že Rusko je poraženo“: jsem na takové chování alergický a okamžitě zablokuji každého, kdo by ho projevil.
– Naopak, mohu jen opakovat: i když zůstávám u stanoviska, že Rusko nemůže tuto válku vyhrát, trvám také na tom, že zdaleka není poraženo. Neschopnost vyhrát válku není totéž co porážka. Jednoduše to znamená: Rusko už nemůže porazit Ukrajinu v konvenční válce.
– Především si uvědomte, že West OSK a South OSK v současné době shání všechny vojáky, které mohou dostat, a ženou je na frontovou linii. Buďte si jisti; vrátí se, jakmile budou moci – i kdyby jen kvůli něčemu jinému než „plánu D“: dobýt Ukrajinu východně od řeky Dněpr. V tomto ohledu je stažení 58. CAA do Chersonu naprosto logické.
– Uvědomte si, že Putinova „(třídenní) speciální operace“ zůstává populární – alespoň v Moskvě a Petrohradě, kde více než 50% dotázaných na ni Putinovo rozhodnutí nadále podporuje. Kdo chce říci „ale tohle jsou jen dvě města, Rusko je obří“: tato dvě města jsou jediná, na kterých v Rusku záleží. Všichni ostatní – bez ohledu na Kaliningrad nebo Vladivostok – musí akceptovat to, co ti, kdo mají tato dvě města pod kontrolou, chtějí a dělají. A to se západními sankcemi… povzdech… vysvětlili už před několika týdny: to přišlo příliš pozdě. Putin je bývalý šéf KGB/FSB – a jako takový nic jiného než mafiánský boss a vyděrač: k moci se dostal díky vydírání, vydíráním se udržuje u moci 22 let a bude vydírat všechny a všechno tak dlouho, jak jen bude moci.
– Navíc mějte na paměti, že tato agrese zůstává velmi populární v kruzích středních a vysokých ruských vojenských důstojníků. Ano, odhalila nekonečný seznam nedostatků, selhání, neschopnosti, korupce (všichni nemohou přestat nadávat na „zkorumpované Šojgu“, zejména) a vyložené „Potjomkinovské vesnice“ na úrovni PR-nesmyslů o super-turbo-wunderwaffen a ultramoderní ruské výzbroji. Nicméně nic z toho dotyčným důstojníkům (i těm, kteří jsou vlastně „něco jako protiputinovci“) nevadí. Jsou pyšní na výkony svých důstojníků a vojáků na Ukrajině. Nanejvýš diskutují o takových detailech jako „je Mi-28 lepší než Ka-52“ a/nebo kam jít dál, jakmile porazí Ukrajinu... Ztráty pro ně nejsou podstatné: vojáky a stroje je „snadné nahradit“, a jestli si myslíme, že tomu tak opravdu je, nebo ne – je pro ně irelevantní.
– Sečteno a podtrženo: nepropadejte žádné iluze – zvláště ne na takové, že se snažím vytvářet nějaké iluze. Hlásím události, které si mohu překontrolovat, to je asi tak všechno.

2.) Když mluvíme o iluzích….
Někteří lidé si dělají iluze v souvislosti s tím, co jsem hlásil o „výměně“ egyptských S-300V za F-15 také. No, pokud si myslíte, že Bílý dům a Pentagon opravdu „dojednaly tuto dohodu už před několika týdny“, je to vaše vlastní iluze. Moje ne, a nikdy jsem nic takového neřekl (kromě toho Washington a Káhira to během několika hodin skutečně daly dohromady).
– Je to „nelogické“, nebo „absurdní“? No, řekněte mi, prosím, jak má Rusko zůstat schopné pomoci udržet egyptské S-300ky v provozu (prostřednictvím dodávek náhradních dílů), pokud a) musí nahrazovat vlastní ztráty, a b) zažije obrovské problémy, když se o to bude snažit, protože nedokáže vyrobit ani čipy potřebné pro vlastní počítače...?
Tudíž, a i když vím, že zůstat střízlivý je pro masu Egypťanů těžké, když jde o jejich ozbrojené síly, prosím, zkuste se postavit na nohy. Alespoň přestaňte dělat ukvapené závěry o tom, co říkám.

3.) Ukrajina – ať už její vláda nebo její stoupenci v zahraničí – nadále požaduje dodávky bojových letounů ze strany Západu a de facto vydírá všechny zodpovědné politiky ve stylu „máte na rukou krev našich dětí“.
Kdo podporuje takové myšlenky, prosím, mějte na paměti následující:
– Ano, spousta západních politiků (a celá oligarchie, která je uplácí, což je dohromady několik stovek lidí) má na rukou krev ukrajinských dětí. Ale je tomu tak proto, že posledních 20 let promarnili tím, že si Putina udobřovali a podlehli jeho vydírání, a NE proto, že nyní odmítají na Ukrajinu dodat jakýkoliv druh bojových letounů.
– Prosím, konečně si uvědomte, že země jako Bulharsko a/nebo Slovensko nemohou své MiGy-29 jen tak odevzdat. Momentálně nemají ve službě žádné jiné nadzvukové stíhačky (ano, jistě, obě vzdušné síly jsou v procesu pořizování F-16, ale jejich dokončení bude trvat nejméně o rok déle). U celého NATO, v časech, jako jsou tyto, je to „každý sám za sebe“ – a tudíž je nepravděpodobné, že by předali nějaké MiGy-29 dříve, než budou mít vhodnou náhradu, zvláště ne dříve, než si budou jisti asi 1 794 837%, že je nebudou je potřebovat k boji s Putinem.
– Jak jasně ukázaly zkušenosti ukrajinského letectva za poslední tři týdny – a říkám to s plným respektem k odvaze a odhodlání ukrajinských pilotů – jeho MiGy a Suchoje jsou téměř úplně k ničemu. V tak masivní válce, jako je tato, nemůže žádné pilotské chvástání a ani 15 legend o „Duchu Kyjeva“ nic zlepšit.
Takže místo toho, abyste požadovali tyto staré MiGy bez konce, podívejte se na to, abyste si pořídili další UCAV/drony jako Bayraktary a takové loudavé řízené střely jako Switchblade: jsou „jen“ asi o 172% užitečnější než jakékoliv zastaralé MiGy a/nebo Suchoje.

