Zahraniční dobrovolníci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 10418
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od Rase »

ukraine-foreign-fighters.jpg

Válka z pohledu zahraničních dobrovolníků

Obránci demokracie a rádoby Rambo: Ukrajinští dobrovolní zahraniční bojovníci. Za překlad díky lm524a.

https://www.washingtonpost.com/world/20 ... olunteers/

Třicetiletý bývalý britský vojenský kapitán stál několik měsíců před ruskou invazí na Ukrajinu na osobní křižovatce, když uvažoval o kancelářské práci v bezpečnostní firmě a o budoucnosti strávené diskusemi o maličkostech se sestrami a matkou v jejich rodném městě v jihovýchodní Anglii. Stále se potýkal s rutinou civilního života, když se mu nabídla možnost dobrovolně se přihlásit na obranu Ukrajiny. Nyní, poté, co málem zahynul při dělostřeleckém útoku v Bachmutu, bývalý důstojník, jehož jméno z bezpečnostních důvodů neuvádíme, říká, že je "šťastnější než kdykoli předtím".

Boj na Ukrajině mu dal smysl a nebezpečí ho vzrušuje. "Tato válka byla pro Ukrajinu strašná, strašná věc," řekl minulý měsíc v telefonickém rozhovoru. "Ale posledních devět měsíců bylo nejlepších a nejpříjemnějších v mém životě. Nemůžu jít sedět do kanceláře a dalších 50 let dělat PowerPoint."

"Jedna moje část to dělá ze správných důvodů a druhá kvůli násilí," dodal britský veterán. "Je to tak trochu obojí."

Složité motivace, které ho táhly do krví nasáklých ukrajinských zákopů, odrážejí zkušenosti tisíců lidí, kteří po ruské invazi loni v únoru odpověděli na výzvu prezidenta Volodymyra Zelenského k dobrovolným bojovníkům. Někteří šli bránit demokracii, jiní utíkat před vlastními démony.

Podle analytiků a akademiků, kteří je monitorují, se odhaduje, že aktivních je 1 000 až 3 000 takových zahraničních bojovníků, přičemž většina z nich slouží ve třech praporech Mezinárodní legie, přičemž zdůrazňují, že jde o přibližná čísla. Ukrajinská armáda neodpověděla na žádosti o podrobnosti o dobrovolnících ani na odhady jejich počtu.

Ve srovnání s příspěvkem stovek tisíc pravidelných ukrajinských vojáků na bojišti je vliv dobrovolníků relativně malý. Zahraniční bojovníci však na Západě přitahují mimořádnou pozornost, zejména pokud jsou zabiti nebo zajati, a pro Ukrajinu a domovské vlády dobrovolníků vyvolávají houštinu nepříjemných právních, morálních a politických otázek. Ochota desítek tisíc lidí odpovědět na Zelenského výzvu vypovídá o ohlasu ukrajinské kauzy: země usilující o to být svobodným a demokratickým členem Evropské unie bojuje o přežití proti totalitnímu režimu, který v minulosti násilně porušoval územní suverenitu svých sousedů.

Někteří dobrovolní bojovníci však porušují zákony svých domovských zemí, aby mohli bojovat na Ukrajině, a odborníci upozorňují na riziko, že američtí dobrovolníci by mohli porušovat zákon o neutralitě, zákon přijatý v roce 1794, jehož cílem bylo zakázat občanům USA potenciálně zapojit zemi do cizích válek.

I kdyby to bylo legální, přítomnost západních bojovníků na Ukrajině je v rozporu s koordinovanou snahou Bidenovy administrativy a jejích spojenců v NATO vyhnout se přímému zapojení do ruské války. Není také jasné, kdo je za tyto dobrovolné vojáky odpovědný během jejich nebezpečné bojové služby i po ní.

Rozhodnutí mnoha problémových veteránů dobrovolně se přihlásit na Ukrajině také naznačuje selhání jejich vlastních vlád při řešení traumat z minulosti a při jejich opětovném začlenění do civilního života, uvedli odborníci. Ti, kteří nejsou profesionálními vojáky, představují výzvu pro ukrajinskou armádu, pro kterou jsou někteří bojovníci spíše obtížní než užiteční.

