Mapa

Operace BAGRATION, operace, která trvala od 22., či 23. června do 19., či 29. srpna 1944.
V popisu zde na Palbě jsem u BAGRATIONu 1944 XV. Pád 4. A v Č 2., viz tento odkaz:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=187&t=2067
, na začátku právě Č 2. napsal, že:
"Když začala 2. fáze sovětské Operace BAGRATION, znamenalo to ve středním úseku rusko – německé fronty pro Rudou armádu – prolomit německé obranné linie a postupovat směrem západně od Minska, včetně jeho dobytí. Jak víme, po splnění 2. fáze měla Rudá armáda, po 4. červenci 1944, přejít plynule do fáze 3. – útok na Kaunas, Vilnius, Grodno, Bialystok a Brest – Litevsk."
Je na čase vše rozpracovat detailněji, když o 3. fázi, o kterou nám nyní půjde, ještě podrobněji hovořím v Bilancování, viz odkaz :
Bagration 1944 XVI. Závěr. Bilance. Č 1. až Č 4.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=187&t=2085
"Když na začátku července 1944 začínala 3. fáze operace Bagration existovala ze Skupiny armád Střed jen její křídla.
V prvních dvou fázích Sověti zcela zničili německou 4. A a skoro zničili 9. A. O 3. TA na severu se jen otřeli, stejně jako o 2. A, která byla schována za Pripjaťskými bažinami, na jihu. Jakmile se podařilo dosáhnout těchto cílů, zničení středu Skupiny armád Střed, začínala ofenzíva trochu ztrácet na tempu. Sovětská tanková a mechanizovaná vojska začínala pociťovat nedostatek PHM, munice a dalšího materiálu. Začíná se projevovat vzdálenost, kterou sovětská útočící vojska urazila. Němci se také začínali vzpamatovávat z šoku, který jim způsobil tak mohutný úder a začaly přisouvat posily.
Ale další sovětský plán však stále počítal s frontálním postupem na západ.
STAVKA jej přepracovala a upravila tak, že vypadal od severu k jihu následovně:
1. Baltský front – bude útočit směrem na Dvinsk.
3. Běloruský front – bude útočit přes Moloděčno na Vilnius a Lidu a pak postupovat na široké frontě k řece Němen.
2. Běloruský front – dokončí likvidaci německé 4. A u Minska.
1. Běloruský front – bude útočit přes Baranoviči na Brest – Litevsk."
( podkladem je zde - G. K. Žukov - Vzpomínky a úvahy 2 - a historik Paul Adair - Hitlerova největší porážka - Zkáza Skupiny armád Střed, červen 1944.)
A pak následovala další fakta v Č 3 a Č 4.
Uveďme si ještě zde v Úvodu některá fakta jako nová a některá fakta tam již i napsaná. Poté budeme historické boje popisovat v době od prvé dekády července až do konce srpna 1944 a to od severu až po jih prostoru Operace BAGRATION( viz přiložená mapa).
Jako první, mnou zatím neřečený, a naprosto zásadní fakt, je fakt, že Operace BAGRATION, po doplnění všech fází (tedy od 1. fáze a doplněných 2. a 3. fáze, které provedla STAVKA ) trvala od 22. , či 23. června do 19. srpna 1944 ( jako doznívání operace, se objevuje v některých historických dílech i datum konce BAGRATIONU - 29. srpen 1944).
Další fakt, který chci uvést je - přesné znění základního podkladu pro fázi 3, Operace BAGRATION, který vydal STAVKA. (Termín STAVKA se používá ve všech historických pramenech v různých možných úpravách původního znění, pro Hlavní stan vrchního velení SSSR. Já jej budu také dál používat). Základním dílem, ze kterého vycházejí všechna díla o Východní frontě, je - Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4. - kde jsou autoři - Redakce čtvrtého svazku - M. M. Minasjan(vedoucí redakce a autorského kolektivu), P. P. Bogdanov, M. S. Dolgij, N. V. Krestnikovova ( literární redaktorka), J. A. Prokofjev, P. I. Šuktomov, M. A. Švarev, G. M. Tavrovská, M I. Traktujev a celý autorský kolektiv, který začíná - M. L. Altgovzen a pokračuje dalšími 27mi jmény.... ( na požádání je mohu dodat).
