Skeptik píše:Já nevím. Vím jen, že pokud by to bylo tak jednoduché jako počítačová hra, tak už by se to dávno masově používalo.
Aby se to začalo masově používat, tak by musela být válka dvou technologicky odpovídajících si sil. Dokud k takovému konfliktu nedojde, tak se situace vyvíjí a nikdo si netroufne zrušit pilotované stíhačky - protože stíhací drony nejsou dotaženy a odzkoušeny v boji - to znamená, že mohou mít slabiny, které protivník odhalí a celou třídu tak eliminuje.
UAV MQ-9_Reaper je schopen nosit střely Sidewinder (
http://en.wikipedia.org/wiki/General_At ... Q-9_Reaper) - takže je schopen částečné obrany při vzdušném boji.
Skeptik píše:Jenže všechny ty sofistikované drony dneška umí de-facto jediné ... letět ROVNĚ po naprogramované trase, snímat své okolí a tyto obrázky posílat operátorovi. Některé z nich umí nést zbraně a v případě pokynu od operátora se otočit na označený cíl a odhodit řízenou pumu či odpálit raketu.
Vemte si normální protivzdušnou řízenou raketu. To, co zvládne ona (inteligencí), tak to zvládne dron také - tj. pokud jí někdo určí cíl, tak jej je schopna sledovat i přes případné rušení po infračervené stopě a určitě je schopna se pověsit cíli za ocas.
Dron může detekovat cíle radarem, infračervenými sensory, vizuálně (ruské stíhačky mají pasivní vizuální systém, který scanuje oblohu a nachází cíle).
Může je roztřídit na vlastní / cizí (IFF), může detekovat jejich velikost, pravděpodobně může detekovat siluetu a určit tak typ případně několik typů letadel s ohodnocením jejich pravděpodobnosti.
Pokud si bude jist, že to není vlastní a že tuhle siluetu má jen protivník a jsem na území s jeho pravděpodobným výskytem, tak může autonomně zahájit útok - může své rozhodnutí odeslat do centrály a očekávat pokyn k odložení nebo zrušení útoku. Může také vyhodnotit, zda je letadlo ozbrojeno - něco nese v podvěsu a z blízka také určit, co by to mohlo být a případně pokud má od rozvědky informace, že je domluven přelet nepřátelského letadla zběhem, tak může vyhodnotit jeho chování, zda je útočné, nebo bezbranné a vzdávající se.
Letět rovně je dáno jednak tím, že se prodlužuje dolet a jednak nutností stabilizace optických sledovacích prostředků, které s velkým zoomem sledují situaci na zemi.
Domnívám se, že není problém naučit drony základní akrobatické figury - vše bude provedeno tak, aby se nepřekročily povolené násobky přetížení v aktuální konfiguraci.
Stejně tak je možné naprogramovat náhodný vyhýbavý let, kdy letadlo bude volit nepředvídatelnou trajektorii a bude tak obtížně(ji) zasažitelné hlavňovými zbraněmi - vše v rámci povoleného přetížení (nebo i přes limit, pokud úroveň "stresu" bude vyšší).
Co se obrany týče - je to dron - kus "železa", položka v rozpočtu. Jeho ztráta bude očekávaná. To mu umožní přijmout vyšší míru rizika, než je akceptovatelná pro pilota. Mohou samozřejmě létat ve smečce a pokud útočí na dobře bráněný cíl a 3 z 10 jsou už zničené, tak to mohou vyhodnotit, jako "tudy cesta nevede". Na druhou stranu pokud identifikují protivníka, tak mohou mít informaci, kolik má k dispozici střel a jak brzy bude muset přebíjet a jak dlouho přebíjení trvá a analýzou zvukového záznamu budou moci spočítat počet vypálených střel v předpokládané ráži.
Skeptik píše:Tedy jakýsi "
bojový automat" nikoli "
autonomní bojový robot".
Většina z nich má problém i s tím, jak bezpečně přistát ... vést autonomně vzdušný boj je pro ně NAPROSTO nepředstavitelné.
