VRgineers

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13110
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

VRgineers

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Virtuální brýle od VRgineers

Česká společnost VRgineers v polovině roku 2018 představila profesionální VR brýle XTAL s rozlišením 5K, které již pro svá vývojová střediska zakoupily automobilky Audi, BMW, Škoda, ale také výrobce letadel Airbus. XTAL má dva OLED displeje s celkovým 5K rozlišením 2560×1440 pixelů na každé oko. Uživatel má k dispozici 180° pozorovací úhel a údajně žádné rozmazávání obrazu. Součástí je zvuková karta a mikrofon, plus schopnost rozpoznávat řeč. Optika XTAL pochází přímo od VRgineers. Na rozdíl od běžně dostupných komerčních brýlí, kdy se čočky k očím nastavují manuálně, XTAL detekuje polohu očí a nastavuje polohu čoček automaticky. K ovládání brýlí nejsou potřeba ovladače, protože malé kamerky a infračervené senzory dokáží "vnímat" ruce uživatele (Leap Motion). XTAL jsou kompatibilní s různými designerskými nástroj, automobilky například využívají profesionální nástroj Autodesk VRED sloužící pro tvorbu 3D vizualizací a virtuálních prototypů. Firma VRgineers odmítla jakkoliv komentovat dodávky brýlí pro americké ozbrojené síly, ale podle veřejných informací si XTAL objednalo americké letectvo, námořnictvo a také velitelství námořnictva pro vzdušné systémy (NAVAIR). V případě letectva se ví, že brýle využívá několik leteckých základen k výcviku pilotů. Prvním uživatelem byla základna Vance Airforce Base v Oklahomě, které podle webu AV Magazine pomocí XTAL kompletně modernizovala své výcvikové centrum. V květnu 2019 VRgineers přišli se zajímavou novinkou, a to s přídavným modulem pro rozšířenou realitou propojující fyzicky a virtuální svět. Malý modul o hmotnosti 42 g obsahuje kamery, které nejen snímají ruce, ale také další fyzické objekty nacházející se před brýlemi. XTAL a přídavný modul dovolují například zásadně zjednodušit simulátory nejrůznější techniky, zejména vrtulníků a letadel. V případě letadel stačí vyrobit velmi jednoduché napodobeniny kokpitů (vyrobených například na 3D tiskárnách), přístrojové desky a ovládacích prvků. Pilot s XTAL vidí kontury kokpitu a ovládacích prvků a může se jich skutečně dotýkat a ovládat je. Vše ostatní je však již plně virtuální, překryt kabiny, výhled z kabiny, čelní průhledový displej (HUD) a dokonce také displeje a ovladače na přístrojové desce. XTAL sice nenahradí plnohodnotné 3D simulátory, ale umožní velmi levně a na malém prostoru za velmi nízké náklady simulovat pracovní prostředí prakticky jakékoliv techniky. Nemusí jít přitom jen o simulátory letadel, ale i vrtulníků, bojových vozidel pěchoty, tanků nebo například můstku bojových lodí či ponorek.
Česká společnost na CES nepředstavila jen simulátor, ale také nejnovější model brýlí XTAL s rozlišením 8K (4K pro každé oko). Ve skutečnosti je ale označení 8K marketingové, protože oproti předchozímu modelu je rozlišení jen dvojnásobné. Podle zavedených standardů (např. u TV) by muselo být čtyřnásobné. Poslední model XTAL má rovněž automatické pozicování čoček, 180° široký pozorovací úhel a přídavné modul pro rozšířenou realitu. Oproti předchozímu modelu ale XTAL používá nově LED displeje. Poslední model brýlí XTAL 8K se prodává za 8000 dolarů a jednoduchý simulátor předvedený na CES 2020 stojí 50 000 dolarů. Tyto nejnovější brýle budou například používat astronauti NASA. Technologie sledování očí nově sleduje i směr pohledu uživatele. Sledované virtuální objekty lze tak vyrenderovat výrazně kvalitněji, než nesledované okolí. Takto funguje i lidské oko – mozek zaostřuje pouze to, na co se díváte, zatímco periferně viděné okolí zaostřené není. XTAL spolupracuje také se systémy pro sledování člověka (a jeho pohybů) v prostoru, jako jsou OptiTrack, Mo-Sys nebo SteamVR Lighthouse. Ve velké místnosti nebo hale lze tedy vytvořit virtuální prostředí, ve kterém se může pohybovat hned několik uživatelů s brýlemi XTAL. V případě vojenství si lze v hale například vytvořit virtuální modely jakékoliv techniky (včetně jednotlivých konstrukčních uzlů), budovy nebo dokonce vesnice podle satelitních map. Takové modely mohou sloužit k výcviku techniků, speciálních jednotek ale i běžných vojáků. Nakonec se ještě zmiňme o technologii Fata Morgana, která na dálku propojuje uživatele s virtuálními brýlemi XTAL a uživatele s brýlemi pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens. Tato kombinace umožní virtuálně teleportovat experta kdekoliv, kde je to potřeba. Fata Morgana je již testována v jaderné elektrárně Temelín. Princip fungování je následující. Můžeme si představit technika opravující vojenskou techniku na předsunuté základně. Technik bude mít (průhledné) brýle HoloLens, které dokáží chápat okolní scénu a v reálném čase ji rekonstruovat do 3D digitální podoby. Na druhém konci bude špičkový expert (nebo více expertů) s brýlemi XTAL, který uvidí digitální 3D scénu, ve které se nachází technik. Samozřejmě oba lidé mohou mezi sebou komunikovat a přenášet mezi sebou nejrůznější data. Technik v brýlích HoloLens uvidí avatara experta, který může radit a ukazovat technikovi, co má dělat, zkontrolovat, změřit, atd. Zároveň expert může technikovi posílat obrázky, videa, 3D modely, dokumenty, mapy či názorné návody (animace).

Zdroj:
https://www.armadninoviny.cz/ceske-virt ... ectvo.html
https://www.radio.cz/cz/rubrika/ekonomi ... e-letectvo
https://www.avinteractive.com/markets/p ... 9-01-2020/
https://vrgineers.com/xtal/

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13110
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: VRgineers

Příspěvek od Rase »

Firma VRgineers v lednu 2020 přesunula výrobu do sídla jednoho z nejvýznamnějších investorů, jímž je brněnský Y Soft, který mimo finančních prostředků pomáhá VRgineers také s výrobou. Cílem je vyvinout postupně menší a lehčí headset, který bude jednodušší na použití.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/brnan ... vo/1856195
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/ha ... o-40314159

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Zbrojní průmysl“