Studená válka vojensky

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mantra píše: Když píšeš posílená jednou jedinou divizí, tak musíš vzít v potaz to že na tuhle další divizi by NATO muselo mít další 3 a ty oni na tenhle směr neměli.

K těm tankům, já myslím že kdyby všechny naše prvosledové jednotky splnily svůj úkol, tak už by nebyla síla která by je z dobitého území dostala. Pak by se mohli využít i kořistní věci a samozřejmě potom by přišli na řadu tebou uváděné NZ zásoby. Nevěřím že by každou střelou dokázal západní tankista trefit pohybující se obrněné vozidlo, s nízkou siluetou našich téček. Je třeba znovu říct že zápaďáci neměli žádné bojové zkušenosti, kromě frantíků z Alžíru, ale tam nedošlo k nasazení tankových vojsk. Jak vysoko se tenkrát hodnotila morální úroveň němců?
Ty jsou dodneska z války tak vybobkovaný že jakýkoliv náznak militantismu či jiné ideologie je něco jako čarodějnice a chtěl bych vidět jejich odhodlání jít se znovu bít a ztrácet lidi.
Myslím si že v těch 60.letech by možná skončily bez bojů jako Francie na začátku druhé války.
Naši tankisti trénovali ještě na začátku 90.let denní střelby na max. 1200m a noční na 800m. Víc jim podle jejich slov nedovolil terén. To už pak je kontaktní boj na taran, ne?


„Vybavení britského Rýnského sboru a armádních sborů USA bylo stejně unifikované“
Čím bylo unifikvanější než útvary naší armády a VS? Ani se mi nechce věřit že by amíci měli stejnou techniku jako britové? To si myslím že unifikace VS v hlavních druzích techniky byla větší a podle našich týlařů byl systém zabezpečení stejný a plně funkční jako americký. Každý stát v NATO si jel po svém, tak jako dnes.
K té posilové divizi SA. Nemáš pravdu. Útočník jsme měli být my. Oni nepotřebovali mít v obraně trojnásobnou přesilu. Aby mohly vést boj na zdrženou nebo obranu v pozicích stačila jim zesílená brigáda.

PTO západní Evropy už v šedesátých letech byla silně dimenzovaná a byla velmi dobře vybavená. V dalších desetiletích se to stále zlepšovalo.

Zatím mě nikdo nedokázal přesvědčit, že by se vůbec naše tanky na něčí rozkaz rozjely ke státní hranici. Takže nebudu plemizovat o tom kam by se probojovaly. Hypoteticky bych jim dal 50 až 100 kilometrů při ztrátách 60%.

To jak špatnou morálku mají vojáci NATO jsem poslouchal asi tak 10 let. Zpravodajské informace říkali něco úplně jiného. Erudovanost, vycvičenost a hlavně měli jednu výhodu - věděli kdo je jejich nepřítel. My to nevíme už od roku 1965 kdy se začalo měnit politické klima.
A vliv takzvaných mírových hnutí od poloviny 70let byl účelově zveličován a přeceňován. Ve skutečnosti byly pod dokonalou kontrolou.

Němci a vybobkovaný z války? Věřím na ledacos, ledaskomu a ledasčemu. Ale ne na UFO, Dänikenovi a na to, že by Němci ztratili v případě potřeby schopnost bojovat. Byli to nejlepší vojáci za II.SV a pokud by museli bránit vlast, byli by zas nejlepší.

Ohledně unifikovanosti rýnského sboru jsme si nerozuměli. Já tím myslel že byl unifikován technicky a vyzbrojí. Techniku měli svoji ale měli sjednocené ráže hlavních zbraní, tankových kanónú a ručních zrarní. Ale zcela jistě měli vlastní konstrukce tanků, děl, ručních zbraní.

v logistice dělal a měl jsem vždy pocit že těm druhým tak trochu závidím.
XXXXXXXXXXXXX

Nejsem si jistý jak svůj post myslel michan. Ale s tím co píše dzin musím zdvořile nesouhlasit.

