DÍL PÁTÝ: VYZBROJOVÁNÍ ARMÁDY DO ROKU 1956 - UNIFIKACE VÝZBROJE VNITŘNÍ A KOALIČNÍ.
ÚVOD
Kolegové palbáci, blížíme se ke kýžené metě a tou je závěr tohoto cyklu o naší armádě, do roku 1956. Probral jsem zde hodně a hodně věcí a tak zbývá to poslední. Jde o historický exkurs do toho, jak naše armáda po poválečném zbrojním chaosu dokázala do doby, kdy zaujala svoje pevné místo v koaličních ozbrojených silách Varšavské smlouvy projít procesem unifikace výzbroje a to jak v rozměru své vlastní organizace tak i sjednocením výzbroje s ostatními armádami našich spojenců.
Před válkou naše armáda byla dokonale unifikovaná a její sjednocenou výzbroj nám mohly závidět všechny okolní státy, včetně našich protivníků. A jak uvidíte, stačilo 11 let a naše armáda dosáhla podobného stavu. A do značné míry se to podařilo, tak jak za první republiky, vlastními silami našich konstruktérů, techniků a našeho průmyslu. Tak se na to podíváme.
Na počátku roku 1946 přijalo ústavodárné národní shromáždění sérii rozhodnutí, které vedly k vyčlenění prostředků pro armádu i bezpečnost. Bylo to snad dost, možná málo ale bylo to vše, co bylo možno uvolnit, aniž by došlo k ohrožení vyváženého rozvoje ekonomiky jako celku.
Podíváme se na první tři roky:
1946, státní rozpočet 38 924 301 000 Kčs, z toho pro armádu 6 318 000 000 Kčs
1947, státní rozpočet 76 304 993 000 Kčs, z toho pro armádu 9 500 000 000 Kčs
1948, státní rozpočet 68 981 910 000 Kčs, z toho pro armádu 7 741 000 000 Kčs
Tyto sumy, vynaložené krátce po válce, kdy bylo potřeba co nejvíce investovat do poválečné obnovy, ukazují, že se to s obnovou armády myslelo opravdu vážně. Uvedené prostředky byly použity jak pro mírový život obnovované armády, tak i pro její rozvoj pro budoucnost a nákupy výzbroje.
MNO už na počátku roku 1946 přistoupilo k řešení otázek materiální a technické výstavby armády, kdy se současně s ujasňováním otázek okolo vojenské doktríny začaly vytvářet základní předpoklady pro vypracování reálných výzbrojních programů.
První výzbrojní program na léta 1946 až 1950 počítal s tím, že v průběhu těchto pěti let bude vyzbrojen novým materiálem celý první sled polní armády na válečných počtech. Druhé sledy měly zatím setrvat na výzbroji získané od našich spojenců v době druhé světové války a stále se počítalo s trofejním materiálem a to i z pokračující výroby tak jak ji u nás zavedlo Německo po nastolení protektorátu. Pro mě jako bývalého týlaře a logistika, je zajímavé, že bylo plánováno vytvořeno velkých zásob materiálu pro polní armádu.
U munice bylo určeno zajistit zásoby:
- pěchotní munice uložená na všech zásobovacích etapách měla zajistit bojovou činnost na dobu tří měsíců
- dělostřelecká munice měla dosáhnout velikosti zásob 10 palebných průměrů na každou hlaveň
Zásoba pohonných hmot a mazadel měla zajistit provoz tankové techniky na dobu 10 dnů a u ostatní techniky na 30 dní.
Zásoby proviantu měly zajistit výživu vojáků po dobu 30 dnů.
Tento program měl ve svém obsahu i zahájení rekonstrukcí systému lehkého a těžkého opevnění vybudovaného do roku 1938. Předpokládala se také výstavba nového těžkého opevnění tam, kde se před válkou nestačilo dokončit.
Na těchto 5 let bylo nakonec naplánováno použít pro armádu 55 miliard a tato suma měla být rozdělena takto:
1946…… 2 miliardy
1947…… 5 miliard
1948…… 12 miliard
1949…… 17 miliard
1950…… 19 miliard
Tyto peníze se měly rozdělit takto:
44% bylo určeno na nákup munice
25% bylo určeno na nákup pěchotních zbraní, dělostřeleckých prostředků, tanků a letadel
24% bylo určeno na výstavbu vojenských objektů - kasárenských objektů, skladů, letišť, a stálá opevnění
Zbytek byl určen na režijní zajištění chodu armády.
