
Vestfálský mír
1648
(Článek č.3)
[align=center]Ani tohle téma není zrovna jednoduché a budeme muset začít, alespoň trošku, před samotným procesem vestfálského mírového kongresu. Leč slibuji, že se vynasnažím být stručnější a hutnější. Ovšem-bude možná mnohem více intrik
----------------------------------------------------------------------------------------
[align=center]Iniciativa papežského státu:
S válečným děním byl Řím dlouhodobě nespokojen. Ať již šlo o politiku Urbana VIII. (viz příloha č.1) nebo Inocenta X. (viz příloha č.2). Urban VIII.byl, z mnoha důvodů, obezřetný (např.mocenské, nikoliv ! ekonomické, postavení církve v koloniálním impériu Španělů neodpovídalo plně jeho představám) vůči Habsburkům. Inocenc X.již byl v ošemetnějším postavení, a tak slevoval. Jednak ho děsila kombinace vzájemně válčící Evropy a znovu se aktivizujících Turků (nezapomínejme, že 1645 padla Kréta). Jednak nechtěl ztratit uplně možnosti silově zasahovat do dění na sever od Rýna a Dunaje. Proto papežská diplomacie přišla s projektem separátních mírů, které by postupně utišily válečnou vřavu.
Znamenalo to opravdu velký ústup papežství od jeho výchozích politických pozic. Curie se zřekla naděje na plnou rekatolisaci Evropy; neusilovala nadále ani o plnou rekatolisaci Říše a byla dokonce připravena akceptovat její pokračující rozdrobenost. Stále však doufala v zachování mocenského postavení vůči katolickým vládcům a snad i v postavení jakéhosi moderátora mezizáboženských vztahů světadílu.

[align=center]Erb Urbana VIII.

[align=center]Erb Inocenta X.
V Evropě spolu, tou dobou, válčily 4 rozhodující mocnosti, a to (od jihu) Španělsko, Francie, Rakousko (používejme již, pro zjednodušení-byť nepřesně, tento výraz) a Švédsko. Z nich 3 (Francie, Rakousko a Švédsko) nehodlaly přijmout papežské aranžmá. Navzdory tomu byl krok Říma jedním ze 2 (vzájemně souvisejících) vedoucích k rozběhu mírových jednání. Tím 2.byla válečná situace sama.
* * *
[align=center]Postoje velmocí:
Španělsko s papežským projektem souhlasilo. Jednak mělo „Římu“ co nabídnout. Dále, všem možným rozporům navzdory, bylo partnerství Escorialu a curie v koloniích strategickou záležitostí, která umožňovala hledání shody. A konečně papež byl i příhodný prostředník pro řešení obtíží vznikajících přímo na Pyrenejském poloostrově po znovuosamostatnění se Portugalska. Madrid tedy mohl, a to celkem oprávněně, doufat v příznivé výsledky papežského prostředkování.
Tím kladný ohlas rámcově končil. Zbývající velcí hráči reagovali záporně. Francie se obávala propojení Řím-Madrid a tedy i toho, že by byla nucena k ústupkům vůči jižnímu sousedu. Navíc se jí nezamlouvalo pokukování svatého stolce po roli mediátora mezináboženských vztahů v Říši, prostě proto, že o ni usilovala sama.
Rakousko sice rádo využívalo potenciálu církve svaté počínaje investicemi a vzděláním ani zdaleka nekonče, leč její mocenské aspirace podporovat nehodlalo. Ani na svém území, ani v Říši. Celkem umírněný Ferdinand III.je k církevním aspiracím vlažný všeobecně (konečně-je to on, kdo odnímá pražskou universitu Jezuitům) a považuje za dostatečné, že kult tvoří státní ideu. V zahraniční politice vnímá navíc jihovýchodní Německo, jako „rakouský píseček“ a průnik curie do říšských záležitostí by musel vést i k budování vlastní papežské mocenské základny. Jihovýchod Německa by pak byl, pro stolec sv.Petra, logickou volbou, a o to ve Vídni nikdo nestál.
Švédsko se chtělo stát hegemonem v Říši. Nebo alespoň protektorem protestantů v ní, ať už by to mělo znamenat cokoliv (to protektorství-rozumí se). Již samo prostředkování papežem bylo v příkrém rozporu s těmito ambicemi.