Na území NSR byly dislokováno letectvo samotné NSR. Dále zde byly Kanaďané, Američané a Briti. Jestli mělo velení NATO alespoň trochu rozumu tak mělo to samé co my. Letiště na dálnicích, letiště záložní - ke každému ostrému dvě a několik desítek travnatých ploch pro vojskové letectvo. Tyto sítě ploch budovala celá Evropa od poloviny padesátých let.

Když jsme to dokázali my s našimi zdroji na druhé straně to nemohlo být horší.
Provedení jaderných uderů na letiště mi zní jako nereálné. Jejich zničení by mělo dva důsledky:
primo: na každý JÚ u nich by bouhl jeden u nás.
secundo: zničené letištní plochy by znamenaly to, že jich nemůže využít ani případný útočník.

Michan , místo štulce bys to mohl trochu rozvinout. Například jaké jednotky nechceš připomínat?
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 13/9/2008, 08:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pátrač.
I Vy další vůbec nevíte o čem zjednodušeně - z možností čsla. ve Studené válce hovoříte.
Vůbec nevíte co základny a vůbec Letectvo USA a Evropy - Západní Evropy znamenalo.
Vůbec nevíte co znamená obrana 10:1 tanků, vůbec nevíte co znamenáná do 24 až 48 hodin mít leteckou převahu, Vy vůbec nevíte s čím se museli někteří zainteresovaní lidé zabývat.
Jen připomenu svazy letadel nejen v konci ww2, ale po 2 desítky let po ww2, námořní leteckou přvahu Západu - Východ v obraně..., stejně jako další, některým mladším je nutné připomenout.
Opět, iluze, kraviny... Útočnost je iluze překvapivého úderu bez počasí - Ardeny. Vůbec nevíte o čem špekulírujete - vše má vždy 2 strany. Pokuste se už konečně hledat - pokuste se nacházet na své spekulace odpovědi na druhé straně a uvidíte...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Michane doprčic!
Jakou má ten tvůj příspěvek hodnotu? Když se ti něco nelíbí, ukaž svá data, vysvětli své pohnutky. Napsat: nevíte nic protože nevíte nic je trochu trapné, ne?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Podívej Hans.S.
Je to o stejném pokusu, jako lidé o 20 let hodnotící situaci...
včetně divizí a charakteru operací. S občasným rozložením sil čsla....
Prostě....
Sundavání kalhot.
Nešťasné.
Několik skončivších důstojníků na čs a čsla - jinej se připojí a je - tady nekompetentně z titulu přibližně do ukřivděného velitele praporu ukazujou na kolik vypadala Studená válka.
Hans.S - Tobě to stačí?
Naposledy upravil(a) michan dne 13/9/2008, 03:32, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Prezentují svůj názor a podkládají ho argumenty. zatímco ty jsi vstoupil zřejmě jen proto, abys jim ukázal, že tady vlastně diskutovat ani nemusí, protože všechno dělají špatně. Mě osobně tento přístup VELICE uráží, a proto bych tě požádal, abys do diskusí přispíval konstruktivně a ne destruktivně.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Hans.S.
Víš co v noci jsem napsal 5 názorů - víš co - nevím co říci jako 6.
Pokusím se, a jsem schopen toto kdykoliv obhájit:
1/ Ať čsla nikdy, ani v 50., ani 60. 70 a 80 neútočí na Západ.
Odveta je z mnoha stran.
Tečka a fakt vysvětlím....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

„Bum a spadla sem kometa!“ Jak to říkal Šimek Sobotovi v čekárně.

Generále, myslím že opravdu tyto příspěvky nesvědčí o tvé výši a řekl bych že Tě nejsou hodny. K tobě by se hodilo jméno Pavel Štefka a ne michan.
Od toho jsme na diskusním fóru aby jsme si vyměňovali svoje názory, i když pro někoho jsou to bludy. Přijít a říct vy jste blbci, to přesně dělal Štefka a pak lidi neměli chuť na nic.