4.) Na závěr pár slov o „bezletové zóně“, ukrajinské vládě a části veřejného požadavku ze strany NATO:
– Za prvé by se to rovnalo vyhlášení války NATO s Ruskem – a nahrálo by to tak Putinovi přímo do karet. Proč? Protože celou dobu krmí svou domácí veřejnost neustálými falešnými zprávami o „agresi NATO“. A to natolik, že je masa Rusů přesvědčena, že NATO se prostě nemůže dočkat invaze do Ruska.
– Za druhé, aby NATO zřídilo a udrželo bezletovou zónu nad Ukrajinou, muselo by nejprve zničit ruské rakety země-vzduch dlouhého doletu rozmístěné v Bělorusku a jihozápadním Rusku. Tj. NATO by skutečně muselo s Rusy bojovat na vlastní pěst. A to by bylo naprosto zbytečné, zejména vzhledem k tomu, že VKS sotva kdy letí dále na jihozápad než do Lvova, tj. více než 50-100 km za frontovou linií: množství úderů na cíle dále na západ a na jih řídí balistické rakety a střely s plochou dráhou letu. Tj. i kdyby, „bezletová zóna“ by na obloze nad většinou Ukrajiny nezměnila by absolutně nic.
– To, co NATO může udělat – alespoň rozumným způsobem – už dělá: zásobuje Ukrajinu takovými systémy země-vzduch, jako je S-300, které jsou schopny zachytit balistické rakety a střely s plochou dráhou letu. Jistě, kyjevská vláda se tím nechlubí, ale kdykoli jsou schopny takové akce (tj. nehrozí jim žádná hrozba), ukrajinské S-300 pravidelně zachycují přilétající ruské střely.
Sečteno a podtrženo: promiňte, ale nemá absolutně žádný smysl propadat hysterii a vyvíjet nějaký další tlak kvůli těmto dvěma záležitostem (mé body 3 a 4). Existují mnohem lepší prostředky podpory Ukrajiny: ty, které určitě nevyvolají třetí světovou válku včetně rozdrcení severní polokoule několika tisíci jaderných zbraní. Mějte na paměti: to by byl nejen konec Ruska, ale i Ukrajiny.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Dnešní Cooper

Zde je můj přehled vývoje na Ukrajině a v jejím okolí za posledních 24 hodin (18 Mar 22)

STRATEGICKÝ POHLED
Ministerstvo obrany Ukrajiny oficiálně oznámilo, že americký satelitní operátor Terran Orbital přímo sdílí snímky rozmístění RFA po Ukrajině s vládou v Kyjevě.
Po včerejším Putinově vystoupení na onom olympijském fotbalovém stadionu v Moskvě, aby „oficiálně oslavil“ anexi Krymu a sám si blahopřál k úspěšné operaci na Ukrajině…. No nazdar: málem se mi rozbila klávesnice, když jsem se to pokoušel psát…. No, můj jediný komentář je, že šašek v Kremlu je na nejlepší cestě, jak proměnit Rusko v mafiánskou sektu „rudých lidí“...
To je tedy překvapení, člověk dnes může číst nápisy jako „Na Berlín“ („do Berlína“) – na vrtulnících VKS (viz druhá z přiložených fotografií).
Jestli se divíte, co tím myslím: představte si, že někdo namaluje „Moskvu nebo smrt“(Moscow or bust) na jeden z tanků NATO…
Každopádně…. ve světle toho…. „vzhledu“….a toho, že jsem byl prohlášen za „rasistu“ za to, že jsem kritizoval idiotské načasování Nového Dillí s objednávkou na 12 dalších Su-30MKI, zatímco (podle Financial Times) plánoval směnný program v rupiích za rubl, aby se zaplatily tyto a za veškeré palivo, které Indie v poslední době nakupuje z Moskvy… a varování před západní protireakcí…. ach dobře… dovolte mi, abych se pokusil zůstat příčetný…
Se svými silami na Ukrajině, které klesly na méně než 80 bojeschopných BTG, zahájil Putin zřejmě jakousi „skrytou všeobecnou mobilizaci“ – v okupovaném Donbasu a v různých částech Ruska. Mimo jiné to byl důvod, proč před dvěma dny odstartovalo z Moskvy východním směrem tolik ruských vládních letadel. Mnozí to nepochopili kvůli nějaké „evakuaci“ vlády (jako se to dá očekávat v případě jaderné války): ve skutečnosti byla dotyčná letadla použita jako to, čím ve skutečnosti jsou, jako „transporty“. O pár hodin později se všechna vrátila, pravděpodobně plná záložníků.
Na bojiště na Ukrajině také přilétají a odlétají další Asádisté a – to je novinka – také složky malé brigády Hizballáhu. V Rusku je údajně už asi tisíc Asadových bojovníků a asi 500 libanonských šíitů ovládaných IRGC: přinejmenším těm posledním velí převážně íránští důstojníci. Pokud to takhle půjde dál, Bennett by možná chtěl znovu odcestovat do Moskvy – tentokrát s cílem zařídit evakuaci Židů z Ruska…