* * *
Situace ve čtyřicátých tetech:
Ve 40.-tých letech 17.století se počala situace válčících stran blížit k mezím možností. Nejotřesenější se ukázala být pozice španělská. Propuklo povstání v Katalánsku (1640-1652); Téhož roku (1640) znovu nabylo samostatnosti Portugalsko a od 1642 Francie okupovala východopyrenejské hrabství Roussillon. Navíc utrpělo od Francouzů poměrně vážnou porážku v bitvě u Rocroi (1643). Trvala i válečná zátěž v Nizozemí. K tomu se ukazovalo, že španělská produkce absolutně neodpovídá válečným nárokům a potřebám.
Velmi nedobře na tom byla ovšem i Francie. Válčila na Apeninském poloostrově, proti Španělům a v Říši. To její zdroje, prostředky a možnosti napínalo až za hranice únosnosti. Mazarin (viz příloha č.3) i jeho předchůdce Richelieu měli od roku 1642 další problém-Anglii. Ta byla trvale nevyhraněným hráčem Evropy, protože protestanté a katolíci si „úspěšně“ navzájem komplikovaly život. Jenže teď se zhroutila sama do sebe v mlýnku na maso Anglické revoluce a vůbec nebylo jisté, zda se, tohle bezbřehé vraždění, zastaví na západním břehu Kanálu. Válku na 4.frontě a ještě na svém území by Francie již nezvládla. Paříž se tak snažila (a ne vždy s úspěchem) alespoň umrtvit apeninské válčiště, jenže tahle mince měla 2 strany. Zklidnění totiž umožňovalo císaři přesouvat jednotky na sever od Alp.

[align=center]Jules Mazanin[/align]
Pro Rakousko byl separátní mír se Sedmihradskem jen malou úlevou. Ano-prakticky ho spasil od porážky. Problémem ale byla jeho příčina-tedy obnovený tlak Turků Ve Vídni všichni věděli, že Sedmihradsko prostě nemá dost sil, aby je dokázalo zastavit v případě větší „machometánské“ kampaně na sever a západ. Zároveň se jeho spojenec Bavorsko střetl jak s Francouzi, tak se Švédy. Obě srážky Bavorsko prohrálo a po porážce od Švédů bylo prakticky vyřazeno z bojů. Úspěšná na 2.stranu byla obrana v Čechách a na Moravě.
Jestliže katolíci vnímali s rozpaky mírové iniciativy papežství, pak protestanté hleděli s nemalou dávkou trpkosti na počínání Švédů. Stockholm byl válečnému dění dosti daleko a věci se v něm jevily dobře. Švédsko mělo v rukách prakticky celý Balt, tradiční skandinávský soupeř, Dánsko, byl sražen do kolen, nepřátelské zůstávalo Sasko, avšak válčilo se o Čechy. Švédské prsty se zvolna blížily k další vycházející velmocenské hvězdě protestantismu v Evropě-k Nizozemí.
Jenže-to byl pohled z dálky. Upadala morálka vojsk. Švédští vojáci byly sice tendencemi k rabování „proslulí“ nad jiné. Až dosud byla ovšem snaha vybojovat nejprve vítězství a pak rabovat. Ne-jen, že se poměry změnily, ale navíc sami velitelé šli neblahým příkladem. Další problém byl v tom, že Švédsko, jako spojenec, začínalo být téměř stejně tíživou hrozbou, jako Švédský-nepřítel. To vedlo Braniborsko k poměrně neskrývaným úvahám o možné změně stran. Po odpadnutí Sedmihradska by to, pro skandinávského hegemona, ve střední Evropě velmi zhoršilo situaci. Jinými slovy-nebyl nikdo, kdo by válku dokázal vyhrát mečem.
* * *
[align=center]Hamburk:
Od roku 1641 započaly mírové rozhovory v Hamburku. Nejsou moc známé, ale patří k nejdůležitějším v dějinách. Bez ohledu na stávající a platná spojenectví se zde sešli zástupci Francie, Rakouska a Švédska, aby zde probrali technické postupy při přípravě a realisaci všeobecného mírového kongresu pro Evropu. Ač jednání posléze přerostla do předběžných mírových rozhovorů stále platilo, že technické otázky tu hrály prim.
