Část 1.
Jak víme 10. června 1940 vyhlásila Italie válku Velké Britanii a Francii. Než začneme popisovat válečné operace ve Východní Africe, řekněme si jak zde vypadala situace.
Od roku 1936 Italská vojska po vítězné válce okupovala Etiopii, jinak historicky vlastnila Eritreu a Somálsko.
Podle italských oficielních údajů bylo v červnu 1940 v Italské východní Africe (Eritrea, Etiopie a Somálsko ) 91 000 italských a 200 000 domorodých vojáků. Je možno dle historických pramenů říci , že polovina domorodých jednotek, nebyla bojeschopná i tak však zde byla síla přibližně 200 000 vojáků.
Velitelem těchto vojsk ve Východní Africe, byl italský místokrál, generální guvernér Amádeo vévoda z Aosty, bratranec italského krále Viktora Emanuela III.
Proti těmto italským a domorodým 200 000 vojákům, stály v červnu 1940, velice skromné britské a domorodé síly.
V posádkách v Sudánu bylo přibližně 9 000 britských a domorodých vojáků, Keni 8 500 převážně domorodých vojáků a v Britském Somálsku necelé 3 000 domorodých vojáků.
Podobně jako v severní Africe maršál Graziani, ani zde ve východní Africe vévoda z Aosty nevyužil této situace ( slabé posádky ) k vážnějšímu ohrožení britských držav v Africe, zejména Egypta.
Hlavní příčina váhání vévody z Aosty ve Východní Africe však byla jeho nemožnost získávat zásoby, doplňky mužstva, munice a pohonných hmot. Italské državy ve Východní Africe byly prakticky odříznuty od světa. Britové ihned po vyhlášení války provedli námořní blokádu všech spojení s mateřskou zemí. Během této blokády se jenom někdy podařilo jednotlivým italským ponorkám dovézt munici a zbraně.

Ofenzivní akce italských jednotek začaly opatrným postupem z Eritreje do Sudánu na začátku července 1940. Mobilní italská skupina, dvě pěší brigády, čtyři jezdecké pluky, s podporou 20 tanků, zatlačily britské pohraniční hlídky ( bylo to 300 domorodých vojáků ) od hranic a obsadily sudánské pohraniční město Kassalu.
Velitelem britských vojsk v Sudánu byl generálmajor William Platt, měl k dispozici pouhé tři prapory ( rozmístěné v Chartúmu, Atbaře a Port Súdánu ). Generálmajor Platt nechtěl riskovat nasazení skromných sil, aniž by znal konečné záměry Italů a tak rozkázal jednotkám odstoupit od hranic. Italové se však spokojili obsazením Kassaly a několika pohraničních opěrných bodů ( např. Kallabátu ), dále do vnitrozemí Súdánu ( natož na Egypt od jihu ) nepostupovali.
Stejně tak tomu bylo v Keni, tam se postup italských vojsk zastavil po obsazení pohraničního městečka Moyale.
Skutečnou vojenskou akci podnikl vévoda z Aosty proti Britskému Somálsku, to bylo ze všech britských držav nejsnadnější kořistí. Britské posádce velel brigádní generál A. R. Chater a skládala se ze čtyř indických a afrických praporů.
3. srpna 1940 vtrhlo do Britského Somálska 26 italských praporů pěchoty s tanky a silným dělostřelectvem. Britové se svým Somálským domorodým sborem velbloudí jízdy ( Somalian Camel Corps ), operovali tak dobře, že se italům nedařilo rozvinout. Když přišli posily generálmajoru Alfrédu R. Godwinu-Austenovi ( 2. prapor britského pluku Black Watch ), podařilo se zadržet nápor na hlavní město Berberu v Tug Argánském průsmyku.
Italským vojskům vévody z Aosty trvalo čtyři dny zuřivých bojů, než průsmyk dobyli. Po čtyřech dnech britské jednotky, které neměli naději na posily ustoupily do Berbery. Odtud se v pořádku evakuovaly 17. srpna 1940 i s výzbrojí do Keni.
Viktoriin křížem zde byl vyznamenán kapitán Eric Charles Twelves Wilson, důstojník Východosurreyského pluku ( The East Surrey Regiment ) přidělený k somálské jízdní pěchotě ( Somali Mounted Infantry ), za mimořádnou statečnost při ústupových bojích proti mnohonásobné přesile.
19. srpna 1940 Berberu okupovaly italské jednotky. Tyto válečné operace stáli italské jednotky 2 000 padlých raněných a nezvěstných, zatímco Britové ztratili jen 250 mužů.
Nejvíce však utrpěla morálka italských vojsk v Etiopii.