A nyní se podívejte na předpoklady nákupů:
1 008 středních a 25 těžkých tanků
156 samochodek
26 925 kusů automobilové techniky, kam spadaly automobily osobní, nákladní, tahače a přívěsy, obrněné, pásové a speciální automobily, například cisternové prostředky.
4 202 děl a minometů
Stačí pohled a je jasné, že to bylo naprosto mimo realitu. Nakonec na tento ambiciozní program bylo rezignováno a to včetně toho, že byl stornován plán věnovat více než půl miliardy na rozboj zbrojního průmyslu.
Proto bylo přistoupeno k vytvoření nového výzbrojního programu. Stalo se to v době, kdy se podařilo najít shodu v základních doktrinálních otázkách a byly zahájeny práce na konečné podobě mírové a válečné organizaci armády. A v roce 1947 předložil hlavní štáb novou verzi výzbrojního program, členěného na dvě části. Tedy podle tehdejší terminologie:
Primo: velký zbrojní program, který předpokládal, že v časovém horizontu by měla být naše armáda vyzbrojena, vystrojen a vybavena na úrovni požadavků soudobé války. I zde měl být celý první sled polní armády na válečných počtech vyzbrojen novou bojovou technikou a druhé sledy měly zůstat na výzbroji druhoválečného původu a to upravenou podle možností na vyšší kvalitu. Důraz se kladl na německý materiál – stále ho bylo možno vyrábět vlastními silami. Program předpokládal vytvoření zásob:
U munice bylo určeno zajistit zásoby:
- pěchotní munice uložená na všech zásobovacích etapách měla zajistit bojovou činnost na dobu tří měsíců
- dělostřelecká munice měla dosáhnout velikosti zásob 10 až 15 palebných průměrů na každou hlaveň, nebo na dobu až 60 dnů bojové činnosti, i když si nedokážu představit, jak se tomuto požadavku došlo a kolik granátů to mělo pro každou hlaveň znamenat.
Zásoba pohonných hmot a mazadel měla zajistit provoz tankové techniky a ostatní techniky na 60 až 90 dní bojové činnosti
Zásoby proviantu měly zajistit výživu vojsk po dobu také 60 až 90 dnů.
I tento program měl ve svém obsahu i zahájení rekonstrukcí systému lehkého a těžkého opevnění. Bylo upuštěno od výstavby nového těžkého opevnění a bylo to nahrazeno předpokladem budování opevnění polního typu zodolněného betonovými prefabrikáty, a bylo předpokládáno budování opevnění nástupových prostorů.
Své místo zde měly i stavební aktivity- kasárenských objektů, skladů a letišť.
Secundo: Malý výzbrojní program měl menší ambice. Byl zpracován za účelem rychlého překonání kritického stavu výzbroje a výstroje z prvních poválečných let. Popsal minimální úkoly pro vyzbrojen, vystrojení a vybavení armády na 11 let, tedy na roky 1948 až 1958. V době únosné pro ekonomiku měl dostat armádu do stavu schopnosti plnit základní úkoly v době války.
Divize a samostatné útvary prvního sledu měly dle něj být zabezpečeny přednostně jak novou nejmodernější výzbrojí a výstrojí, tak i materiálem z let druhé světové války, tedy upraveným kořistním materiálem. Dále měly být vytvořeny nezbytné zásoby munice, PHM a potravin a vybudovány nejnutnější ubytovací a skaldové kapacity. Minimum plán měl několik etap.
Etapa číslo 1: Zde mělo dojít k dokonalé inventuře všeho co je dispozici, v jakém stavu to je a mělo se rozhodnout, jak tento materiál dokonale využít a smysluplně rozdělit. K tomu patřilo i dokončení rozdělaných sérii výzbroje a výstroje, tak jak je na výrobních linkách našich zbrojovek nechala německá okupační moc.
Důraz se kladl také na některé výzbrojní výzkumy:
- vlastní kumulativní - tehdy průpalný - granát pro protitankové dělostřelectvo
- vyřešení raketových zbraní malé střední ráže pro potřeby pěchoty
- doplnění dělostřelectva a protiletadlových zbraní
Do konce roku 1948 se počítalo doplněním výzbroje 6 plánovaných rychlých divizí a tankového sboru a s vybavením dělostřelectva vojenských oblastí a divizí. Modernizací měla projít část spojovacího a ženijního materiálu, mělo být zdokonaleno bitevní letectvo a doplněno letectvo stíhací.
