Minulou sobotu 20.9. jsme se zůčastnili čtvrté edice vzpomínkové akce "Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska" - ve volném překladu "Nezávislá Kampinoská republika" v obci Stare Babice. Jejím cílem bylo připomenout polské odbojové hnutí během II. světové války a především události z konce léta 1944, kdy v okolí Warszawy vznikla nezávislá partyzánska "republika". Pozvánku jsme sice obdrželi na poslední chvíli, ale nakonec se nám podařilo na akci vyrazit.
Prales Kampinos leží asi 20 kilometrů na západ od polského hlavního města a patří k největším zalesněným oblastem na dnešním polském území. Není tedy divu, že byl během okupace intenzivně využíván polskými odbojovými skupinami. S koncem války se aktivita partyzánů zvětšovala a dosáhla největší intenzity na konci července 1944 kdy partyzánské oddíly posílené jednotkami z východu* osvobodily několik obcí v pralese a došlo ke vzniku fungující místní samosprávy. Konečně obyvatelé mohli poslouchat rozhlas, fungovala nemocnice i kino. Partyzáni z Kampinosu také přispěchali na pomoc Warszawskému povstání.
V oblasti Kampinoského pralesa byly rozmístěny také jednotky MKA zdecimované boji během ústupu z Běloruska - spojenci Němců. Maďarští vojáci místní obyvatelstvo i odbojáře podporovali a dokonce několik z nich odešlo bojovat na straně partyzánů. Ve výzbroji partyzánů se objevilo množství zbraní pocházejících z maďarské výzbroje. O maďarsko-polských vztazích během poslední světové války jsme více psali
zde a
zde.
Němci nemohli dlouhodobě trpět existenci tohoto nezávislého útvaru v týlu svých vojsk u Warszawy. Dřívější slabé německé akce partyzáni hravě odráželi. Většinou Němce nechali vstoupit hlouběji do lesa, kde je v nepřehledném terénu obklíčili a poté eliminovali. Vojáky Wehrmachtu čekalo zajetí, četníky a SS many většinou na místě popravili.
27. září začala německá protipartyzánská operace "Sternschnuppe". Kolem 6 tisíc německých vojáků, příslušníků, mezi jinými, jednotek s tak známými jmény jako 5. tanková divize SS Wiking, 3. tanková divize SS Totenkopf nebo Fallschirm-Panzer Division 1 Hermann Göring za podpory těžkého dělostřelectva, tanků a leteckého bombardování začalo zahájilo útok s cílem jednou pro vždy eliminovat odpor v pralese. Přesný seznam německých jednotek použitých v této akci najdete
zde.
Boje s partyzány skončily až 29. září bitvou u Jaktorowa kde se německým jednotkám podporovaným letectvem, dělostřelectvem, tanky a dvěma obrněnými vlaky podařilo odbojáře ustupující z pralesa na jih obklíčit. V boji se partyzánům podařilo zničit několik německých obrněných vozidel a dokonce i sestřelit letadlo. Zabili asi 200 německých vojáků při ztrátě kolem 400 mužů (mrtví, zranění, zajatci). Z obklíčení uniklo kolem 1000 odbojářů. V tomto kritickém okamžiku přispěchali na pomoc vojáci MKA, kteří byli ubytování v okolí a snažili se vzít do zajetí co nejvíce Poláku, aby je poté v bezpečných místech bez újmy propustili.
Samotná akce byla pojata velkolepě. Během ukázky byla vidět, kromě velkého množství pěšáků, také věhlasná partyzánská jízda, obrněné transportéry, nákladní auta i letadlo. Akce se zůčastnil také KVH přímo z Maďarska. Po ukázce proběhl výdej tradiční polské hrachové polévky a v dobré náladě jsme se rozjeli domů.
*Partyzánská jednotka z Nalibockého pralesa v dnešním Bělorusku čítající přibližně 900 mužů absolvovala 500 kilometrový pochod na ústupu před Rudou armádou až do Kampinosu. Zní to sice neuvěřitelně, ale polským odbojářům se dokonce podařilo přesvědčit německého velitele pevnosti Modlin plukovníka von Bibera, že jsou němečtí spojenci a nejen jim dovolil za bílého dne v meziválečných polských uniformách přejít přísně střežený most přes Vislu, ale i doplnit zbraně a munici v skladech pevnosti Modlin. Poté partyzáni zamířili do Kampinosu.
Naši dva členové a v pozadí slavná partizánská jízda.
Jednotky SS připraveny rozdrit veškerý odpor.
průběh operace
Více fotek:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 441&type=1
www.honved.estranky.cz