Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Rase »

nikolajev.jpg

Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Článek napsal O. Filip pro web Bunkrologický zápaisník, pro nás jsem jej upravil a přeskládal, vzhledem o omezení počtu obrázků atd.
Po ruské agresi v roce 2014 se Ukrajina ocitla v zamrzlém konfliktu proti silnějšímu protivníkovi, který se mohl kdykoliv rozhodnout k větší akci. Součástí reakce byla i ženijní příprava obranných linií linie včetně výstavby pevnostních objektů. To je však vzhledem k výkonům moderních zbraní neobvyklý a obtížný úkol. Od jara 2015 se v médiích objevovala prohlášení ukrajinských politiků o intenzivním opevňování východních hranic. Psalo se o několikapatrových bunkrech, odolávajících jakýmkoli známým zbraním a tehdejší prezident Porošenko líčil opevnění jako obdobu Mannerheimovy linie, avšak přizpůsobenou moderním zbraním. Za nejstřízlivější pohled lze považovat konstatování v jednom z článku, že je pořád lepší mít připravená nějaká levná opevnění, než se pokoušet bránit v otevřených stepích. Ať tak či onak, je jisté, že před sedmi lety Ukrajina intenzivně budovala opevněné linie, především na hranicích s okupovanými "separatistickými republikami". Na některých liniích se v květnu 2022 stále ještě bojovalo a nebyly proraženy. Během letošní války se v komentářích opakovaně hovořilo o výhodách, které obráncům přináší dlouhé roky budovaná opevnění. Ruská strana vysvětlovala svůj pomalý postup nutností probíjet se opevněnými liniemi a v zachycených odposleších si ruští vojáci stěžovali na údajné mohutné kryty, v nichž Ukrajinci bez problémů přežívají dělostřeleckou přípravu a palebné objekty, z nichž beztrestně střílí na útočníky. Tím mohl vznikat dojem o existenci hlubokých, hustě opevněných linií, nasycených tisícovkami masivních železobetonových objektů. Při znalosti omezených možností opevňování ve 21. století však takové informace vyvolávají skepsi a realita je skutečně mnohem skromnější. Po analýze dostupných informací a satelitních snímků lze tvrzení o silných ukrajinských stálých opevněních vyhodnotit spíše na jedné straně jako dobře míněnou propagandu ukrajinské strany a na druhé straně jako ruskou snahu zdůvodnit vlastní neúspěchy, především v oblastech nasazení nekvalitních jednotek separatistických republik. Každopádně opevnění při své minimální ceně zřejmě přinesla ukrajinské obraně nemalý prospěch. Na konci května 2022 se v ukrajinských médiích objevily zprávy o zahájení výstavby nové opevněné linie u Charkova, která má udržet ruské jednotky v takové vzdálenosti, aby nemohly použít k ostřelování města konvenční dělostřelectvo. Později se rovněž zmiňovaly opevňovací práce podél hranic s Běloruskem, kde se očekával další nápor nepřítele.
Poučeni konceptem budování opevněných pozic ve druhé polovině 20. století a nedávné době, přijali Ukrajinci specifickou koncepci obrany, jejímž jádrem jsou kompaktní opěrné body, vzdálené od sebe několik kilometrů a schopné kruhové obrany. Některé tvoří linie, jiné blokují důležité komunikace. Nejmodernější zbraně ukrajinské pěchoty, jako americké střely Javelin nebo ukrajinské Stugna-P jsou schopné zasahovat cíle na několik kilometrů, takže k obraně intervalů už není nutné umisťovat do opěrných bodů zranitelné protitankové dělostřelectvo.

