Zahraniční dobrovolníci

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

ukraine-foreign-fighters.jpg

Válka z pohledu zahraničních dobrovolníků

Obránci demokracie a rádoby Rambo: Ukrajinští dobrovolní zahraniční bojovníci. Za překlad díky lm524a.

https://www.washingtonpost.com/world/20 ... olunteers/

Třicetiletý bývalý britský vojenský kapitán stál několik měsíců před ruskou invazí na Ukrajinu na osobní křižovatce, když uvažoval o kancelářské práci v bezpečnostní firmě a o budoucnosti strávené diskusemi o maličkostech se sestrami a matkou v jejich rodném městě v jihovýchodní Anglii. Stále se potýkal s rutinou civilního života, když se mu nabídla možnost dobrovolně se přihlásit na obranu Ukrajiny. Nyní, poté, co málem zahynul při dělostřeleckém útoku v Bachmutu, bývalý důstojník, jehož jméno z bezpečnostních důvodů neuvádíme, říká, že je "šťastnější než kdykoli předtím".

Boj na Ukrajině mu dal smysl a nebezpečí ho vzrušuje. "Tato válka byla pro Ukrajinu strašná, strašná věc," řekl minulý měsíc v telefonickém rozhovoru. "Ale posledních devět měsíců bylo nejlepších a nejpříjemnějších v mém životě. Nemůžu jít sedět do kanceláře a dalších 50 let dělat PowerPoint."

"Jedna moje část to dělá ze správných důvodů a druhá kvůli násilí," dodal britský veterán. "Je to tak trochu obojí."

Složité motivace, které ho táhly do krví nasáklých ukrajinských zákopů, odrážejí zkušenosti tisíců lidí, kteří po ruské invazi loni v únoru odpověděli na výzvu prezidenta Volodymyra Zelenského k dobrovolným bojovníkům. Někteří šli bránit demokracii, jiní utíkat před vlastními démony.

Podle analytiků a akademiků, kteří je monitorují, se odhaduje, že aktivních je 1 000 až 3 000 takových zahraničních bojovníků, přičemž většina z nich slouží ve třech praporech Mezinárodní legie, přičemž zdůrazňují, že jde o přibližná čísla. Ukrajinská armáda neodpověděla na žádosti o podrobnosti o dobrovolnících ani na odhady jejich počtu.

Ve srovnání s příspěvkem stovek tisíc pravidelných ukrajinských vojáků na bojišti je vliv dobrovolníků relativně malý. Zahraniční bojovníci však na Západě přitahují mimořádnou pozornost, zejména pokud jsou zabiti nebo zajati, a pro Ukrajinu a domovské vlády dobrovolníků vyvolávají houštinu nepříjemných právních, morálních a politických otázek. Ochota desítek tisíc lidí odpovědět na Zelenského výzvu vypovídá o ohlasu ukrajinské kauzy: země usilující o to být svobodným a demokratickým členem Evropské unie bojuje o přežití proti totalitnímu režimu, který v minulosti násilně porušoval územní suverenitu svých sousedů.

Někteří dobrovolní bojovníci však porušují zákony svých domovských zemí, aby mohli bojovat na Ukrajině, a odborníci upozorňují na riziko, že američtí dobrovolníci by mohli porušovat zákon o neutralitě, zákon přijatý v roce 1794, jehož cílem bylo zakázat občanům USA potenciálně zapojit zemi do cizích válek.

I kdyby to bylo legální, přítomnost západních bojovníků na Ukrajině je v rozporu s koordinovanou snahou Bidenovy administrativy a jejích spojenců v NATO vyhnout se přímému zapojení do ruské války. Není také jasné, kdo je za tyto dobrovolné vojáky odpovědný během jejich nebezpečné bojové služby i po ní.

Rozhodnutí mnoha problémových veteránů dobrovolně se přihlásit na Ukrajině také naznačuje selhání jejich vlastních vlád při řešení traumat z minulosti a při jejich opětovném začlenění do civilního života, uvedli odborníci. Ti, kteří nejsou profesionálními vojáky, představují výzvu pro ukrajinskou armádu, pro kterou jsou někteří bojovníci spíše obtížní než užiteční.

Loni na jaře ukrajinští představitelé uvedli, že se dobrovolně přihlásilo 20 000 lidí z více než 50 různých zemí. Podle akademiků studujících jejich zapojení a rozhovorů s více než desítkou zahraničních bojovníků se však zdá, že se drtivá většina z nich vrátila domů ještě před létem.

