Koncept nasazení dělostřelectva

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13780
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Koncept nasazení dělostřelectva

Příspěvek od Rase »

1509820707_28.jpg

Koncept nasazení dělostřelectva

Aktuálně byly zveřejněny informace o nasazení dělostřelectva v letech 2022 až 2024, na základě pozorování a osobních zkušeností velitele BM-21 Grad.

Rok 2022 a začátek války. Její první fáze, to byla doba mobility, neustálého pohybu a velkých cílů: kolon, soustředění živé síly a techniky. V prvním měsíci války musela moje baterie BM-21 vypálit salvu z několika vozidel najednou, což byl nejefektivnější způsob činnosti pro raketové systémy s vícenásobným odpalem, protože ačkoli palba nepřítele nebyla příliš přesná, byla velmi masivní. V dubnu 22 jsme přešli na práci s jedním bojovým vozidlem (dále jen "BM"), ale v kombinaci s dalším dělostřelectvem (v té době to bylo 122 mm 2S1, 155 mm 2S3 a BM-27). Denní spotřeba nábojů se pohybovala od 80 do 160 kusů. Ještě malé doplnění o samotné práci dělostřelců. Jedna raketa ráže 122 mm pro Grad váží 65 kg a nakládá/vykládá se ručně, takže kromě přímé bojové práce jedna čtyřčlenná posádka denně zvedla 6 až 10 tun železa.

Poté, co shořely první ruské kolony, jsme přešli na protibaterijní boj. Nepřátelské dělostřelectvo bylo mnohonásobně početnější. Stávalo se, že jedno obrněné vozidlo, které vyrazilo na bojovou misi, ostřelovalo pět různých nepřátelských systémů najednou: 2S19, 2S7, BM-21, BM-27, Hyacint B... ale naštěstí pro nás měl nepřítel na začátku války problémy s průzkumem a korekcí, nepříteli chyběly bezpilotní letouny a neuměl je používat. Na začátku jsme rovněž měli málo leteckého průzkumu, ale tady jsme byli efektivnější (posílám pozdrav do pekla Tobolu a divizi 2S19). Zatímco Rusové sypali na pole tuny střel. My jsme neměli ani tolik děl, ani tolik nábojů. Byla to éra valkýr a čápů. "Mavicary" ještě nebyly tak masivně nasaditelné a většina frontové linie zůstávala neviditelná. Když se podívám dopředu, řeknu, že drony, které měly sloužit dělostřelectvu, budou později zatlačeny do týlu.
Kontaktní linie se stávala statickou a dronů přibývalo. Od té doby nepřítel nepřetržitě kontroloval palebná postavení a pro nás to začalo být obtížné.
Viděli nás, když jsme vyjížděli, a zahájili na nás palbu, když jsme ještě zaujímali palebná postavení. První výstřel nepřítele byl vždy nepřesný, následovala korekce. Naším úkolem bylo splnit bojovou misi maximálně do 15 minut. Ale počet dělostřeleckých systémů a střel nepřítele se nestal jeho výhodou. Kdo lépe a rychleji provedl korekce, kdo lépe a rychleji spolupracoval a ovládal různé dělostřelecké systémy, ten vyhrál. Stát na místě byla sebevražda. Heslem roku 2022 bylo "nikdy se nezastavit". Aby se poměr sil zlepšil v náš prospěch, objevily se první tažené houfnice M777 s prvními vysoce přesnými střelami. V létě roku 2022 jsem poprvé viděl salvu z M142 HIMARS, ale GMLRS ještě nefungovaly na nepřátelské dělostřelectvo, to se mělo stát normou později. Většinou ještě bojovaly jen sovětské kalibry. Docházely náboje ráže 152 mm a nahradily je systémy ráže 155 mm. Hlavní palebnou silou mechanizovaných jednotek (a tedy nejmohutnější) byly staré, ne tak kvalitní americké/norské/italské samohybné houfnice M109, kterým naši dělostřelci hrdě říkali "Paladiny". Ale vojáci moc sledovali TikTok, protože koncem roku 2022 jsme dostali staré modifikace M109A3, zatímco Paladin je relativně moderní M109A6, který už má automatický systém řízení palby, což znamená rychlejší nasazení, bojovou činnost i stažení z palebného postavení. Faktor rychlosti samohybných dělostřeleckých systémů však v roce 2023 přestal být rozhodující, protože samohybné dělostřelectvo přestalo jezdit. Nepřítel má Lancety a nasazuje je ve velkém počtu, což staví veškeré brigádní dělostřelectvo "na hlavu". Došlo k radikální změně ve způsobu fungování dělostřelectva. Jestliže v roce 2022 bylo naším úkolem neustále se pohybovat, v roce 2023 jsme se měli pohybu pokud možno úplně vyhnout.

