V práci se pokusíme zmapovat stav těžby této suroviny na moravsko-slovenském pomezí v průběhu 30-tých let 20. století. V období Protektorátu se zaměříme zejména na vzájemný vztah našich těžařských a rafinérských společností a protektorátních, potažmo říšských úřadů a institucí. Z důvodu obsáhlosti se za období Protektorátu omezíme pouze na vzájemné smlouvy a zejména na smluvně uzavřené technické parametry dodávaných pohonných hmot. Dále se dotkneme dislokace zásob.
Text práce rozdělíme do několika kapitol. V první z nich se zaměříme na popis a umístění tzv. „kutacích ložisek“. V druhé části se zaměříme na technologii těžby a krátce se dotkneme také zpracování vytěžené nafty. V poslední části se zaměříme na vzájemné vztahy mezi těžebními společnostmi, rafinériemi a úřady.
Na dalším obrázku je celková přehledová mapa tzv. „živičných terénů“ na Jižní Moravě a západním Slovensku. Zpracováno dle mapy z poloviny 30-tých let. (2)

Obr. č. 1 – celková přehledová mapa živičných oblastí
Červenou barvou je zhruba vymezena oblast, která byla v této době považována za perspektivní z hlediska těžby nafty. Jak je již uvedeno výše, samozřejmě to neznamená, že se těžba ve všech těchto místech skutečně realizovala.
Nyní budeme postupně tuto celkovou mapu rozebírat na jednotlivé geografické oblasti. Budeme postupovat dle tzv. „map pronajatých kutiskových terénů“. Nejprve si tyto mapy blíže vysvětleme.
Území, na kterém probíhala těžba, případně průzkum na naftu, se v dané době běžně nazývali jako kutiskové terény. Majitelem těchto terénů byl Československý stát. Ten část těchto terénů pronajímal soukromým podnikatelských subjektům. V druhé části prováděl stát těžbu samostatně, zejména u Gbel na Slovensku, kde těžily Československé naftové doly, které byly státní.
V průběhu 30-tých let (postupně zhruba od roku 1932 do roku 1938) byly prováděny soupisy pronajatých kutiskových terénů. Tyto soupisy obsahují i mapy pronajatých oblastí dochovaly se do současné doby. Soupis provádělo Ministerstvo veřejných prací prostřednictvím ústřední správy podniku Státní báňské a hutnické závody.
Samotné seznamy pronajatých kutiskových terénů jsou členěny dle čísel jednacích jednotlivých podání. Dále jsou zde v některých případech i čísla parcel dle katastrů nemovitostí. Zde je ovšem nutno si uvědomit, že se jedná o katastry dle map z dané doby (obvykle roky 1908 a později, ale i dříve), neodpovídají tedy dnešní katastrální mapě. Naštěstí se ovšem dochovali i kutiskové mapy s vyznačením lokalit, které nám umožní s celkem velkou přesností dohledat jednotlivou pronajatou kutiskovou lokalitu.
Z celkového hlediska jsou kutiskové seznamy členěny dle jednotlivých soukromých firem, čehož se také přidržíme.
Nyní přistupme k jednotlivých firmám.
a) Apollo akc. spol., rafinerie minerálních olejů v Hodoníně
Firma Apollo akc. spol. sídlila v Bratislavě (později v Praze). Jednalo se o soukromou společnost, které realizovala těžbu zejména v okolí Hodonína. Z hlediska rozsahu těžby nafty na moravsko-slovenském pomezí, se jedná o největší ze soukromých společností.
1) Těžební prostor Holič – Kopčany, Slovensko
První těžební oblast, kde měla firma Apollo pronajata kutiska, je oblast Holič – Kopčany na Slovensku. Na dalším obrázku máte celkový pohled.

Obr. č. 2 – kutisková oblast Holič – Kopčany, Slovensko
Oblast máte opět ohraničenu červenou čarou.
Nyní se samostatně podíváme na tyto obce.
Obec Holič
V katastru obce Holič měla firma Apollo pronajato celkem 27 kutisek. Jejich seznam je v další tabulce. Názvy jsou ponechány původní.


Na dalším obrázku je mapa obce Holič. Některé z pronajatých kutisek jsou vyznačeny (vždy křížkem a číslem dle tabulky výše).

Obr. č. 3 – kutisková oblast Holič, Slovensko
Byla vybrány 4 kutiska. Kutisko ozn. č. 12 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1245 z roku 1923 a leželo na jižním konci železniční zastávky v obci Holič. Kutisko č. 17 bylo pronajato pod číslem podání 1261 z roku 1923 a leželo jižně od železniční trati Holič – Hodonín. Kutisko č. 6 bylo pronajato pod číslem podání 1239 z roku 1923 a leželo východně od železniční trati Holič – Kopčany, na konce obce Holič. Kutisko č. 3 bylo pronajato pod číslem podání 1230 z roku 1923 a leželo na konci katastrálního území Holič, východně od železniční trati Holič – Kopčany.
V katastrálním území obce Holič měla firma Apollo pronajato celkem 23 kutisek, soustředěných zejména východně od obce ve směru na Hodonín.
Obec Kopčany
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Kopčany je v další tabulce.

Firma Apollo tedy měla v k.ú. obce Kopčany pronajato celkem 15 kutisek. Na další mapě jsou některá z nich vyznačena.

Obr. č. 4 – kutisková oblast Kopčany, Slovensko
Byla vybrána 3 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1176 z roku 1923 a leželo jižně od středu obce, východně od železniční trati. Kutisko č. 2 bylo pronajato pod číslem podání 1181 z roku 1923 a leželo na jižním okraji obce Kopčany. Kutisko č. 14 bylo pronajato pod číslem podání 5807 z roku 1930 a leželo východně od obce, na břehu řeky Moravy, na pomezí Moravy a Slovenska.
2) Těžební prostor Bzenec – Vracov – Vacenovice, Morava
Další z pronajatých prostorů firmy Apollo byla těžební oblast Bzenec – Vracov – Vacenovice, Morava. Na dalším obrázku je celkový pohled na tuto oblast.