ZÁPAD, SEVER a SEVERO-VÝCHOD
Lvov byl cílem nejméně 5-6 balistických raket – pravděpodobně Iskanderů. Jeden byl sestřelen ukrajinskými S-300, ale 2-3 zasáhly opravny letadel na místním letišti, zničily dvě haly a zapálily jejich trosky. Zprávy z Běloruska naznačují, že RFA přiváží další transportní a vztyčují odpalovací zařízení (TEL) pro rakety Točka: ty mají kratší dolet, ale jsou přesnější než Iskandery. Kuřák (Lavrov) samozřejmě tímto úderem nejen podtrhuje svou hrozbu pro přísun západně poskytovaných zásob na Ukrajinu, ale vidí to tak i velká část západních médií. Rusové ve skutečnosti nemají žádné prostředky, jak vystopovat a zaměřit vybraná vozidla – nebo dokonce vlaky – přepravující zásoby ze Západu do oblasti Kyjeva. Nanejvýš mohou balistickými a plochými střelami zacílit mosty, železnice a silnice: ale nemají například možnost zacílit jednotlivé nákladní automobily.
V Mykolajivu zasáhli Rusové hlavní základnu 79. letecké útočné brigády střelami s plochou dráhou letu (první přiložená fotografie), přičemž zabili přinejmenším 40 ukrajinských vojáků. To je jedna z věcí, které nerozumím: dosud se Ukrajinci úspěšně vyhýbali takovým leteckým úderům tím, že rozprášili a ukrývali své síly. Celá jejich armáda operuje v četách nanejvýš 15-20 vojáků: ty jsou extrémně těžké zasáhnout slavnými/notoricky známými dělostřeleckými palbami RFA. Odpovídajícím způsobem měly být prázdné i ukrajinské vojenské základny. Místo toho je to nyní druhá hlavní vojenská základna zasažená raketovým úderem a utrpěná značné ztráty…
Bytové domy v Kyvi, Černihivu, Sumy a Charkově byly ostřelovány celý den, což způsobilo desítky obětí mezi tamními civilisty. Ukrajinci pokračují v evakuaci civilistů ze všech čtyř měst….a Keyston cops tvrdí, že nasadili svůj Kinžal super-über-turbo hypersonic Wunderwaffe (ve skutečnosti balistickou raketu Točka vypuštěnou upraveným MiGem-31) proti (neznámému) podzemnímu muničnímu skladu na Ukrajině…
Na situaci na severovýchodní Ukrajině vykrystalizovalo v posledních několika dnech několik věcí. Jednou z nich je, že 41. CAA se nepodařilo Černih zcela obléhat. Zablokovala dálnici E95 jižně od ní a kontroluje dálnici M02/E101 celou cestu od hranic až do okolí Bobryku; ale Ukrajinci stále kontrolují většinu vesnic a jednu hlavní silnici mezi Černihivem a Nižynem a mají pozemní spojení i z těchto dvou měst do Kyjeva. Navíc se 2. GTA/CAA ve svém spěchu do východního Kyjeva nepodařilo dobýt Romny (jižně od Konotopu) a Pryluki, dále na východ. Dálnice H07 z Kyjeva do Sumy prochází severně od Pryluki, a je pod ruskou kontrolou, ale město je stále pod ukrajinskou kontrolou.
V podstatě to znamená, že masa ruských zásobovacích konvojů pro 41. CAA na severu a 2. GTA/CAA na severovýchodě musí obejít více ukrajinských posádek, které je všechny aktivně přepadají. Například včera Ukrajinci zničili celý zásobovací konvoj v oblasti Trostianets.
V oblasti Charkova, 92. mechanizovaná pokračovala v aktivní obraně v podobě nájezdu na jižní křídlo 1. GTA, a osvobození vesnic Bezruky a Dernach, poslední dva dny: tj. vytlačila Rusy o dalších 10-15km od města.
Zajímavý nový vzhled v oblasti Izia (SE Charkov) je BTG 47. GTD – vlastně záložní jednotka 1. GTA. Ta byla samozřejmě nasazena buď k nahrazení nebo posílení otlučené BTG 26. GTR: alternativně velitel 6. CAA dostal rozkaz dobýt Barvinkove a dojet až do Dnipra?