V březnu 2015 zveřejnila ukrajinská vláda informaci, že vyčlenila 850 milionů hřiven na výstavbu opevnění na východě, za něž má být postaveno 300 opěrných bodů. Připomenu, že nejde o velkou sumu (tehdy odpovídala zhruba stejné částce v českých korunách), a to i když přihlédneme k tomu, že výstavba zemních opevnění a prefabrikovaných lehkých objektů je velmi levná. Za uvedenou částku by se dalo koupit například osm repasovaných tanků T-72B1 nebo pět nejmodernějších ruských tanků T-90M.
Již v srpnu 2015 vydalo ukrajinské Ministerstvo obrany prohlášení, že obranná linie o délce 600 kilometrů, složená ze tří sledů, byla dokončena. První sled měl být obsazen regulérní armádou, další dva pouze jednotkami Národní gardy. Většina objektů byla údajně vybudována místními samosprávami a jen malá část přímo armádou. Součástí mělo být 380 kilometrů protitankových příkopů a 12 tisíc "betonových struktur", tvořících opevnění, které "nemá na světě obdoby". Produkci prefabrikátů a ocelových součástí zajišťovaly například charkovské podniky Astor, Stalkonstrukcija a Strojcentr Viťjaz. V dalších letech se sporadicky objevovaly zprávy o zesilování opevnění na linii dotyku a zvláště kolem Mariupolu, který byl oprávněně považován za nejpravděpodobnější cíl ruského útoku. Podle satelitních snímků se zde však nepodařilo objevit žádná větší opevnění z let 2017 až 2020. V roce 2021 byly publikovány informace o zesilování opevnění na hranici s okupovaným Krymem.
Objevily se ovšem také zprávy o problémech, které se v zemi s vysokou mírou korupce daly očekávat. Ve Volyňské oblasti nechali údajně místní představitelé namísto železobetonových objektů postavit provizorní konstrukce z barelů, naplněných zeminou a ušetřené prostředky zpronevěřili. Generální prokurátor v roce 2017 zahájil vyšetřování poté, kdy navštívil druhou linii obrany v Donbasu, kde nalezl nezpevněné zákopy, úkryty s nakrytím pouhými dvaceti centimetry zeminy a především objekty s ukradenými ocelovými dveřmi a okenicemi. Do roku 2021 mělo být na opevnění vynaloženo zhruba 2,4 miliardy hřiven, což je stále jen nepodstatná částka. Za tuto sumu byla údajně postavena opevnění na východě včetně 403 kilometrů protitankových příkopů, 332 kilometrů přístupových cest, 99 kilometrů plotů a dále čtyři opěrné body a devět palebných postavení u Charkova. Náklad na kilometr jedné linie má vycházet zhruba na 2,5 milionu korun, což ukazuje na nízkou cenu prefabrikovaných objektů, protože za stejnou částku by bylo možné postavit v dnešních cenách například dva československé lehké objekty. Na konci roku 2021, především v reakci na rozmisťování ruských jednotek v Bělorusku, schválila ukrajinská vláda dalších 1,3 miliardy hřiven na zesílení opevnění na hranicích s Ruskem a výstavbu obrany na běloruské hranici.

Kromě budování nových opevnění se objevily i neověřené zprávy o využití objektů Kyjevského opevněného prostoru, které byly ve třicátých letech vybudovány jako součást Stalinovy linie. Údajně byly už před válkou vyčištěny a opatřeny spojovacími prostředky. Pokud je to pravda, pak by se paradoxně jednalo o objekty podstatně odolnější, než ty současné. Za zmínku stojí, že některá polní opevnění na východní hranici leží v prostoru podstatně rozsáhlejších ale již zcela sesutých systémů zákopů a protitankových příkopů z druhé světové války.
Už na počátku konfliktu byly jako protitankové překážky používány obří tetrapody z vlnolamů. V Mariupolu to mělo kuriózní souvislost, neboť 80 kusů těchto dvacetitunových prefabrikátů bylo pomalováno a rozmístěno po městě v rámci uměleckého projektu ještě před ruským útokem a poté se v této podobě přestěhovaly na silnice. Jsou známy i fotografie souvislých překážek z nakloněných betonových sloupů. Po ruském útoku v únoru 2022 byly horečně svařovány rozsocháče z různých ocelových profilů. Obě strany pokládají minová pole, na ruské straně bylo zaznamenáno i použití nového systému Zemědělje-I pro dálkové pokládání min, iniciovaných otřesy chůze.

