Lancet kamikadze dron

Děla všech ráží, protitankové kanony, houfnice, rakety a ruční zbraně

Moderátor: Julesak

Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Lancet kamikadze dron

Příspěvek od Vestly »

Kamikadze drony ZALA Lancet

Munice Lancet může být bezpečně nazývána jedním z těch typů zbraní, které skutečně změnily pravidla hry v současném konfliktu na Ukrajině. Díky této skromné munici jsou ničeny či poškozovány tanky, samohybné houfnice Caesar a další, Gepard ZSU, americké houfnice 777, S-300 a Buk.

Lancet-laser-termovize.jpg

Debut nové zbraně v Sýrii

Poprvé byla vyčkávací munice vyrobená společností ZALA, která je součástí koncernu Kalašnikov, představena na konci června 2019 na vojenské výstavě Army-2019. V dubnu 2021 prošel dron bojovým křtem v Sýrii, kde si vedl velmi dobře, když ničil obrněná vozidla militantů v provincii Idlib.


Verze dronů Zala Lancet

Společnost vyrábí dvě verze bezpilotní létající munice s uspořádaných křídel do X.

:arrow: Izdelije-51, neboli Lancet-3, který má výdrž hodinu a je vyzbrojen bojovou hlavicí o hmotnosti 5 kilogramů, může letět 40-60 minut, urazit 40-70 km, a dosáhnout rychlosti až 300 km při střemhlavém letu.

:arrow: Izdelije-52, neboli Lancet-1 s výdrží 40 minut a 3 kg bojovou hlavicí, vzletovou hmotností až 12 kg a maximální rychlostí 80–110 km/h.

Lancet-Izdelie-53-version.jpg

:arrow: Izdelije-53 je zatím poslední třetí verze, která má jiné uspořádání sklápěcích křídel a může být použita v roji. Nese bojovou hlavicí o hmotnosti 5 kg. Společnost Zala vyvinula speciální vícenásobný odpalovací systém určený pro několik těchto dronů.

Drony můžou být vybaveny inerciálním navigačním systémem GLONASS a elektrooptickým systémem, který dokáže detekovat, sledovat a zaměřovat statické i pohyblivé cíle.
Pro každou z verzí existují podverze, které obsahují různé užitečné zatížení. Podle údajů nalezených na internetu může být Lancet UAV vybaven termokamerou, videokamerami různých typů, naváděcí hlavou pro laserové záření, analyzátorem plynů a dozimetrem. V souladu s tím mohou být v různých modulech zahrnuty různé kombinace průzkumných a naváděcích prostředků.

Samozřejmě je krajně nepravděpodobné, že by v bojové zóně byly použity bezpilotní letouny Lancet, na kterých budou instalovány všechny moduly – to by bylo příliš drahé a iracionální.

Ukrajinské pokusy zastavit létající munici Lancet palbou protivzdušné obrany, elektronickým bojem nebo protiopatřeními byly většinou neúspěšné.


Konstrukce a použití kamikadze dronu

Tělo dronu je lehké a pevné. Let je téměř tichý, protože ZALA AERO vybavila Lancety elektromotory. Dron může být vybaven termokamerou, a létat v noci ve výškách 50-250 m složitou trajektorií. Na ukrajinském bojišti však operuje hlavně ve dne a bez drahé termovize při velkých počtech nasazených kusů. Je obtížné si ho všimnout na obrazovce radaru kvůli jeho malým rozměrům a kompozitnímu tělu.
Navádění může být prováděno podle předem stanovených souřadnic, infračervených naváděcích hlavic nebo laserového označení cíle, nyní hlavně dalším pozorovacím dronem.
Vše, co se děje až do okamžiku zasažení cíle, může být přenášeno ve formě televizního obrazu, což potvrzuje přesnost zásahu. Dron je také dobře chráněn před zařízením elektronického boje REB, protože řízení nevyžaduje komunikaci s operátorem a navádění může být prováděno bez pomoci GPS a Glonass. Uvádí se, že Lancety jsou také chráněny do určité míry před laserovými zbraněmi.


Vyhlídky, inovace a sankce

Práce na rodině Lancetů probíhají v několika směrech najednou. Dovážené komponenty jsou nahrazovány domácími, pokud je to možné. Pravděpodobnější však je, že v takovém objemu výroby s tím musí pomáhat Čína a další státy. První drony měly čínské elektromotory a baterie, mikroobvody ze Spojených států a jihovýchodní Asie.
Nějakým zázrakem unikla rodina Zacharovů mezinárodním sankcím a pouze Ukrajina, Austrálie a Spojené království – nikoli však EU nebo USA – uvalily sankce na dceřinou společnost CST.
Přesto alespoň některé komponenty pro Lancety zjevně spadají pod západní exportní sankce (jako například v případě dalších oblíbených ruských dronů Orlan).
Odkud tedy CST bere své komponenty? Existuje celá síť dodavatelů, kteří do Ruska dovážejí potřebné díly z celého světa. Včetně motorků české firmy AXI Model Motors.