Zdálo se, že mnozí z nich mají větší zájem pózovat pro Instagram, než se věnovat dřině v zákopové válce. Jiní se zdáli být příliš dychtiví prožívat fantazie z videohry Call of Duty. A někteří čelili závažnějším obviněním z krádeží či sexuálního napadení nebo se zjistilo, že doma prchají před kriminálními případy.
Realita války mnohé původní dobrovolníky znervózňovala. Intenzita bojů a vysoká pravděpodobnost smrti ohromila i mnohé zkušené západní vojáky, kteří se ocitli v dělostřelecké válce bez letecké podpory, na kterou se spoléhali v Iráku a Afghánistánu.

Pro mnoho bojovníků, zejména veteránů, kteří se snažili začlenit zpět do civilního života, se však hrůzy krveprolití v zahraničí na Ukrajině stále jevily jako přitažlivější než neduh míru doma.

Stovky těchto lépe vycvičených dobrovolníků jsou také začleněny do menších jednotek, které působí nezávisle na Mezinárodní legii. Patří mezi ně skupiny vedené dlouholetými regionálními odpůrci Moskvy, jako jsou Gruzínská legie a čečenské prapory, stejně jako další jednotky vedené lidmi ze Západu s názvy jako Alfa, Falanga a Normanova brigáda.
Velitel dobrovolnické Normanovy brigády narozený v Quebecu, který vystupuje pod volacím znakem "Hrulf", uvedl, že v jeho jednotce jsou kromě bojovníků ze Spojených států, Kanady a Velké Británie také bojovníci ze Švédska, Dánska, Německa, Španělska, Portugalska, Itálie, Jordánska, Egypta a Norska.

Před válkou si Hrulf, kterého The Washington Post z bezpečnostních důvodů identifikuje pouze volacím znakem, myslel, že "Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, jako bratři a sestry," řekl. Nyní má ukrajinskou manželku a dceru a je plně oddán kyjevské věci. "Není cesty zpět," řekl.

Třiatřicetiletý Joseph Hildebrand obdělával rodinnou farmu na polích v Saskatchewanu, sklízel čočku a tvrdou pšenici a staral se o krávy, když ujistil svou ženu, že se smířil s tím, že se vzdal kariéry v kanadské armádě, která zahrnovala dva turnusy v Afghánistánu. Ve skutečnosti se tak nestalo.
"Doslova to nezvládl," řekla vdova Carissa Hildebrandová. "Začal mluvit se svými přáteli, kteří tam odešli, a prostě cítil, že to musí udělat. ... Prostě ho to trápilo na duši."

Ať už jsou jejich motivace jakékoli, služba a oběť zahraničních bojovníků je skutečná: Podle Kacpera Rekaweka, výzkumníka z Centra pro výzkum extremismu na univerzitě v Oslu, jich zhruba 100 zemřelo a více než 1000 bylo zraněno.

Hildebrand byl zabit v boji v Bachmutu a jeho rodině trvalo více než pět týdnů, než získala jeho tělo zpět. Bývalý kanadský výsadkář a Hildebrandův blízký přítel uvedl, že byl vyslán na "sebevražednou misi". Výsadkář, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity z obavy před odplatou ze strany ukrajinské vlády, vyjádřil zklamání nad tím, že ukrajinské síly nebyly lépe připraveny.

"Jsou tu opravdu velké problémy, protože mnoho z těch chlapů nejsou vycvičení vojáci," řekl výsadkář minulý měsíc, když opouštěl Ukrajinu po čtyřech měsících bojů. "Je pro mě opravdu těžké se na to dívat. Je tam spousta paniky. Je tam strašný nedostatek výcviku."
Podle dalších dobrovolníků je kritika Ukrajinců nespravedlivá.

"Nejvíce mě frustrují zahraniční bojovníci, kteří si stěžují: 'Posílají nás na sebevražedné mise'. Jo, brácho: Co si myslíš, že je válka?" řekl sedmatřicetiletý Američan Jason Mann, který slouží ve skupině nazvané Phalanx. Mann sloužil v Afghánistánu, vystudoval informatiku na Kolumbijské univerzitě a před příchodem na Ukrajinu pracoval jako softwarový inženýr ve společnosti Google.

Další britský dobrovolník na Ukrajině, který měl přestávku v bojích severně od Kramatorska ve východní Doněcké oblasti a vystupuje pod volacím znakem "Swampy", řekl, že po odchodu z britské armády kvůli zranění kolena prožil "dost těžké období". Válka na Ukrajině mu však podle jeho slov dala směr.

"Člověk přesně ví, proč ráno vstává," řekl Swampy, kterému je 38 let a z bezpečnostních důvodů je identifikován pouze volacím znakem.

Osmadvacetiletý Američan, který na Ukrajině bojoval zhruba šest měsíců, uvedl, že jde o běžný pocit.