Obr. č. 5 – kutisková oblast Bzenec – Vracov - Vacenovice, Morava
Obec Bzenec
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Bzenec.



Firma Apollo měla tedy pronajato celkem 78 kutisek. Na další mapě jsou některá vyznačena.

Obr. č. 6 – kutisková oblast Bzenec, Morava
Byla vybrána 3 kutiska. Kutisko ozn. č. 29 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 7000 z roku 1907 a leželo vedle železniční trati Moravský Písek - Hodonín. Kutisko č. 61 bylo pronajato pod číslem podání 7040 z roku 1907 a leželo na severní straně železniční trati Moravský Písek - Hodonín. Kutisko č. 62 bylo pronajato pod číslem podání 7046 z roku 1907 a leželo severně od železniční trati Moravský Písek - Hodonín.
Všechna pronajatá kutiska v k.ú. Bzenec ležela jižně od obce Bzenec v (dnešním) lese mezi železniční tratí Moravský Písek – Hodonín a obcí Bzenec.
Obec Vracov
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Vracov.


Firma tedy měla pronajato celkem 63 kutisek v k.ú. Vracov. Na další mapě jsou některá z nich vyznačena.

Obr. č. 7 – kutisková oblast Vracov, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 18 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 7776 z roku 1907 a jižně od středu obce. Kutisko č. 19 bylo pronajato pod číslem podání 7777 z roku 1907 a leželo rovněž jižně od středu obce.
Všechna pronajatá kutiska v k.ú. Vracov byla situována jižně od obce v dnešním lese mezi obcí a železniční tratí Moravský Písek – Hodonín.
Obec Vacenovice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Vacenovice.

Firma tedy měla pronajato celkem 2 kutiseka v k.ú. Vacenovice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 8 – kutisková oblast Vacenovice, Morava
Obě pronajatá kutiska v k.ú. obce Vacenovice ležela severo-východně od obce, ve směru k obci Vracov a jsou vyznačena na mapě. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 8109 z roku 1907 a kutisko č. 2 bylo pronajato pod číslem podání 8111 z roku 1907.
3) Těžební prostor Mikulčice – Týnec – Tvrdonice, Morava
Další z pronajatých těžebních prostorů firmy Apollo byla oblast Mikulčice – Týnec – Tvrdonice, Morava. Celá oblast je situována jižně od Hodonína. Na dalším obrázku je celkový pohled.

Obr. č. 9 – kutisková oblast Mikulčice – Týnec - Tvrdonice, Morava
Z mapy je zřejmé, že celkový těžební prostor byl větší než okolí obcí Mikulčice – Týnec – Tvrdonice. Firma Apollo měla ovšem pronajaty kutiska zejména v okolí těchto obcí, proto byl ponechán tento název.
Město Hodonín
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. města Hodonín.

Firma Apollo tedy měla pronajato celkem 8 kutisek v k.ú. Hodonín. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 10 – kutisková oblast Hodonín, Morava
Byla vybrána 3 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 968 z roku 1908, kutisko č. 2 bylo pronajato pod číslem podání 969 z roku 1908 a kutisko č. 3 bylo pronajato pod číslem podání 970 z roku 1908. Všechny kutiska v k.ú. Hodonín v rámci těžební lokality Mikulčice – Týnec – Tvrdonice ležela jiho-západně od města Hodonín. Tato oblast se také souhrnně nazývala Nesyt (tento název je používán již v písemnostech z 30-tých let).
Obec Těšice
Obec Těšice je v současné době součástí obce Mikulčice. V 30-tých letech se ovšem jednalo o samostatné obce, proto budeme hovořit o k.ú. obce Těšice.
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Těšice.

Firma tedy měla pronajato celkem 5 kutisek v k.ú. Těšice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 11 – kutisková oblast Těšice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 5462 z roku 1920, kutisko č. 2 bylo pronajato pod číslem podání 5463 z roku 1920. Všechny kutiska v k.ú. Těšice leží jižně od obce a plynule navazují na Nesyt (jsou jeho součástí).
Obec Mikulčice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Mikulčice.

Firma tedy měla pronajato celkem 20 kutisek v k.ú. Mikulčice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 12 – kutisková oblast Mikulčice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 10 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4286 z roku 1914, kutisko č. 20 bylo pronajato pod číslem podání 4296 z roku 1914. Všechny kutiska v k.ú. Mikulčice leží jižně od obce a plynule navazují na Nesyt (opět v podstatě jsou jeho součástí).
Obec Moravské Nová Ves
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Moravské Nová Ves.

Firma tedy měla pronajato celkem 37 kutisek v k.ú. Moravské Nová Ves. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 13 – kutisková oblast Moravská Nová Ves, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 19 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4138 z roku 1914, kutisko č. 25 bylo pronajato pod číslem podání 4144 z roku 1914. Všechny kutiska v k.ú. Moravská Nová Ves leží jižně od obce a plynule navazují na Nesyt.
Obec Týnec
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Týnec.

Firma tedy měla pronajato celkem 25 kutisek v k.ú. Týnec. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 14 – kutisková oblast Týnec, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 10 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4164 z roku 1914, kutisko č. 17 bylo pronajato pod číslem podání 4171 z roku 1914. Všechny kutiska v k.ú. Týnec leží jižně od obce a opět plynule navazují na Nesyt.
Obec Tvrdonice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Tvrdonice.

