Časová osa války v Doněcké a Luhanské oblasti

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 10079
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Časová osa války v Doněcké a Luhanské oblasti

Příspěvek od Rase »

Ilovaysk.jpeg

Časová osa války na Donbase

Donbas (zkratka pro "Doněcká pánev") je neoficiální historický název Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině. Od roku 2014 jsou tato území místem ruské invaze a zuřivého ukrajinského odporu. Jelikož nejčastější odvolávky "prorusky" smýšlejících spoluobčanů jsou typu: "A co dělali Ukrajinci na Donbase, to nevidíte?", tak si pojďme zkráceně ukázat historii tohoto místa, co vedlo Rusko k tomuto konfliktu a časovou osu, co se tedy na tom Donbase dělo od roku 2014. Ruku na srdce, koho z nás to dřív zajímalo, byla to pro nás zapomenutá válka. Ruská agrese, která zuřila na východní Ukrajině od roku 2014, nevratně změnila zemi, přinesla zkázu a lidské utrpení. Přesto existuje spousta mýtů a dezinformací kolem ruské invaze na Donbas, takže se podívejme na ověřená fakta a historii.
Etnoložka a historička Lesia Gasydjak (autorka knihy Neznámý Donbas: Historické mýty a kulturní realita) je jednou z předních odborníků na tento region. Hluboký ponor do jeho fascinující historie si zaslouží samostatný článek, ale odvolávám se na ni, abychom si vyložili hlavní fakta: V 15. až 18. století byl Donbas "svobodnými pláněmi", kam ukrajinští kozáci a zemědělci unikali, aby založili vesnice mimo feudální otroctví. V 19. století se město Doněck (tehdy pojmenované Juzivka nebo Hughesivka, podle velšského průmyslníka Johna Hughese) stalo cílem britských, francouzských a belgických investorů a inženýrů, kteří obchodovali s místním uhlím a železem. Bylo to vzkvétající evropské město se školami, cukrárnami a bohatou ukrajinskou kulturou. Sovětská vláda od roku 1917 vedla k úpadku Donbasu. V roce 1930 hladomor vyvolaný Stalinem (holodomor) vyhladil 3 milióny 941 tisíc Ukrajinců po celé zemi (některé výzkumy uvádějí vyšší čísla). V roce 1933 kremelský režim vypravil 147 vlakům plných ruských rolníků a přesunul je do prázdných domů zemřelých ukrajinských rodin na Donbasu. Nucená imigrace Rusů na Donbas pokračovala až do roku 1960. Přesto oblast stále zůstávala etnicky různorodá. Mnoho Ukrajinců bylo deportováno z jiných částí země na Donbas jako forma sovětské represe a další menšiny (jako Řekové, Židé a Arméni) měly prominentní komunity v Doněcké a Luhanské oblasti.

12. dubna 2014.
Začala ruská invaze. Důstojník FSB Igor Girkin (Strelkov) překročil ukrajinské hranice s oddílem ruských speciálních sil a obsadil města Slavjansk, Kramatorsk a Družkivka. Místní zločinci a ruští zástupci v Doněcku a Luhansku byli ozbrojeni a přeměněni na milice (považované za teroristy podle ukrajinského a mezinárodního práva). "Jsem opravdu plukovník FSB a neskrývám to... Byl jsem to já, kdo stiskl spoušť této války. Kdyby naše jednotka nepřekročila hranice, všechno by vyšumělo, jako se to stalo v Charkově nebo Oděse. Byla to prakticky naše jednotka, která rozhýbala probíhající válku." Igor Girkinv v rozhovoru pro ruská média.

13. dubna 2014.
Ukrajinská rada národní obrany oznámila protiteroristickou operaci, aby čelila ruským ozbrojeným skupinám napadajícím Doněckou a Luhanskou oblast a terorizující místní obyvatelstvo Tedy porušování ukrajinských zákonů.

11. května 2014.
V okupovaných částech Donbasu se konala ilegální referenda. Ilegální referenda o tom, co ruský důstojník FSB Girkin nazval "nezávislostí Donbasu", byla provedena podobným způsobem jako na Krymu: žádné hlasování nebo kontroly totožnosti, porušování ukrajinského a mezinárodního práva, žádní pozorovatelé a žádné platné sčítání hlasů (výsledky byly oznámeny okamžitě). Ruské národní státní kanály a jejich zahraniční protějšky, jako je Russia Today, začaly šířit propagandistické mýty o "genocidě na Donbasu". To kopírovalo stejnou dezinformaci o "genocidě Rusů", která byla použita k ospravedlnění brutální ruské války v Čečensku (která měla za následek 90 000 až 300 000 civilních obětí).

13. června 2014.
Ukrajinské ozbrojené síly osvobodily Mariupol. Po krátké a úspěšné operaci ukrajinská armáda osvobodí město Mariupol od Ruskem podporovaných militantních skupin a obnoví (víceméně) normální život ve městě.

1. července 2014.
Ukrajinské ozbrojené síly zahájily protiofenzívu. Ukrajinská armáda úspěšně čelila mnoha výbojům ruské invaze. Celkově v červenci ozbrojené síly Ukrajiny osvobodily Artemivský, Maryinský a Slovjanský okres Doněcké oblasti. V Luhanské oblasti pokračovaly boje až do 5. září.

