Dejvův wargamingový koutek

Hry s válečnou tématikou, strategie, akční.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

Já si tady s dovolením udělám takový malý kouteček :D

V tomto prvním postu popíšu a shrnu svoji cestu wargamingovýma vodama až v podstatě do covidu a vlastně je to moje cesta k Historickému wargamingu, protože...k tomu člověk musí dospět. Pokud to někoho nezajímá, může to klidně přescrollovat, nebo rovnou napsat nějakej dotaz. Diskuze je otevřená.

K wargamingu jsem přičichl léta páně 2008. V té době končila 4. edice Warhammeru 40k a 7. edice Warhammeru: Fantasy Battles. Víceméně jsem volil mezi dvěma startovníma krabicema- A já si zvolil Warhammer 40k u kterého jsem vydržel dalších 10 let. To ale není úplně podstatné, podstatné je, že jsem se dostal do wargamingu. Jako malej kluk jsem dělal modely letadel a tanků a fakt že tady existuje hobby kde, nejen že mužu stavět, lepit a barvit ale i hrát mne uhranulo.

Obrázek
Veteráni 1st Tyrannic war, 3rd company, Ultramarine chapter

Já měl vždy slabost pros "příběhové armády" a jako druhou armádu jsem si vybral Lovce orků z Armageddonu (Velmi nadčasové). Přizpůsobil jsem jim herní styl, vizáža a výzbroj (veteráni z různých veteránů, místo lasgun užívaj zbraně s "klasickou" municí a jsou experti na infiltraci). Moje asi nejoblíbenější armáda, kerá se hrála "divně" a všechny vždycky překvapilo jak jsem to vlastně hrál :D

Obrázek
Orkhunter of Armageddon

Hej Dejve? Co jsi všechno hrál ve W40k?
Léta plynula, modely přibejvaly . Začínal jsem u Warhammer 40k 5. edice (4. jsem nestihl, to jsem si stihl pořídil starter, ale hned na to vyšla 5.edice), pak vyšla 6. edice a ta spousta lidí nesedla (včetně mne) a to byl můj první výlet mimo scifi. V Praze (kde jsem ten čas pobýval) se solidně rozjela hra Flames of war (na Palbě ji ještě hrával ID Tempik). Já si vybral Britské parašutisty a pustil se do skládání, barvení, lepení. A bylo to super. Pravidla mne celkem sedla, libila se mi velká variabilita knížek. FoW se dělilo na Early war, mid war a late war a do každého období vycházely různé knihy a pdf. Já si postavil parašutisty, které jsem mohl použít do midu (heej Sicilie) tak do Late war (D-day, Market-Garden, Varsity) a po čase jsem udělal zerg swarm z Tetrarchů, když jsem si nechal odlejt Tetrarchy, koupil Crommwelly a udělal 6th AARR (Airlanding armored recce regiment). To bylo vlastně moje první setkání s historickým wargamingem. Mimálně s tím mainstreamovým.

Moji první paragáni. Pěchota je Battlefront, děla jsou Skytrex miniatures
Obrázek
Je nutno chápat. První wargaming co do čech přišel bylo Games workshop s WH40k a WHFB a scéna tím trpí víceméně do dnešních dní. GW hry jsou 28mm heroic měřítko a je tady strašná nechuť jít do něčeho menšího i když by to dávalo smysl, ale to je na jinou diskuzi, pokud by to někoho zajímalo, můžeme se o tom pobavit :) .
Každopádně, v roce 2014 mělo takovej malej boom hra Bolt action. A já se znova pustil do paragánů :D.
Obrázek
Neboje, už se blížíme ke konci. Paragány jsem jsem později odložil do krabice. Přestěhoval jsem se do Plzně , nebylo moc kde hrát atd atd. A vrátil se znova k Warhammeru, byl jsem dokonce i na turnaji v Srbsku, v Novisadu, krásná Petrovaradínská pevnost, parádní "pobodávající" uličky (ulička, která vede z hlavní ulice a mírně zahejbá takže nené vidět za roh, no prostě aby vás nekdo pobodal :D ), hezké město. Snad se tam ještě někdy podévám. Top byla cesta s taxikářem, kterej nám vyprávěl, jak za Tita byla nejlépe, protože on zvládl vše držet na uzdě. S tim se nešlo přít.
A tady se blížíme ke konci mého začátku. Tady přišel zlom. Narodil se mi kluk, a pak druhej. Na wargaming už nezbejval čas, na WH40k jsem zanevřel (velmi toxická komunita) (do wh40k mám Primaris SM - Emperor Scythes a Deathwatach a hromadu dalších modelů :D nehraju to, hejtuju to, ale---mám to a meníním se toho zbavit....takže asi tak to je :D )
Naposledy upravil(a) Daver dne 18/12/2022, 19:21, celkem upraveno 1 x.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