VÝCHOD
Severodoněck je pod neustálým ruským ostřelováním: pět kilometrů na sever zuří urputná bitva v Rubižne. Toto město je částečně obsazeno prvky ruské 3. MRD, která drží sever a západ, a snaží se ho obejít z jihu, tj. odříznout ho od Severodoněcku.
Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Arestovych řekl, že vojenská operace ke zrušení obležení Mariupolu je v současné době nemožná. Upřesnil, že nejbližší ukrajinské jednotky jsou nyní asi 100-120-150 km daleko: na základě toho je na místě závěr, že 54. mechanizovaná a 56. motororizovaná, možná i další, neznámá brigáda, se stáhly směrem na sever, přibližně k linii spojující Hulialipole s Veljukou Novosilkou, a pak k Martince. Arestovych dodal, že všechny pokusy poskytnout leteckou podporu obleženému Mariupolu selhaly a Ukrajina v současné době nemá žádné prostředky k překonání ruské vzdušné převahy v této oblasti.
Uvnitř obleženého Mariupolu... se záchranné skupiny stále snaží vytáhnout lidi z úkrytu pod troskami činoherního divadla.
Tato činnost je často přerušována neustálými leteckými údery a dělostřeleckým bombardováním. Boje mezitím zuří v centrálních částech města. „Docela novinkou“ je, že protože 810. námořní pěchotní brigáda, 150. MRD a separatisté utrpěli těžké ztráty, přesunula West OSK brigádu Kadyrovových Čečenců z Běloruska (kde v důsledku utrpěných těžkých ztrát při pokusu dostat se do centra Kyjeva, v prvních dvou dnech války, procházeli „odpočinkem a zotavením“) na South OSK, která je rozmístila v Mariupolu.
Mimochodem, ukázalo se, že velká část mariupolské policie přešla na stranu Rusů, a to hned na začátku války. Zdá se, že hráli důležitou roli v umožnění rychlého postupu 8. CAA na město. V posledních několika dnech pomáhají Rusům vytlačit obyvatelstvo z těch částí Mariupolu, které ovládají: od včerejška bylo z Mariupolu evakuováno do Ruska až 43 000 lidí.
JIH
V oblasti Chersonu byla 58. CAA „opět zaneprázdněna“ – ale v opačném směru, než bylo plánováno. 7. gardová výsadková divize byla nucena se stáhnout z Novo Oděsy a 20. GMRD byla mezitím vykopnuta ze Šihurivky (asi 100 km severně od Chersonu). Ukrajinské TB.2 sledují stahování svých jednotek a zdá se, že vyřadily všechny rakety země-vzduch Buk, což jim dává volnost k neustálému obtěžování silničních konvojů. V Chersonu měli Rusové plné ruce práce s evakuací poškozených vrtulníků, které přežily ukrajinskou dělostřeleckou palbu na místní letiště. Mezi těmi, které byly vyvezeny (po silnici, všechny „v taženém stavu“, s demontovanými rotory), byly nejméně jeden Mi-8, dva Mi-28 a Mi-35 (poslední tři byly celkově natřené šedou barvou). Pro všechny praktické účely je tedy obléhání Mykolajeva u konce, i když Rusové stále drží místní letiště severovýchodně za městem.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Daver dne 19/3/2022, 10:14, celkem upraveno 1 x.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Ještě jednou dneska Cooper.

Pojmenujme to takto: „Osa“…
Obecně pro veřejnost na „Západě“, ve střední a východní Evropě, výraz „Osa“ znamená „Osa mezi Berlínem a Římem“ ve 40. letech; spojenectví nacistického Německa s nacistickou Itálií a poté císařským Japonskem během druhé světové války. Odpovídajícím způsobem a mezi ostatními je výraz „síly Osy“ často používán historiky k shrnutí nacistických německých, fašistických italských a spojeneckých (například: španělských, rumunských a nacistických chorvatských) sil zapojených do invaze do SSSR v letech 1941-1945.
Do značné míry zůstává neznámou skutečnost, že v posledních letech se tento výraz znovu objevil, mírně upraveným způsobem, na Blízkém východě.
„Jak?“ je trochu složité vysvětlit. A Tedy dobře míněné doporučením vyhlášuji následující „TLDR“(Too Long Didnt Read, přiliš dlouhé, nečetl jsem) a ignorovat. Děkuji.

Pokračujte ve čtení pouze pokud se opravdu chcete informovat. Děkuji za pozornost.

Koncem roku 2011, v reakci na lidové povstání proti syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi, zahájil „Írán“ v této zemi vojenskou intervenci. Kladu „Írán“ pod uvozovky, protože to ve skutečnosti nebyl „Írán“ – jako „lid a jeho vláda“ – kdo tak učinil. Ve skutečnosti to byl „Sbor islámských revolučních gard“, IRGC, „Íránu“.
IRGC byla oficiálně založena již v roce 1981 jako zastřešující organizace spojující různé milice založené za účelem ochrany „islámské revoluce“ Íránu – tj. nového režimu v Teheránu ovládaného duchovenstvem – proti všem jeho nepřátelům: těm ze zahraničí (viz USA, Izrael), ale i doma (viz: všechny možné politické strany a lidová hnutí v zemi, které se postavily proti nebo, pokud je IRGC nezničila, stále stojí proti režimu v Teheránu).
Nyní je na Západě IRGC všeobecně vnímána jako „íránský“. Z hlediska ideologií a nejvyšších velitelů IRGC je však „nadnárodní“. V podstatě (a tedy „dosti hrubě“) je její ideologie založena na chomejnistické verzi sekty islámu Dvanáct šíitů. Jako taková má „sjednotit“ všechny šíity pod kontrolou „nejvyššího vůdce (islámské revoluce)“ – velkého ajatolláha (oficiálně, i když jen formálně) ve vedení svatého města Qom, a tedy v Teheránu.
Ve skutečnosti má dnes IRGC vlastní vojenské velení, vlastní ideologii atd. a – i podle zákonů platných v Íránské islámské republice – jedná „ve jménu Boha/Alláha“, a může si tedy dělat, co se mu zlíbí. Není divu, že IRGC má de facto pod kontrolou politický život Íránu a má pod kontrolou své ozbrojené síly a většinu své ekonomiky: má pod kontrolou nejen íránské ministerstvo obrany, ale má i vlastní roční rozpočet a navíc se sponzoruje ziskem ze segmentů íránské ekonomiky, které ovládá (například telekomunikace, banky a pojištění, stavební podnikání, nemovitosti atd.). Kromě toho, s výjimkou vykonávání přímé kontroly nad vládou v Teheránu, vykonává přímou kontrolu nad vládou v Bagdádu a bezpečnostní situací ve většině Iráku; nepřímou kontrolu nad vládou v Damašku (prostřednictvím Mahera al-Assada, Bašárova bratra), v Sýrii; nepřímou kontrolu nad vládou v Bejrútu a bezpečnostní situací v celém jižním Libanonu; a podporuje hnutí Hútíů, které má pod kontrolou Saná’a a většinu severního Jemenu.
Na Západě mají komentátoři a experti tendenci „oddělovat“ IRGC od organizací, které ovládá a podporuje, jako „libanonský Hizballáh“. Pro IRGC není rozdíl: libanonský Hizballáh, (Kata’ib) irácký Hizballáh, syrský Lidový odpor/Hizballáh, Hútíové….

