Systém směrové detekce ETER

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 14981
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Systém směrové detekce ETER

Příspěvek od Rase »

Výstřižektrtrffff.JPG

Systém směrové detekce ETER

Ruská invaze na Ukrajinu dokazuje stále větší roli bezpilotních letounů. Obrana proti nim je příliš drahá a vyžaduje hodně nedostatkové munice. Řada startupů se proto snaží přijít s řešením, jak drony levně sestřelovat. S jedním z možných řešení přichází ukrajinský startup Falcons (založil jej Jegor Dudinov), jehož spoluzakladatel a technický ředitel Oleksadr Barabaš v rozhovoru popisuje, v čem je jejich metoda lepší a účinnější. "Specializujeme se na pasivní radiolokátory, vyhledávače směru a rádiové senzory. Poskytujeme plně automatizovaný systém, který detekuje, potvrzuje a zasahuje rádiové vysílače nepřítele na bojišti. Právě teď pracujeme na posledních dvou krocích, protože první fázi – detekci – jsme již dokončili (viz níže, systém ETER)". V praxi funguje tak, že na bojišti máte rozmístěný systém, který vyhledává rádiové signály nepřítele. "Náš autopilot, na kterém teď pracujeme, tyto signály zachytí a zautomatizuje reakci na tuto hrozbu. Pracujeme na nejzákladnější úrovni, takže na mapě vidíme všechno, co vydává signál, a můžeme na to reagovat. Bezpilotní letadla, pozemní zařízení pro elektronický boj, cokoli. Jde nejen o detekci a zásah, ale také o potvrzení zásahu. To je velmi důležité. Pracujeme ve dvou krocích. Nejprve získáme souřadnice ve 3D na mapě, a poté vypustíme potvrzovací dron, který se chová jako stíhací dron, ale jeho úkolem je snímat obraz toho, co se na místě děje a co ten signál vydává. Získáme data a na ně pak reagujeme. Pokud jde o bezpilotní letoun nebo i pozemní cíl, můžeme vyslat stíhací dron, který se chová jako inteligentní raketa, čte signál cíle a zasáhne jej. Drony nevyrábíme, naše zařízení integrujeme s jejich výrobci. V boji jsme zatím úspěšně provedli testy senzorů, které našly cíl, nepřátelský dron Supercam. Ten jsme ale nezničili, protože jsme nechtěli přijít o prototyp senzoru, takže náš dron nenesl nálož. Nyní pracujeme na vývoji anténních souprav a softwaru, které dokončíme tak do dvou až tří měsíců po uzavření investičního kola. Se čtyřmi výrobci bezpilotních letadel jsme už ale uzavřeli smlouvy."

Společnost Falcons se již prosadila svým přenosným taktickým třísměrovým zaměřovačem rádiových signálů ETER pro detekci UAV, komunikačních zařízení a prostředků REB. ETER je přenosná třídílná stanice se třemi anténními stativy. Zmiňuje se, že ETER třídí signály s taktickou přesností, která na dnešním bojišti chybí. Technický vedoucí projektu Oleksadr Barabaš říká, že "Každé z UAV, které ruská i ukrajinská strana integrovaly do boje, vysílá svůj vlastní 'otisk' signálu. Pokud je sledujete v reálném čase a dokážete nakreslit čáru, odkud přicházejí a kdy jdou k vám, můžete určit, zda je to náš dron nebo nepřátelský dron." Sledují tedy drony za každého počasí, v reálném čase a dvěma způsoby rozlišují vlastní-cizí. Falcons se daří vyrobit až 10 třívěžových stanic ETER měsíčně. Pro rozšíření výroby by rádi získali vládní zakázku. Na frontě je již nasazeno asi 20 jednotek a chtěli by získat i certifikaci NATO (kód NCAGE) pro možný prodej státům NATO. Což by jim umožnilo prodávat zařízení přímo vládním agenturám i mimo Ukrajinu a zvýšit tak příjmy.

Na konferenci Engaged své nápady investorům představil mimo jiné i litevský startup AI Drones, který vyvíjí automatické navádění bezpilotních letounů na cíl. Mezi známé ukrajinské startupy zabývající se elektronickým bojem patří například Buntar Aerospace, který vyrábí drony operující i v prostředí s rušeným signálem GPS, nebo Himera, která přišla s kódovaným komunikačním systémem pro vojenské jednotky. V ČR se vývoji a výrobě vojenských dronů a obraně proti nim věnuje například ukrajinsko-česká firma U&C UAS v Kolíně nebo tým pražské ČVUT pod vedením Martina Sasky.

Zdroj:
https://www.falcons.com.ua/uk/eter
https://breakingdefense.com/2024/06/ins ... fare-race/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... ony-263245

Výstřižekrrrffff.JPG
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „PVOS“