17. července 2014.
Osobní let MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur byl sestřelen ruskou raketou. Raketa, odpálená z oblasti kontrolované ruskými silami, zabila 298 lidí (občanů Nizozemska, Malajsie a 16 dalších zemí). Mezinárodní soudní proces stále probíhá, ale našel přesvědčivé důkazy, že důstojník FSB Girkin byl hlavním pachatelem. Když moskevský režim viděl úspěch ukrajinské armády proti ruským ilegálním ozbrojeným formacím, rozhodl se zasáhnout agresivněji. Většina vojenských analytiků odhaduje, že asi 8 praporních taktických skupin ruské armády vstoupilo do částí Doněcké a Luhanské oblasti, aby posílily ruské zástupce. To zvrátilo průběh bojů na Donbasu.

29. srpna 2014.
Ruská armáda zabila 254 ukrajinských vojáků (423 MIA) u Ilovajsku. Když pravidelná ruská armáda vstoupila na Donbas, ukrajinské jednotky byly obklíčeny. Vyjednávalo se o "zeleném koridoru" pro evakuaci ukrajinských obránců. Přesto ruské dělostřelectvo zahájilo palbu na ukrajinské jednotky navzdory výzvám k mírové evakuaci. Jaroslav Tynčenko, ředitel Muzea vojenské historie ministerstva obrany, poznamenává, že 254 ukrajinských vojáků bylo zabito v důsledku ruského ostřelování, které porušilo evakuační příměří, zatímco 366 bylo zabito během celé vojenské operace v Ilovajsku. Po masakru v Ilovajsku následoval podpis Minských dohod (jejich hlavním bodem bylo příměří) pod ruským vojenským tlakem. V únoru 2015 však ukrajinský ministr obrany oznámil, že ruské síly zahájily palbu na ukrajinské straně více než 4000 krát, zcela bez ohledu na dohody. Bombardování Donbasu ruským dělostřelectvem umístěným přes hranice pokračovalo v zabíjení Ukrajinců po celou válku.

19. září 2014.
Byl podepsán protokol o demarkační linii příměří. Ukrajina, Rusko a zástupci ruské okupační správy na Donbasu podepsali dodatkový protokol k Minským dohodám, který definoval 30 kilometrovou "bezpečnou zónu", kde nebylo povoleno použití dělostřelectva nebo letectva. Každá strana souhlasila s odstraněním těžkých zbraní (schopných ostřelovat na velké vzdálenosti) ne méně než 15 km od demarkační linie. Rusko také slíbilo, že uzavře své hranice, aby zabránilo průchodu vojenského vybavení nebo vojáků. Bombardování Donbasu ruskými silami však pokračovalo a porušilo příměří. Použití těžkých zbraní (zakázaných dohodami) ruskou stranou v zóně 15 km přetrvávalo stejně jako předtím. Pozorovatelská mise OBSE zaznamenala mnoho těžkých vozidel a mužů ve vojenských uniformách, kteří vjížděli na Ukrajinu přes hranici, kterou Rusko slíbilo uzavřít.

31. ledna 2015.
Ruskem podporovaní separatisté požadovali, aby ukrajinské síly odstoupily. Ukrajinský prezident požádal o mezinárodní pomoc. Teroristické síly na Donbasu podporované Ruskem odmítly uznat demarkační protokol Minské dohody a požadovaly, aby ukrajinské síly zastavily obranné operace. Ruskem podporovaní militanti však pokračovali v agresi. Byl to v podstatě požadavek akceptovat násilí bez jakékoli obrany. Prezident Porošenko žádá mezinárodní společenství o poskytnutí vojenské pomoci k zastavení postupu Rusů.

Leden – únor 2015.
Bitva o doněcké městské letiště eskalovala. Alexandr Zacharčenko, samozvaný vůdce ruské okupační správy na Donbasu, se rozhodl obsadit letiště. Tato nová agrese zcela zničila první minské dohody. Bitvy (od počáteční fáze obrany až po Zacharčenkův závěrečný útok) trvaly 242 dní a staly se symbolem statečnosti ukrajinských vojáků, podobně jako obránci Mariupolu v roce 2022. Obránci letiště se drželi proti ruské přesile a palebné síle, což jim vyneslo jméno "kyborgové" mezi Ukrajinci kvůli jejich vytrvalosti a dovednostem. Nakonec ruské síly brutálně ostřelovaly letiště a ukončily obléhání.

V létě 2017 již bránilo východní Ukrajinu v rámci protiteroristické operace 34 000 ukrajinských vojáků.

25. listopadu 2018
Pobřežní stráž ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) ostřelovala a zajala tři plavidla ukrajinského námořnictva. Azovské moře bylo zablokováno.

V roce 2019 Ukrajina ve snaze zajistit další příměří souhlasila se stažením svých jednotek z některých pozic na Donbasu. Rusko udělalo pravý opak: nedodrželo žádné dohody a přesunulo více vojáků z Ruska a Běloruska k ukrajinským hranicím. Sám důstojník FSB Girkin přiznal, že ruská invaze proměnila dočasně okupované části Doněcké a Luhanské oblasti v kriminální pustinu. OSN informovala o rostoucím bezpráví a zaznamenala případy cílených vražd, mučení a únosů prováděných ruskými pravidelnými ozbrojenými silami okupujícími části Donbasu.

Zdroj:
https://war.ukraine.ua/articles/8-years ... 6TNLO_rlYw
https://www.facebook.com/photo/?fbid=60 ... 1844667010

FSB-colonel-Igor-Girkin.jpg
Russian-proxies-in-Sloviansk-1024x692.jpeg
kiborgy_1-1024x683.jpg
Odpovědět

Zpět na „Organizace, taktika, strategie“