Všechny jsou součástí „osy islámského odporu“ ovládané IRGC.
Obdobně jsou íránští důstojníci IRGC „začleněni“ do libanonského Hizballáhu již od 80. let: nejenže se „nastěhovali“, ale usadili se v Libanonu i se svými rodinami. Podobným způsobem a jako „platbu“ za podporu IRGC udělil Bašár Asad IRGC výlučná práva na vstup do Sýrie, na kontrolu celých čtvrtí Aleppo, Homs, Latakia a Damašek; na prohlášení svých bojovníků – ať už syrských nebo těch, které si přivezl ze zahraničí (například z Afghánistánu, z Pákistánu atd.) – za „příslušníky syrských ozbrojených sil“. Dokonce jim udělil syrské občanství.
A aby to bylo obzvláště zajímavé: zatímco mnozí na Západě, v Latinské Americe atd. jsou stále přesvědčeni, že Bašár Asad je něco jako „jediné fungující řešení pro Sýrii“, protože by měl být „pokrokový“ a „ateista“ (ha-ha!): ve skutečnosti Bašár udělil IRGC výhradní právo na otevření četných náboženských výukových center – v Damašku, Latákii, Džablehu – všechna zaměřená na konverzi sunnitů a alávitů na „správný“, dvanáctý šíitský islám prostřednictvím seremonů a stipendií.
Vrcholní ideologičtí představitelé IRGC jsou skutečně natolik upřímní, že to zveřejní: považují Sýrii za provincii Íránu a sledují dlouhodobou strategii v této a dalších zemích, které mezitím kontrolují. Jen například během otevření šíitské mešity v Latákii před pěti lety jeden z nich veřejně oznámil:
„Nepotřebujeme vás. Potřebujeme vaše děti a vnoučata.“
A konečně, ve vysoce účinné propagandistické kampani se IRGC s oblibou prezentuje jako „ochránce křesťanů v Hamá“ (v Sýrii) nebo také jako „ochránce sunnitů před Dayr az-Zawrem“ (v Sýrii)... a to je pro tolik křesťanů na Západě tak přesvědčivé, že dnes všichni milují i Bašára...
Jinými slovy: v dnešní době to je tak, že „Hizballáh vysílající vojáky do Ruska a na Ukrajinu“ může – a také znamená – spoustu různých věcí“. Mohlo by to znamenat „Hizballáh z Libanonu“; mohlo by to znamenat „irácké šíity z východního Bagdádu“ nebo „syrské šíity z Aleppa“ nebo „syrské sunnity z Hamá nebo Homsu“ nebo dokonce „syrské sunnity z Dayr az-Zawru“.
Je jen jedna věc, kterou mají všichni společnou: jsou ovládáni IRGC – a tedy, alespoň nepřímo, Teheránem ovládaným IRGC.

Tak vznikla ta „Osa“.
Proč je to „důležité“ ve vztahu k Rusku a Ukrajině...?
Brzy po zahájení ruské vojenské intervence v Sýrii, v létě 2015, ruští vojenští velitelé vyvodili jen málo důležitých závěrů:
– A) neexistovaly žádné „syrské ozbrojené síly“: ty byly z velké části nahrazeny nesčetnými nesourodými milicemi, některé soukromě ovládanými, ale většinu z nich ovládala IRGC.
– B) Milice ovládané IRGC vedly svou vlastní válku, většinou bez jakýchkoli konzultací s Bašárem Asadem: skutečně byly často v rozporu s Assadisty, a to natolik, že Asad musel vyhodit několik svých generálů, a prohlásil velitele IRGC v Sýrii za „druhou nejdůležitější osobu v zemi“ (samozřejmě po něm samém).
Rusové však také považovali milice ovládané IRGC za „nejvíce bojeschopné“ ze všech dostupných jednotek v Sýrii. To jim bylo hezky ukázáno 24. listopadu 2015. Jak by mělo být dobře známo, v ten den byl tureckými F-16 sestřelen stíhací bombardér Suchoj Su-24 VKS poté, co narušil turecký vzdušný prostor.
Posádka se katapultovala: pilot byl zastřelen tureckými příslušníky Katarem podporované Džabhat an-Nusry, ale bombardér/navigátor přežil: sestoupil pod padákem hluboko za syrskými povstaleckými frontovými liniemi. Rusové zahájili „bojovou pátrací a záchrannou“ operaci, do níž se zapojilo množství vrtulníků Mil Mi-24 a Mi-8, z nichž druhý nesl ruské námořní pěšáky. Ten však vletěl do léčky: všechny vrtulníky byly zasaženy pozemní palbou a Mi-24 byly nuceny se stáhnout. Mi-8 byl nucen nouzově přistát – a nakonec byl zničen syrskými povstalci.