Firma tedy měla pronajato celkem 18 kutisek v k.ú.Tvrdonice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 15 – kutisková oblast Tvrdonice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 8 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4231 z roku 1914, kutisko č. 12 bylo pronajato pod číslem podání 4235 z roku 1914. Všechny kutiska v k.ú. Tvrdonice leží jižně od obce a opět plynule navazují na Nesyt.
Z výše uvedených map je tedy zřejmé, že lokalita Nesyt byl již v 30-tých letech souvislým těžebním polem jižně od Hodonína. Celé těžební pole mělo i svoji infrastrukturu, jak uvidíme dále.
3) Těžební prostor Kopčany – Gbely, Slovensko
Jak je již uvedeno výše, v těžební prostoru Gbely realizovala těžbu státní firma Československé naftové doly. Tato firma ovšem neprováděla těžbu v celé lokalitě Gbel. Část těžebního prostoru ve směru od Gbel na obec Kopčany, byla pronajata soukromé firmě, konkrétně firmě Apollo. Na dalším obrázku je vyznačen pronajatý prostor.

Obr. č. 16 – kutisková oblast Kopčany - Gbely, Slovensko
Z mapy je tedy patrné, že lokalita částečně navazovala na těžební lokalitu Holič – Kopčany. V této lokalitě byly kutiska v katastru dvou obcí.
Obec Kopčany
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Kopčany (na lokalitě Kopčany – Gbely).

Firma tedy měla pronajato celkem 28 kutisek v k.ú. Kopčany. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 17 – kutisková oblast Kopčany, Slovensko
Byla vybrána 3 kutiska. Kutisko ozn. č. 3 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1153 z roku 1923, kutisko č. 4 bylo pronajato pod číslem podání 1154 z roku 1923 a kutisko č. 17 bylo firmě pronajato pod číslem podání 1167 z roku 1923.
Obec Gbely
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Gbely.

Firma tedy měla pronajato celkem 5 kutisek v k.ú. Gbely. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 18 – kutisková oblast Gbely, Slovensko
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 3 bylo firmě Apollo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1124 z roku 1923, kutisko č. 4 bylo pronajato pod číslem podání 1138 z roku 1923. Kutisková oblast u obce Gbely, které byla pronajata firmě Apollo, ležela severo-západně od obce na okraji jejího katastru.
Z celkového pohledu na těžební oblast Kopčany – Gbely a její srovnání s oblastí Holič – Kopčany je zřejmé, že se ve skutečnosti jednalo o souvislé pole (podobně, jako Nesyt). Skutečně tomu tak i bylo, jednalo se o lokalitu, která bývala běžně nazývána Cunín. Cunín byl (v tehdejší době) velkostatek umístěný mezi obcemi Gbely a Kopčany.
Tím můžeme ukončit pojednání o lokalitách, na kterých těžila firma Apollo.
b) T. a A. Baťa, Zlín
Firmu T. a A. Baťa ze Zlína určitě není třeba blíže představovat. Podívejme se tedy přímo na její aktivity a lokality, ve kterých realizovala těžbu nafty.
1) Těžební prostor Strážnice – Sudoměřice - Rohatec, Morava
Firma Baťa prováděla těžbu nafty v okolí obce Strážnice. Ve skutečnosti se opět jednalo o jedno rozsáhlé pole, které si ovšem z praktických důvodů rozdělíme na dvě poloviny.
První část se týká oblasti jižně od Strážnice, ve směru na hranici se Slovenskem. Na dalším obrázku máte je tato oblast vyznačena červenou čarou.

Obr. č. 19 – těžební prostor Strážnice – Sudoměřice - Rohatec, Morava
Obec Strážnice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Strážnice.


Firma Baťa tedy měla pronajato celkem 48 kutisek v k.ú. Strážnice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 20 – kutisková oblast Strážnice, Morava
Firma Baťa na požadavek Ministerstva veřejných prací reagovala obsáhleji, než firma Apollo. To nám umožňuje zmapovat polohu jednotlivých kutisek podrobněji.
Byla vybrána 4 kutiska. Kutisko pod ozn. č. 1 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti s číslem podání 8579 z roku 1907. Leželo jižně od středu obce Strážnice. Přesná poloha tohoto kutiska byla tato:
Těžební dílo leželo na styčném bodě parcely katastrálního čísla 3185/1, parcely katastrálního čísla 3187, parcely katastrálního čísla 3185/2 a parcely katastrálního čísla 3186. Jednalo se tedy o styk 4 parcel jižně od obce Strážnice. Parcely odpovídají katastrální mapě z roku 1886.
Kutisko pod ozn. č. 7 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti s číslem podání 8596 z roku 1907. Leželo jiho-západně od středu obce Strážnice. Přesná poloha tohoto kutiska byla tato:
Těžební dílo leželo přesně v nejsevernějším rohu parcely katastrální číslo 10928/1. Parcela odpovídá katastrální mapě z roku 1886.
Kutisko pod ozn. č. 17 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti s číslem podání 1648 z roku 1908. Leželo západně od středu obce Strážnice. Přesná poloha tohoto kutiska byla tato:
Těžební dílo leželo přesně na styčném bodě parcely katastrálního čísla 12416/a, parcely katastrálního čísla 12416/b a parcely katastrálního čísla 12415/a 3186. Jednalo se tedy o styk 3 parcel západně od obce Strážnice. Parcely odpovídají katastrální mapě z roku 1876.
Kutisko pod ozn. č. 39 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti s číslem podání 1695 z roku 1908. Leželo severo-západně od středu obce Strážnice. Přesná poloha tohoto kutiska byla tato:
Těžební dílo leželo přesně ve vzdálenosti 325 m od nejsevernějšího rohu parcely katastrálního čísla 12570/b, ve směru 23 hodin, 10 minut a 30 sekund. Parcela odpovídá katastrální mapě z roku 1876.
Obec Sudoměřice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Sudoměřice.