Jednou tento problém určitě vyřešen bude ... a mladší z nás se toho možná i dočkají

"bojový automat" je dnes bezpečnější, než bojový autonomní robot a není dnes důvod přepnout "červený vypínač" do režimu "autonomní bojový robot". Je tam riziko, že budou vedlejší ztráty a dnes toto riziko není potřeba přijmout. V případě války to ale někdo zapnout může.
Jestliže tady na fóru najdete 10 lidí, kteří vidí výhody této koncepce, tak u armády takoví lidé jsou určitě také a ti už do toho sypou peníze.
Je tam samozřejmě problém, že pokud bude robot dostatečně účinný, tak úplně vyřadí z boje pilotované stroje - ty budou převeleny na vzdušnou policii a méně nebezpečné úkoly.
Pokud dojde k "masakru" pilotovaných stíhaček drony, tak to ostatní pilotované stíhačky na dlouhou dobu uzemní, protože je prostě nepustí do nerovného boje s nemilosrdným soupeřem.
skelet píše:V čem ovšem problém je? S cíli.. IMHO současná úroveň programování neumožňuje nic jiného, než na známé cíle (tedy to co má v databázi) nebo na všechno co se hýbe a nebude označeno IFF. Druhý způsob vynechme, protože jednak je to prvek ryze genocidní, a za druhé se nám může lehce vymstít (viz. kde jaká sci-fi). Tedy se vrátíme k prvním způsobu - ten znamená nakrmit databázi robota všemi známými typy, ale problém nastane v okamžiku, kdy narazí na prostředek, který v databázi nezná. Pilot-člověk takový cíl vyhodnotí, a pak na něj buď zaútočí nebo nezaútočí. Pilot-robot takovýto cíl musí ignorovat, protože nebude vědět co s ním.. Další věcí jsou viry, úmyslně chybné naprogramování databáze (získané v rámci update), převzetí kontroly nad robotem apod. Těch "ale" je v současnosti až moc.
Není problém vést útok (vzduch-vzduch) na identifikované cíle - to máme 99% všech cílů, protože riziko, že nám zavedou F-36 do výzbroje sice existuje, ale po prvním střetu už bude stejně očichaná a zanesená v databázi. Dron může 99% cílů posoudit sám a u těch, kde si jist není, tak může poslat snímek operátorům, aby pomohli cíl určit.
Tohle potenciálně povede k tomu, že drony se budou vyrábět každý jiný. Budou mít stejné základní parametry a stejné vnitřnosti ale tvar trupu, poloha a tvar křídel, a ocasních ploch budou u každého jiné - počítač vygeneruje, v simulaci ověří letuschopnost a vyplivne programy pro CNC :-)
U útoku na pozemní cíle je situace určitě horší. Pokud budou jednotky (vojáci + vozidla + technika) vybaveny identifikací, tak bude možno provádět i útok typu "vyčisti toto malé území od všeho co se hne se zajištěním bezpečnosti vlastních jednotek" - může to být o něco bezpečnější, než tam poslat salvu z GRADu (=nebude útočit v nebezpečné blízkosti vlastních jednotek).
Viry - dá se zajistit "čistota" jednoúčelového prostředí, ze kterého se instalace provádí - bez napojení na internet, bez normálních operačních systémů - psát pro konkrétní hardware.
Změny v databázi bude možné dát validovat obsluhou - tj. bude na zemi člověk, který posoudí, zda ten tvar F-35 je opravdu tvar F-35 a ne Su-27 - a to jen při jednotlivých změnách v databázi, kterých nemusí být moc. Převzetí kontroly nad robotem je dnes možné rozlousknutím šifrování (pokud bylo vůbec nasazeno) a podvržením GPS signálů (jejich přesnému pozdržení). Šifrování dnes lze udělat absolutně bezpečně a proti podvržení GPS lze bojovat několika opatřeními (+GLONASS,+GALILEO,+detekce síly signálu - podvrh je silnější,+směrové antény,+extrémně přesné hodiny,+použití kompasu,+inerciální navigace).