V zimě 2023 byla naše jednotka převelena jižně od Bachmutu. Našli jsme všechno nepřátelské dělostřelectvo na našem směru a vyřadili ho. Jestliže v létě 22 nebyla u Mykolajiva jediná bojová mise, aniž by moje jednotka nebyla ostřelována nepřítelem, v zimě a na jaře 2023 byla situace v Donbasu opačná - nepřítel prohrál protibaterijní boj. V samotném Bachmutu a severně od něj byla situace jiná, protože tam nadále operovalo nepřátelské dělostřelectvo. Důvodem mohla být částečně naše nízká efektivita velení a řízení nebo zpravodajství. Počet průzkumných dronů se zvyšuje a do konce roku 2023 se masově objeví FPV drony. Každý centimetr frontové linie je vidět. Zakopáváme a kryjeme naše zbraně v zakrytých okopech, čímž ztrácíme mobilitu a rychlost. Nízká účinnost dělostřelectva mechanizovaných brigád je jen mírně kompenzována činností děl specializovaných dělostřeleckých brigád s delším dostřelem (2S22, Ceasar, PzH 2000, Archer). Kromě toho je nepřítel lépe maskován a lépe zakopán. K rozbití jednoho zákopu se používá v průměru 20 střel ráže 155 mm, což ale nezaručuje konečný úspěch. Na vzdálenost 20 km již dlouho nedochází k velkému soustředění nepřátelských sil a prostředků.

V takovém pozičním boji se účinnost BM-21 stává kriticky nízkou: zasahování jednotlivých malých cílů není naší silnou stránkou a raketových střel ráže 122 mm je nedostatek. Raketové divize jsou rozpouštěny, zůstávají samostatné baterie, ale stále neexistuje alternativa ke Gradům klesá také účinnost kanónového dělostřelectva. Hlavním prostředkem ničení jsou FPV drony a bombardovací drony. V našem směru mají na svědomí 80 % zničených nepřátelských cílů. Ukázalo se, že jsou levnější, rychlejší a účinnější. To však nesnižuje význam dělostřelectva. Zde je třeba objasnit princip činnosti dělostřelectva v poziční obraně (dominantní postavení pro ukrajinské ozbrojené síly v roce 2024). Primárním úkolem dělostřelectva v takových podmínkách není rozbít útočící kolony nepřítele, ale systematickou a trvalou prací zabránit nepříteli zahájit ofenzivu. Dělostřelectvo, které působí na soustředění nepřátelských sil, je prevencí samotné ofenzívy, a pokud již ofenziva proběhla, dělostřelectvo se již na hranicích Charkovské oblasti vyznamenalo, když se cíle podobného rozsahu objevily znovu. Kde však dělostřelectvo nemá vůbec žádnou alternativu, je naše budoucí ofenziva. V letech 2023-2024 jsme se museli vypořádat s působením rozmanité škály zbraní a munice, takže jakmile se naskytne příležitost, opět se ozveme. Sláva Ukrajině!

https://twitter.com/VolOmelchenko/statu ... 3316973646

ace63582012d9b65.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla." - Karel Poláček
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Koncept nasazení dělostřelectva

Příspěvek od HONZIK11 »

Pekne napsano,bez zbytecnych kudrlinek a nadhodnocovani . Proste takova je realita.
Tedy az na tu budouci ofenzivu.
Odpovědět

Zpět na „Organizace, taktika, strategie“