První "historika" do které jsem se pustil a vlastně uplně náhodně, bylo Age of Hannibal od Littlewars TV.
phpBB [video]

ostatně Littlewars TV maj DOST videí k AoH. Doporučuji :)
https://www.youtube.com/results?search_ ... f+hannibal

A tohle bylo TO video, co mne k tomu dotáhlo. LW TV mají vlastní pravidla (která prodávají u sebe https://www.littlewarstv.com/products.html )
Která mne fakt sedla, neb je to přesně ten příjemný střed mezi "historickým autismem" a "zábavnou hrou" (fakt by jste se divili jak moc se to nestřetává. Občas dobrá hra neni zábavna a naopak). Jedná se o regimentovku, jeden čtverec pěchoty/jízdy značí několik stovek jezdců nebo pěšáků, není to 1:1 měřítko (to se ani nedá, v 6mm se třeba Pezatheroi dělají většinou v řadách max po 4)

Každopdně jsem si řekl "přoč ne" a objednal Makedonce. Můj zájem o různá historická období přichází ve vlnách. Dokud se o tom dalo jen číst, tak to bylo cajk, teď k tomu ale mohu i kupovat modely a to je horší, ale o tom pozdějí :D

Kamarádovy se dostalo do rukou pár peršanů a...slovo dalo slovo a už jsme odehrály pár bitev :D. Měřítko je 6mm, podstavce jsou 4x4cm a všechny stejné jak pro jízdu tak pěchotu.


Obrázek
Zde pár fotek z naší hry v červenci 2021. Vlastně to byla naše první hra.
https://potanswar.blogspot.com/2021/07/ ... la-in.html

AoH je strašně jedoduchý systém, do kterého se dá naroubovat vše od ranného starověku až po pozdní starověk. Stačí jen jednotkám dát správné traity a schopnosti.

Pravidla: Age of Hannibal. Littlewars TV.

Použité modely:
https://www.baccus6mm.com/
https://irregularminiatures.co.uk/
https://rapierminiatures.com/

EDIT:
Krátké seznámení s pravidly.

Pravidla jsou velmi jednoduchá, na 20 stránek (což je skutečně málo) a s velmi modulárním systémem stavby armády. A u toho začnu.
Nekupujete si legionáře nebo Hoplíty nebo Keltské válečníky. Kupujete si jednotku obecnou a na tu věšíte traity, které z ní udělají to co chcete.

Seznam jednotek máte níže.
Níže je seznam traitů
Kombinace jednotek a správných traitů je "bread and butter" celé stavby armády. Protože se správnýma traitama uděláte z jednotky která se jmenuje "Handweapons" na jedné straně Hastati nebo Principes a na druhé Keltského válečníka. Každé jednotce můžete dát až 4 traity. Když si tedy chcete udělat Hastati, tak mu dáte Roman drill, Pila a třeba Inexpirienced, u Principes vyměníte Inexpiriences za Veteran. V případě Kelta mu dáte Wild charge a Impetus, aby jste "nasimulovali" divokost barbarů. Těmato jednoduchýma "tweekama" si armádu namodelujete podle sebe a co nejvíce přiblížite "historické realitě". Je to poměrně elegantní způsob z jednoho prostého důvodu. Meč je meč, kopí je kopí a člověk je člověk. Tohle je měřítko, ve kterém už na jednotlivcích nezáleží a proto není potřeba dělat rozdíli mezi gladiem a spathou a tak. Dá se tak postavit prakticky vše od ranného po pozdní starověk.

