Díl II.
Část 1.
V Díl I. jsme si řekli o protiofenzívě mezi Ilmeňským jezerem a Seligerským jezerem a ještě se tam několikrát vrátíme.
Jak to však vypadalo na začátku ledna mezi Ladožským jezerem a Ilmeňským jezerem u řeky Volchov mezi Novgorodem a Šlísselburgem.
Sověti zde prováděli průzkum bojem od začátku ledna 1942, někdy i s většími silami prováděli protiútoky. Sověti oťukávali volchovskou frontu, hledali slabá místa, aby zjistili kde jsou německá postavení a vojenské útvary. Hledali místo pro průlom. Rus měl totiž oblibu zaměřovat svoje útoky na spojnice mezi divizemi.
Bylo tomu tak i 3. ledna 1942 kdy Sověti pronikli na spojnici 61. pd a 21. pd. Vzniklý otvor se podařilo přisunuté 293. pd a z Finska přesunutého praporu SS pluku „Totenkopf“ zacelit a Rusy zahnat zpět za řeku Volchov. Do 5. ledna 1942 se u ústí řeky Tigody do řeky Volchov, ve 42 stupních mrazu – po prsa ve sněhu, daří po těžkých bojích frontu stabilizovat.
Nebyl to však ten velký očekávaný útok. Rusové mezi Kiriši a Novgorodem takto jen stále po Novém roce prohmatávali frontu. Dokonce 12. ledna 1942 naslouchací rota zachytí dekódovaný radiogram sovětské 52. armády pro podřízenou 327. střeleckou divizi: „Za všech okolností držet pozice, ofenzíva odložena, pokračovat v klamných útocích.“
Tato zpráva se rozšířila mezi štáby i jednotky.
Když potom 13. ledna 1942 v 8 hodin zahajují Sověti na široké frontě palbu na německá postavení, neberou to prostí vojáci vážně. Ale již v 9 hodin 30 minut, kryti palbou, pronikají střelecké a lyžařské jednotky přes led Volchova.
Radiogram byl prostě sovětský trik, který měl Němce oklamat.

Bitva na Volchově začala, a to severně od Novgorodu na místě styku 126. a 215. pd.
Již dopoledne u města Gorky vybojují Sověti první předmostí přes Volchov a vniknou do německé HBL (hlavní bojová linie). 13. ledna 1942 večer se ještě plukovníku Harry Hoppemu, dobyvateli Šlísselburgu podaří protiútokem uzavřít místo v lomu. HBL se však již získat zpět nepodaří.
14. ledna 1942 jsou tu Sověti zase, mnohem silnější útvary proniknou do hustě zasněžených lesů za německými postaveními. Večer již stojí čelní sovětské lyžařské prapory před palebnými postaveními divizního dělostřelectva Němců. Dělostřelci je v boji muže proti muži vytlačí zpět.
Divize a sbory si myslely, že toto je hlavní úder. Nebyl. Hlavní úder byl proveden na severu na místě styku 126. a 215. pd v prostoru Jamno - Arefino. V úseku 426. a 435. pp položili Sověti hlavní úder své operace.
Sovětská 327. elitní střelecká divize a skvěle vyzbrojená samostatná 57. úderná brigáda zaútočí přes Volchov proti třem slabým německým praporům 426. pp. Současně zaútočí proti levému sousedu 435. pp, aby nemohl poskytovat pomoc.
Jako přílivová vlna se mezerou valí hlavní síly sovětského 23. jezdeckého sboru 2. úderné armády do zázemí.
3 až 4 km širokou mezerou neustále pronikají další a další ruské jednotky. Směřují k silnici Novgorod – Čudovo.
Rozptýlené německé jednotky se v 50 stupňovém mraze zachytí na lesních průsecích a za návějemi a způsobují postupujícím Sovětům těžké ztráty. Sovětům trvá 4 dny než překonají 8 km dlouhou cestu k silnici. Tam narazí na tři německé opěrné body: Mostki, Spaskaja Polist a Semticy.
Tyto německé opěrné body, obklíčeny nepřítelem se brání v týlu po celé týdny. Stanou se ohnisky odporu v boji o důležitou silnici, která zabezpečuje severojižní spojení na volchovské frontě (Novgorod – Čudovo).
Do 24. ledna 1942 proudí kavalérie, tanky a lyžařské prapory skrz úzké – příliš úzké – hrdlo lahve na severozápad. Průlom se podařil. Jeho základna je však nebezpečně úzká.
Jaký úmysl mají vlomené jednotky? Směřují touto operací na Leningrad, nebo mají ještě jiné dalekosáhlé plány. Po 8 dnech jsou čela ruských úderných pluků 90 km za německou frontou.
Jestliže chtějí na Leningrad, mají polovinu cesty za sebou.
Ruské čelní jednotky napadnou 28. ledna 1942 Jeglinu. Útok tedy nyní směřuje na severozápad a míří jižně mimo Leningrad k sovětsko – estonské hranici. Jak vyplývá ze studií historiků, tento útok byl skutečně veden až ke Kingiseppu – příliš optimistický plán. Před Jeglinem se však Sověti zastavili a stočili se na severovýchod, na Ljuban, který ležel na silnici Čudovo – Leningrad. Tedy přeci Leningrad?

Kapsa Erika