"U mnoha chlapů skutečně existovalo 'Valhalské myšlení' - chtěli zemřít vojáckou smrtí a přitom zlikvidovat co nejvíce Rusů," řekl Američan, který kvůli své bezpečnosti hovořil pod podmínkou anonymity. "Nechci nikoho shazovat, ale cítili odcizení od toho, co se děje ve světě, a mimo to pro ně nebylo místo ani systém."

Dodal: "Ten typ lidí, kteří se tam objevili - každý tam byl nějakým způsobem romantik a spousta z nich měla zlomené srdce. Ale všichni byli také idealisté, kteří chtěli být součástí něčeho většího, než jsou oni sami."
Vzhledem k tomu, že válka trvá již jedenáctý měsíc, bývají dobrovolníci, kteří jsou stále na Ukrajině, velmi odhodlaní, ochotní vydržet zimní podmínky a překonat jazykové bariéry a kulturní napětí, které se občas rozhoří.

Pro některé z nich představuje válka na Ukrajině vzácnou příležitost, jak využít svůj výcvik.

Třiadvacetiletý bývalý příslušník Královského ženijního sboru britské armády se pět let učil o odminování a budování zákopů a mostů, ale nikdy tyto znalosti nevyužil tak, aby se cítil užitečný, řekl. Strávil nějaký čas ve východní Evropě výcvikem zahraničních jednotek, ale připadalo mu to nudné a zbytečné.

"Abych byl zcela upřímný, mou hlavní motivací, proč jsem sem jel, bylo opravdu střílet do lidí a nechat se postřílet," řekl britský voják, který rovněž hovořil pod podmínkou anonymity. "Nechtěl jsem dostat důchod s tím, že jsem nikdy nic užitečného neudělal," dodal. Nyní však říká, že je oddán ukrajinské věci.

Ne všem dobrovolníkům chyběly doma možnosti. Když Rusko zaútočilo, osmadvacetiletý Zachary Jaynes, čerstvý absolvent Dartmouth College a bývalý ranger americké armády, se chystal na meditační pobyt v himálajských horách.

Zemřela mu matka, poslední rok studia na vysoké škole strávil v době kradmých výluk a stejně jako mnoho západních veteránů na Ukrajině byl rozčarován z působení v Afghánistánu. Uvažoval o práci v poradenství, ale nezdálo se mu to lákavé.

"Byla v tom určitá míra prázdnoty a existenciálního strachu, snaha přenést se přes svou vojenskou minulost - a přesto jsem zjistil, že se přes tyto zkušenosti také nedokážu přenést," řekl Jaynes v rozhovoru v Kyjevě, kde měl přestávku od bojů na jihu.

Když začala invaze, "cítil se jako v bodě zlomu", řekl. "Buď jsem mohl ignorovat to, co se na Ukrajině děje, a přehlížet toto volání o pomoc, nebo jsem se mohl ponořit úplně zpátky do propasti a pokusit se najít světlo."

ApNewsroom_Russia_Ukraine_War_Foreign_Fighters_42418.jpg
Výstřewerttižek.JPG
0_Inkeddf44e85f-3879-4c1b-a221-3a599427b23f_LI.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
pjaro77
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od pjaro77 »

Je vidieť, že niekorým vliezol testosteron príliš na mozog.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Možná si ještě vzpomínáte na ukrajinského mariňáka (z Británie), kterého chtěli rusové popravit. Tak vše dopadlo dobře a aktuálně je v Chersonu. U ukrajinské námořní pěchoty sloužil Aiden Aslin v letech 2018 až 2022, zajat byl v Mariupolu.

https://twitter.com/cossackgundi/status ... 2121759751

jtUgLG4q-MHhpubF.jpg
Výstřrerettttižek.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Britský herec a model Diablo Delenfer prodal veškerý svůj majetek aby si koupil speciální armádní džíp. Nyní žije na Zakarpatí a doufá že získá ukrajinského občanství. V roce 2014 Delenfer utratil 10 000 liber za změnu svého vzhledu – nechal si potetovat obličej a pod kůži si vložil implantáty napodobující rohy. Hrál ve filmu "Vítejte v očistci" z roku 2017. Delenferovi, kterému je nyní 53 let říká, že když viděl válku na Ukrajině, rozhodl se pomoci. Pomohl dovést dva Ukrajince do Polska a pak se rozhodl pomoci ozbrojeným silám. "Rozhodl jsem se prodat svůj dům, abych si koupil speciálně vybavený džíp, ve kterém jsem jel na Ukrajinu," říká herec. nejprve odvážel civilisty z ostřelovaných míst a poté auto předal bojovníkům poblíž Bachmutu. Pokusil se přidat k obráncům Ukrajiny, ale kvůli zdravotnímu stavu nebyl přijat. nyní žije v útulku pro vysídlené lidi v Mukačevu, učí se ukrajinsky a sbírá peníze na pořízení automobilu, se kterým by se opět vydal do válečné zóny. Na jedné benzínce na cestě z Kyjeva do Izjumu našel špinavé štěně, kterého se ujal a pojmenoval Diesel. Diablo říká, že je nyní jeho nejlepším přítelem.