Každá jednotka má 3 důležité statistiky. Pohyb v OK terénu a v náročném terénu (proto dvě hodnoty). Combat factor. To je hodnota, kterou jednotka bojuje na blízko a nakonec Rally factor, to je hodnota, kterou musíte podhodit když je jednotka demoralizovaná.

Obecné povědomí o starověkém válčení je chybné, všichni si myslí že většina ztrát se stane v bitvě, ale není to tak. Většina ztrát se stane, když se poražená armáda začne rozpadat. Tohle je vyřešeno "morálníma hodinama". Oba hráči začínaj na hodnotě 9. Značí to schopnost "ovládání armády", znamená to, že mužete aktivovat AŽ 9 jednotek nebo skupin jednotek (skupina je x jednotek, které sousedí nějakou stranou podstavečku a můžou se hýbat spolu). Když dojde k boji meze dvěma jednotkama, hráči hází desetistěnnou kostkou, k tomu se přičítá Combat faktor. Kdo má větší součet, vyhrává. Pokud vyhrajete o málo, poražená jednotka dostane DMZ (demoralizaci) a má -1 do dalšího boje. Když dostane další DMZ, musí ustoupit a má -2 a na třetí DMZ umírá. Pokud ale jeden ze soupeřů vyhraje o dvojnásobek (příklad: hodím 1, přičtu třeba 3 protože to je handweapon a protivník hodí 8), vyhrál o dvojnásobek a jednotku automaticky zabíjí. Na konci kola se sečtou mrtvé jednotky a DMZ na obou stranách a kdo prohraje, ten si sníží morální hodiny o jedna. A takhle to jde dokud jedna armáda je "rozpadlá".

A to je vlastně všechno, hejbete jednotkama, snažíte se dostat protivníkovi do boku, prostě řídíte armádu, a neřešíte nějaké detailní nesmysly. Můžete se soustředit jen na plán bitvy a co dělat když se začne rozpadat. Samozřejmě, je toho víc než jsem vám tady popsal, ale pro pochopení by to mělo stačit.
Naposledy upravil(a) Daver dne 11/12/2022, 18:53, celkem upraveno 1 x.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

Další hra, co mne "zaháčkovala", byli Black seas od Warlordgames. Za málo peněz fakt hodně muziky a reálně plachetnice má tady snad každý rád. protože kdo nemá rád plachty, nemá srdce, nebo tak nějak se to říká.
Vypadají krásně, jedna 1st rate má tolik děl, kolik měl Napoleon u Slavkova, menší flotla má tolik děl, co bylo u Lipska. :)

Jednoduchá, snadno uchopitelná pravidla jsou velkou devízou téhle hry. Stačila jedna hra na ukázku a v druhé jsem už drtil zrádcovské amíky britským olovem. Za mne ideální hra pro milovníky plachet a střelného prachu. A u nás se celkem hraje takže kolegy najdete. Zároveň vás pořízení nezruinuje (jako nejmenovaný wh40k :D )

Aktuálně jsou k dispozici: Američani, Briti, Španělé, Barbarské státy (piráti v severní africe) a nově mají přidat Rusko.
Velikost lodí je od malých lodí a šalup až po lodě první třídy.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Hra: Black seas, Warlord games

použité modely: https://eu.warlordgames.com/pages/black-seas-start

EDIT:
Krátké seznámení s pravidly.

Tak tady to bude super jednoduché, protože pravidla jsou super jednoduchá a použiju u toho obrázky, protože s těma je to jednodušší.
Vyberete si loďstvo (mají různá speciální pravidla), koupíte za body lodičky, některým můžete koupit i různá vylepšení. Pokud by rozdíli národů nekoho zajímali tak se ozvěte, ale pro základ to není podstatné.