Etapa číslo 2: Týkal se let 1949 až 1958, tedy prvních dvou předpokládaných pětiletek. Mělo být dosaženo:
- plného vybavení dělostřelectva oblastí a zálohy hlavního velitelství
- posílení protiletadlového dělostřelectva
- konsolidování a vybavení bombardovacího letectva
- modernizace výzbroje a výstroje pěších divizí a tankového sboru
- výrazné posílení motorizace celé armády
Co se týká materiálního zabezpečení armády, mělo dojít k reorganizaci týlu a novému členění válečných zásob.
Zde se pro všechny jednotky pěších a rychlých divizí počítalo s vytvořením zásob ve výši 15 palebných průměrů a 10 palebných průměrů u samostatných dělostřeleckých svazků a útvarů.
PHM a proviant měl dosáhnout měsíční spotřeby.
Zatím se nepočítalo se zálohou materiálu ke krytí ztrát vzniklých v počátečním období války.
Potřeba motorových vozidel, vozů a postrojů měla být hrazena z 50 % mobilizací techniky z civilního sektoru.
Přidělené finance.
1948…… 1 071 milionů
1949…… 7 771 milionů
1950 až 1957 každý rok 5 333 milionů
1958…… 5 336 milionů
Suma sumárum to bylo 56 miliard a 842 milionů korun.
Etapa třetí: Není úplně jasná, ale zdá se, že z hlediska časového byla plánována na další jednu nebo dvě předpokládané pětiletky a měla skončit někdy v letech 1963 nebo až 1968. Její konec se měl krýt s ukončením očekávaného obnovení německého potenciálu. Já vím, že toto vymezení není nic moc, ale bohužel lepšího výsledku nejsem schopen.
Jejím obsahem mělo být plné vybavení všech mobilizovaných součástí podle jednotného typu a měla dokončit obnovu a nové budování stálých opevnění.
Tento dvoujedinný výzbrojní program byl dobrý v tom, že reflektoval poměrně reálně skutečné možnosti naší ekonomiky. Byl tedy reálnější, ale měl několik - z pohledu budoucnosti, která už byla asi někde v Moskvě naplánována - dalších chyb. Byly to:
- nevycházel z předpokládané unifikace naší výzbroje s výzbrojí našeho hlavního spojence – tedy sovětskou výzbrojí. Bylo to dáno tím, že si část lidí na naší straně neměla na této unifikaci zájem. Takže si naše armáda prozatím zachovávala vlastní vývojové směry v typech zbraní a k unifikaci mělo dojít jen v rážích a ve střelivu
- zatím ne všem došlo, že pokud dojde k válce, naše závislost na sovětské pomoci bude jak ve zbraních, tak ve střelivu zásadní. Bylo jasné, že pokud k válce dojde, je nutno předpokládat, že náš vlastní výrobní potenciál díky letecké převaze nepřítele rychle ztratí výkonnost. Bylo vypočítáno, že schopnost vyrábět:
+ pěchotní zbraně klesne na polovinu
+ pěchotní munice na jednu pětinu
+ dělostřelecké munice dokonce na jenu desetinu
Přesto se ukázalo, že tyto výpočty nikdo nebral v potaz a dále se plánovaly vlastní ráže i u nově vyvíjených zbraní.
- i nová, tedy mírová a válečná organizace armády platná od 1. října 1947, která vycházela z nastavení hlavních postulátů vojenské doktríny, nebyla bez nedostatků a tak na ni výzbrojní programy zrovna moc neseděly
- také úvahy o možném nepříteli a době možného ohrožení naší země byly vypočítány přenesením zkušeností s vývojem po Velké válce na dobu po Druhé větové válce a to nebylo reálné – svět byl někde úplně jinde.
Ale hlavní bylo, že naše země spěla k zásadnímu politickému kolotoči, který měl skončit tím, že se společenství demokraticky řízených států přejdeme do společenství států spějících k socialismu a komunismu a to mělo mít na krach i tohoto výzbrojního programu rozhodující vliv.
Jak to tedy bylo s výzbrojí naší armády v letech 1946 až 1950?
Napřed se podíváme na to, co do roku 1950 bylo dodáno ze Sovětského svazu.
Jako první nám SSSR dodal už v Březnu 1946 65 kusů tanků T-34/85. Byly to tanky nové, podle posledních válečných vylepšení a k tomu součástky náhradních dílů pro 8 plnokrevných tankových rot. Do konce roku bylo tanků dodáno už celkově 207 kusů.
9. května na letišti Tri Duby – jak symbolické - přistálo 35 letounů Pe-2, z toho 32 klasických bojových a 3 kusy cvičných. Současně byly dodány komplety náhradních dílů pro už provozované sovětské letouny z výzbroje letecké smíšené divize v SSSR. Další letadla následovala a do konce roku jich bylo 158 kusů.