https://bituk.media/2023/06/28/smertnyy ... y-ukraini/

delefener-1068x601.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Zemakt »

To je fakt model :roll:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Wolfhound »

Rase píše: 1/7/2023, 20:36 Britský herec a model Diablo Delenfer prodal veškerý svůj majetek aby si koupil speciální armádní džíp. Nyní žije na Zakarpatí a doufá že získá ukrajinského občanství. V roce 2014 Delenfer utratil 10 000 liber za změnu svého vzhledu – nechal si potetovat obličej a pod kůži si vložil implantáty napodobující rohy. Hrál ve filmu "Vítejte v očistci" z roku 2017.
Dají se najít i lepší fotky daného dobrovolníka. Např. v článku “Muž se se stává Ďáblem. Za proměnu utratil již statisíce”:
A9DA7CA0-DD44-4298-8CE6-8B9675F9C009.jpeg
Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zaba ... ctenejsi-3

To si zase Solovjov a spol. smlsnou.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Skotský dobrovolník v kiltu, bojující v řadách 59. samostatné motorizované pěší brigády. Mrkněte na video, čas 2:33.

https://www.youtube.com/watch?v=LT3vRrMNfN4&t=171s

368041072_624097659790541_4339066280146971592_n.jpg
365752033_624097786457195_2848435115398126755_n.jpg

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Brazilští dobrovolníci bojující v rámci Mezinárodní legie pomáhají osvobodit ukrajinskou zemi. Žijí tisíce kilometrů od Ukrajiny, ale rozhodli se pomoci národu, který byl bezdůvodně napaden a hrozilo mu zničení.

F4IrOYWW0AAwBZE.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Dobrovolnický prapor "Bolívar" z Venezuely bojuje na Ukrajině proti rusům. Jo a tradičně mají v rukou naše Breny 2.

https://twitter.com/EsResistencia/statu ... 73/photo/1

Výstřižekrttrzz.JPG
vL503tFwpMnmmvOf.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 15/9/2023, 18:12, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Britský dobrovolník Samuel Newey padl v boji na východní frontě. Bylo mu 22 let a na Ukrajině bojoval více než rok. Přicestoval sem jako člen zahraniční dobrovolnické bojové jednotky známé jako Dark Angels, kterou vytvořil bývalý člen parašutistického pluku Daniel Burke.
Sam Newey pocházel ze Solihullu a je posledním Britem, který byl zabit na Ukrajině, s dalšími včetně Simona Lingarda (38) z Blackburnu a Jordana Gatleyho, který zemřel v červnu v bojích s ruskými silami v Severodoněcku. Scott Sibley (36) zemřel koncem dubna v Mykolajvě poté, co dron zaútočil na jeho pluk a Craig Mackintosh z Norfolku byl zabit, když se v srpnu dobrovolně hlásil jako zdravotník na Ukrajině. Paul Urey, britský humanitární pracovník, zemřel loni v červenci při zadržování separatisty podporovanými Ruskem.

newspress-collage-23728871-1693484436946.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Jihoameričané chytili Kubánce. Prapor "Bolívar", složený z jihoamerických dobrovolníků bojujících na straně Ukrajiny, uvedl, že zajal kubánského bojovníka, který bojoval na straně Ruska. Vidět jej můžete na videu v odkazu.

https://twitter.com/PStyle0ne1/status/1 ... 2983432615

6070b91125fb56cca572e409b9622224.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Velitel gruzínské legie Mamuka Mamulašvili

Gruzínská legie vedená Mamukou Mamulašvilim bojuje na Ukrajině proti rusům již od roku 2014. Tato jednotka se stala největší zahraniční vojenskou formací, která je součástí ozbrojených sil Ukrajiny. V první části rozhovoru hovořili o dětství velitele gruzínské legie, proč si zvolil vojenskou cestu a jak jej ovlivnila historie jeho předků; o válkách agresorů proti Gruzii, Čečensku, Ázerbájdžánu atd.