Firma tedy měla pronajato celkem 27 kutisek v k.ú. Sudoměřice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 21 – kutisková oblast Sudoměřice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 13 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti pod číslem podání 8670 z roku 1907. Přesná poloha kutiska je tato:
Těžební dílo leželo ve vzdálenosti 1290 m od špice kostelní věže v obcí Sudoměřice, ve směru 7 hodin, 8 stupňů, 0 minut.
Kutisko č. 15 bylo pronajato pod číslem podání 1769 z roku 1908. Přesná poloha:
Těžební dílo leželo na styčném bodě parcely katastrálního čísla 1858, parcely katastrálního čísla 1859 a parcely katastrálního čísla 1860. Jednalo se tedy o styk 3 parcel severo-západně od obce Sudoměřice.
Parcely odpovídají katastrální mapě z roku 1876, hlášeno dle astronomického meridiánu.
Obec Petrov a Zvolenov
Obec Petrov a Zvolenov jsou brány, jako dvě samostatné obce (mapováno ještě před sloučením obcí do jedné – Petrov). Proto jsou obě lokality shrnuty v jednu (nadále nazývaná Petrov).
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Petrov.

Firma tedy měla pronajato celkem 26 kutisek v k.ú. Petrov. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 22 – kutisková oblast Petrov, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 3 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti pod číslem podání 8640 z roku 1907. Přesná poloha kutiska je tato:
Těžební dílo leželo na styčném bodě parcely katastrálního čísla 942, parcely katastrálního čísla 943/1 a parcely katastrálního čísla 934. Jednalo se tedy o styk 3 parcel jižně od obce Petrov.
Kutisko č. 15 bylo pronajato pod číslem podání 1709 z roku 1908. Přesná poloha:
Těžební dílo leželo na styčném bodě parcely katastrálního čísla 672/a, parcely katastrálního čísla 672/b a parcely katastrálního čísla 673/a. Jednalo se tedy o styk 3 parcel severo-západně od obce Petrov.
Parcely z čísly podání z roku 1907 odpovídají katastrální mapě z roku 1883, na parcely z čísly podání z roku 1908 se vztahuje katastrální mapa z roku 1876. Hlášeno dle astronomického meridiánu.
Obec Rohatec
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Rohatec.

Firma tedy měla pronajato celkem 14 kutisek v k.ú. Rohatec. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 23 – kutisková oblast Rohatec, Morava
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 7 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1819 z roku 1908. Přesná poloha kutiska je tato:
Těžební dílo leželo ve vzdálenosti 1803 m od styčného bodu parcely katastrálního čísla 2184/a a obecné hranice Strážnice a Petrov, ve směru 17 hodin, 12 stupňů, 0 minut.
Všechna pronajaté kutiska ležela v těsné blízkosti obce Rohatec.
2) Těžební prostor Lidéřovice – Vnorovy, Morava
Druhá část těžebního prostoru firmy Baťa, je severně od Strážnice, ve směru na Veselí nad Moravou. Celkový pohled na tuto oblast je na dalším obrázku.

Obr. č. 24 – těžební prostor Lidéřovice – Vnorovy, Morava
Obec Lidéřovice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Lidéřovice.

Firma tedy měla pronajato celkem 1 kutisko v k.ú. Lidéřovice. Na další mapě je vyznačeno.

Obr. č. 25 – kutisková oblast Lidéřovice, Morava
V katastru obce bylo 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1352 z roku 1908. Přesná poloha kutiska je tato:
Těžební dílo leželo na styčném bodě parcely katastrálního čísla 854/2, parcely katastrálního čísla 854/1 a parcely katastrálního čísla 853/4. Jednalo se tedy o styk 3 parcel severo-západně od obce Lidéřovice.
Parcela z čísly podání z roku 1908 odpovídá katastrální mapě z roku 1895.
Obec Vnorovy
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Vnorovy.

Firma tedy měla pronajata celkem 4 kutiseka v k.ú. Vnorovy. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 26 – kutisková oblast Vnorovy, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1362 z roku 1908. Přesná poloha kutiska je tato:
Těžební dílo leželo na styčném bodě parcely katastrálního čísla 1151, parcely katastrálního čísla 3227 a parcely katastrálního čísla 3229. Jednalo se tedy o styk 3 parcel západně od obce Vnorovy.
Kutisko č. 4 bylo pronajato pod číslem podání 3046 z roku 1908. Přesná poloha:
Těžební dílo leželo ve vzdálenosti 284 m od styčného bodu parcely katastrálního čísla 3227, parcely katastrálního čísla 1153 a parcely katastrálního čísla 1154, ve směru 14 hodin, 1 stupeň, 0 minut. Jednalo se tedy o styk 3 parcel západně od obce Vnorovy.
Parcely odpovídají katastrální mapě z roku 1886. Hlášeno dle astronomického meridiánu.
Všechny kutiska ležela západně od obce Vnorovy. V některých mapách je používán starší název obce „Znorovy“.
Obec Bzenec
Do těžebního prostoru Lidéřovice – Vnorovy, patřila také těžební díla, která se katastrálně nacházela na území obce Bzenec.
Jejich seznam je v další tabulce:

Firma tedy měla pronajato celkem 19 kutisek v k.ú. Bzenec. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 27 – kutisková oblast Bzenec, Morava
Bylo vybráno pouze jedno kutisko. Všechna kutiska firmy Baťa v k.ú. Bzenec, ležela jižně od železniční trati Moravský Písek – Hodonín. Jednalo se o prostor mezi železniční tratí a řekou.
Kutisko ozn. č. 15 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti pod číslem podání 7049 z roku 1907. Přesná poloha kutiska je tato:
Těžební dílo leželo na styčném bodě parcely katastrálního čísla 6798/24, parcely katastrálního čísla 6798/25 a parcely katastrálního čísla 6798/19. Jednalo se tedy o styk 3 parcel.
Parcely odpovídají katastrální mapě z roku 1905.
Obec Vracov
Stejně, jako v případě obce Bzenec, byla v těžebním prostoru Lidéřovice – Vnorovy, také těžební díla, která se katastrálně nacházela na území obce Vracov.
Jejich seznam je v další tabulce:

