93. samostatná mechanizovaná brigáda

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 10692
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

93. samostatná mechanizovaná brigáda

Příspěvek od Rase »

93_ОМБр_1.png

Ukrajinská brigáda "Cholodnyj Jar"

Článek převzat ze FB stránky Válka. Válka se nikdy nemění. Všechny odkazy najdete úplně dole.
Když v roce 2014 vypukly boje na východě Ukrajiny, bojovala jednotka ještě coby 93. gardová motostřelecká brigáda po boku 95. aeromobilní brigády ve druhé bitvě o doněcké Prokofievovo letiště. Zde získali jejich bojovníci přezdívku “kyborgové” díky tomu, jak houževnatě bojovali. Přezdívka byla zachycena v rádiové komunikaci mezi jednotkami později vzniknuvší samozvané Doněcké lidové republiky. O letiště ukrajinské jednotky bojovaly nakonec 242 dní. Ty, kteří v této bitvě padli, si Ukrajina každoročně připomíná 16. ledna v Den památky ukrajinských kyborgů.
93. Samostatná mechanizovaná brigáda "Cholodnyj Jar" (93-тя окрема механізована бригада «Холоднийb Яр») je ukrajinskou vševojskovou jednotkou, která se specializuje na boj kombinací pěchotních a obrněných sil. Jde o všestranné uskupení, které je schopné fungovat samostatně, neboť v jeho struktuře jsou začleněné jak lehké, tak těžší zbraně. Jmenovitě protiletadlové, protitankové i protipěchotní elementy, dělostřelectvo a jednotky pro radioelektronický boj, průzkumné a radarové týmy a to vše s podporou pěchoty. Ve znaku v současnosti mají Cholodnojarského orla a dubovou ratolest tedy symboly ukrajinského boje za nezávislost resp. moudrosti, síly a vytrvalosti.
Svůj původ má útvar v sovětské 93. gardové motostřelecké divizi, která se, kromě jiného, zúčastnila i osvobozování Prahy na konci 2. světové války coby součást 53. armády 2. ukrajinského frontu. Během posledních let studené války sloužila v Maďarsku, odkud byla po rozpadu Sovětského svazu stažena zpět na Ukrajinu. Během roku 1999 proběhlo několik výměnných pobytů mezi 93. divizí a 40. pěší divizí kalifornské Národní gardy v rámci výcviku důstojnického sboru. Mezi lety 1996 a 1999 byla divize restrukturalizována a 1. prosince 2002 došlo k její reorganizaci na brigádu. V mírových letech, tedy 2001 až 2014 se části divize a později brigády účastnily mírových misí v Iráku, Sieře Leone, Libérii a Libanonu. Po vypuknutí války na Donbase se jednotka od roku 2014 aktivně účastnila bitev o Avdijivku a bránila i Pisky, Ilovajsk a Marinku. Během této doby padlo 198 jejích bojovníků, více než 1000 bylo zraněno a 9 bylo držených jako váleční zajatci.
V listopadu 2015 se 93. gardová brigáda vzdala svého čestného Dvojitého řádu rudé vlajky Kutuzova a Suvorova, ale ponechala si čestné bojové přízvisko "Charkovská". V srpnu 2016 se zbavila i označení "gardová" a své nynější označení 93. Samostatná mechanizovaná brigáda Cholodnyj Jar získala v roce 2018 ke stoletému výročí ukrajinské války za nezávislost, zároveň se zbavila svého bojového označení "Charkovská". Ještě doplníme, že Cholodnyj Jar byl separatistický pro-ukrajinský stát, který existoval po rozpadu carského Ruska mezi lety 1919 a 1922.
Začátkem roku 2017 byla jednotka přesunuta do Luhanské oblasti, kde působila v rámci "antiteroristické operace", konkrétně se soustředili na oblast okolo bachmutské dálnice, kde se jim povedlo zlikvidovat několik sabotážních skupin a později byla brigáda přesunuta hlouběji do území nikoho na Donbase u městečka Krymske. Tam vybudovala opěrné body a zajištovala palebnou převahu nad nepřítelem a lepší obranyschopnost prostoru. Během měsíce se jim povedlo postoupit o 1,5 km vpřed a pozici si udrželi. V říjnu se jednotka po ročním působení vrátila z rotace do svých kasáren ve městě Čerkasy. Během nasazení přišla o 20 bojovníků.
V době od ledna do srpna 2018 působila brigáda opět na Donbase, kde se úspěšně starala o ochranu ukrajinského teritoria v okolí Volnovachy. V prosinci téhož roku se pak přesunula do okolí Avdijivky, kde pomáhala vylepšovat systém opěrných bodů a opevněných stanovišť. Systém se jim povedlo značně rozšířit. Do července 2019 přišla jednotka o dalších pět lidí v boji a v prosinci 2019 se jednotka vrátila do jednoho z předchozích působišť v Bachmutu. Během zhruba sedmi měsíců se jim povedlo zabít 71 vojáků DLR, LLR i Ruska a zničit 26 kusů obrněné techniky včetně několika tanků a zásobovacích vozidel nepřítele. Za dobu své rotace (prosinec 2019 - červenec 2020) přišla brigáda o dalších 9 členů.
V říjnu 2021 byli mezi prvními jednotkami, které se mohly pochlubit prací s Bayraktary v okolí vesnice Hranitne. Díky dronům se zde povedlo zlikvidovat dělostřeleckou houfnici D-30 i s osádkou, která Hranitne ostřelovala.
Jednotka v současné době poměrně úspěšně bojuje proti ruské armádě v Charkovské oblasti, kde se jí daří zasahovat nejen dělostřelecké pozice, ale také likvidovat zásobovací konvoje. A nebojí se ani ničení tanků, ke kterému používají jak vlastní tankové jednotky, tak také ze Západu dodané Javeliny a NLAW. Mají dokonce i několik potvrzených sestřelů ruských vrtulníku, včetně bitevníku KA-52 protiletadlovým kompletem 9K33 Osa. První zajatí ruští okupanti poté, co jejich jednotky na Ukrajinu vstoupily, byli podle velitele brigády Dmytra Brežinského a ukrajinského ministerstva obrany zachyceni právě bojovníky této jednotky. 6. března zlikvidovali členové jednotky konvoj ruských vozidel u Charkova. Protitankovými střelami Stugna-P zničili čtyři ze sedmi obrněných vozidel, zbytek zapadl do příkopu a byl zabaven. Brigáda se podílela na bojích u Ochtyrky a 26. března na osvobození Trostaňce. Dále, podle OSINT informací to byla právě 93. brigáda, která zničila jediný prototyp ruského tanku T-80UM2 “Černý orel” a 21.4.2022 hlásila sestřel ruského bitevníku Su-34 kompletem 9K38 Igla. Současné ztráty neznáme, ale ke konci roku 2020 byl celkový počet padlých členů brigády 298, se dvěma členy nezvěstnými. Sem tam se na sociálních médiích informace o padlých členech objeví, ale z důvodu operačního zabezpečení brigády příspěvky pak často mizí. Za svou obětavost, odvahu a nasazení v boji rusko-ukrajinského konfliktu obdržela brigáda řád Bohdana Chmelnického III. třídy. Jako zajímavost ještě doplníme, že o 93. samostatné mechanizované brigádě Cholodnyj Jar byl v roce 2018 natočený film 93: boj o Ukrajinu, který mapuje cestu jednotky od událostí roku 2014. Další dva díly následovaly v letech 2020 a 2021. První díl zde: https://youtu.be/XcdiLz4KUPw