Mamuko, pověz nám o svém dětství. Kdo jsou tvoji rodiče?
Vyrostl jsem ve vojenské rodině, ale před otcem chodili v uniformě i moji dědové. Předkové měli protikomunistické smýšlení, protože většina rodiny byla zastřelena v roce 1921 při ruské anexi Gruzie. Tehdy přežil jen jeden chlapec, můj pradědeček. Bylo mu 18 let. Byl nucen si změnit příjmení. Tedy příjmení, to které nyní nosím není naše historické.

A kdo byli tvoji předkové? Proč je Rusové zastřelili?
V Gruzii, stejně jako na Ukrajině, byli zničeni většinou zástupci knížecích rodin. Naše rodina se často stavěla proti Rusku – jakékoli ruské rozkazy a pravidla byly pro hrdé Gruzínce nepřijatelné. A bránili se jak jen mohli. Proto jsme my, moje sestra a já, byly od dětství vychováváni v postoji, že Rusko je nepřítel, naším rodným jazykem je gruzínština, ne ruština. Pradědeček si vzal velmi symbolické příjmení: Mamulašvili, což v gruzínštině znamená "Syn vlasti". Naše skutečné příjmení je Bakradze.

Kolik ti je let?
Čtyřicet pět. Z toho třicet bojuji proti Rusku. Když začal konflikt v Abcházii, vzal mě otec poprvé do války. To byla moje první válečná zkušenost. Bojovali jsme asi rok. Z praporu tehdy zůstalo 33 lidí a byli jsme zajati.

O jaký druh zajetí šlo? Byl jsi dítě!
Ano, bylo mi 14 let. V ruském vězení jsem se dočkal patnáctých narozenin. Byl jsem jeden z prvních vyměněných zajatců, můj otec byl za mřížemi asi dva roky. K výměně došlo až po skončení války. Odmítl výměnu dokud nebudou propuštěni všichni jeho podřízení.

Patřil váš otec k velitelům?
Ano, byl to generál gruzínské armády.

Jaké to bylo v zajetí?
Řekněme že jsem dostal "zabrat" o něco méně než dospělí zajatci. Pamatuji si, že většinou ti kdo nás porazili byli Rusové a Arméni. Arméni, kteří sami vytvořili velký prapor v Abcházii a bojovali bohužel proti Gruzii. Byli to zástupci arménského praporu co se zabývali mučením vězňů.

Drželi tě odděleně od svého otce?
Byli jsme v sousedních celách. Můj otec nedostával vodu. Pamatuji si, jak udělal tyčí díru do zdi, do ní vložil papírovou trubičku a tak pil. Seděl jsem ve "speciálním" oddělení – tak se to jmenovalo, načež jsem byl převezen do abcházské rodiny, protože se Červený kříž dozvěděl o situaci s mým zajetím. Zacházeli se mnou dobře – necítil jsem nepřátelství, protože tento konflikt mezi Abcházci a Gruzínci vytvořilo také Rusko. Ale třetí den mého pobytu s touto rodinou jsem se pokusil utéct. A pak už jsem byl převezen zpět do cely. Byl jsem tam skoro po zbytek doby.

Můžete se podělit o své vzpomínky na etnický konflikt v Abcházii? jak k tomu došlo? Existuje názor, že ve skutečnosti Rusko zasáhlo, protože došlo k nějakému mezinárodnímu nepřátelství.
Přesně takové informace šíří Rusko. Tento konflikt se rozvíjel poměrně dlouho. Ruská federace odřízla kus území a vytvořila z něj Autonomní republiku Adjara. Ale lidé, kteří tam žijí, nejsou Abcházci. Abcházci jsou jedním z gruzínských kmenů. A ti co tam jsou si nyní říkají Abchazové - čerkeské kmeny Absua, které nemají s Gruzií nic společného. Na gruzínském území je usadili právě Rusové.

Takové hluboké znalosti! Jste nadšenec pro historii?
Povoláním jsem diplomat. Studoval jsem na pařížské diplomatické akademii, takže jsem potřeboval znát historii a geopolitiku. Navíc znalost historie Gruzie jako vlasti mých předků pro mě byla zásadní. Konflikt v Abcházii začal stejně, jako se vyvíjel konflikt do roku 2014 na východě Ukrajiny, kde Rusko provedlo stejné akce. To znamená, že se snažili Gruzíncům vsugerovat, že s Abcházci nemají nic společného. Z toho vznikla časovaná bomba. Na začátku 90. let minulého století tuto "bombu" použili ruští okupanti, protože Gruzie se osamostatnila. A aby ovládli mou zemi, rozvinuli tento rusko-gruzínský konflikt.

Jak vaše matka reagovala na to, že jste ve čtrnácti letech vzal do ruky zbraň?
Věděla, že ze mě otec vychovává vojáka a chápala to.