Firma tedy měla pronajato celkem 8 kutisek v k.ú. Vracov. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 28 – kutisková oblast Vracov, Morava
Bylo vybráno pouze jedno kutisko. Všechna kutiska firmy Baťa v k.ú. Vracov, ležela jižně od železniční trati Moravský Písek – Hodonín. Opět se jednalo se o prostor mezi železniční tratí a řekou, který byl jiho-západněji, než v případě obce Bzenec.
Kutisko ozn. č. 3 bylo firmě Baťa pronajato na základě žádosti pod číslem podání 7831 z roku 1907. Přesná poloha kutiska je tato:
Těžební dílo leželo ve vzdálenosti 336 m od styčného bodu parcely katastrálního čísla 6878, parcely katastrálního čísla 6652 a parcely katastrálního čísla 6877/2, ve směru 5 hodin, 13 stupňů, 50 minut. Jednalo se tedy o styk 3 parcel.
Parcely odpovídají katastrální mapě z roku 1886. Hlášeno dle astronomického meridiánu.
c) Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“, Praha
Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze je další z firem, které realizovala těžbu nafty na Moravsko-slovenském pomezí. Její původ a bližší informace o této firmě se nepodařilo dohledat. V těžebních prostorech, které byly pronajaty této firmě, pronájmy přímo navazovala na předcházející. Před firmou Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze, byla tato kutiska pronajata pánům Dr. Ludevítu Holczmanovi a Ing. Jindřichu Holnovi. Dr. Holczman byl advokát v Žilině a Ing. Holna byl ředitel Legiobanky v Praze. Je tedy velmi pravděpodobné, že firma Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze byla založena právě těmito dvěma pány (případně Legiobankou). Jistotu zde ovšem nemáme, jak bylo uvedeno, bližší informace o této firmě jsem nedohledal.
Firma prováděla těžbu nafty v těchto oblastech.
1) Těžební prostor Hovorany – Svatobořice - Milotice, Morava
Na dalším obrázku je červenou barvou vyznačen těžební prostor Hovorany – Svatobořice – Milotice.

Obr. č. 29 – těžební prostor Hovorany – Svatobořice – Milotice, Morava
Obec Milotice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Milotice.

Firma tedy měla pronajato celkem 16 kutisek v k.ú. Milotice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 30 – kutisková oblast Milotice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 7 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 6025 z roku 1928 a leželo severo-západně od obce Milotice. Kutisko č. 15 bylo pronajato pod číslem podání 6364 z roku 1928 a leželo severně od obce Milotice.
V případě firmy Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze se nedochovaly záznamy o přesnější poloze kutisek, místo tedy lze určit pouze dle kutiskové mapy (tedy přibližně).
Obec Svatobořice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Svatobořice.

Firma tedy měla pronajato celkem 29 kutisek v k.ú. Svatobořice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 31 – kutisková oblast Svatobořice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 16 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 6330 z roku 1928 a leželo severo-východně od obce Svatobořice. Kutisko č. 22 bylo pronajato pod číslem podání 6339 z roku 1928 a leželo jiho-východně od obce Svatobořice.
Obec Mistřín
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Mistřín.

Firma tedy měla pronajato celkem 23 kutisek v k.ú. Mistřín. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 32 – kutisková oblast Mistřín, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 4 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 7415 z roku 1907 a leželo jiho-západně od obce Mistřín. Kutisko č. 21 bylo pronajato pod číslem podání 6068 z roku 1928 a leželo jiho-východně od obce Mistřín.
Obec Hovorany
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Hovorany.

Firma tedy měla pronajato celkem 7 kutisek v k.ú. Hovorany. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 33 – kutisková oblast Hovorany, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 8170 z roku 1907 a leželo východně od obce Hovorany, na konci katastru obce. Kutisko č. 6 bylo pronajato pod číslem podání 10380 z roku 1907 a leželo východně od obce Hovorany, na hranici katastrů obcí Hovorany a Mistřín.
Obec Vracov
Podobně jako předchozí firmy, také firma Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze, měla pronajata kutiska v k.ú. obce Vracov.
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Vracov.

Firma tedy měla pronajato celkem 21 kutisek v k.ú. Vracov. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 34 – kutisková oblast Vracov, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 11 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 7794 z roku 1907 a leželo západně od obce Vracov, na konci katastru obce. Kutisko č. 12 bylo pronajato pod číslem podání 7795 z roku 1907 a leželo západně od obce Vracov.
Společnost Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze měla pronajata kutiska západně od obce Vracov, na konci katastru této obce.
Obec Vacenovice
Podobně jako předchozí firmy, také firma Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze, měla pronajata kutiska v k.ú. obce Vacenovice.
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Vacenovice.

Firma tedy měla pronajato celkem 21 kutisek v k.ú. Vacenovice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 35 – kutisková oblast Vacenovice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 2 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 8087 z roku 1907 a leželo severo-západně od obce Vacenovice. Kutisko č. 10 bylo pronajato pod číslem podání 8095 z roku 1907 a leželo západně od obce Vacenovice.
Společnost Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze měla pronajata kutiska západně od obce Vacenovice.
V souvislosti s prostorem západně od obce Vacenovice, se na kutiskových mapách objevuje zajímavý náčrt objektu.
Severo-západně od středu obce Vacenovice, severně od silnice Vacenovice – Milovice, se v dnešních poli měly nacházet 2 objekty. Na mapě jsou označeny jako Ludvík a Jindřich. Pokud tento článek bude číst někdo z okolí, který bude vědět o jaké objekty se jedná, laskavě mi to sdělte. Děkuji.
Obec Skoronice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Skoronice.