Zdroj:
http://zapisnik.fortif.net/ukrajinska-o ... -s-ruskem/
https://ru.slovoidilo.ua/2015/05/14/nov ... ooruzhenij
https://mil.in.ua/uk/news/dlya-ukriplen ... yny-mdk-3/
https://www.volynnews.com/news/vidsicha ... blokposty/
https://www.unn.com.ua/ru/news/1466155- ... iyi-frontu

zhytomyr.jpg
Třístřílnový objekt u Žytomyru nemá mříž proti kumulativním střelám, zato je celý obložen gabiony.

luhansk1.jpg
Rozestavěný objekt v Luhanské oblasti. Jsou vidět manipulační oka na panelech i malá síla stropu.

full_stavba_jerab.jpg
Stavba třístřílnového objektu z prefabrikátů. Tloušťka stěny je 20 cm, ale vzhledem k celkové velikosti je pro manipulaci nutný autojeřáb. Prodloužení čelní a boční stěny slouží k udržení zemního záhozu.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Rase »

zytomyr_test2.jpg
Pokusný objekt z gabionů a pytlů se zeminou na polygonu Žytomyr.

zeleny.jpg
Pečlivě provedený objekt s mřížemi, navařenými až do střílen. Kamuflážní nátěr se ale poněkud nepovedl.

zakop.jpg
Životnost moderních zákopů značně zvyšuje použití plastové fólie a ocelové mřížky.

dobyt_zniceny.jpg
Zcela zničený třístřílnový objekt s dobře viditelnou mříží proti kumulativní munici.
Spíše než jako bojové poškození to vypadá na likvidaci explozí nálože v interiéru.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Rase »

Bunkr ukrajinské Teritoriální obrany poblíž Černihivu, osazený těžkým kulometem PM1910 Maxim ráže 7,62 mm. Tento kulomet byl zaveden do výzbroje carské armády v roce 1910. Typ PM1910 je zdokonalením kulometu z roku 1905, který zase odvozuje svůj původ od první úspěšné automatické zbraně Hirama Maxima (z roku 1885). Ruská varianta PM1910 se vyráběla až do roku 1942 ve velkém množství, jen v samotném roce 1942 to bylo 55 258 kusů. Díky své robustní konstrukci a spolehlivosti se kulomet používal i po roce 1945. Sovětský svaz dodal velké množství zbraní do Číny a Severní Koreje, kde se vzoru PM1910 respektive jeho kopií požívalo do 70. let minulého století. Technické parametry: Ráže 7,62x54 mm R, hmotnost s lafetou 45,27 kg, počáteční rychlost střely 860 m/s, zásobník na 250 nábojů, kadence 520 ran/min, účinný dostřel 1 000 metrů.

Ruská armáda zaútočila na Černihiv 24. února 2022, kdy se pokoušela obsadit Kijev. Elitní ukrajinská 1. tanková brigáda po těžkých bojích město proti přesile ubránila, nedokázala však zabránit jeho odříznutí a zhruba tři týdny trvající blokádě. Přestože Černihiv čelil rozsáhlému bombardování a složitým podmínkám pro civilní obyvatelstvo, obránci dokázali po celou dobu vázat značné množství ruských jednotek, které nemohly být využity v klíčové bitvě o Kyjev. Po rozsáhlém protiútoku byla 1. dubna blokáda prolomena a do 4. dubna 2022 ukrajinská armáda vytlačila Rusy z celé Černihivské oblasti.

Výstřižrerewwek.JPG
Výsrerettttřižek.JPG
Nové opevněné pozice na hranicích s Běloruskem
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od hydrostar »

Lehce se probírám opevněním z našich luhů a hájů a to jak před, tak poválečných. Celkem mě u těchto ukrajinských bunkrů zaráží velké využití čelních střílen, které mně přijdou opravdu kravské a navíc bez nějakého maskování a prakticky žádný zemní zához. Podle našich poválečných směrnic se také budovaly bunkry z prefabrikátů a čelními střílnami, ale celkově menší. Přitom se z nich dalo střílet nouzově i z reaktivních zbraní. Tedy nevím, co Ukrajince vedlo k takovým nápadným monstrům.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Zemakt »

Řekl bych, že jak se jedná o provizória, tak je to nutné kvůli odvodu spalin. Ale nejsem bunkrolog, jen mne to tak napadlo. V podstatě bych to ani nenazýval opevněním ve smyslu čs. opevnění. Tohle je klasické polní opevnění :D model Zborov, Soma či Verdun. Rychlé a nenáročné.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od hydrostar »

Jenže to naše poválečné je taky jen zesílení polní obrany. Absolutně nenápadné objekty z železobetonových prefabrikátů cca metr pod zemí. Čelní stěna komplet zasypaná kamením a hlínou, aby splynul s okolím a zesílil odolnost. Volná byla pouze čelní střílna s betonovou nástavbou. V době klidu maskovanou, aby nenarušovala siluetu.