Co se stalo po vašem propuštění?
Po něm nastala opět příprava na válku. Když mi bylo 17-18 let, můj otec mě poslal do Čečenska, abych pomohl Čečencům. S představiteli tohoto národa jsme se během našeho zajetí velmi spřátelili. Poté jsem vystudoval univerzitu a odjel studovat do Paříže.

Proč vzdělání diplomata?
Pro mě to bylo zajímavé z hlediska studia způsobů vedení války. Musel jsem jen pochopit jak to v politice chodí. Nakonec jsem došel k závěru, že metoda diplomacie s Ruskem nefunguje a bojoval jsem tedy dál.

Povězte nám o událostech v Čečensku.
Po setkání s mým otcem, když byl v zajetí, si představitelé tohoto slavného národa uvědomili, že Gruzie vede válku za svou zemi. Pochopili co dělali když bojovali na straně Ruska proti Gruzii. Pochopili to od chvíle kdy zjistili, že gruzínský generál vzal svého syna do války. Na začátku války v Čečensku mi otec řekl, že Čečencům by se mělo pomáhat v boji za svobodu a nezávislost na Rusku. Byli jsme pod velením jednoho z polních velitelů. Dlouho jsem tam ale nevydržel.

Kdy jste se poprvé dostal na Ukrajinu? Co bylo vaším cílem?
V roce 2013 jsem se zúčastnil Mistrovství Evropy ve smíšených bojových uměních, které se konalo na Ukrajině. Tehdy ještě žádný Majdan nebyl a nic nenasvědčovalo tomu, že se brzy něco stane. V roce 2014 jsem se dostal na Světový pohár do Baku. A na soutěži nebyla žádná ukrajinská reprezentace. Na televizi se moc nedívám, takže jsem nechápal co se děje. Tehdy mi bylo řečeno, že na Ukrajině začalo osvobozenecké hnutí. Když jsme dostali medaili, šli jsme na předávání cen s ukrajinskými vlajkami na znamení podpory. Chtěli nás v té době vyloučit z komunity smíšených bojových umění, protože to bylo Rusko kdo ji vedlo, ale neuspěli. Později jsme sami opustili tuto federaci a připojili se k britské organizaci. A to byla naše první pomoc Ukrajině. Pamatuji si, že tehdy mnoho lidí psalo, že gruzínští zápasníci podporovali Ukrajinu.

Co si myslíte o karabašském konfliktu?
Karabach obsadili Arméni, stejně jako Abcházii obsadili Rusové a Arméni, bohužel.

Také za podpory Ruska?
Ano, samozřejmě.

Ale události se odehrály v dobách Sovětského svazu.
No, v tu chvíli to byly jeho pozůstatky. Ale Rusko vždy vědělo, koho v konfliktu podpořit. A samozřejmě pomohlo Arménům obsadit Ázerbájdžán. Došlo ke stejným etnickým čistkám jako v Abcházii. Ale díky bohu Ázerbájdžán dokázal znovuobsadit svá území.

Myslíte si, že Gruzie dříve nebo později získá zpět území okupovaná Ruskem?
Určitě. Brzy se blíží volby – gruzínský lid se musí rozhodnout.

Takže ve skutečnosti jde Gruzie stejnou cestou jako Ukrajina před rokem 2014?
Ano, ale na rozdíl od Ukrajiny jde Gruzie touto cestou již potřetí. Jde o to, že moje země je sférou zájmu Ruska. Vzhledem k tomu, že Gruzie má vliv na celý Kavkaz, je pro Moskvu nezbytné, aby Rusko bylo Gruzii "přítelem co ji drží na krátkém vodítku". Jediné, co může tuto situaci zvrátit, je nástup politického lídra, který něco změní.

https://armyinform.com.ua/2023/09/15/me ... ulashvili/

Výsrerttttřižek.JPG
georgian-legion.jpeg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Americká zdravotní sestřička Rebekah Maciorowski

Americká zdravotní sestřička Rebekah Maciorowski pomáhá jako dobrovolná zdravotnice ukrajinské armádě. Narodila se 26. ledna 1994 v Knoxville v Tennessee a na Ukrajinu se vydala hned v létě 2022. Koncem loňského roku přišla ruská média se zprávou, že byla zabita. Informaci převzal server Pravda, a zatímco v původním telegramovém kanálu rychle nasbírala kolem 18 tisíc spokojených reakcí, na ruském serveru Topwar se diskutující předháněli, kdo její smrt víc oslaví. Uspokojení ze zprávy o její smrti dávali najevo i Češi na proruském profilu Slovanské nebe. Informace o své smrti Rebekah osobně popřela 13. prosince a od té doby je velmi aktivní na sítích. Není tak pochyb že žije a je zdravá. Aktuálně organizuje sběr humanitární pomoci a školí vojáky i civilní obyvatelstvo v první pomoci. Mohlo jít o omyl, ale také o cílenou akci ruské propagandy. Rusku se totiž velmi hodí odrazovat zdravotníky od toho, aby zachraňovali životy ukrajinských vojáků.