Zvýšení produkce a nová továrna

Když ruské ministerstvo obrany od loňského léta zvýšilo počet objednávek na Lancety několikanásobně, stálo ZALA Aero před úkolem urychleně rozšířit výrobu. Jako opatření bylo učiněno mimořádné inženýrské rozhodnutí: přeměnit plochy nákupních center, které jsou nyní prázdné v důsledku odchodu západních značek, na výrobu Lancet a dalších UAV. Rozhodnutí nebylo nadšeně přijato majiteli nákupních center, avšak ředitel Zakharov koupil jedno z center na pokraji bankrotu u města Iževsk- Italmas a přeměnil ho na průmyslový areál. Výsledkem je, že více než 50 000 metrů čtverečních prostoru, který je nyní využíván, což naplňuje obranný příkaz pro Lancety a další UAV.


Bojové nasazení dronů Lancet na Ukrajině

Levné sebevražedné drony Lancet dokážou poškodit západní tanky a houfnice s výrazně vyšší hodnotou. Je zřejmé, že obsluha Lancetů ví, jak tyto střely používat, a směřuje je vertikálně do části věže, kde je umístěna munice.
Leopard-vez-xb6.jpg
Tím je možné považovat příběh některých Leopardů za vyřešený.

Vzhledem k tomu, že evakuace a oprava cizí techniky je obtížná a v některých případech nemožná, útok Lancetu na tanky Leopard zaručeně vyřadí vozidlo z boje a v případě kritického poškození prakticky vyloučí jeho další použití AFU na frontě.

O působení této západní obrněné techniky v Záporoží informovala Vojenská kronika, což přímo potvrzuje použití záložních jednotek AFU v Záporoží. Ukrajinská armáda měla nad ruskými vojsky převahu v mobilních jednotkách, které však musely prorazit otevřenou zónou k opevněním liniím. Vojáci však naráželi na dobře připravenou obranu.

Ruské síly používají FAB-250/500 s univerzálními plánovacími a korekčními moduly (UMPK), termobarické rakety 9M55S a vysoce přesné střely 9M542 pro MLRS Smerč, samohybná děla Pion ráže 203 mm, i bojové vrtulníky Ka-52. Kombinace a souhra těchto zbraní způsobila útočníkům velké ztráty. Minová pole zpomalovala ukrajinský postup, a zbraně měly čas zaměřit.

Na záběrech jsou jasně vidět zničené obrněné transportéry YPR-765, sovětské tanky T-64BV a vojáci AFU uvěznění dělostřeleckou palbou na pozicích.

Leopard-2-odhozena-vez-tank.jpg
Další zničené cíle: americké BMP M2 Bradley, německé tanky Leopard 2A4 s utrženou věží, polské PT-91 Twardy a české tanky T-72M1, jakož i několik typů kolových obrněných vozidel Oshkosh M-ATV a MaxxPro.

Nyní lze konstatovat, že drony LANCET dostaly novou, zesílenou hlavici s tvarovanou náloží. Ta stačí prorazit korbu německých tanků, způsobit požár a výbuch munice. Ukrajinci už po těchto zkušenostech raději nevozí munici v tanku vedle řidiče.


Použité zdroje

Telegram - Vojenská kronika - milchronicles
https://t.me/milchronicles

POTÉ přímo link na ono video, přetočte si to, až od 1 minuty záběry na Leopard.
https://t.me/milchronicles/2439

Případně tento webový odkaz na VK.

viewtopic.php?p=408637#p408637
viewtopic.php?p=408290#p408290

https://overclockers.ru/blog/Hardware_i ... ffektivnym
https://overclockers.ru/world/show/1273 ... ijskih-smi

https://bulgarianmilitary.com/2023/06/2 ... troyed-it/
https://cs.topwar.ru/219343-roj-svetlja ... remja.html
https://southfront.org/russian-lancet-d ... es-videos/

Úvodní text - editace Lord.
******

Navazující diskuse

Jakou má Lancet hlavici a jakou má rychlost? Je schopný zničit tank LEOPARD 2 :?:
Pokud jsou tanky nehybné, např. i po najetí na miny, tak se stávají snadným terčem dronů.

