46. ​​samostatná aeromobilní brigáda

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 11725
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

46. ​​samostatná aeromobilní brigáda

Příspěvek od Rase »

46th_Airmobile_Brigade.png

46. ​​samostatná aeromobilní brigáda

46. ​​samostatná aeromobilní brigáda (46-та окрема аеромобільна бригада) ukrajinských vzdušných útočných sil byla vytvořená v roce 2016 a sídlí v Poltavě. Jde o jednu z brigád, jejíž příslušníci prodělali výcvik v Británii. Stejně tak používají Západní výzbroj jako taktická vozidla Husky TSV a Wolfhound typu MRAP. Brigáda byla přeměněna z těžké útočné brigády na lehkou útočnou. Brigáda tak již nepoužívá vybavení jako jsou BTR-3, BMP-1 nebo T-80. Poltavská brigáda tak byla přejmenována a dostala též nový znak. Po návratu z Británie zúčastnila bojů o Cherson. Jednotka byla nedílnou součástí obrany v Bachmutu a Soledaru, kde se vedly jedny z nejintenzivnějších bojů ve válce. Během ukrajinské protiofenzivy v roce 2023 se brigáda zapojila do tažení v Záporoží směrem na Orichiv. Jako zajímavost uvedu, že 13. března 2023 zveřejnil Washington Post rozhovor s tehdejším velitelem Anatolijem Kozlem zvaným "Kupol". Zde se psalo, že Ukrajina má nedostatek kvalifikovaných vojáků, munice a utrpěla vysoké ztráty. Zmiňoval zde, že každý týden získává 100 nových vojáků, kteří ale byli špatně vycvičeni, navíc většina z utekla nebo odmítla střílet, protože se báli zvuku výstřelů. Anatolij Kozel byl tomto rozhovoru degradován na zástupce velitele a v reakci na to odstoupil z ozbrojených sil Ukrajiny. Následně se na různých telegramových kanálech objevila videa vojáků, kteří protestovali proti jeho degradaci.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/46th_Airm ... _(Ukraine)
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... ika-236686
https://www.facebook.com/oaembr46

370272150_259442276983029_8111459677128243204_n.jpg
ump-46odshbr_650x300.png
f74ef2710596cec1.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 17/9/2023, 10:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 11725
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: 46. ​​samostatná aeromobilní brigáda

Příspěvek od Rase »

Rozhovor s Pavlem Česnekovem pro Seznam Zprávy

Pavel Česnokov přezdívaný "Viking" je výsadkářem u 46. letecké útočné brigády, jež se od začátku ukrajinské ofenzivy účastní tažení. V rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal situaci na frontě z pohledu přímého účastníka ukrajinské jižní ofenzivy v Záporožské oblasti. Před válkou byl architektem a designérem. jeho jednotka se zúčastnila bojů o Robotyne, odkud se jim podařilo vytlačit ruské síly. Během bojů museli překonat sérii protitankových příkopů, hustá a vrstevnatá minová pole v kombinaci s připravenými zákopy, opevněním a dělostřelectvem.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... ika-236686

Ukrajinské velení oznámilo, že se útočící jednotky nachází mezi první a druhou ruskou obrannou linií. Jak těžké bylo překonat tu první? S čím vším jste se setkali?

Naším úkolem bylo překonat ruské obranné linie. Počítalo se s tím, že je projdeme za týden a následně se začneme opevňovat. Proto jsme do výbavy dostávali i ostnatý drát a miny pro zajištění našich pozic. Sám víte, že to bylo komplikovanější. Určitě jste viděl nějaké záběry z bojů o lesní remízky, které se nachází mezi otevřenými poli. Často tam má nepřítel své pozice, a proto je důležité tyto lesní úseky dobýt. Dostali jsem za úkol získat jeden takový remízek. Velící nám sdělil, že nás vysadí u stezky, po které půjdeme k ruským pozicím. Šlo o úzký prošlapaný chodníček, který byl místy přerušeny nebo poničený z předchozích bojů. Podle instrukcí byly všude okolo miny a nesměli jsme se jako skupina roztrhnout. Těch 600 až 800 metrů jsme šli osm hodin. V noci se za námi vydala další skupina. V té tmě jsme jenom viděli a slyšeli výbuchy a křik raněných. Jednou nás začali ostřelovat. Kluci se nezorientovali a začali utíkat do stran. V tu chvíli začaly vybuchovat miny. Medik se snažil některé raněné zachránit a sám šlápl na výbušné zařízení. Všechno měl v obličeji. To byly moje první dny ofenzivy.

Vaším úkolem tedy bylo projít přes linii a předat informace obrněným jednotkám?