https://denikn.cz/1031824/jsem-ziva-zdr ... zoldnerky/
https://twitter.com/bekamaciorowski

386349209_643132724665850_7423892115664139362_n.jpg
Výstřiewewežek.JPG
Výstřirerereržek.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Při útoku ruského dronu zahynul estonský člen ukrajinské Mezinárodní legie. Tanel Kriggul byl zabit v sobotu kolem třetí hodiny ráno poblíž města Lyman v Doněcké oblasti. Výbuch byl tak silný, že z domu zbyla jen hromada suti. Ostatní vojáci našli poblíž trosek domu zraněného spolubojovníka, kterému pomohli dostat se ke zdravotníkům. Mezi troskami následně objevili těla bojovníků, kteří byli zabiti okamžitě při explozi.

https://news.postimees.ee/7866796/eston ... one-attack

Tanel-380x280.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

U Avdijivky padl rumunský dobrovolník Rudolf Wittmann (27 let). Jeho přátelé říkají, že za jeho smrt může ruský dron.

Rudolf Wittman je podle TVR prvním rumunským občanem, který zemřel ve válce na Ukrajině. Wittman pocházel z Aradu a před rokem, kdy začala válka, se dobrovolně přihlásil do ukrajinské cizinecké legie. Sloužil také ve francouzské cizinecké legii. Rudolf Wittman od dětství tíhl k armádě a střelným zbraním. Nadchl ho také airsoft. "Nemohl najít své místo na světě, neměl rád tento každodenní život, chtěl dělat dobro. Na Ukrajině byl šťastný, zvlášť poté, co potkal Ivannu," řekl Marcus Jivan, přítel Rudolfa Wittmanna. "Na Ukrajině našel svou velkou lásku Ivannu. Mladá žena o něm zveřejnila emotivní zprávu na sociální síti," řekl Robert Orban, další Wittmanův přítel. "Byl to válečník, Viking s velkým srdcem. Byl připraven dát vše pro rodinu a své blízké. Postavil ostatní nad sebe. Moc mi chybí; mám pocit, že jsem ve zlém snu a nemůžu." Nečekejte, až se probudím,“ napsala Ivanna na Facebooku. Rumunské ministerstvo zahraničí potvrdilo smrt mladíka z Aradu a vyřídí repatriační formality.

https://www.romania-insider.com/romania ... raine-2023

not-repost-correction-of-title-27-year-old-romanian-rudolf-v0-1gtyv4cfuuwb1.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Padl kanadský dobrovolník Austin Lathlin-Bercier

Austin Isidore Lathlin-Bercier (25 let) pocházel z Manitoby, konkrétně Opaskwayak Cree Nation a patřil ke kmeni Kríů. Vydal se pomoct ukrajinské armádě krátce po vypuknutí války v loňském roce, říká náčelnice Maureen Brown z Opaskwayak Cree Nation. Byl známý svou starostlivou, soucitnou povahou a vždy se snažil pomáhat lidem, kteří to nejvíc potřebovali. Absolvoval výcvik s kanadskými ozbrojenými silami v rámci programů kadetů a Bold Eagle. Ten druhý kombinuje domorodé učení a vojenský výcvik. Původně opustil komunitu, aby učil angličtinu v Peru. Poté odjel do Itálie a Rumunska, kde se dozvěděl o vypuknutí války na Ukrajině. Dojat situací tamních rodin, žen a dětí, se rozhodl připojit k ukrajinské armádě. Jeho rodina se o jeho smrti dozvěděla začátkem tohoto týdne. "Jediné, co víme, je, že nám (v pondělí 13.11.) zavolali, že byl dva dny nezvěstný. Později toho dne nám zavolali, že našli jeho tělo, ale momentálně ho kvůli probíhající bitvě v této oblasti nemohou vyprostit." napsala v e-mailu jeho sestra Faith Lathlin-Bercier. "Nevědí, jak dlouho by to mohlo trvat, než jej vyprostí. Může to trvat dny až měsíce. Čekáme, až ho dostaneme domů." Ukrajinské velvyslanectví v Ottawě oznámilo, že Austin Lathlin-Bercier byl prohlášen za nezvěstného na začátku tohoto měsíce. Sloužil ve vojenské jednotce ozbrojených sil Ukrajiny, a hlášen byl jako nezvěstný v akci v blízkosti Avdijivky v Doněcké oblasti. "Řekl mi, že až skončí s bojem, chce se vrátit do naší komunity a učit místní malé děti." Jeho sestra si vzpomněla na poslední zprávu, kterou poslal rodině a adresovanou jeho matce, 9. listopadu. "Řekl: 'Díky mami, tady je všechno v pořádku."