Tady? Nadzemní rámová konstrukce z železobetonových prefabrikátů s na stropě vytvořenou hromadou hlíny. Žádná stěna není chráněna záhozem, který je nahrazen gabionem. Maskování pouze nátěrem s tím, že svou pozici spíš zvýrazní vůči okolí. Střílny bez žádné vnější ochrany. Navíc to jejich množství. Mně to spíš celé připomíná naše objekty z roku 1936, které byly vyhodnoceny jako nedostatečně odolné již před válkou.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od skelet »

přerušení kontinuity vývoje, jinými slovy ztracené know how. U nás jsme měli po válce na co navázat nebo to přímo dělali lidé, kteří si "čuchli" ke konstrukčním pracem předválečných bunkrů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Zemakt »

Já teda nevím, ale jak 36 tak zejména vz.37 jsou stavebně úplně někde jinde. A to nejen ve smyslu vedení palby. Samozřejmě, že můžem slovíčkařit že je to také polní opevnění. Ale na té Ukrajině mi to přijde jako polní v pravém slova smyslu. V podstatě u nás Řopíky prošly určitým vývojem, linie byla statická. Definovaná na mnoho let dopředu, nafurt. Proto i zdvojení či ztrojení linie. Uvolněné finance a max. pozornost tomu věnovaná. Kdežto na Ukrajině to je součást částečně součástí zákopového systému, částečně palebných bodů. Linie zde se předpokládá pohyblivá, tudíž to co dnes postavíš bude zítra před, nebo za čárou dotyku. No nevím, vzájemné srovnání to unese, ale neřekl bych že je to košer.
Jenže to naše poválečné je taky jen zesílení polní obrany. Absolutně nenápadné objekty z železobetonových prefabrikátů cca metr pod zemí. Čelní stěna komplet zasypaná kamením a hlínou, aby splynul s okolím a zesílil odolnost. Volná byla pouze čelní střílna s betonovou nástavbou. V době klidu maskovanou, aby nenarušovala siluetu.
S tím se nedá nic jiného než souhlasit. Snad jen jestli ta výška nad terénem nesouvisí s prostředím, tedy rovinami širé Ukrajiny, kde svou roli hraje i max. dohled?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od IgorT »

Naše bunkre/ropíky/ stireľali zboku, čelná stena bola zahádzaná hlinou, navzájom sa kryli bočnou paľbou. Tieto bunkre strieľajú dopredu.
18-3.JPG
18-4.JPG
Obrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od hydrostar »

Já nemluvím o ŘOPÍKU tedy o opevnění z roku 1937 (dnes už překonaný název vz. 37). Mluvím o palebných objektech KŽ, které jsou z prefabrikátů. Mají naprosto jinou logiku výstavby i funkce. Zrovna tyto bunkry byly náhradou za proti vlivu počasí málo odolná dřevozemní postavení v polní obraně. Dnes je v terénu prakticky ani nenajdete, ani když na něm stojíte.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Zemakt »

Překonaném? Nechám se poučit, dík.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od hydrostar »

Zemakt píše: 18/1/2023, 09:03 Překonaném? Nechám se poučit, dík.
Ono se to má takto. Dle novější literatury nikde v předválečných hlášeních ani předpisech neexistuje oficiální označení "lehké opevnění vz. 36 nebo vz. 37". U staršího typu opevnění se původně používalo pouhé označení polní opevnění nebo opevněné kulometné hnízdo. Teprve během výstavby nových typů se začalo objevovat označení opevnění z roku 1936 nebo opevnění starého typu. U klasického řopíku se analogicky začalo používat označení opevnění z roku 1937 nebo opevnění nového typu. Označení vzor 37 a vzor 36 se objevuje až v poválečných letech a opět se nejedná o armádou stanovené označení. Tak to přinejmenším dnes tvrdí Dubánek s Lakosilem. To ale neznamená, že od označení vzor 37 a 36 okamžitě všichni upustili a chvatně předělávají své práce. Spíš, co jsem si všiml, lehce přecházejí. Záleží i na tom, jestli je opevnění hlavním bodem článku nebo jestli je jen okrajově zmíněn.