Pro techniku je to komplikované, zaminování je opravdu extremní. Když útočíme na jejich pozice, tak je při ústupu odpalují, zároveň jste pod neustálým nepřátelským ostřelováním. Často musíte jít pěšky a nést si veškeré vybavení, které je těžké desítky kilogramů. Úkolem je získat pozice, pak přichází klasická pěchota.

Jak probíhalo odminovaní? S jakými nástrahami a pastmi jste se potýkali?

Setkali jsme se s tím, že mezi minami jsou často umístěné výbušné systémy na způsob kazetové munice, které, když explodují, rozptýlí do širokého okolí další submunici. Co nám však opravdu působí komplikace, jsou protipěchotní miny PFM-1 tzv. „motýlí miny“, které se velmi obtížné odhalují. Zároveň vás při tom neustále ostřelují.

Hodně se mluví o překonávání minových polích, ale jak je to s překonáváním tzv. dračích zubů a dalších překážek?

Některé jednotky už k nim došly. My je v našem směru zatím vidíme jen z dalekohledu.

Mluvil jste o minových polích, různých pastích i ruském ostřelovaní. Jaká panuje mezi vojáky morálka? Máte vy sám strach?

Nejsem nějaký velký hrdina, ale když dostanete úkol dojít na určité místo, kde už jsou naše jednotky a čekají na vaši podporu, tak jdete. Dáváte přitom pozor, abyste došli a splnili úkol. Na nějaké přemýšlení není moc čas.

Mluví se o tom, že útočící jednotky nemají dostatek odminovávací techniky. Co vám podle vás nejvíc chybí?

Za mě je potřeba více kamikadze dronů a raketových komplexů. Abyste to pochopil: Než někam dojdeme, trvá to několik dní. Veškeré jídlo, vodu a vybavení si nesete vy sám. Rusové si sedí ve svých bunkrech, které tankem jen tak nezničíte.Když už se k nim dostaneme, tak většina z nich má strach a pozice získáme. Ale nejdřív se k nim musíme dostat. My jsme rádi, že dostáváme Stryker a další bojová vozidla, ale pokud nezničíme jejich pozice, tak jsou to zbytečné ztráty lidských životů a techniky. Oni po vás přes ta minová pole střílí vším, co mají. Jednou jsem to počítal a co šest sekund to výbuch. Jsme jak zajíci, kteří běhají mezi minovými poli a schováme se před ostřelováním. A když odnášíte raněného, tak ho nesete v šesti, osmi lidech. Radši bychom dostali další raketomety HIMARS, drony a rozstříleli jejich pozice, než prostě desítky bojových vozidel, která jsou taky hodně zapotřebí, ale než se jimi vůbec k ruským pozicím dostanete, tak vám je taky všechny mohou zničit.

Ukrajinský deník The Kyiv Independent udělal průzkum u některých brigád a mluvil s vojáky, kteří uvedli, že výcvik NATO je nepřipravil na typ války, který se vede na Ukrajině. Máte podobný názor?

Byl jsem na výcviku v Anglii, tak můžu mluvit z osobní zkušenosti. Když už dojdete k ruským zákopům, tak většina z nich utíká, někteří se dokonce převlékají do našich uniforem. V zákopových bojích ty návyky, které jste získal na zahraničním cvičení, využijete, ale musíte tam vůbec dojít. Jak jsem v úvodu zmínil ten boj o lesní remízek: Musíte projít tmou v těžké výstroji a nemáte se kde schovat. Rusové do vás mezitím pálí ze všeho a vy máte pocit, že jste ostřelován 360 stupňů dokola. Na to nás západní výcvik nepřipravil. Boje tady jsou opravdu specifické. Přesto bych chtěl poděkovat švédských instruktorům za předané zkušenosti.

Ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij řekl v nedávném rozhovoru, že by prolomení první obranné linie Rusů mělo umožnit rychlejší postup přes další, slabší zóny obrany. Máte podobný názor?

Poté, co se Rusové stáhnou z předních pozic, začínají stavět nové. Takže teď jde o to nedat jim čas pro budovaní dalších linií. Můj subjektivní názor je, že by to mohlo být lehčí, protože nebyl prostor pro budovaní. Pokud jim však ten čas dáme, tak se na nás zase připraví.

Řešíte blížící se deštivé počasí? Může to být problém pro postupující jednotky, může to nakonec zpomalit, nebo dokonce zastavit ofenzivu?

Když jste na pozici a v noci vás zastihne déšť, tak ráno dojde k rotaci a vystřídají vás. Ohledně deště a zimy se člověk vždycky nějak přizpůsobí, takže počasí moc neřešíme.

Kam vidíte reálný postup do konce roku?

Doufám, že uvidím mrtvého Putina.

Výstřižekrerttt.JPG
Výstřižettrrrrrk.JPG
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“