https://www.theglobeandmail.com/canada/ ... y-and-for/
https://www.cbc.ca/news/canada/manitoba ... -1.7028146
https://globalnews.ca/news/10093218/aus ... ne-family/

Výstřižekcvcv.JPG
Výstřižektrtzuuuii.JPG
Výstřižekttrtrzz.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

V bojích u Andrijivky padl brazilský dobrovolník Júlio César Sales Soeiro (23 let). Spolu se skupinou dalších vojáků byl zabit ruskou raketou v úterý 14. listopadu, prý když se snažil pomoci zraněnému kamarádovi. Pocházel z vesnice Cacoal ve státu Rondônia a od dětství bylo jeho snem, stát se vojákem. V brazilské armádě sloužil rok a půl, než byl propuštěn. V roce 2022 se rozhodl odcestovat do Francie, aby pokračoval ve vojenské kariéře. Tehdy mu finančně pomohla rodina, ale nevyšlo to. Před rokem dobrovolně narukoval do války na Ukrajině a před působením v první linii prošel výcvikem u ukrajinské armády. Před pár dny byl zabit a jeho tělo nebylo možno evakuovat. Júliova sestra uvedla, že rodině se dosud nedostalo pomoci od brazilské vlády.

https://www.folhabv.com.br/geral/morto- ... r-militar/

F_fAH5GWAAA_E1n.jpg
399645819_1022315042errt3980277_8594033819814134272_n-.jpg
f-fnztuxoaaurxn-1-.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

Členové mezinárodní legie kdesi na Ukrajině.

407972368_324003517246357_6858429687784185554_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13119
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

V boji u Avdijivky padl 8. prosince americký legionář Ethan Hunter Hertweck (21 let) z Kalifornie. Veterán americké námořní pěchoty na Ukrajině sloužil jako polní medik. Byl zabit v bitvě, když bránil válkou zničené město před obsazením ruskými jednotkami, zmínil australský dobrovolník s přezdívkou "Chip". "Budou mi chybět rozhovory, které už bohužel nemůžeme mít nikdy znovu. Vždy si budu pamatovat jeho laskavost a smysl pro humor. Ethan trénoval ukrajinské vojáky a vojáky teritoriální obrany, poté odešel z vlastní vůle bojovat. V Avdijivce byl zabit v kruté bitvě. Odpočívej v pokoji bratře, dokud se znovu nesejdeme." napsal. Podle nově zveřejněných informací Ethan padl, když kryl ústup své jednotky, a zabil 12 nepřátel, než byl sám smrtelně raněn při pokusu o evakuaci raněného kolegy.

https://www.newsweek.com/ethan-hertweck ... ka-1854042

Výstřižekerertttt.JPG

Veterán a bývalý voják americké námořní pěchoty Graham Dale, padl při odrážení ruského útoku 9. prosince 2023. Narodil se v irském Dublinu a v roce 2000 se do Texasu, kde později získal americké občanství. Po teroristických útocích z 11. září 2001 se rozhodl připojit k námořní pěchotě. Narukoval v lednu 2002 a podle služebního záznamu obsluhoval minomet. Sloužil u námořní pěchoty do ledna 2008 a ze sboru odešel jako desátník. Zpočátku přicestoval Dale na Ukrajinu, aby poskytl humanitární pomoc těm, kteří to potřebují. Jakmile tam dorazil, spojil se s dalšími veterány. Dne 9. prosince on a jeho jednotka opustili obranné postavení aby zabránili pádu ukrajinských pozic, které byly obklíčeny Rusy. Situaci popsal veterán americké armády Ryan O'Leary, který vede zahraniční dobrovolníky v "Chosen Company", která je součástí ukrajinské 59. samostatné motorizované brigády. "Místo toho, aby ustoupil nebo se schoval, vběhl do boje. Zabil několik nepřátelských vojáků, než byl zraněn." Nepřátelský útok byl díky této akci zastaven a podařilo se zabránit zhroucení linie. Kdy se pokoušel dostat zpět do zákopu, byl zasažen dvěma granáty shozenými z ruského dronu. Spolubojovníci jej evakuovali, ale zraněním podlehl.

https://taskandpurpose.com/news/marine- ... n-ukraine/

f9efc4be-610d-4fe7-b132-1e34e6474287.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 1/2/2024, 17:21, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“