Autor: /AB/
Editor: /ZS/, /PH/ a /JT/
Pomoci nám s naší tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu, které se nebojíme a na množství nehledíme: https://www.buymeacoffee.com/Valka.online
Děkujeme všem, kteří nám již přispěli, moc si toho vážíme!
A sledujte i náš Instagram, kam přidáváme aktuální fotografie přímo z bojů, ale i relevantní informace z politiky nebo diplomacie: https://instagram.com/warneverchangecz !xvi3o08mpz291.jpg
93rd_Mechanized_Brigade_Kholodnyi_Yar_trophy_tanks_May_2022_1.jpg
93rd_Mechanized_Brigade_Kholodnyi_Yar_trophy_tanks_May_2022_3.jpg
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 10692
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: 93. samostatná mechanizovaná brigáda

Příspěvek od Rase »

Inna Kulbašna a Bohdan Arťomov se včera vzali v Čerkasích. Až do poslední chvíle ale nebylo jasné, zda ženich na svatbu vůbec dorazí. Bojuje totiž v Bachmutu a vzhledem k nedostatku cest i všudypřítomnému blátu nebylo možné odjet autem. Přesně řečeno se o to pokusil, ale vůz zapadl. Nakonec mu pomohli kamarádi z 93. brigády, kteří jej převezli přes rozbahněné pole v tanku.

https://24tv.ua/zahisnik-bahmuta-yihav- ... o_n2272199

Výstrerttttřižek.JPG
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“