Edit.
Pro doplnění předchozích úvah o opevnění KŽ jen dodám, že tyto objekty se budovaly až v padesátých letech.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od mrfelix »

Opevnění takzvané "vzor 37" chápu jako střežení linie ostnatého drátu a protitankových překážek. Vůbec nestřílíme na přibližujícího se nepřítele (a nebo jen z minometů ve středním a těžkém opevnění), střílíme jen ve směru sousedních bunkrů. Přijde mi, že bez linie překážek toto opevnění nedává smysl. Kulometník z bunkru kouká na nepřítele z boku, takže jedoucí vozidla i běžící pěšáci mají velkou úhlovou rychlost v palebném (zorném) poli střelce. Mezi bunkry musí být překážka, aby pěšáci a vozidla zastavili a kulomet mohl střílet přesně a efektivně.

O opevnění KŽ toho vím málo. Znám linii řopíků s prefabrikací a znám pozorovací objekt u Volar, to je vše. Kde je nejlepší web, který by to objasňoval?
Byla u KŽ plánována také souvislá linie překážek?
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Zemakt »

Něco málo jsme probírali zde
viewtopic.php?t=379&hilit=opevn%C4%9Bn% ... &start=420
Jinak klasické weby o bunkrech asi to opevnovani.cz řekl bych.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3890
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od HONZIK11 »

Tento system bunkru neni jenom pred Doneskem a Luhanskem. Ale i na jihu na jih u Odesy. Jakekoliv fotky jsem videl od kolegu ,tak tam byla znacka,, miny,,. Prakticky vsude!!! . To by vysvetlovalo i minimalni pohyb Ruskych vojsk v tomto smeru,nejen na pevnine ale i v mori.
Za me ,bunkry mohly byt ridce lokovany. Princip zastaveni kdysi realizovane i zde zminene ,,liniemi ostnatého drátu a protitankových překážek supluji tyto pole.
Neumim to mnozstvi ani popsat. Na Ukrajine zustaly obrovske zasoby techto min pro celou byvalou Svazovou armadu stred. Nebyly zlikvidovany ,ale ulozeny uz po anexi Krymu. Prakticky se tam nikdo nehne z cesty do zanedbanych poli a luk. Uz se z nich nevrati. Ani mapy jejich ulozeni nejsou nutne ,jsou vsude.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Rase »

HONZIK11 píše: 18/1/2023, 18:10 Tento system bunkru neni jenom pred Doneskem a Luhanskem. Ale i na jihu na jih u Odesy. Jakekoliv fotky jsem videl od kolegu ,tak tam byla znacka,, miny,,. Prakticky vsude!!! . To by vysvetlovalo i minimalni pohyb Ruskych vojsk v tomto smeru,nejen na pevnine ale i v mori.
Za me ,bunkry mohly byt ridce lokovany. Princip zastaveni kdysi realizovane i zde zminene ,,liniemi ostnatého drátu a protitankových překážek supluji tyto pole.
Minimálně na Jihu se ukázalo, že místa co měla být zaminovaná jednoduše nebyla - už v prvních měsících se o tom mluvilo jako o sabotáži ze strany místní správy. Co si dobře vzpomínám, tak důvodem byly ekonomické zájmy a podobně (očividně to byla ale jenom záminka). Předpokládám že závažnost tohoto průšvihu vyplave napovrch až po válce. Něco se ale už naťuklo, ale ten bleskový ruský postup na Jihu není jenom o vhodnějšímu podnebí než je na Severu.