Do konce roku 1946 bylo dodáno i celkově 861 automobilů různých typů a účelu.
Od konce války do poloviny roku 1946 byla dodána výzbroj technika pro 10 divizí. Pouze u dělostřeleckých zbraní to byla výzbroj jen pro 7 divizí. Ty další tři jsme potřebovaly dělostřelecky vyzbrojit jako horské, ale SSSR neměl speciální horskou dělostřeleckou výzbroj, jelikož horské divize neměl ve své organizační struktuře. Zde zůstala mezera a byla snaha ji rychle řešit zbraněmi vlastní konstrukce. Tuto výzbroj nám Sověti dodali bezplatně, ze svých válečných přebytků.
Munice:
16 milionů nábojů pro pušky a karabiny
2 miliony nábojů pro pistole
10 milionů nábojů pro kulomety
90 tisíc nábojů pro protitankové pušky
Dále nám bylo bezplatně dodáno velké množství výzbroje německého původu, kterou Rudá armáda ukořistila v boji s německou Wehrmacht. Tím lidumilnost Sovětského svazu skončila a začalo se normálně obchodovat.
Naše požadavky na další bezplatné dodávky byly veliké, dosáhly hodnoty 2,4 miliardy a zde už Sověti řekli „ó nikoliv“, přeloženo na normální řeči „leda tak hovno“. Tak to komentoval kdysi můj tatík, blahé paměti. Už je tři roky někde jinde a snad je tam spokojený.
To vedlo k vystřízlivění. Dlouhodobý úvěr byl řešením, ale nedalo se na jeho základě vyzbrojit celou armádu. Bylo stanoveno, že se na úvěr nakoupí dělostřelecká, tanková a letecká munice, náhradní díly a agregáty pro tanky a letadla jen málo zbraní a techniky.
V září 1946 byl schválen úvěr ve výši 5 milionů amerických dolarů na 2% úrok. Ten měl být splacen do 10 let dodávkami výrobků a surovin. Na jaře 1947 byl materiál dodán. Bylo to:
12 motorů a 12 převodovek pro tanky T-34/85
20 motorů VK-105 pro letadla Pe-2
12 motorů AM-38F pro letadla Il-2
5 motorů AŠ-82FN pro stíhací letadla La-7
Náhradní díly, soupravy pro opravy radiostanic. Bylo vyčerpáno celkově 3 274 774 dolarů z úvěru, ale tím to také skončilo.

Zde jsou fotografie dvou leteckých motorů, které byly součástí dodávek. První obrázek ukazuje letecký motor AM-38F pro letadla Il-2 a druhý potom letecký motor AŠ-82FN pro stíhací letadla La-7.
Tak se vyostřoval politický boj ve společnosti, stejně se vyostřovalo mnoho otázek kolem armády. Byla například napadena koncepce ražená komunisty na unifikaci naší armády s armádou Sovětského svazu. Bylo to položeno na tvrzení, že výzbroj a to zejména pěchotní je u Sovětů zastaralá. Došlo i k zákazu provozu sovětských letadel- měly se v letu rozpadat což byla asi fikce. Ale nějakou dobu jejich provoz stál. Ale jak se blížil únor 1948, tyto pokusy ustávaly. Nebylo koneckonců co moc řešit. Přes Evropu se už natahovala železná opona a naše možnosti cokoliv získat na západ od naší hranice byly stále horší.
A tak bylo na poradě komise ministra národní obrany v lednu 1948 rozhodnuto zahájit nové kolo jednání se sovětskou stranou. Cílem bylo dojednat jak unifikaci co v největší míře se sovětskou armádou ale i dodávky válečného materiálu všeho druhu v případě války a výstavbu nových zbrojovek nebo úpravu těch starých na novou předpokládanou výzbroj, zbraňové systémy a munici.
Současně byl dán jasný úkol- zahájit vývoj celé klece zbraní pro novou armádu a zajistit její vyzbrojení z co největší míry vlastními silami. A to i za cenu toho, že se vyráběly, jak už jsem uvedl i některé zbraně německého původu.Nakonec bylo považováno za normální, že se pokusíme co nejvíce výzbroje pro naši armádu zajistit na základě vlastních výrobních kapacit případně licenců.
A zde se podíváme na některé zbraně tak, jak byly vyvíjeny a zaváděny do výzbroje v letech 1945 až 1956. A celá tato práce je věnována ručním zbraním pro poválečnou československou pěchotu.