Tenhle konspirační blaf bych málem přehlídCassius Chaerea píše: To je samozřejmě těžká iluze. Do roku 41 VB neměla v plánu, obnovit ČSR v jeho původních hranicích, dokonce ani jako samostatný stát v hranicích z roku 39.


Moderátor: Zemakt
Tenhle konspirační blaf bych málem přehlídCassius Chaerea píše: To je samozřejmě těžká iluze. Do roku 41 VB neměla v plánu, obnovit ČSR v jeho původních hranicích, dokonce ani jako samostatný stát v hranicích z roku 39.
spojenci? my s polakama? v roce 1938? to pan Borivoj Celovsky asi trosku - hodne - ustrelil, ne? nechci hodnotit knizku podle tohohle jedinyho, ale...Firefly píše:... Není divu, že pak v roce 1938 nechtěli jít nespolehlivému spojenci na pomoc, zejména když nebyli na válku, podobně jako SSSR, připraveni - pozn. autora.)
Beneš byl realpolitik a věděl to co si dlouho VB nechtěla připustit, že o osudu Střední Evropy se nebude rozhodovat v Londýně, ale v Moskvě. Bitva u Stalingradu a následná situace na východní frontě v průběhu roku 43 jej přesvědčila o tom, že to budou Sověti, kdo osvobodí Evropu, resp. minimálně Střední (mimochodem o rok později po kolapsu Wehrmachtu ve Francii nabyl nakrátko přesvědčení, že území ČSR bude téměř úplně osvobozeno od západu - ale to jsem odbočil). VB se samozřejmě snažila brzdit jednání se SSSR kvůli Polsku, ale vzhledem k naprosto nepřijatelným požadavkům v jednáních SSSR s Polskem, to pro ČSR bylo mrhání drahoceným časem. Polsko bylo ztracené, respektive ve svých původních hranicích a díky neústupnosti i polský exil. Jestli neměl ten samý osud potkat český exil, pak musel zahájit jednání se SSSR co nejdříve, dokud ještě měl co "nabídnout" a dokud pro SSSR nebyl zcela postradatelný, s každým dalším dnem bylo postavení Sovětského svazu po vojenské stránce lepší a lepší a to se samozřejmě úměrně tomu odráželo v jeho diplomacii.VGR_j4ck41 píše: Co se tyce unora 1948 - ten byl z meho pohledu nevyhnutelny a bylo k nemu nakroceno jiz za valky at uz to Benes delal vedome nebo nevedome. Zcela urcite ale nechapu jak muze nekdo Benesovi vycitat ze behem valky jednal s Rusakama. S nima prece jednali vsichni. Navic mel Benes zcela jiste i touhu najit jineho patrona CSR nez nespolehlivou Francii a - ciste osobni pocit - nechce se mi verit tomu, ze v prubehu valky planoval jak par let po valce preda CSR Stalinovi.
Takze kdyz hypoteticky v kvetnu probehne komunistickej puc, tak to Klaus planoval, protoze ho v poslednich volbach volili taky komunisti?Firefly píše:
Tady si dovolím s tímto nesouhlasit. Po Masaykově rezignaci ze zdravotních důvodů byl jím nyvrženým kandidátem na prezidenta Beneš, ale jeho zvolení nebylo vůbec jednoduché. Jeho protikandidát Němec měl celkem velikou podporu a Beneš neměl potřebné 3/5 hlasů. Potřeboval hlasy komunistů a jaká náhoda 10.12. zaslal Stalin komunistům doporučení, aby podpořili Beneše při zvolení na post prezidenta. Stalin si vzpoměl na velice dobré vztahy při jednání o spolupráci s ministrem Benešem a pak platila amnestie na na komunistické spiklence-jaká náhoda. A kolo se začalo roztáčet
I to je možné, protože jeho rodina pochází z Haliče a ve vhodnou dobu si změnila příjmení Pružinskyj na Klaus.VGR_j4ck41 píše:Takze kdyz hypoteticky v kvetnu probehne komunistickej puc, tak to Klaus planoval, protoze ho v poslednich volbach volili taky komunisti?Firefly píše:
Tady si dovolím s tímto nesouhlasit. Po Masaykově rezignaci ze zdravotních důvodů byl jím nyvrženým kandidátem na prezidenta Beneš, ale jeho zvolení nebylo vůbec jednoduché. Jeho protikandidát Němec měl celkem velikou podporu a Beneš neměl potřebné 3/5 hlasů. Potřeboval hlasy komunistů a jaká náhoda 10.12. zaslal Stalin komunistům doporučení, aby podpořili Beneše při zvolení na post prezidenta. Stalin si vzpoměl na velice dobré vztahy při jednání o spolupráci s ministrem Benešem a pak platila amnestie na na komunistické spiklence-jaká náhoda. A kolo se začalo roztáčet
zajimava logika
Pleteš se, on měl, jak jsem ti psal teď v pm, 340 z 440, tedy 75%, požadovanou kvótu překročil o 76 (75) hlasů.Firefly píše: Beneš neměl 3/5 hlasů a bez hlasů komunistů cca +- 46 by nebyl zvolen za tragikomického prezidenta. Tak to prostě bylo. Ovšem jeho mstivost se projevila po jeho návratu v 1945, strany které ho nepodpořily nechal "zlikvidovat" a jeho oponenty rovnež, ale to snad ví každý.