Firma tedy měla pronajata celkem 2 kutiska v k.ú. Skoronice. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 36 – kutisková oblast Skoronice, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 7883 z roku 1907 a leželo jižně od obce Skoronice. Kutisko č. 2 bylo pronajato pod číslem podání 4414 z roku 1920 a leželo rovněž jižně od obce Skoronice.
Společnost Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze měla pronajata kutiska jižně od obce Skoronice.
2) Těžební prostor Moravský Písek – Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou, Morava
Další lokalitou, ve které měla firma Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajata kutiska, byl těžební prostor Moravský Písek – Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou. Na dalším obrázku je tento prostor vymezen červenou čarou.

Obr. č. 37 – těžební prostor Moravský Písek – Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou, Morava
Těžební prostor se nacházel severně od Strážnice, podél východní strany železniční trati Moravský Písek – Hodonín. Skládal se z těchto kutisek.
Obec Moravský Písek
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Moravský Písek.


Firma tedy měla pronajata celkem 15 kutisek v k.ú. Moravský Písek. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 38 – kutisková oblast Moravský Písek, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 4 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 6934 z roku 1907 a leželo jižně od obce Moravský Písek. Kutisko č. 9 bylo pronajato pod číslem podání 6939 z roku 1907 a leželo rovněž jižně od obce Skoronice, vedle železniční stanice Moravský Písek.
Obec Bzenec
Firma Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze měla podobně jako předchozí firmy pronajaty kutiska v k.ú. obce Bzenec.
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Bzenec.

Firma tedy měla pronajata celkem 12 kutisek v k.ú. Bzenec. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 39 – kutisková oblast Bzenec, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 6993 z roku 1907 a leželo jižně železniční zastávky Moravský Písek, ale již v k.ú. Bzenec. Kutisko č. 2 bylo pronajato pod číslem podání 6994 z roku 1907 a leželo rovněž jižně od této zastávky.
Je zajímavé, že kutiska č. 7000 a 7001 v k.ú. Bzenec, byla současně pronajata firmě Apollo i firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze.
Obec Uherský Ostroh
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Uherský Ostroh.

Firma tedy měla pronajata celkem 3 kutiska v k.ú. Uherský Ostroh. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 40 – kutisková oblast Uherský Ostroh, Morava
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1465 z roku 1908. Kutisko č. 3 bylo pronajato pod číslem podání 1472 z roku 1908. Obě kutiska ležela jižně od silnice Moravský Písek – Uherský Ostroh.
Obec Veselí nad Moravou
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Veselí nad Moravou.

Firma tedy měla pronajata celkem 4 kutiska v k.ú. Veselí nad Moravou. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 41 – kutisková oblast Veselí nad Moravou, Morava
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 3 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1390 z roku 1908.
Všechny kutiska v k.ú. Veselí nad Moravou ležela jižně od železniční trati.
3) Těžební prostor Turzovka – Vysoká – Makov, Slovensko
Další lokalita, ve které měla firma Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajata kutiska, byl těžební prostor Turzovka – Vysoká – Makov na Slovensku. Na dalším obrázku je tento prostor vymezen červenou čarou.

Obr. č. 42 – těžební oblast Turzovka – Vysoká – Makov, Slovensko
Jak je z obrázku patrné, jedná se o kopcovitou oblast na Moravsko-Slovenském pomezí, východně od Turzovky. Skládala se z katastrálního území těchto obcí.
Obec Turzovka
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Turzovka.

Firma tedy měla pronajata celkem 47 kutisek v k.ú. Turzovka. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 43 – kutisková oblast Turzovka, Slovensko
Byla vybrána 3 kutiska. Kutisko ozn. č. 3 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 954 z roku 1924. Kutisko č. 8 bylo pronajato pod číslem podání 980 z roku 1924. Kutisko č. 9 bylo pronajato pod číslem podání 986 z roku 1924. Všechna kutiska v k.ú. obce Turzovka ležela východně a severo-východně od obce, v lesnatém kopcovitém terénu.
Obec Vysoká
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Vysoká.

Firma tedy měla pronajata celkem 17 kutisek v k.ú. Vysoká. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 44 – kutisková oblast Vysoká, Slovensko
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 7 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 2530 z roku 1926. Kutisko č. 13 bylo pronajato pod číslem podání 2537 z roku 1926. Všechna pronajatá kutiska v k.ú. obce Vysoká ležela severo-východně od obce, v lesnatém kopcovitém terénu.
V materiálech je používán název obce Vysoká. Současný název obce je Vysoká nad Kysucou.
Obec Makov
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Makov.

Firma tedy měla pronajata celkem 16 kutisek v k.ú. Makov. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 45 – kutisková oblast Makov, Slovensko
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 10 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 2564 z roku 1926. Kutisko č. 15 bylo pronajato pod číslem podání 2573 z roku 1926. Všechna pronajatá kutiska v k.ú. obce Makov ležela severo-západně a severně od obce, v lesnatém kopcovitém terénu.
4) Těžební prostor Čadca – Svrčinovec, Slovensko
Další lokalita, ve které měla firma Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajata kutiska, byl těžební prostor Čadca – Svrčinovec na Slovensku. Na dalším obrázku je tento prostor vymezen červenou čarou.

Obr. č. 46 – těžební oblast Čadca – Svrčinovec, Slovensko
Jak je z obrázku patrné, jedná se o kopcovitou oblast na Moravsko-Slovenském pomezí, severo-východně od Čadce. Skládala se z katastrálního území těchto obcí.
Město Čadca
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. města Čadca.

Firma tedy měla pronajata celkem 21 kutisek v k.ú. Čadca. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 47 – kutisková oblast Čadca, Slovensko
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 4 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1334 z roku 1924. Kutisko č. 13 bylo pronajato pod číslem podání 1398 z roku 1924. Všechna pronajatá kutiska v k.ú. města Čadca ležela severo-západně od města, v lesnatém kopcovitém terénu ve směru na Moravsko-Slovenskou hranici.
Obec Svrčinovec
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Svrčinovec.