Bylo dohodnuto, že kongres se uskuteční v ½ cesty mezi bojujícími stranami, tedy ve Vestfálsku. Dále bylo dojednáno, že bezpečnost jednání je hodna zvláštního zřetele. Protestanté a katolíci si vzájemně nedůvěřovali a jejich vztahy byly velice vyhrocené. Ač šlo tedy jinak o krok v zásadě jednání komplikující bylo rozhodnuto, že účastníci budou rozděleni do 2 sekcí. Kde ta protestantská bude jednat ve městě Osnabrücku pod vedením Švédska a v Münsteru katolíci, pod vedením Francie. Bezpečnost kongresu, jako celku, mělo zajišťovat Rakousko. Pokud to někomu připadá nedůležité, tak jen upozorním, že v obdobně vypjatých situacích takhle vypadají jednání do dnes, byť oddělení delegací zajišťuje třeba jen zeď-naposledy takto proběhla mírová jednání mezi Palestinci a Izraelci v Madridu.
Následující „technické“ ujednání ovšem znamenalo již předem porážku Fabia Chigi, pozdějšího papeže Alexandra VII. (viz příloha č.4). Až dosud totiž platilo, alespoň pro římskokatolické panovníky, že mezistátní smlouvu mohou považovat za neplatnou, nebo ji přímo neuvést v život, pakliže ji nesankcionuje (=nestvrdí, nepřijme …) papež (využíváno, krom jiného, ve vztazích k Turkům). V Hamburku se 2 římskokatolické a 1 protestantská velmoc dohodly, že se touto zvyklostí nadále nebudou cítit vázány.

[align=center]Alexandra VII.
* * *
[align=center]Vítězové a poražení:
Počátek kongresu a jeho organisace spočívaly, do značné míry, na bedrech Fabia Chigi za papežství a Alvisiho Contariny z Benátek. Contarini hájil typické zájmy obchodní republiky. Tedy mír, který přináší uklidnění potřebné pro obchod a uvolnění sil pro potřeby boje s Turky. Zaalpský mumraj pro něj nebyl středobodem světa. S odstupem můžeme říci, že se, vzhledem k výše uvedeným cílům, vracel do svého města na laguně jako nejúspěšnější diplomat kongresu.
Fabio Chigi byl naopak smutným hrdinou kongresu. Zkušený diplomat a ostřílený politik byl hybatelem jeho úvodní fáze. Připravil a zprovoznil prakticky všechna hlavní jednání. Jeho um udržel diplomaty u jednacích stolů a přesto byl v situaci, kdy prakticky nemohl uspět. Svatému stolici nakonec nepřivezl žádný hmatatelný úspěch. Na protest odmítá pověsit papežskou pečeť pod závěrečná ujednání a prosazuje, že je papežství nepřijímá. Víme však, že s tím rozhodující hráči počítali předem, připravili se na to a bylo jim to lhostejno.
Francouzské delegaci vedené trojicí Claudem de Mesme hrabětem ď Avaux, Abelem Servienem hrabětem de la Roche a jim nadřízeným Henrim II. vévodou de Longueville se zpočátku příliš nedařilo. Jak pro vlastní vnitřní rozpory (osobního rázu-mezi 1.dvěma jmenovanými), tak paradoxně proto, že jim chyběl spoluhráč. Švédsko, pod vedením (syna kancléře) Johana Oxenstierna, usilovalo o hegemonii v Říši. Francie souhlasila se silným Švédskem a chtěla ho jako silného spojence. Ale hegemonie v Říši byla o kus dál, než kolik chtěli v Paříži zkousnout. Jenže nebylo kam se obrátit. Císaře zastupovali Leopold I.hrabě Auersperg, hrabě Lamberg a hrabě Jan Ludvík Nasavský. A ti podléhali španělskému vlivu.
Rakousko mělo být dalším v pořadí poražených. Tedy-co do deklarovaných válečných cílů. Nepodařilo se prosadit jak rekatolisaci, tak ani centralisaci Říše. Jenže na scénu přišel nový muž-Maxmilián hrabě Trauttmansdorff (Trautmansdorffové viz příloha č.5). Šlo o diplomata mimořádných schopností i rozhledu. Rychle se stal duší kongresu. Pochopil situaci. Odklonil se od Španělska a přestal podporovat jeho hegemoniální úsilí. Obrátil se na Francii, navázal s jejími zástupci spolupráci a silný dvojblok Paříže a Vídně následně sevřel a umenšil pozici Švédska. Rakousko vyšlo z kongresu jako posílené, centralisované a s rozsáhlými sférami vlivu na horních tocích Labe a Rýna. Tedy s výhodnou nástupní posicí do prostoru Říše. Takzvaná „Česká věc“ (viz příloha č.6) byla smetena ze stolu. A Rakousko se definitivně stalo tím silnějším ve vlastní vnitrorodové hře Habsburků.