Co udělali Rusové jako další? Nic. Místo toho to byl Hizballáh, kdo zahájil záchrannou operaci pro ruského letce a bezpečně ho vytáhl zpoza nepřátelských linií. „Důkazy“? Co třeba fotografie – viz příloha – zachycující zachráněného bombardéra/navigátora (gentlemana ve světlé kombinéze, s rukou na uchu), jak kráčí před skupinou „speciálních sil/komanda“ Hizballáhu, která ho zachránila – vypuštěného nikým menším než syrským ministerstvem obrany)…?
Proto pak dostala IRGC Putinovo svolení k nákupu 24 T-90 MBT pro své milice v Sýrii, což jsme viděli na tolika videích z této války v roce 2016 – připomeňme si: pro své formace v Sýrii, ne pro Syrskou arabskou armádu – zatímco, aby to bylo obzvlášť ironické, stejná IRGC současně zablokovala pokus (pravidelné) íránské armády o objednání 300 takových tanků.
Jistě, za posledních šest let nebyly vztahy mezi IRGC/Hebzolláhem a Ruskem vždy tak přátelské. Zatímco například IRGC vždy hledala nějaký druh „zvláštního, strategického spojenectví“ s Moskvou, Putin nikdy neměl chuť do nějakého vstoupit. IRGC tak nakonec takové spojenectví založila s PR Čínou. Navíc nekončí fámy, podle nichž se IRGC pokusila svrhnout Bašára Asada a nahradit ho začátkem roku 2017 jejich vlastním oblíbencem Maherem. Nakonec se ale ukázalo, že ruští generálové „radící“ Bašárovi mají takový vliv, že donutili IRGC, aby – alespoň na papíře – podřídila všechny své jednotky v Sýrii celkovému velení ministerstva obrany v Damašku. Proto tehdy Bašár oficiálně prohlásil všechny Syřany, všechny Íránce, všechny afghánské Hazáry, všechny Libanonce atd. – všechny, kdo bojují za IRGC v Sýrii nebo jí slouží – za členy syrských ozbrojených sil a udělil jim od roku 2017 syrské občanství.
….a nyní se zdá, že „strýc Putin“ rozhodl, že je na čase, aby IRGC/Hizballáh „vrátily všechnu přízeň“.

Sýrie je dnes „suverénním státem“ pouze na papíře. Bašár ve skutečnosti ovládá část Damašku, části Homsu a pobřeží. Rusové ovládají Hmeymim AB mezi Latákií a Džablem a několik dalších základen v trojúhelníku Hemymim-Masyaf-Banias. ALE zbytek země jižně od Eufratu je ovládán polostátem IRGC. IRGC je v Sýrii tak mocná, že po většinu posledních měsíců se Izraelci – po letech bombardování IRGC v Sýrii – pokoušeli Putina přesvědčit, aby „proti tomu něco udělal“. Bez jakýchkoli výsledků.
Bašár Asad je v bankrotu již od listopadu 2011; přežívá jen díky financování Teheránem, a tudíž není schopen zaplatit více než asi 30 000 vlastních vojáků... no, není divu, že navzdory „nabídce“ Šojgu na 16 000 Asadových bojovníků Putinovi, která přišla zhruba před týdnem... Netrvalo déle než několik dní, než se objevily první zprávy o tom, že IRGC/Hizballáh vysílá své vlastní bojovníky. Kolik jich bude následovat... Netuším. To se uvidí. Ale, nemějte pochybnosti: IRGC bude za tuto příležitost obzvlášť vděčná a neměla by mít problém „napumpovat“ desítky tisíc bojovníků „Osy“ do Ruska a Ukrajiny.
....a pár z nich umí řídit i T-90ky...
*****
Ach ano, pro ty, kteří by se mohli divit, 'a jak to všechno, Tome, víš?'
No, když člověk stráví roky... desítky let... výzkumem, mezi jinými, íránských a syrských vzdušných sil, dostane se mu také 'spousty jiných věcí k slyšení'. Tak moc, že to vyústilo v hloubkovou studii ruské vojenské intervence v Sýrii, nazvanou 'Moskevská hra pokeru':
https://www.helion.co.uk/military-histo ... ccQslnJTfA
ObrázekObrázek

Důstojníci Syrských ozbrojených sil
Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1172
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Daver »

Dnešní Cooper. Speciální pozornost věnujte části o letecké válce, kde rozebírá UA využití dronů.
Dobré ráno všem, Zde je moje shrnutí posledních 24-36 hodin (19 Mar 22).