Firma tedy měla pronajata celkem 6 kutisek v k.ú. Svrčinovec. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 48 – kutisková oblast Svrčinovec, Slovensko
Byla vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 2 bylo firmě Moravsko-slovenská naftová společnost „Methan“ v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1423 z roku 1924. Kutisko č. 3 bylo pronajato pod číslem podání 1424 z roku 1924. Všechna pronajatá kutiska v k.ú. Svrčinovec ležela jiho-západně od obce, v lesnatém kopcovitém terénu za železniční tratí.
d) Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze
Další firma, která se zabývala těžbou nafty na Moravsko-Slovenském pomezí, je firma Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze. Tato firma patří k menším v oboru a měla pronajata kutiska v oblasti Skalice na Slovensku.
1) Těžební prostor Hodonín – Rohatec - Skalica, Morava, Slovensko
Těžební prostor Hodonín – Rohatec – Skalica, je jediný těžební prostor, který leží na Moravě i Slovensku. Ve své podstatě doplňuje mezeru mezi těžebním prostorem firmy Baťa u Sudoměřic a firmy Apollo u Holiče. Zasahuje ovšem i těžebních prostorů těchto firem. Některá (sousedící) kutiska v okolí Hodonína a Holiče, tedy měly pronajaty různé firmy.
Na dalším obrázku je celkový pohled na tento těžební prostor. Červenou čarou jsou vyznačeny hranice těžebního prostoru.

Obr. č. 49 – těžební oblast Hodonín – Rohatec - Skalica, Morava, Slovensko
Těžební oblast se skládá z katastrálních území těchto obcí.
Město Skalica
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. města Skalica.

Firma tedy měla pronajata celkem 36 kutisek v k.ú. Skalica. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 50 – kutisková oblast Skalica, Slovensko
Bylo vybrána 3 kutiska. Kutisko ozn. č. 15 bylo firmě Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1339 z roku 1923. Kutisko ozn. č. 20 bylo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1344 z roku 1923 a kutisko ozn. č. 28 bylo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4038 z roku 1929.
Všechny kutiska v k.ú. Skalica ležela východně a severně od města, v prostoru mezi Skalicou a hranicí.
Obec Holič
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Holič.

Firma tedy měla pronajata celkem 8 kutisek v k.ú. Holič. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 51 – kutisková oblast Holič, Slovensko
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 2 bylo firmě Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1257 z roku 1923.
Všechna kutiska v k.ú. Holič ležela severně od trati Holič – Hodonín a zároveň severně od trati Holič – Skalica.
Obec Kátov
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Kátov.

Firma tedy měla pronajata celkem 13 kutisek v k.ú. Kátov. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 52 – kutisková oblast Kátov, Slovensko
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 6 bylo firmě Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1281 z roku 1923.
Kutiska v k.ú. Kátov ležela okolo celé obce.
Obec Vradiště
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Vradiště.

V k.ú. Vradiště bylo pronajatou pouze 1 kutisko. Proto je nemá smysl vyznačovat v mapě. Kutisko bylo firmě Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1734 z roku 1923 a leželo severo-západně od obce Vradiště.
Obec Rohatec
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Rohatec.

Firma tedy měla pronajata celkem 27 kutisek v k.ú. Rohatec. Ze zdrojů není zcela zřejmé, zda jsou skutečně všechna podání z roku 1920. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 53 – kutisková oblast Rohatec, Morava
Bylo vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 2 bylo firmě Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1791 z roku 1920. Kutisko ozn. č. 8 bylo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1806 z roku 1920.
Všechny kutiska v k.ú. Rohatec ležela jižně od obce, v prostoru mezi Rohatcem a řekou Moravou (hranicí).
Obec Sudoměřice
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Sudoměřice.

Firma tedy měla pronajata celkem 5 kutisek v k.ú. Sudoměřice. Ze zdrojů není zřejmý rok podání. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 54 – kutisková oblast Sudoměřice, Morava
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 1 bylo firmě Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 1763, rok nezjištěn.
Všechny kutiska v k.ú. Sudoměřice ležela jiho-západně od obce, v těsné blízkosti hranice.
Město Hodonín
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. města Hodonín.

Firma tedy měla pronajata celkem 34 kutisek v k.ú. Hodonín. Ze zdrojů není zřejmý rok podání. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 55 – kutisková oblast Hodonín, Morava
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 10 bylo firmě Společnost pro těžbu a obchod minerálním olejem spol. s.r.o. v Praze pronajato na základě žádosti pod číslem podání 959, rok nezjištěn.
Všechny kutiska v k.ú. Hodonín ležela východně od obce, mezi městem Hodonín a řekou Morava.
d) Fantovy závody akc. spol., Praha Smíchov
Fantovy závody v Pardubicích (sídlo v Praze) zatím nebudeme blíže představovat. Ještě o této firmě budeme dále hovořit. Mimo rafinérie v Pardubicích měla tato firma pronajat i malý těžební prostor na Slovensku. Konkrétně se jednalo o těžební prostor Gajáry – Jakubov – Dimburk, Slovensko. Na dalším obrázku máte tento prostor vyznačen.

Obr. č. 56 – těžební prostor Gajáry – Jakubov – Dimburk, Slovensko
Tento těžební prostor ležel u Slovensko-Rakouských hranic. Skládal se z katastrálního území těchto obcí.
Obec Gajary
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Gajary.

Firma tedy měla pronajata celkem 38 kutisek v k.ú. Gajáry. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 57 – kutisková oblast Gajáry, Slovensko
Bylo vybrána 2 kutiska. Kutisko ozn. č. 7 bylo firmě Fantovy závody akc. spol., Praha Smíchov pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4237 z roku 1923. Kutisko ozn. č. 11 bylo pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4241 z roku 1923.
Všechny pronajatá kutiska v k.ú. Gajáry ležela jižně od obce, v prostoru mezi Gajáry, Jakubovem státní hranicí s Rakouskem.
Obec Jakubov
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Jakubov.

