V 50 letech minulého století zavedla armáda USA do své výzbroje dráždivou látku „CS“, která nahrazovala do té doby používanou látku Chloracetofenon. (dále jen CAF). ¨V Československu byl CAF používán prakticky až do devadesátých let, ať už např. v slzotvorné dýmovnici RDDG-2, či ve známém policejním „kasru“, a to i přesto, že CAF byl schopen vytvořit koncentraci, která byla schopna člověka usmrtit.
V ČSLA se tak látka „CS“ používala pouze v CS tělískách pro Přenosnou zkušební komoru ochranných masek PZK-M10. Ovšem v případě bojového konfliktu s použitím otravných látek se počítalo s využitím látky „CS“ v kombinaci s nějakou jinou otravnou látkou.
Princip použití spočíval ve vlastnosti látky „CS“ působit ještě cca 10 minut po opuštění zamořeného prostoru. Nepřítel by se nakryl dělostřeleckým, či raketovým útokem s látkou „CS“. Vojsko nepřítele by použilo ochranné masky, ovšem i po jejich nasazení by pokračoval dráždivý účinek této látky. Vojáci by si tedy začali masky strhávat v domnění, že jim maska netěsní. V ten okamžik by došlo k nakrytí nepřítele dělostřeleckou, či raketovou palbou s nějakou letální otravnou látkou. Doporučována byla nějaká z nervově paralytických látek (sarin nebo VX) a doporučovaný čas byl +180 sekund po nakrytí látkou „CS“
V současné době se látka "CS" komerčně využívá v "civilních" slzných sprejích

Látka „CS“
Orto – Chlorbenzylidenmalonodinitril

Vzniká syntézou orto-chlorbenzaldehydu s dinitrilem kyseliny malonové.
Je to bílá až světle žlutá krystalická látka s vůní po pepři. Ve vodě se jen velmi těžce rozpouští, ale je dobře rozpustná v kyselině octové, benzenu, či chloroformu.
Účinná koncentrace je už od 0,05 mg/m3. Smrtelné koncentrace nelze v běžných podmínkách dosáhnout ani v uzavřeném prostoru.
V terénu je stálá a udrží si účinnost v létě cca 14 dní, v zimě až měsíc.
Na organismus má silně dráždivé účinky na oči a respirační aparát, způsobuje silné slzení, kašel, zvýšenou tvorbu slin a hlenů.
Vyšší koncentrace způsobuje pálení zasažené kůže a v krajních případech může vyvolat zvracení, průjem, či krvácení z nosní dutiny.