STRATEGICKÝ POHLED
RUMINT má dnes ráno za to, že běloruští železniční dělníci sabotovali železniční systém spojující zemi s Ukrajinou, čímž dočasně znemožnili RFA doplnit zásoby vlakem. Zdá se, že jednotky 35. a 41. CAA budou ještě několik dní znehybněny, promrzají, budou hladové a budou mít nedostatek munice…
Jak se očekávalo, „superpřesný útok hypersonickou střelou Kinžal“, s níž se Keyston cops chlubili před dvěma dny, se ukázal jako podvod. Zahájili sice další útok balistickými střelami na Ivano-Frankivsk AB, ale nic ze strany MiGů-31, nic ze strany Kinžalů, nic na jakémkoli „podzemním skladišti“ a video, které zveřejnili, ukazuje úder na skladovací halu nějakého zemědělského zařízení na východní Ukrajině, během prvního týdne války…. Jak bylo řečeno, „Keystonští cops v Moskvě“…

SEVER A SEVERO-VÝCHOD
Rusové západně a východně od Kyjeva jsou pasivní. Západně od města drží Ukrajinci svou linii podél řeky Irpin, včetně Irpinu (a na vnější straně Makarivu), bojuje se o Buchu, ale žádná větší akce. Na východní straně jsou Rusové v Borodanyka a Lukaši, ale Rusany mezi tím jsou pod ukrajinskou kontrolou. O stavu dálnice M03 do Poltavy si ale nejsem jistý.
Zdá se, že z celé cesty z Černihiv na severu přes Sumy do Charkova nepřicházejí žádné větší zprávy – kromě toho, že Rusové v této části Ukrajiny vlastně nekontrolují vůbec nic kromě svých pozic z doby asi před týdnem a hlavních silnic. Charkov je stále silně ostřelován. Mimo město se bojuje v Bezruky a Malém Rohanu a jihovýchodně od města v Petrivském a Iziu.

VÝCHOD
V oblasti Severodoněcku/Sievierodonecku Ukrajinci vykopli 3. MRD z Rubižne a Popasny a obnovili svou obrannou linii severozápadně a jihovýchodně od města.
Na jihovýchodě obránci Mariupolu – tedy: námořní pěchota, Národní garda a části pluku Azov – nejenže odmítli další z ruských nabídek kapitulovat, ale obnovili všechny své počáteční obranné linie, s výjimkou té v okrese Livoberznyj na východě: střed téhož drží Ukrajinci, ale na severu a na jihu Rusové.
VKS včera bombardovala další budovu s velkým krytem v Mariupolu: tentokrát uměleckou školu G12, kde se ukrývalo asi 400 civilistů. Je známo, že budova byla zničena: osud těch pod troskami zůstává neznámý. Záchranné skupiny se tam nemohou dostat kvůli neustálým leteckým úderům (někdo jich zatím napočítal 1400) a dělostřelecké palbě.
Rusové pokračují v deportacích obyvatel z oblastí dobytých RFA – především Azovstalské a Ukrajinské kozácké čtvrti. Lidé jsou přiváženi na území kontrolované DPR a jejich pasy jsou zabaveny. Kromě toho nevím, co se s nimi děje, tudíž lituji: ptát se mě nemá smysl.

JIH
V oblasti Mykolajev-Cherson panuje jakýsi „chaos“, jak lze očekávat, když jedna strana podniká protiútok, druhá se stahuje, ale zároveň zahajuje místní protiútoky. 58. CAA v podstatě opustila letiště Mykolaiv, což znamená, že obléhání města skončilo. Frontová linie je nyní asi 20-40 km východně od města, zhruba od Bašánky na severu po Posad-Pokrovske na jihu. „Nicméně“, 58. CAA zahájila útoky směrem na sever a obsadila Kočubeivku a Zahradivku, možná i Mala Šestirnya, asi o 100 km dále na sever. Zřejmě taková akce nedává téměř žádný smysl (což by mohlo být potvrzením, že Zusko už nevelí). Nicméně je třeba mít na paměti, že – značně oslabená – 58. CAA je nyní zvědavá na získání času: zaminovat a nastražit nálože na stejně velkou část oblasti severozápadně od Chersonu, a tím zpomalit ukrajinskou přípravu na protiofenzívu.

LETECKÁ VÁLKA, část 4
V předchozích dílech této části své analýzy jsem popsal, jak se množství flotily stíhacích bombardérů, transportních letounů a vrtulníků UkAF vyhnula počátečním ruským úderům, ale také proč se ukrajinské stíhací letouny MiG-29 a Su-27 ukázaly jako neúčinné.
Také jsem poukázal na to, že letecké údery letounů Su-24 a Su-25 UkAF jsou do značné míry neúčinné – i když jsem si nenašel čas a prostor, abych vysvětlil proč. To je to, co teď vysvětlím.
Důvodem je to, že – opět: při vší úctě k odvaze ukrajinských bojových pilotů – operace jejich stíhacích letounů a stíhacích bombardérů nejsou zdaleka tak účinné jako operace tureckých letounů Bayraktar TB.2 UCAV ukrajinského letectva a námořnictva. Před válkou jich Ukrajina získala 12 a objednala si dalších 24 kusů. Nebudu zacházet do podrobností o tom, kolik jich bylo dodáno nebo je v současné době v provozu: je citlivá otázka a také nemám „nejnovější“ detaily. Stačí říct, že Rusové byli přesvědčeni, že jich na Ukrajině bylo jen pět (5) a čtyři sestřelili v prvních dnech války.