Loni na jaře ukrajinští představitelé uvedli, že se dobrovolně přihlásilo 20 000 lidí z více než 50 různých zemí. Podle akademiků studujících jejich zapojení a rozhovorů s více než desítkou zahraničních bojovníků se však zdá, že se drtivá většina z nich vrátila domů ještě před létem.

Zdálo se, že mnozí z nich mají větší zájem pózovat pro Instagram, než se věnovat dřině v zákopové válce. Jiní se zdáli být příliš dychtiví prožívat fantazie z videohry Call of Duty. A někteří čelili závažnějším obviněním z krádeží či sexuálního napadení nebo se zjistilo, že doma prchají před kriminálními případy.
Realita války mnohé původní dobrovolníky znervózňovala. Intenzita bojů a vysoká pravděpodobnost smrti ohromila i mnohé zkušené západní vojáky, kteří se ocitli v dělostřelecké válce bez letecké podpory, na kterou se spoléhali v Iráku a Afghánistánu.

Pro mnoho bojovníků, zejména veteránů, kteří se snažili začlenit zpět do civilního života, se však hrůzy krveprolití v zahraničí na Ukrajině stále jevily jako přitažlivější než neduh míru doma.

Stovky těchto lépe vycvičených dobrovolníků jsou také začleněny do menších jednotek, které působí nezávisle na Mezinárodní legii. Patří mezi ně skupiny vedené dlouholetými regionálními odpůrci Moskvy, jako jsou Gruzínská legie a čečenské prapory, stejně jako další jednotky vedené lidmi ze Západu s názvy jako Alfa, Falanga a Normanova brigáda.
Velitel dobrovolnické Normanovy brigády narozený v Quebecu, který vystupuje pod volacím znakem "Hrulf", uvedl, že v jeho jednotce jsou kromě bojovníků ze Spojených států, Kanady a Velké Británie také bojovníci ze Švédska, Dánska, Německa, Španělska, Portugalska, Itálie, Jordánska, Egypta a Norska.

Před válkou si Hrulf, kterého The Washington Post z bezpečnostních důvodů identifikuje pouze volacím znakem, myslel, že "Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, jako bratři a sestry," řekl. Nyní má ukrajinskou manželku a dceru a je plně oddán kyjevské věci. "Není cesty zpět," řekl.

Třiatřicetiletý Joseph Hildebrand obdělával rodinnou farmu na polích v Saskatchewanu, sklízel čočku a tvrdou pšenici a staral se o krávy, když ujistil svou ženu, že se smířil s tím, že se vzdal kariéry v kanadské armádě, která zahrnovala dva turnusy v Afghánistánu. Ve skutečnosti se tak nestalo.
"Doslova to nezvládl," řekla vdova Carissa Hildebrandová. "Začal mluvit se svými přáteli, kteří tam odešli, a prostě cítil, že to musí udělat. ... Prostě ho to trápilo na duši."

Ať už jsou jejich motivace jakékoli, služba a oběť zahraničních bojovníků je skutečná: Podle Kacpera Rekaweka, výzkumníka z Centra pro výzkum extremismu na univerzitě v Oslu, jich zhruba 100 zemřelo a více než 1000 bylo zraněno.

Hildebrand byl zabit v boji v Bachmutu a jeho rodině trvalo více než pět týdnů, než získala jeho tělo zpět. Bývalý kanadský výsadkář a Hildebrandův blízký přítel uvedl, že byl vyslán na "sebevražednou misi". Výsadkář, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity z obavy před odplatou ze strany ukrajinské vlády, vyjádřil zklamání nad tím, že ukrajinské síly nebyly lépe připraveny.

"Jsou tu opravdu velké problémy, protože mnoho z těch chlapů nejsou vycvičení vojáci," řekl výsadkář minulý měsíc, když opouštěl Ukrajinu po čtyřech měsících bojů. "Je pro mě opravdu těžké se na to dívat. Je tam spousta paniky. Je tam strašný nedostatek výcviku."
Podle dalších dobrovolníků je kritika Ukrajinců nespravedlivá.

"Nejvíce mě frustrují zahraniční bojovníci, kteří si stěžují: 'Posílají nás na sebevražedné mise'. Jo, brácho: Co si myslíš, že je válka?" řekl sedmatřicetiletý Američan Jason Mann, který slouží ve skupině nazvané Phalanx. Mann sloužil v Afghánistánu, vystudoval informatiku na Kolumbijské univerzitě a před příchodem na Ukrajinu pracoval jako softwarový inženýr ve společnosti Google.