Vestly reaguje:
Juraj Tichý píše: 3kg bojova hlavica Lancetu nemohla Leopardu ublížiť. Operátor vyplýtval zbytočne dron.
Predmetný Leo je aktuálne Schrodingerova macka. Ak sa o Ukrajincom podarilo odtiahnuť, do pár dni/týždňov bude opäť bojovať.
bojova hlavica rakety pg-29v (z RPG-29) vazi 1,4kg a preraza min 750mm rha.
cely granat pg7vl, vratane trysky, kridiel, startovacieho boostru atd. vazi cca 2kg a preraza vyse 500mm rha.

Cize podla mna nevies o com tocis...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Nebuď trapný, chybí ti tam ještě jedna hodnota.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Vestly »

tak ju sem dopln. pokial viem, nikto ti nebrani v tom, aby si tu namiesto nariekania konecne napisal nieco uzitocne a zmysluplne
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Aha, takže v podstatě tomu nerozumíš. Díky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3839
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od HONZIK11 »

Hodne se diskutuje o tom ze Lancet je podobny Izraelskemu a od predlonska i Americkemu Hero-120.
Ten může nést řadu hlavic, od 1,5 do 4,5 kg .
Ma i rezim High Explosive Anti-Tank (HEAT) pro ničeni těžkých tanků. Hmotnost hlavice je pro takovy ucel 4kg.
Co se dopadove rychlosti lancetu tyka ,tak se uvadi az kolem 300km za hod. Na jedne strane minus pro obranu , na strane druhe minus take pro navadeci system ci operatora. V takove rychlosti si moc vybirat misto nemuze.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Ma i rezim High explosive Anti-Tank (HEAT) pro ničeni těžkých tanků. Hmotnost hlavice je pro takovy ucel 4kg.
Hero?

Těch 300 km/h uvádí kdo pls., rusáci? Jinak, pamatuješ si Honzíku na to video jak zaútočil zepředu na Geparda?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3839
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od HONZIK11 »

Ano Hero 120. Dal jsem to pro srovnani parametru obou. Rozmeru vah a vah hlavic.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3839
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od HONZIK11 »

Ten parametr 300km se pro Lanceta uvadi na vic strankach . Je to ocividne pro padovy tzn. stremhlavy let na cil.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Ok, takže ukrutných 84 m/sec.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4779
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Juraj Tichý »

Co nebol pripad tohto videa
RPG7 mam 295m/sec.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3839
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od HONZIK11 »

Proc se probiraji tyto rychlosti? Napriklad Jurajova je rychlost vymetu z trubice a ta druha dopadova maximalni na cil Lancetu? Uteklo mimo o co jde? Ma to nejaky vyznam souvislost?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Přesně ten. Proto také ten nezničený Gepard, a proto také ten škrábnutý Leo. Jinak jeho rychlost je cca 100, max. ve střemhlavém letu oněch cca 300, dopadový reál bude klasicky někde uprostřed. Hlavice vysoce explosivní HE nebo fragmentační HE. Na dobře pancéřovaný cíl to stačit nebude.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3839
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od HONZIK11 »

EFP - explosively formed penetrator? Ten prece neni zavisly na rychlosti nosice. Nese si vybusninu s sebou. Nebo kumulativni telo granatu ,paprsek plasmy prece taky neni zavisly na dopadove rychlosti hlavice.
Ale mozna ,ze mi utikaji souvislosti. Myslim ,ze vrchni i nektere bocni nechranene partie probije , tim nemyslim , ze znici ,kde co ,co ma smerovany ucinek energie z 4kg vybusniny .
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Netuším, ale bavíme se o Lancetu ne.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3839
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od HONZIK11 »

No ano . Ale to je prece jen nosic hlavice. Cca 4kg. A paklize ta je kumulativni nebo EFP tak proc se bavime o
rychlosti nosice?Vzdyt pokud budou tyto na tank jenom zhozeny tak budou mit stejnou ucinnost odpovidajici sve hmotnosti brizanci vybusniny smerovem ucinku materialu tlouku ..ale rychlost ,,doruceni ,, k cili ? Vzdyz to muze byt privazame jen na strome.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 10/6/2023, 23:41, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Ne, on má jen HE. A ne cca 4, ale 3.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Vestly »

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11253
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Zemakt »

Ano, beru zpět. Mají i termobarickou.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od Vestly »

termobaricka hlavica a kumulativna (heat) hlavica su dve rozdielne veci
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3839
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Bojové nasazení tanků Leopard 2

Příspěvek od HONZIK11 »

Vestly . No ano. Proto se stale ptam na to, proc resime rychlost nosice s protitankovou kumulativní hlavici!
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“