*=rod stále žijící v Čechách[/align]
[align=center]Panáček=pobělohorská šlechta[/align]
[align=center]Korunka=šlechtická hodnost (v tomto případě platí, že rod byl povýšen až do knížecího stavu)
Za těchto okolností mimořádně posílila právě Francie. Získala příslib Rakouska, že zastaví podporu Španělska. Získala postavení dohližitele nad náboženským uspořádáním Říše (leč to ztratil již Ludvík XIV:a paradoxně „funkce přešla“ na císaře), oslabila zásadním způsobem Španěly a prosadila zásadu Augšpurského míru, tedy „koho vláda, toho víra“, jako princip evropského náboženského uspořádání.
Jedním z nejvíce podražených na kongresu bylo Švédsko. Snahu o získání hegemonie v Říši bojkotoval jejich hlavní spojenec. Zásah téhož snížil finanční odškodnění (tedy reparace) pro Stockholm až na 10% původně požadované částky (jejímž-té částky-cílem, konečně bylo totálně vyřadit Habsburky). Jeho úsilí o roztrhání podunajského soustátí ve prospěch jiných států a mocností (sami měli „zálusk“ na Slezsko) byl rovněž zmařen. A to jak silou zbraní rodícího se mocnářství, tak i diplomatickým tlakem jeho „francouzského spojence“. Navzdory tomu byl ze Švédska, po Vestfálském míru, mimořádně silný hráč, hegemon Skandinávie, na Baltu a ve velké části severní Evropy.
Dalším vítězem byly drobné říšské státy. Podržely si prakticky plnou samostatnost. Víme, že šlo o pyrrhovo vítězství, protože se tím Říše na dlouhá staletí stala jen lovištěm okolních velmocí. Ale v daný okamžik dosáhly svého.
Obrovský ústup ze slávy prožívalo Španělsko. Jeho zaalpský spojenec ho prakticky odepsal. Papežství přestalo znamenat reálnou oporu a jeho vlastní hospodářství potřebovalo rozsáhlé reformy za účelem zvýšení výroby a produktivity (víme, že ty se nedostavily a Španělsko z velmocenské hry vypadlo, aby se do ní navrátilo prakticky až nyní, po 2. ½ 20.století, na půdorysu Evropské unie). Nyní ho však ještě zachránil mimořádně schopný diplomat, který vedl jeho kongresovou delegaci Don Gaspar de Braccamonte y Guzman hrabě z Peňaranda. Ten, tváří v tvář vývoji, uzavřel mírovou dohodu s Nizozemím (jeho delegaci vedl Berthold van Gent) na základě uznání jeho nezávislosti. Tím si Španělsko uvolnilo ruce pro případné pokračování války s Francií a zůstalo státem, který bylo nutno brát vážně.
Dalším vítězem bylo právě Nizozemí. Získalo nezávislost. Podařilo se mu vymanit se zpod francouzského vlivu a začlo stoupat mezi světové velmoci.
Tak jako byl naprostým poraženým papežský stát, tak na tom byla i Falc. Její delegaci nikdo nebral vážně a nevěnoval jí pozornost.
Velmi oslabené z kongresu odcházelo i Dánsko. Švédský vliv mu zůstal dlouhodobě nadřazený. Prakticky až s „otevřením britských zájmů“ na Baltu si Kodaň mohla dovolit začít znovu dělat vyváženější zahraniční politiku.
=================================================
[align=center]Použité zdroje a podklady:
1. Pod císařským praporem (Historie habsburské armády 1526-1918); kolektiv autorů ; Elka Press-Praha 2003
2. Dějiny zemí Koruny české I. (od příchodu Slovanů do roku 1740); kolektiv autorů; Paseka-Praha 1992
3. Lexikon české šlechty (erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti), Jan Halada; Akropolis-Praha 1992
4. Kapitoly z dějin evropské politiky do roku 1648, Dr. Václav Drška, Doc.Dr. Aleš Skřivan, Mgr. František Stellner; ISE-Praha 1995
5. Naše dějiny v datech, Jarmila Koudelková; Albatros-Praha 1987
6. Erbovník (aneb kniha o znacích i osudech rodůžijících v Čechách a na Moravě), Milan Mysliveček; Horizont a.s.-Praha 1993
7. Panovníci českých zemí, Petr Čornej; Fragment-Praha 1992
8. Toulky českou minulostí 4 (od nástupu Habsburků k pobělohorskému stmívání 1627), Petr Hora-hořejš; Baronet--1994
9. http://cs.wikipedia.org/wiki/Obléhání_Prahy
http://www.valka.cz/clanek_13133.html