Další britský dobrovolník na Ukrajině, který měl přestávku v bojích severně od Kramatorska ve východní Doněcké oblasti a vystupuje pod volacím znakem "Swampy", řekl, že po odchodu z britské armády kvůli zranění kolena prožil "dost těžké období". Válka na Ukrajině mu však podle jeho slov dala směr.

"Člověk přesně ví, proč ráno vstává," řekl Swampy, kterému je 38 let a z bezpečnostních důvodů je identifikován pouze volacím znakem.

Osmadvacetiletý Američan, který na Ukrajině bojoval zhruba šest měsíců, uvedl, že jde o běžný pocit.

"U mnoha chlapů skutečně existovalo 'Valhalské myšlení' - chtěli zemřít vojáckou smrtí a přitom zlikvidovat co nejvíce Rusů," řekl Američan, který kvůli své bezpečnosti hovořil pod podmínkou anonymity. "Nechci nikoho shazovat, ale cítili odcizení od toho, co se děje ve světě, a mimo to pro ně nebylo místo ani systém."

Dodal: "Ten typ lidí, kteří se tam objevili - každý tam byl nějakým způsobem romantik a spousta z nich měla zlomené srdce. Ale všichni byli také idealisté, kteří chtěli být součástí něčeho většího, než jsou oni sami."
Vzhledem k tomu, že válka trvá již jedenáctý měsíc, bývají dobrovolníci, kteří jsou stále na Ukrajině, velmi odhodlaní, ochotní vydržet zimní podmínky a překonat jazykové bariéry a kulturní napětí, které se občas rozhoří.

Pro některé z nich představuje válka na Ukrajině vzácnou příležitost, jak využít svůj výcvik.

Třiadvacetiletý bývalý příslušník Královského ženijního sboru britské armády se pět let učil o odminování a budování zákopů a mostů, ale nikdy tyto znalosti nevyužil tak, aby se cítil užitečný, řekl. Strávil nějaký čas ve východní Evropě výcvikem zahraničních jednotek, ale připadalo mu to nudné a zbytečné.

"Abych byl zcela upřímný, mou hlavní motivací, proč jsem sem jel, bylo opravdu střílet do lidí a nechat se postřílet," řekl britský voják, který rovněž hovořil pod podmínkou anonymity. "Nechtěl jsem dostat důchod s tím, že jsem nikdy nic užitečného neudělal," dodal. Nyní však říká, že je oddán ukrajinské věci.

Ne všem dobrovolníkům chyběly doma možnosti. Když Rusko zaútočilo, osmadvacetiletý Zachary Jaynes, čerstvý absolvent Dartmouth College a bývalý ranger americké armády, se chystal na meditační pobyt v himálajských horách.

Zemřela mu matka, poslední rok studia na vysoké škole strávil v době kradmých výluk a stejně jako mnoho západních veteránů na Ukrajině byl rozčarován z působení v Afghánistánu. Uvažoval o práci v poradenství, ale nezdálo se mu to lákavé.

"Byla v tom určitá míra prázdnoty a existenciálního strachu, snaha přenést se přes svou vojenskou minulost - a přesto jsem zjistil, že se přes tyto zkušenosti také nedokážu přenést," řekl Jaynes v rozhovoru v Kyjevě, kde měl přestávku od bojů na jihu.

Když začala invaze, "cítil se jako v bodě zlomu", řekl. "Buď jsem mohl ignorovat to, co se na Ukrajině děje, a přehlížet toto volání o pomoc, nebo jsem se mohl ponořit úplně zpátky do propasti a pokusit se najít světlo."

ApNewsroom_Russia_Ukraine_War_Foreign_Fighters_42418.jpg
Výstřewerttižek.JPG
0_Inkeddf44e85f-3879-4c1b-a221-3a599427b23f_LI.jpg
pjaro77
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 13/11/2019, 18:19

Re: Zahraniční dobrovolníci

Příspěvek od pjaro77 »

Je vidieť, že niekorým vliezol testosteron príliš na mozog.
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“