Co se týče oněch bunkrů, tak i sami Ukrajinci o tom mluví jenom jako o zodolněných liniích, tedy nic zásadního. V podstatě cena za výstavbu a udržování, vzhledem k efektivitě, byla velmi výhodná a tak si získala slušnou oblibu. Mýtu o neprůchodných pevnostech vytvořili sami Rusové, asi aby zdůvodnili svůj neúspěch a problémy s postupem (tedy jeho absencí).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3890
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od HONZIK11 »

Nebyla zaminovana? No. Je to mozne . Asi stacilo tam dat jen tisice tabuli .Bez valky jen strasily a overit to jaksi jde tezko.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Lord »

Rase píše: 18/1/2023, 19:37 Minimálně na Jihu se ukázalo, že místa co měla být zaminovaná jednoduše nebyla - už v prvních měsících se o tom mluvilo jako o sabotáži ze strany místní správy. Co si dobře vzpomínám, tak důvodem byly ekonomické zájmy a podobně (očividně to byla ale jenom záminka). Předpokládám že závažnost tohoto průšvihu vyplave napovrch až po válce. Něco se ale už naťuklo, ale ten bleskový ruský postup na Jihu není jenom o vhodnějšímu podnebí než je na Severu.
Podle Ukrajinců to byla zrada, na jihu se Rusům dařil postup, i proto, že zde jednotky dobře nebojovaly, další zrada velitelů.
Zaminované území nejde dobře obhospodařovat, ale útok z Krymu mohli samozřejmě předpokládat. Zdá se, že aspoň někde, včetně rychlého obsazení Chersonu, zafungovalo, že je v uvozovkách vítali. Je ale možné, že zde jen dobře nepřipravili obranu, primární byl pro ně tehdy Kyjev, kam valili rezervy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Lord »

hydrostar píše: 17/1/2023, 23:48 Jenže to naše poválečné je taky jen zesílení polní obrany. Absolutně nenápadné objekty z železobetonových prefabrikátů cca metr pod zemí. Čelní stěna komplet zasypaná kamením a hlínou, aby splynul s okolím a zesílil odolnost. Volná byla pouze čelní střílna s betonovou nástavbou. V době klidu maskovanou, aby nenarušovala siluetu.

Tady? Nadzemní rámová konstrukce z železobetonových prefabrikátů s na stropě vytvořenou hromadou hlíny. Žádná stěna není chráněna záhozem, který je nahrazen gabionem. Maskování pouze nátěrem s tím, že svou pozici spíš zvýrazní vůči okolí. Střílny bez žádné vnější ochrany. Navíc to jejich množství. Mně to spíš celé připomíná naše objekty z roku 1936, které byly vyhodnoceny jako nedostatečně odolné již před válkou.
MĚLI se od nás poučit :) No tohle jsou jen prefabrikáty, které nevydrží dopady těžkých granátů. Řopíky už jsou o něčem jiném.
No nic po bitvě je každý generál, jak se říká.

Jen dodám, že i když nejsou bunkry tolik odolné, některé se opírají o vesnice, a je jich několik linií, propojené zákopy s kryty pro pěchotu, které jsou zapuštěné, tudíž ne tolik viditelné. Dělostřelectvu dá nějaký čas než je zlikviduje. No a pak ruské síly či separatisté potřebovali větší množství pěchoty, proto taky postupovali pomalu. Taková silná linie byla třeba u Popasna, po prolomení hrozilo obklíčení Lysyčansku.

Navíc Ukrajinci měli větší množství protitankových řízených střel. Ukrajinci si mysleli, že budou těžko získávat zpět už ztracené území, tak sem valili mobilizované vojáky, ale nakonec ne dost, což vedlo ke zhroucení, protože Rusové také tlačili u Izjumu.

Ruskou taktiku vysvětluje borec na videu. Plán je flexibilní, útočí se, kde se dá, pak někde silněji ve vlnách, což přitáhne protivníkovy rezervy. Mezitím se to vyvalí někde jinde. Pak je dobré umísťovat bunkry a pěchotu do lesních porostů, ne vždy to je možné, termobarické bomby pak stejně udělají své.
Mezitím se však Rusové vyvinuli v mistry městského válčení, což ukázal Soledar. Zase soustředili se na Bachmut, provalil se Soledar.
Soustředili se na Izjum provalila se dobře opevněná Popasna.

phpBB [video]
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská opevnění ve válce s Ruskem

Příspěvek od Zemakt »

Mezitím se však Rusové vyvinuli v mistry městského válčení, což ukázal Soledar. Zase soustředili se na Bachmut, provalil se Soledar.
To cituješ to video, nebo to je z tvé hlavy?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“