Generálové nejsou od toho aby udíleli rozkazy do posledního vojáka ale aby „vedli a usměrňovali“ názory svých podřízených na základě svých znalostí a zkušeností.

Jestli máš přístup ke všemu co jsme tady rozepisovali a víš o tom všechno tak nám prosím Tě aspoň tu trochu svých znalostí dej a vyveď nás z údolí stínu!!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

michan píše:Pátrač.
I Vy další vůbec nevíte o čem zjednodušeně - z možností čsla. ve Studené válce hovoříte.
Vůbec nevíte co základny a vůbec Letectvo USA a Evropy - Západní Evropy znamenalo.
Vůbec nevíte co znamená obrana 10:1 tanků, vůbec nevíte co znamenáná do 24 až 48 hodin mít leteckou převahu, Vy vůbec nevíte s čím se museli někteří zainteresovaní lidé zabývat.
Jen připomenu svazy letadel nejen v konci ww2, ale po 2 desítky let po ww2, námořní leteckou přvahu Západu - Východ v obraně..., stejně jako další, některým mladším je nutné připomenout.
Opět, iluze, kraviny... Útočnost je iluze překvapivého úderu bez počasí - Ardeny. Vůbec nevíte o čem špekulírujete - vše má vždy 2 strany. Pokuste se už konečně hledat - pokuste se nacházet na své spekulace odpovědi na druhé straně a uvidíte...
Michan - jako nováčkovi mi nepřísluší být nezdvořilý, ale musím se zeptat. Jsi si si jistý, že jsou Tvé příspěvky psané těnito zkratkami zrozumitelné zbytku světa?

O co Ti jde? Jestli o to dělat z nás neschopné pitomce proč ne. Ale napiš nám to jasně.

Já tady několik příspěvků za sebou skádám fakta, počty, abych prokázal že naše případné válečné aktivity směrem na západ od Šumavy a Krušných hor by skončily na nekompromisní obraně před námi stojících vojsk NATO.

Jasně jsem uvedl, že řeči generála Vacka a jiných exponetů minulosti mi připadají sice zajímavé ale nesmyslné. Jediný kdo se zdá in je Vitanovský ale i ten tvrdí, že nakonec ood toho plánu dal ruce pryč.

Jestli Ty víš co znamenaly základny USA v Evropě lépe než my tak to sem napiš a pouč nás.

Jaká obrana v poměru 10: 1 tanků? Co je to za nesmyls? Na středoevropské válčišti taková situace nikdy nemohla nastat. Pokud Ty píšeš, že mi nevíme o těchto věcech nic tak nás idioty pouč, uveď zdroj a my budeme rádi, že víme něco nového, a že jsme díky Tobě opustily své bludy.

O jaké vzdušné převaze to píšeš? Kde jsi sebral údaj 24 či 48 hodin ve vztahu k ní? Já jsem sloužil u letectva a vždy jsem byl učen ze vzdušná převaha na válčisti je tvořena v okamžiku střetu převahou sil a prostředků, které mohou vzlétnou do 20 minut od vyhlášení ostrého bojového plachu. Ta potom může růst plynule tak, jak jsou přisunovány další síly z hlouby území. Pokud by ale my měli udeřit musíme mít převahu v okamžiku zahájení operací. Pokud oni by chtěli odolat musí si vytvořit podmínky pro její získaní už před zahájením bojů. Kde jsi sebral ten časový údaj?

Co mají Ardeny a letecké vyhlazování Německa společné s diskusí o šedesátých letech a studné válce v té době apozději? Něco jako poučení v a z minulosti? V pohodě, ale jaké? Já jsem přesvědčen že od poloviny 50 let nebylo takové taktické a operační překvapení nožné. Jestli Ty tvrdíš, že ano, tak sedni a napiš jak by to kdokoliv dokázal a můžeme polemizovat.

