Část 1.
Tuto, z hlediska vojenského výjimečnou operaci, jsem po jednotlivých epizodách skládal desítky let. Je to největší vojenská obkličovací operace všech dob. Od Starověku, Novověku a ani v moderních dějinách se neudála větší obkličovací operace, než září 1941 u skupiny armád Jih, okolo Kyjeva na Dněpru. Na ohromném území byla za jeden měsíc obklíčena a zničena armáda sovětů, která čítala 1 000 000 mužů. Teprve před 10 lety jsem tyto střípky složil z jednotlivých historických pramenů východu a západu tak, aby do sebe správně zapadaly. Takže nyní si postupně řekneme, jak vše vznikalo.
To co byl pro skupinu armád Střed Smolensk, to byl pro skupinu armád Jih Kyjev. Hlavní město Ukrajiny leží na pravém břehu 600 metrů širokého dolního Dněpru. Úkolem skupiny armád Jih bylo toto město obsadit.
U Rundstedtovy skupiny armád Jih jsme si již řekli, jak probíhaly boje po 22. červnu 1941.

Do bojů se po tomto datu zapojila jen 17., 6. armáda a 1. tsk generálplukovníka von Kleista (K). 11. armáda generálplukovníka Rittera von Schoberta byla ve 400 kilometrů dlouhém rumunském karpatském oblouku pozdržena a do bojů zasáhla až v červenci.
Proti Kleistovým 600 tankům jich však Buďonnyj mohl nasadit 2 400. mezi nimi kolosy typu KV a především celé brigády tanků T 34, které německé tanky svými vlastnostmi převyšovaly.
Nasadit zde na jihu jen jednu ts na takto velkém prostoru jako je Ukrajina se ukázalo jako nesprávné rozhodnutí, ale Hitler v té době neměl k dispozici dosti tankových svazků.
Po osmi dnech těžkých bojů 30. června 1941, sovětská fronta zakolísala. Rundstedovo severní křídlo tvořené 6. a 17. armádou vyrazilo vpřed a zastavilo se až na „Stalinově linii“. Prudké bouřky a lijáky rozmočily cesty a postup na této linii zastavily. Tanky se jen těžko propracovávaly vpřed a vojáci museli na rozbahněné cesty přivážet nové a nové fůry slámy a někdy i prokládat kmeny stromů.
7. července 1941 se tankové skupině Kleist přece jenom po obou stranách Cviahelu podařilo vniknout do „Stalinovy linie“. 11. td prorazila bunkry a opevňovací zařízení a obsadila Berdičev. 16. td generála Hubeho však narazila u Starokonstantinova na tvrdý odpor. Dokonce ji zde došla munice a musela být zásobována transportními letadly. U Ljubaru 16. pěší (mot.) dokonce přes linii bunkrů nepronikla a musela zde několik dní bojovat.
Na pomoc přiletěly Stuky a stíhací bombardéry 4. letecké armády a zaútočily na shromaždiště ruských tanků. Bojová skupina Höfer 16. td pronikla na východ a převálcovala ustupující dělostřelecké pluky. Hlavní síly 16. td 9. července 1941 po těžkých bojích a nasazení 210 mm moždířů u Ljubaru prorazily Stalinovu linii.
Elitní svazky Sovětů se zde nevzdávaly, ale za bojů postupně ustupovaly. Ruské dělostřelectvo zcela pokrylo palbou německé dělostřelectvo.
Takto se bojovalo už více než 20 dní a ještě nebyl dosažený žádný rozhodující operační úspěch. Hitlerovi se zdálo, že všechno trvá moc dlouho. Rozkázal proto, aby tanková skupina Kleist operovala ve třech oddělených bojových skupinách a vytvářela kolem nepřítele malé kotle. Jedna bojová skupina měla v součinnosti s 11. armádou, která postupovala od jihu, vytvořit malý kotel v prostoru Vinnica. Další měla postoupit na jihovýchod, do předpokládaného ústupu nepřítele z prostoru Vinnica a v tomto ústupu mu zabránit. Konečně 3. bojová skupina měla v součinnosti se 6. armádou útočit na Kyjev a vytvořit na břehu Dněpru předmostí. Polní maršál von Rundstedt však s drobením tankových sil naprosto nesouhlasil. Telefonoval osobně s Hitlerem a podařilo se mu Hitlera přesvědčit, že nasazení tanků v malých skupinách nepovede k žádnému úspěchu.
Potom tedy tanková skupina Kleist postupovala se všemi silami soustředěnými kolem Kyjeva dále na jihovýchod, a tak vytvořila možnost uzavřít buď menší oblouk v prostoru Vinnica, nebo větší obklíčení v prostoru Umaň. Byly nastaveny „výhybky“ pro menší i větší kotel jižně od Kyjeva.
Situaci však vyhodnotil i maršál Buďonnyj ( 10. července 1941 byl jmenován vrchním velitelem jihozápadního úseku) a připravoval protiopatření. Z prostoru Pripjaťských bažin nepřístupných pro tanky nasadil proti německé 6. armádě divize 5. střelecké armády generálmajora Potapova. A tak jako u skupiny armád Střed došlo i zde na levém boku 6. armády k těžkým obraným bojům, které se vyznačovaly prudkostí a bojem muže proti muži. Jeden útok za druhým se hrnul na jednotky 6. armády. Německé jednotky však všechny útoky odrazily a stabilizovaly situaci.


Kiev Sept 41 (2x)

Kiev July - Sept 41.