Tolik ke zprávám z nějaké jiné planety.
Teď už je zřejmé, že GenStab naletěl na vlastní iluze ohledně schopnosti RFA čelit tak pokročilým UCAV, jako je TB.2. A to natolik, že tento úkol zadal pozemním systémům protivzdušné obrany krátkého dosahu (SHORADs), jako jsou Pantsir (ASCC/NATO-kódové označení „SA-22 Greyhound“), Tor („SA-15 Gauntlet“) a Buk („SA-17 Grizzly“), plus systémy elektronického boje, přičemž záchytné stíhače VKS zcela vyřadil ze hry. Je docela dobře možné, že na základě zkušeností z Libye, Sýrie a Ázerbájdžánu z posledních tří let Turci své TB.2 dále zdokonalili. Ať už je tomu jakkoli, čistý výsledek je následující:
– RFA ve skutečnosti nemá žádnou účinnou doktrínu proti UCAV a – první tři týdny toho byla – byla překvapivě neúčinná v boji proti TB.2.
– Ukrajinští TB.2-operátoři využili této příležitosti k tomu, aby zasypali dopředu nasazené SHORADy RFA. Na základě křížového výslechu zveřejněných videí a nekrologů padlých důstojníků protivzdušné obrany ruské armády se zdá, že zničili asi tucet baterií Buk a Tor, zatímco Pantsiry jsou stejně neúčinné, jako byly již v Sýrii.
– To zanechalo velké části RFA podél tří hlavních frontových linií de facto bezbranné proti TB.2. Viz: 35. CAA západně od Kyjeva, 41. CAA a 2. GTA/CAA východně od Kyjeva a 58. CAA v oblasti Mykolajeva-Chersonu – s nepřekvapivými výsledky:
– jakmile se Ukrajinci osvobodili od ruské protivzdušné obrany, začali rozmisťovat své TB.2 pro své další dva důležité úkoly. Pro průzkum a pro blízkou vzdušnou podporu. V oblasti Kyjeva rozdrtili mnoho ruských obrněných formací; na jihu nasměrovali masivní a přesné dělostřelecké palby na letiště Cherson a jednotky RFA obléhající Mykolaiv – s nevyhnutelnými (a nespornými) důsledky.
- K tomu je už jisté, že TB.2 vystopovaly a přesně zasáhly přinejmenším polní velitelství 35. CAA na severu, k tomu četné polní velitelství různých praporně-taktických skupin RFA a několik systémů elektronického boje.
- Kromě fyzických škod, které způsobují, ničí TB.2 i ruské nervy: viděli jsme několik videí, na nichž se celé ruské BTG otáčejí a prchají poté, co ztratily jen několik vozidel kvůli TB.2 (nebo jiným prostředkům, díky podpoře TB.2).
Jinými slovy: „mnohem menší počet“ TB.2 v ukrajinských službách dosáhl „mnohem více“ než všechny Su-24, Su-25, MiG-29 a Su-27 dohromady.

Jak je to možné?
Klíčovou schopností TB.2 je jeho schopnost lelkování. Může zůstat ve vzduchu asi 24 hodin; alternativně má dosah 3 000 km při optimální rychlosti. Přinejmenším stejně důležitá je jeho schopnost letět pomalu: pokud je vítr optimální, může ho operátor otočit „proti větru“. Vítr pak zajišťuje zdvih potřebný k tomu, aby se udržel ve vzduchu, zatímco se UCAV de-facto „vznáší“, tj. nemá téměř žádnou rychlost nad zemí.
Proč je to tak důležité? Vzhledem k tomu, že TB.2 má nízký radarový průřez, protože je relativně tichý a vyzařuje velmi málo infračervených emisí, mají Rusové nesmírné problémy jen s jejich detekcí, nemluvě o jejich sledování. Dále je třeba mít na paměti, že zatímco většina ukrajinského terénu je rovinatá, jsou tam nízké kopce, jsou tam lesy a jsou tam budovy, které narušují ruský radarový obraz. Tzn. že existují prostředky pro TB.2, aby se k cílovým zónám přiblížily zcela nepozorovaně. Mohou být rozmístěny kdekoliv a přibližovat se z jakéhokoli směru a Rusové je nemají možnost v rozlehlém ukrajinském vzdušném prostoru neustále nacházet (ani kdyby si na hlavách svých vojáků nechali narůst 20 očí).
A navíc TB.2 využívá satelitní komunikaci se směrovými anténami: je extrémně těžké je rušit (pokud tedyneni zdroj rušení velmi blízko a velmi silný). Na Západě má většina SHORADů kombinaci počítačů a integrovaných elektrooptických senzorů, které mohou „automaticky“ ověřit, co je to „pták“ a co UCAV. Rusům taková špičková technika prostě chybí.
Není divu, že zatímco tvrdí, že během prvních tří týdnů války sestřelili přes 120+ ukrajinských bezpilotních letounů – včetně čtyř Bayraktarů během prvního týdne – Rusové se zatím ukázali neschopní ukázat trosky více než jednoho (v číslech: 1) ukrajinského TB.2.
Proto říkám: zapomeňte na pokusy získat MiGy-29 z Polska, Bulharska, Slovenska atd…. to je příliš složité, příliš okaté, politicky „nedůtklivé“ a zcela nesmyslné. Nacpat Ukrajinu TB.2 nebo UCAV se srovnatelnými schopnostmi: poslat jim loudavé PGM atd. Tohle „funguje“: tohle způsobuje obrovské škody Rusům, tohle jim ničí nervy a morálku a – i když dlouhodobě – způsobuje nenahraditelné ztráty a fyzické škody.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“