Švýcarská experimentální přilba

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 14031
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Švýcarská experimentální přilba

Příspěvek od Rase »

Výstřižekww.JPG

Švýcarská experimentální přilba

Po vypuknutí první světové války byla ve Švýcarsku 3. srpna 1914 vyhlášena všeobecná mobilizace. Byly vyslány tři divize, aby posílily obranu hranic, aby se zabránilo možnému přelití bojů na švýcarské území. Když válka pokročila a armády uvízly v zákopech, byly nuceny zavádět ocelové přilby pro ochranu hlav vojáků. Švýcarské válečné ministerstvo se rozhodlo hledat vlastní obdobu, která by byla funkčně srovnatelná se zahraničními modely, přičemž se musela odlišovat i svým vzhledem. Samotná vláda vývoj této přilby nikdy oficiálně nezadala. Navíc v roce 1916 bylo švýcarské zapojení do války stále nepravděpodobnější, což snižovalo potřebu přilby. Přesto začaly vznikat nejrůznější návrhy. Vlastenecký sochař a architekt Charles L'Eplattenier (1874-1946) se rozhodl hledat inspiraci v romantických vyobrazení slavných švýcarských bitev. Výsledek byl poněkud podobný francouzsko-americkému typu "casque Dunand" z roku 1916, avšak hlubší na bocích a delší na čele, přičemž také nesl charakteristický švýcarský kříž vyražený na čele. Vyjímatelná vložka, držená na ratanové podložce, sedí nad ní dvěma protínajícími se oblouky s malým polštářem, který nese hlavní váhu přilby. Nová přilba byla poprvé představena veřejnosti 15. září 1917, kdy s ní velitel Tretoyens de Loys pózoval fotografům a výsledek byl otištěn ve vydání Schweizer Illustrierte. L'Eplattenierovo dílo bylo chváleno zejména francouzsky mluvící populací pro její krásu, originalitu a charakter. Byl označen jako model 1917 (M17). Druhá verze byla vyrobena ještě v roce 1918, ale rovněž byla zamítnuta pro svou komplikovanost a měla být nahrazen jednodušším modelem. Nová přilba byla bez hledí a reliéfního kříže, které byly považovány za nadbytečné, což ji umožnilo vyrobit z jednoho plechu niklové oceli.
Na nové přilbě se mezitím pracovalo i v jiných částech Švýcarska. Kvůli vnitřním bojům byla nakonec vybrána přilba podle německého vzoru. L'Eplattenier jej viděl jako chabou napodobeninu německého Stahlhelmu, takže poté, co byl odmítnut, podal v roce 1919 žalobu na švýcarskou vládu, která mu vyplatila odškodné ve výši 22 000 švýcarských franků. Jediné skutečné nasazení jeho přilby přišlo v den příměří, kdy vojáci sledovali postup generální stávky ve Švýcarsku. Společnost Bremer Torfwerken z Berlína také dostala kompenzaci vzhledem k tomu, že nová přilba byla podle nich pouze napodobeninou německého vzoru M1916 s odůvodněním, že jde o ochranu kulturních statků. Další kroky k soudu nebyly podniknuty, protože Němci měli v roce 1919 na práci poněkud důležitější věci.
Pravděpodobně ve stejném období kdy L'Eplattenier pracoval na vývoji přilby M1917, byl německy mluvící plukovník Imboden ze švýcarské armády, formálně a oficiálně pověřen návrhem a výrobou nového modelu přilby. Ale ve skutečnosti to byli Dr. Edward Gessler a nadporučík Paul Böesch, kdo vedli celý projekt. Nová přilba byla vyrobena z 1,5 mm silné manganové oceli a tento pevný model byl nejprve experimentálně vyroben v továrně Werker v Badenu a poté v továrně Metallwaren v Zugu v říjnu 1917. Na rozdíl od toho, co se často uvádí, není jisté, že tato přilba byla inspirována americkou experimentální přilbou "Model 5", ale byla vyvinuta ve stejné době a Švýcaři tento model znali. Podobnost je skutečně až zarážející. Zarážející také je, že snad neexistují ani žádné testovací modely Imbodenovy M1918. Byla rovnou převzata švýcarskou armádou na začátku roku 1918. Rovněž vnitřek je velice podobný německému Stahlhelmu (M1916). Tato nová přilba byla oficiálně představena 12. února 1918 jako "Model 1918". Byla natřena olivově zelenou barvou a měla hladký povrch. Při polních zkouškách se ale ukázalo, že hladký povrch odráží za jasných nocí světlo a přilba je tak viditelná na 300 metrů. Stejně tak odrážela světlo když byla mokrá. Navíc při jízdě na koni nebo na kole, vznikal nepříjemný průvan a za chladného počasí se ozýval hluk a pískání. Natolik nepříjemný zážitek, že si vojáci ucpávali ventilační otvory nebo začali pod přilbou nosit čepici. Postupem času vznikala řada variant s různými menšími úpravami.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_L ... plattenier
viewtopic.php?t=10038
viewtopic.php?t=7043
https://www.hippostcard.com/listing/191 ... 9/21944352

firstSwiss.jpg
prototyp-leplattenier.jpg
L'Eplattenier_helmet_IMG_3259.JPG
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 14031
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Švýcarská experimentální přilba

Příspěvek od Rase »

M17b.jpg
mb17c.jpg
mb17d.jpg
M17g.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výstroj“