presto rada lidi tvrdi ze je silne proruskyjersey.se píše:Klaus myslím neposílá informace do Moskvy a neptá se Putina/Medvěděva na názor.
samozrejme ze to je nesmysl, ale taky jsem nemluvil o vlivu Moskvy na komunisty ale o vlivu komunistu - ale i klidne jakekoliv jine politicke strany - na, jejich pomoci, zvoleneho prezidenta coz v konecnem dusledku konci tim, ze prezident bud z vdecnosti, diky vydirani nebo primo navazane spolupraci jako platbu za zvoleni preda zemi do jinych rukou.Alchymista píše:Porovnávať vplyv komunistov v predvojnovom období a v období okolo roku 2003 a 2008, rovnako ako vplyv sovietskeho a ruského vedenia na činnosť komunistickej strany je podľa mňa nezmyselné.
Kým volbe Beneša za prezidenta mali pokyny z Moskvy na komunistov vplyv zásadný, pri volbe Klausa to bolo nezávislé vnútrostranícke rozhodnutie - Moskva má dnes na komunistov a ich rozhodovanie už len malý vplyv.
Tohle nějak nesedí. Kde je 67 hlasů SdP a 6(7) hlasů Gajdy a jeho fašistů? U Beneše být nemůžou a pro české konzervativní nacionalistické křídlo s Němcem by minimálně SdP také nehlasovala, i když agrárník Josef Vraný blufoval a tvrdil, že by konzervativci mohli počítat s tichou podporou SdP - malá odbočka tento poslanec se pak o dva roky později zastřelil v Monaku, když tam v kasinu prohrál všechny peníze.Firefly píše:Pro Cassius Chaerea
Počítal jsem počet hlasům, které měl možnost získat Němec-protikandidát Beneše a došel jsem k číslu 158 za 440 možných. Pro Beneše zbylo 282 hlasů. To by mu nestačilo, ale nastal čas pro různá vyjednávání a ústupky a samozřejmě odstoupení Němce z kandidatury
Tomu že SSSR Mnich. dohodu odmítal nerozumím, spíše navenek ano možná. Na pozadí se jednalo zákeřného a rafinovaného spojence, kterého si nelze odmyslet od našeho mnichovského traumatu. Ještě několik dní po podpisu smlouvy vzbuzoval falešnou naději, ale ve skutečnosti sázel už dávno zcela na německou kartu.Alchymista píše:VGR - ako to poviem hodne zlomyselne, tak raz už krajinu do cudzích rúk predsa vydal - v 1938.
V roku 1945 boli na území obnovenej ČSR vojská sovietskej armády. Oslobodili / obsadili / dobili územie Slovenska a podstatnú časť územia Čiech - to nie je sila, s ktorou je možné "nespolupracovať".
Navyše, predvojnový vývoj a Mníchov ukázal, že Francúzsko a Veľká Británia nie sú zrovna spoľahlivý spojenci. Sovietsky zväz naopak Mníchovskú dohodu od začiatku odmietal.
V takom prípade Benešovi ťažko vyčítať, že sa voči Sovietskemu zväzu a komunistom staval "nie nepriateľsky".
K této otázce ještě doplním, že dr. E.Beneš se jako představitel exilové vlády staral mimo jiné o získání pěněžných prostředků, z kterých byla exilová vláda financovaná. Jednalo se o úvěr ve výši 7,5 milionu liber, který byl poskytnut Velkou Británií. Úvěr jako takový jsme museli v plné výši zaplatit. Garancí byl zlatý poklad ve stejné hodnotě, který byl v Británii během války uložen.Scrat píše:...na základě jakého mandátu se ale následně tento člověk stal předsedou exilové vlády, nebo na základě čeho tento člověk v dubnu 1945 jmenoval vládu? Kdo ho pověřil aby v období okupace uzavíral jménem Československa smlouvy se "spojenci".
Kdo z občanů věděl, že ČSSR dluží peníze GB??kacermiroslav píše:K této otázce ještě doplním, že dr. E.Beneš se jako představitel exilové vlády staral mimo jiné o získání pěněžných prostředků, z kterých byla exilová vláda financovaná. Jednalo se o úvěr ve výši 7,5 milionu liber, který byl poskytnut Velkou Británií. Úvěr jako takový jsme museli v plné výši zaplatit. Garancí byl zlatý poklad ve stejné hodnotě, který byl v Británii během války uložen.Scrat píše:...na základě jakého mandátu se ale následně tento člověk stal předsedou exilové vlády, nebo na základě čeho tento člověk v dubnu 1945 jmenoval vládu? Kdo ho pověřil aby v období okupace uzavíral jménem Československa smlouvy se "spojenci".