Firma tedy měla pronajata celkem 4 kutiska v k.ú. Jakubov. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 58 – kutisková oblast Jakubov, Slovensko
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 2 bylo firmě Fantovy závody akc. spol., Praha Smíchov pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4896 z roku 1923.
Všechny pronajatá kutiska v k.ú. Jakubov ležela severo-západně od obce.
Obec Dimburk
Seznam pronajatých kutisek v k.ú. obce Dimburk.

Firma tedy měla pronajata celkem 3 kutiska v k.ú. Dimburk. Na další mapě jsou vyznačena.

Obr. č. 59 – kutisková oblast Dimburk, Slovensko
Bylo vybráno 1 kutisko. Kutisko ozn. č. 3 bylo firmě Fantovy závody akc. spol., Praha Smíchov pronajato na základě žádosti pod číslem podání 4961 z roku 1923.
Všechny pronajatá kutiska v k.ú. Dimburk ležela severo-východně od obce.
Ve zdrojích se vyskytuje původní název obce Dimburk. Dnešní název obce je Suchohrad.
d) firma Bratři Sikmundové, Praha II
Poslední soukromá firma, která pravděpodobně měla pronajata kutiska na Moravsko-Slovenském pomezí, byla firma Bratři Sikmundové, Praha II. O této firmě ještě budeme dále hovořit.
Zda měla skutečně tato firma pronajaty kutiska není zcela zřejmé. V archivních materiálech lze dohledat návrh seznamu výhradních kutisek pronajatých firmě Bratři Sikmundové, Praha II, ale není zcela zřejmé, zda k pronájmu skutečně došlo. V případě tohoto návrhu lze dohledat katastrální území obcí s čísly podání a roky, ale nedochovala se (pravděpodobně) kutisková mapa.
Z tohoto důvodu nemá smysl uvádět jednotlivá kutiska, protože jejich poloha je stejně nedohledatelná. Proto byla vypracována pouze celková tabulka dle jednotlivých obcí s počty kutisek navrhovaných k pronájmu.
Celkový pohled na oblast navrhovaných pronájmů je na dalším obrázku.

Obr. č. 60 – celkový pohled na navrhované pronájmy
Mapa je v tomto případě pouze orientační, pro vytvoření představy. Návrh se tedy týkal oblasti východně od Uherského Brodu, v okolí obce Bojkovice a Slavičín.
Seznam obcí s počty kutisek zahrnutých v návrhu na pronájem.

Jak již bylo uvedeno výše, zda skutečně došlo k pronájmu kutisek, není z materiálů zřejmé.
Tím bychom mohly ukončit první část této práce, která byla zaměřena na popis míst a pronájmů kutiskových oblastí. Je třeba znovu připomenout, že se jedná pouze o pronájmy soukromým firmám. Mimo výše uvedené těžební oblasti, byla těžba ještě realizována v okolí Gbel, kde těžila státní firma Československé naftové doly. Ta v našem výčtu zahrnuta není. Stav ve všech výše uvedených případech zhruba odpovídá polovině 30-tých let 20. století.
Vzhledem k tomu, že se v této práci zabýváme těžbou nafty na Moravsko-Slovenském pomezí, vynecháme ještě jednu soukromou firmu. Jedná se o firmu Těžařstvo Svatý Mikuláš. Tato firma měla pronajaty kutiskové prostory v Jižních Čechách, v okolí Českých Budějovic. Touto se zabývat nebudeme, navíc firma byla začátkem 30-tých let zrušena.
V případě, kdy bude někdo ze čtenářů mít speciální požadavek na vyhledání kutisek u některých výše uvedených obcí, napište komentář pod článkem s názvem obce. Pokusím se vyhovět.
V této části práce se zaměříme na techniku a technologii těžby nafty v předválečném Československu . Rozdělíme si tuto kapitolu na několik samostatných částí. V první se podíváme na těženou naftu a její zpracování. V další se zaměříme na techniku těžby a těžební věže. V poslední části se dotkneme technologického zázemí těžebních polí.
Na dalším obrázku je řez podložím v okolí Gbel, dle znalostí z 30-tých let.

Obr. č. 61 – řez podložím u Gbel
Jako autor práce si netroufám fundovaně vysvětlit tento obrázek, neboť nejsem geolog. Zároveň ale pokládám za důležité, aby v práci byl. Popisy jsou ponechány v původní podobě. V případě, že bude někdo z čtenářů ochoten obrázek popsat, budu mu vděčný.
Nyní se věnujme vlastní vytěžené surovině.
Podrobný popis československé nafty lze v literatuře nalézt obtížně. Ve zdroji č. 2 je možno nalézt technický rozbor dle F. Schulze (blíže nezjištěno), který odpovídá první polovině 30-tých let. Výsledky rozboru jsou v následující tabulce.

Bohuslavovice je v původních materiálech pravděpodobně překlep. S největší pravděpodobností je tímto myšlena dnešní součást Kyjova, tedy kutiskové oblasti severně od Hodonína (Baťa, Methan, Apollo). Miková je východním Slovensku, tedy mimo moravsko-slovenské pomezí.
Zpracování vytěžené nafty je rovněž problematické z hlediska dostupných zdrojů. Firma Apollo vlastnila rafinerii v Šumperku, ale není zcela zřejmé, zda byla skutečně v provozu (v 30-tých letech). U ostatních soukromých firem není místo zpracování vytěžené nafty zřejmé vůbec. V případě Československých naftových dolů u Gbel byla celá produkce zpracovávána ve Fantových závodech v Pardubicích. Stejně tak (s velkou pravděpodobností) i nafta vytažená Fantovými závody u Gajár.
Fantovy závody v Pardubicích v polovině 30-tých let z nafty vyráběly tyto druhy benzínů.

Dále tato firma vyráběla tyto druhy olejů.