Iluze, kraviny, špekulírování - hezký. Pěkně nás hodnotíš.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Celé o zemích NATO a USA jsem tady rozepisoval 5x a 5x smazal.
V obdobích 50., 60., 70. a 80. let byla na západní straně hranic situace naprosto jiná, než si tady vyprávíte.
Je nesmysl si myslet, že Západ o plánech Východu v jednotlivých údobích nevěděl.
Nejen věděl od rozvědek, ale byl na ně připraven.
Byl v každém období (50.,60. atd) schopen do 24 až 48 hodin rozbít letecky tankové údery Východu ohromující silou.
Několikrát jsem měl možnost se s plány seznámit.
Nechci a nebudu se rozepisovat -seznamte se pro změnu s plány západu a uvidíte sami.
Pokud někdo nerozumí je to jeho problém...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

A tvrdím já tady něco jiného byť jen jinými slovy?

A pokud je to co říkáte pravda stačilo jednou napsat a nechat. Takto jsme zase mimo boj. Dejte nám sem link na zdroj.

Z pětkrát napsaných a pětkrát smazaných informací se moc nedovíme.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

michan:

není to tak jednoduché. I kdyby letecké síly NATO byly o tolik lepší než síly RVHP, stále se tu jedná o prostou fyziku a matematiku. Nemůžeš být na 2 místech zároveň. Buď tvoje letadlo bude nepřesnými(tehdy hodně nepřesnými) údery bojovat s tankovými svazy a nebo si bude chránit krk před útoky stíhací/bitevního letectva. Oboje umí obstojně až světové nejmodernější stíhačky (F-15E, F-22, Su-35 atd.)

Takže konvenčí plány NATO končily vždy u jaderných ;-) Ostatně, to ty RVHP taky :-)))
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

PTO západní Evropy už v šedesátých letech byla silně dimenzovaná a byla velmi dobře vybavená. V dalších desetiletích se to stále zlepšovalo.
Mohol by si to to trocha rozvinúť? Už tu boli spomenuté betónové zátarasy, ježkovia, míny, ale určite sa to týka aj aktívneho boja / nie len tanky a letectvo /. Boli naozaj tak dobre pripravený a až toľko nás v tom prevyšovali ? Táto druhá otázka je skôr preto, lebo keď sa koncom 80. rokov porovnávala početnosť výzbroje, tak bolo uvádzaný vyšší počet odpaľovacích zariadení PTRS na strane NATO, ako na strane VS. V tom počte však neboli zahrnuté tanky so schopnosťou odpalu rakiet a to sa jednalo rádovo o tisícky tankov. A nikdy sa nikde neuverejnil ani pomer neriadených striel.

Ohledně unifikovanosti rýnského sboru jsme si nerozuměli. Já tím myslel že byl unifikován technicky a vyzbrojí. Techniku měli svoji ale měli sjednocené ráže hlavních zbraní, tankových kanónú a ručních zrarní. Ale zcela jistě měli vlastní konstrukce tanků, děl, ručních zbraní.

v logistice dělal a měl jsem vždy pocit že těm druhým tak trochu závidím.
Tu by som chcel však chcel poznamenať, že aj s tou rovnakou rážou NATO tankov to nebolo až také jednoduché, lebo každá krajina si vyrábala svoju vlastnú muníciu a s cudzou asi ani necvičili a napr. Briti mali a majú hlavne s drážkovým vývrtom a ostatné krajiny hladkostenné / zmena nastáva až teraz keď začali Challenger 2 modernizovať nemeckými L55 /.

Okrem ráže však mali v NATO tak pestrú škálu rôznych typov techniky, že tam nejaký spoločný postup by bol dosť komplikovaný. Nemecký technik od Leo-2 by napr. talianskemu tanku C-1Ariete asi ťažko pomohol a to bolo asi pri každom druhu. Dnes je situácia v tomto smere ešte horšia, lebo pribudla do NATO technika nových členských krajín.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