Obrázek
Vše co potřebujete vědět o lodi je na kartičkách co k tomu dostanete s kitem. Děla značí umístění vyzbroje a počet kostek, které používáte. Jsou tam Těžká děla, lehká děla, karonády. V kormidle je maximální počet životů lodi. Nad tím je rychlost, která je v palcích. Lod se může pohybovat ve třech rychlostech, které neumím přeložit :D Light sales je jeden pohyb, Battle sails jsou dva pohyby, Full sails jsou tři pohyby. žlutá šipka je maximální rate kterým loď v jednom pohybu zatočí(viz obrázek níže). Vlajka značí, při kolika životech si loď začíná házet na morálku.
Obrázek

Ve hře je, samozřejmě, i vítr a je s ním počítáno ve zjednodušené formě při pohybu. Jak je na obrázku níže, pokud má loď vítr do boku, tak maximální uroven rychlosti jsou battle sails (2 pohyby), Full sails rychlost může být jen s větrem do zad a když se náhodou dostanete čelem větru, mužete vyhodit kotvu a nebo hodit skill test a "vyhnout" se protivětru.
Obrázek

Střelba. Střílet se může na konci každého pohybu, takže při Battle sails můžete střílet až dvakrát. Prostě můžete udělat "Levobok, pal! Pravobok, pal!". Zasahuje se na 5 a méně. ke kostkám se dávají modifikátory za vzdálenost, za schopnosti jednotky, za poškození. 1 jsou kritické zásahy.

Na začátku hry se náhodně určí směr větru (popřípadě ho určí scénář) a na začátku každého kola se hází jestli se nezmění. Od toho se odvíjí i aktivace. Lodě, které jsou nejblíže směru větru se aktivují jako první. Bum, tečka. hotovo.

Pravidla jsou to jednoduchá, zábavná. V první hře jsem ovládal fregatu a brigu a v druhé hře jsem byl už schopen ovládal flotilu 2 fregat a 4 brig. Tak jednoduchá ta hra je.
Naposledy upravil(a) Daver dne 11/12/2022, 20:54, celkem upraveno 1 x.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Zemakt »

Modely jako chápu, ale drobet mi unikají pravidla, nemůžeš to nějak zjednodušeně popsat?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

Zemakt píše: 11/12/2022, 08:30 Modely jako chápu, ale drobet mi unikají pravidla, nemůžeš to nějak zjednodušeně popsat?
Už jsem v noci neměl mentální kapacitu pro popisek pravidel Ale udělám krátký výcuc a udělám k tomu edit. Ne tedy k tomu scifku, ale jen k tomu historickému wargamingu.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Zemakt »

Jo jo, to bude stačit. Nějak si pod tím zjednodušeně představuji klasické námořní bitvu/lodě, co jsme hráli na základce. Kdysi jsem hrál na PC Sudden strike a to byla fajnovka.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Dzin »

Pěkné. :D Tady jsem začal i skončil u Warhammeru, když mi kamarád dal základní edici Vznešených Elfů (High Elf). Potom, co mi dost let ležely na skříni jsem je zase daroval dál. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Ataman »

Ano, ano, pěkné, tuze moc. Mě figurky skoro úplně minuly, ale už hodně roků si šmrdlám s žetonkama. Momentálně se bavím tímhle:
https://boardgamegeek.com/boardgame/182 ... -solitaire
Zemakt píše: 11/12/2022, 12:24 Nějak si pod tím zjednodušeně představuji klasické námořní bitvu/lodě, co jsme hráli na základce.
Hele, Zemakt, jak moc dávaj ingliš? Tady maj pravidla Sails of glory, jedný z mála figurkovek, který mě neminuly:
https://www.aresgames.eu/9927
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

Dzin píše: 11/12/2022, 14:55 Pěkné. :D Tady jsem začal i skončil u Warhammeru, když mi kamarád dal základní edici Vznešených Elfů (High Elf). Potom, co mi dost let ležely na skříni jsem je zase daroval dál. :wink:
A tohle není ani zdaleka konec. Mam toho fakt plne krabice
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Dzin »

Mě by to zabíralo místo pro knihy. :wink: ale rád se na to dívám u kamarádů, co podobné hry hrají.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

Dzin píše: 11/12/2022, 15:21 Mě by to zabíralo místo pro knihy. :wink: ale rád se na to dívám u kamarádů, co podobné hry hrají.
Místo na knihy je taky
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
vbn78
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 25/5/2010, 06:39
Bydliště: Bory

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od vbn78 »

