Část 1.
Ještě než se budeme zabývat vyloděním Američanů a zákulisím vylodění, řekněme si ještě o ústupu Afrikakorpsu po II. bitvě u El Alameinu.
Zajímavý je osud tankových jednotek. 23. října 1942, když začala britská ofenzíva, měl DAK 285 tanků, 8 velitelských tanků a 1 útočné dělo. Do 2. 12. 1942 byly hlášené a potvrzené následující výpadky : 221 tanků, 8 velitelských tanků a 1 útočné dělo. 2.prosince 1942 měla tedy Tanková armáda ještě 64 tanků z toho 11 jich bylo v opravářských dílnách, takže dle seznamu 53 bylo bojeschopných. V hlášení hlavnímu zásobovači a také Rommelovi se uvádí : „ Vysoký celkový výpadek byl také způsobený Vůdcovým rozkazem, vydaným 4.11. již během ústupu, hájit pozice u El Alameinu. Jelikož na základě tohoto rozkazu tankové dílenské roty opět zahájili větší montážní práce, museli u 5.tp vyhodit do vzduchu asi 40 nepojízdných tanků. Kdo při popisu bojů v Africe u vojsk DAK zapomene na opravárenské týmy, nedělá dobře, neboť od týmů 21.td, 15.td a 548. opravárenského pluku se učily všechny armády světa a zvláště dobře se to od nich naučila Izraelská armáda.
Lidé od podplukovníků Eshenlohra ( velitel opravářů u 15.td ) ,Johannese ( velitel opravářů 21.td ) a majora Deuse ( velitel 548. opravářského pluku ), dokázali technické zázraky. Z rozstřílených a vyhořelých tanků vytvářeli nové a udržovali v chodu nejkomplikovanější válečné stroje.
Winston Churchill označil Rommelovy technické služby jako pilíř německých vítězství v Africe.
Nyní po kruté porážce U El Alameinu, byly poškozené tanky, nákladní automobily, obráběcí stroje a laboratoře vyhazovány do vzduchu, protože ústup se změnil v útěk.
Ke slovu přišla další kvalitní armáda Rommela ženisté. Když jednotky utekly nebo ustoupily, začali ženisté vytvářet ( samozřejmě i v průběhu ústupu ), „ Čertovské zahrádky „ na zdržení britské armády. Vytvářeli psychologicko - ďábelské triky. Šachovnicovitě vytvářeli zahrabané díry, které byly vidět, britští ženisté opatrně hrabali, našli jen staré plechovky a to až na délku 50 – 100 metrů, mysleli si že už němci nemají miny. Nasedli popojeli 100 metrů a letěli do vzduchu. Chvíli zastavovali před každou dírou a zase plechovky a tak se to stále opakovalo a nebo to bylo proloženo dvou až třívrstvovými minami.
Káhirský rozhlas hlásil: „ Postup 8. armády naráží na slabý odpor, silně ho však zdržuje činnost německých ženistů.
Když spojenci obklíčily Marsá Matrúh, stáhl se DAK k Sídí el Barrání. Nezdařil se pokus zorganizovat obranu Trigh Capuzzo ani průsmyku Halfája. Italský prapor, který měl průsmyk bránit, se vzdal bez boje. Do 13. listopadu 1942 ustoupil DAK téměř o 1 000 km.
13. listopadu 1942 padl Tobrúk, obrana Marsá el Brega ztroskotala na nedostatku paliva. Letecky bylo na frontu místo potřebných 250 tun dopraveno jen 60 tun.
24. listopadu na poradě v Arco dei Fileni za účasti Rommela a Kesselringa a italských Bastica a Cavallera, řekl Rommel, že je třeba se přes Tripolsko stáhnout do Tunisu a odtud zařídit evakuaci do Evropy. Italové však chtěli Libyi bránit.
Rommel 27. listopadu 1942 odletěl do Německa k Hitlerovi. Závěr této porady, kde byl Rommel velmi uražen Göringem za ztrátu zbraní při ústupu, zněl zlověstně, „ Severní Afrika musí být bráněna jako Stalingrad.“ Tato prorocká slova pronesl Hitler a jeho proroctví se mělo vyplnit.
8.listopadu 1942 se v ranních hodinách vylodil před Casablankou, Oranem a Alžírem první sled Amerických a Britských praporů. Začínala „ Operace Torch „.
O tom v Část 2.