já prostě vždy myslel, že mám okolo sebe chytré lidi.
Stále zapomínám ( proto i strašné údery), co Čech Moravan a Slezan a v danném období čechoslovák - v daném období -je prostě suchozemec a nechápe možnosti úderů z moře.
Pánové až k nám by rychle došly údery z moře ( nejen došly, plány leteckých a pozemních úderů s tím prostě počítaly).
Končím.
Mám svou parketu a vy si nejméně v období 1950, 60., 70. a 80 vůbec pokuste objevit o čem mluvím. Znásobte si něco co málo kdo vůbec kalkuluje.
Znásobte - porovnejte parametry.
Já prostě nemám čas než na glosování a někteří nic jiného na Palbě neděláte.
Né že bych si stěžoval - má činnost mě zatím i trochu baví...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Než nás nadobro opustíš, jenom bych se chtěl zeptat kde se dají sehnat ty všemožné plány NATO. U nás v archívu na Invalidovně jsou plány a věci ohledně armády od roku 48 stále tajné. Že by NATO mělo jinou politiku?

Myslím že jsme všichni tak nějak "glosovali" možnosti pozemního útoku v Evropě bez širších aspektů. Ke kanálu La Manche jsme se ještě nedostali. Naše boje stále váznou na PTO a tankových silách NATO, které jsou velice silné a 100% bojeschopné.

My se chystáme objetovat levé křídlo ve směru na bavorsko, kde se za všemožnými zátarasy brání Bavorská menšina.

Asi tak nějak může tato diskuse vypadat naštěstí nevypadá...




:-P
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Michan to vzal zbytečně akademicky(a zjevně i Lihově), tak připomenu "pár detailů":

Metodu "lidských vln" zkusily naposledy Číňani a pár raketometů jim názorně předvedlo že tudy cesta nevede.
Na metodu "parního válce - tankových klínů" dojely Egypťani a Syřani i v situaci, že letectvo Izraele bylo silně rozvráceno.
Obrana NATO proti Sovětské tankové převahové taktice nebyla postavena na tancích,ale právě na letectvu a poměru PT zbraní v poměru 1:10. A pokud se řekne Letectvo,zjevně tu mnozí opomíjí pojem VRTULNÍK !!

V obraně tak stály letouny schopné vytvářet v řádu MINUT minová pole + pozemní prostředky s touto schopností, OT s PTŘS, vrtulníky pálící PTŘS "za horizontem"(naváděč vykoukne,najde cíle a jiný skrytě/behem pár sekund pálí),dále spoustu ručních PT zbraní pro údery "ze zálohy" či při přesunech(viz taktika v Afganistánu).
A samozřejmě technicky silnější letectvo NATO prakticky po celou dobu Studené války. Varš.sml.(VS) sice měla typy letounů srovnatelné s letouny NATO, ovšem jejich početní zastoupení v rámci celkových stavů bylo nedostatečné !!

Na místě je také připomenout,že "nečekaný úder" je celkem fikce, protože shromažďování sil dostatečných pro frontální útok či mobilizace se NEDÁ UTAJIT ANI PŘEHLÉDNOUT !! I koncentrace sil v rámci takových akcí jako byly cvičení "Štít-nějakýrok" je stále nedostatečná k maskování něčeho podobného. Tj NATO by mělo čas mobilizovat a připravit se na obranu.
Stejně tak je třeba připomenout, že armády VS byly z větší části vyzbrojeny typy T54/55 , který vezl munici rovnou za čelním pancířem - výbuch střeliva v jednom byl tak nebezpečný i ostatním vlastním tankům v okolí.

Srovnávat pak počty tanků NATO a VS je celkem zbytečné. Tanky NATO nebyly určeny na přímé střety v OBRANĚ. Na obranu byly určeny ty výše zmíněné síly a tanky NATO by zatím vyčkávaly "v záloze". Jejich nasazení by přišlo až v rámci protiútoků proti silně redukovaným stavům tanků ostatními PT prostředky NATO.

Celkem bych nebral v potaz ty různé "moudré výroky" v různých katastrofických filmech, že útok VS proti NATO by šel zastavit POUZE pomocí taktických jaderných zbraní. NATO mělo dost prostředků, jak se podobnému útoku postavit i KONVENČNĚ !!
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

michan - myslet znamené nevědět. Je mi líto, že nejsme tak chytří jak sis myslel. Ale s tím dokážu žít.