Samé zajímavé herní počiny. Když jsi ten plzeňák, tak doufám znáš tohle doupě/spolek: https://www.kavenu.eu/wargaming/
Obrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

vbn78 píše: 11/12/2022, 18:34 Samé zajímavé herní počiny. Když jsi ten plzeňák, tak doufám znáš tohle doupě/spolek: https://www.kavenu.eu/wargaming/
Znám? :D já jsem byl u startu jejich wargamingové sekce :D já když tam přišel tak tam měli jen deskovky :)
Parádní je ještě https://www.coloursofwarriors.com/, to je na náměstí a i když tam neni tolik místa na hraní, mají TOP výběr hobby věcí,




Doplnil jsem krátký popisek pravidel k Age of Hannibal.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Rase »

Já zůstal jenom u knížek ze světa WH40K a průběžně kupuju co zrovna vychází v Češtině (série Ragnar a Horovo kacířství). Malovací potřebu jsem vyřešil pořádným vytuněním velké pohyblivé figurky mariňáka (řešil jsem tam kombinaci 3D tisku, formování do lukoprenu a odlévání do pryskyřice). ještě se k tomu musím vrátit :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Ataman »

Daver píše: 11/12/2022, 18:54jen deskovky :)
No tak moment, wargaming přece nejsou jenom figurky.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

Ataman píše: 11/12/2022, 19:35
Daver píše: 11/12/2022, 18:54jen deskovky :)
No tak moment, wargaming přece nejsou jenom figurky.
Tak já mluvím specificky o Kavenu, tam opravdu byli jen deskovky a deskoherna. Figurkový wargaming se tam objevil později. Nevylučuji, že mezi těma stovkama deskovek nejsou nějaké žetonkové hry.

Jinak taky jsem již skušil žetonky. Tohle je Frasyer´s farm

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

Doplnil jsem krátký popisek pravidel k Black sea.
Aktuálně tady mám ještě několik her. Tak si můžete říct co by vás zajímalo dál.

8th army infantry batalion - 6mm (tohle jsem ještě nehrál a armáda je v procesu budování ale pravidla mám načtena)
US NAVY Guandalcanal campaign (1:2400) (zkoušel jsem dva rulesety)
Briti v africe - 50. léta - 15mm
Britští paragáni 2ww - 28mm
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Ataman »

Daver píše: 11/12/2022, 20:54 Doplnil jsem krátký popisek pravidel k Black sea.
:up:
Daver píše: 11/12/2022, 20:54Tak si můžete říct co by vás zajímalo dál.
Všechno (jestli na to tedy máš čas, nervy a náladu)
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Daver »

V rámci testování jsem rozložil stůl a mám v plánu dát druhý pokus s námořní hrou General Quarters 3. Hra na příjemné hranici mezi simulací a hrou. Lodě jsou GHQ 1:2400. General Quarters existují už od 70 let. GQ3 je z roku 2006 a aktuální verse GQ3.3 je z roku 2012.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Dejvův historický wargaming

Příspěvek od Alfik »

"Lod se může pohybovat ve třech rychlostech, které neumím přeložit :D Light sales je jeden pohyb, Battle sails jsou dva pohyby, Full sails jsou tři pohyby."

Pomůžu, přeložím a vysvětlím. Dle svých skromných znalostí :)
Light sails (lehké plachty) - jsou vztyčeny jen tzv. "bermudské" plachty, tedy plachty s pni a na lanech. typicky vratiplachta na zadním stěžni, ať už latinská nebo portugalská, a kosatka, a k tomu (aby to vůbec aspoň trošku jelo :) ) hlavní plachta (ráhnová). Výhodou je menší zatížení posádky i menší rychlost, jakož i lepší obratnost. Používá se k manévrování apod. A taky za bouří.
Battle sails (bojové plachty) - jsou vztyčeny všechny plachty mimo těch úplně nahoře, tedy mimo nadbramových a marsových. Zase, v boji nebylo času ani dost posádkářů, tak se vyměnila nejvyšší dosažitelná rychlost lodi za to, že se dalo s tím počtem plachet rozumně manipulovat. Navíc, ty nahoře mají největší pravděpodobnost, že během boje spadnou a něco poškodí, do něčeho se zamotají, či někoho pobijí.
Full sails (plné plachty) - no a z toho logicky vyplývá, že toto uspořádání je "všechno včetně kapesníků na stěžně pane Pullingsi" :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a deskové hry“