Znovu prosím - neglosuj a dej nám možnost jak se dostat ke zdrojům, které máš, pokud to nejsou takové unikáty že to není možné. Takové zdroje Tě dostávají do výhody monopolu na informace a nemá se tím cenu zatěžovat. Můžeš říkat co chceš a my se nemůžeme bránit.

rabo - zítra sem dám jeden post ohledně možností obrany americké, francouzké a německé armády do stupně možná až prapor. Buděš se divit jak byl nasycené protitankovými prostředky. A bude to kroku 1965. Pokud budu mít prostor tak udělám to samé pro léta 80 kde mám informací více než dost - byl to pro mě aktuální protivník. Zítra Ti pošlu tu práci o Tancích.

Máte někdo tušení jak by mohl někdo v roce třeba 1965 z moře ostřelovat naše jednotky okolo Šumavy? Já nad tím bádám a nic moc mě nenapadá.

Pegeucko - to co jsi napsal je přesné. Ale pár poznámek adresně doplním k tomu co sem dám zítra. Ale možná to nedám sem do studené války ale do vlákna Armády po roce 1945. Aby mám nebyla umyta hlava že plevelíme fórum kde nemáme. Sem pak bych dal místo kde to je.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pege( bez toho Lihově) OK - a mohl bych dodat, jeden z velitelů NATO byl bývalý major a v letech70. generál Samuel Paul Grifith, nejen účastník a popisovatel vylodění na Guadalcanalu.
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=130
prosím prostudovat oč šlo.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Jedna věc je jistá, musíme odlišovat časové údobí, které chceme porovnávat.

"A pokud se řekne Letectvo,zjevně tu mnozí opomíjí pojem VRTULNÍK !! "
Kdy a jaké? Kdy tady v Evropě byly první Apache s tím systémem vykouknout "za horizontem" a poslat tam raketu?
Kolik tady bylo AH-1G Cobra? Myslím že ta síla NATO tady nebyla do půlky 80.let kdy měli jistou technologickou převahu.

Ty minová pole z letadel mají jednu nevýhodu, že mají omezenou životnost, což už tenkrát měli, max.96hodin. A ty jsou dodnes používány jako uzávěry na ohrožených směrech, k přikrytí křídel formací apod. My jsme na to měli skluzy z vrtulníků, a k tomu tady byla submunice PTAB 2.5 apod. Takže by jsme jim asi taky hodně věcí zlikvidovali. (Jako Iráčani za první války zastavili celej prapor Abrahmsů.)

"Stejně tak je třeba připomenout, že armády VS byly z větší části vyzbrojeny typy T54/55 , který vezl munici rovnou za čelním pancířem - výbuch střeliva v jednom byl tak nebezpečný i ostatním vlastním tankům v okolí. "
Jak na tom byly ekvivalenty těhle tanků a jsou? Jako M48, M60(Tank M60 Patton má bohužel pouze ocelový pancíř, což znamená, že posádka není moc dobře chráněná proti střelám, výbušninám či granátům.)? Leo 1 a Centurion?

Bundeswehr by je šel pokládat ručně nebo pomocí minových ukladačů. Jejich systém Škorpion je dobrý, americké Volcano, ale kvalita podvozků stojí za starou belu a proto byly tyto prostředky neustále ve stavu nepojízdnosti. Tím se jim taky krátily jejich možnosti zatarasit všechno co se dalo.
Minový ukladač Mv 85
Obrázek

Scorpion
Obrázek

Na tu Šumavu by na nás lítaly z letadlových lodí Intrudery?!
Naposledy upravil(a) Mantra dne 15/9/2008, 12:55, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Mantra, nejen dobrá řeč - víš.
jen chybí, že západoevropské válčiště a taktika NATO byla - né nebudu - doplňte si - jsem hajzl...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Pátrači tak na to jsem zvědav. Spíš na ty 80.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Odpovědět

Zpět na „SSSR - Rusko“