Nyní tedy konečně znění původního upřesnění 3. Fáze Bagrationu ze 4. července 1944, jak jej zaslala STAVKA všem zainteresovaným frontům i s doprovodným původním komentářem od kolektivu autorů ¨výše uvedeného díla, mnou někdy nazývaného - "Bible Sovětů", doslova cituji z českého překladu:
"Německá fašistická armáda utrpěla v Bělorusku katastrofální porážku. Rozdrcením nepřítele v prostoru Vitebska, Bobrujska a Minska vznikla na středním úseku německé fronty obrovská čtyřistakilometrová trhlina, kterou hitlerovské velení nemohlo v krátké době zacelit.
Ve značně změněné, velmi příznivé strategické situaci musela sovětská vojska řešit nové úkoly - úplně vyčistit území Běloruské republiky a začít s osvobozováním Litevské SSR a Polska. Hlavní stan vrchního velení se snažil maximálně využít výhodné situace a proto už 4. července (1944), ještě předtím, než byla zlikvidována nepřátelská vojska obklíčená východně od Minska, uložil frontům, aby dále rozvíjely útok.
1. Pobaltský front měl zasadit hlavní úder ve všeobecném směru na Švenčionys, nejpozději 10. - 12. července dosáhnout čáry Daugavpils-Švenčioněliai-Pobradě a pokračovat v útoku na Kaunas. Část sil frontu měla operovat ve směru na Panevěžys-Šiauliai a spolehlivě se zabezpečit ze severu.
3. Běloruský front dostal rozkaz zasadit hlavní úder na Vilnius, nejpozději 10. až 12. července osvobodit Vilnius a Lidu, později se probít k Němenu a vytvořit na jeho západním břehu předmostí.
2. Běloruskému frontu připadl úkol zasadit hlavní úder směrem na Novogrudok, proniknout k Němenu a Molčadi a později osvobodit Volkovysk a útočit směrem na Bělostok.
Vojska pravého křídla 1. Běloruského frontu měla zasadit hlavní úder na Baranoviči-Brest, obsadit Baranoviči a Luniněc a nejpozději 10. až 12. července dosáhnout čáry Slonim-Pinsk. Později měla tato vojska osvobodit Brest, proniknout k západnímu Bugu a vytvořit na jeho západním břehu předmostí.
Vojska začala tyto úkoly plnit."
Nyní na nás dýchnul text psaný v 60tých letech - z "Bible Sovětů" - Dějiny Velké Vlastenecké Války 1941 - 1945 Svazek 4. Přesně z uvedeného textu je později, Rozkaz, který napsala STAVKA 4. července 1944, různě interpretován, a to stejně nebo podobně všemi historiky, ale i memoáristy. Takřka přesně "Rozkaz STAVKy" ze 4. července napsal v memoárech jak Žukov, tak od něho jej napsal historik Paul Adair o 2 desítky let později, a také mnoho dalších, kteří jsou na konci článků v tzv. Použité podklady.
Chtěl jsem tím jen říci a ukázat, že jen těžko se popisují fakta jinak, pokud nepíše člověk "historický román", nebo nějakou " parodii na historii". Může buď něco vynechat, použít jiné spojky, slovesa, ale fakta musí zachovat.
Než ukončím Úvod, chci ještě dodat, že další, detailnější, popis Operace BAGRATION, její Fáze 3., bude psán vždy od severu přes střed až k jihu, jak jsem i předeslal. Po popisu BAGRATIONU od severu zde po ukončení na jihu( koncem srpna 1944) znovu navážeme, - vrátíme se zpět v čase - na souběžnou, od 13 července 1944 začínající Lvovsko - Sandoměřskou operaci ( a tato LVOVSKO-SANDOMĚŘSKÁ operace, bude však vzpomínána i u běžícího BAGRATIONu, neboť vytvářela prostor pro tlak na křídlech).
Dále pak každá, i někdy až později nazvaná operace, bude mít vždy svůj vlastní titulek - název kapitoly.
I s pochopitelných důvodů, že vítězila strana Sovětů - Rudá armáda a její Spojenci - bude vše psáno z pohledu Vítěze. Neopomenu však, kde jsem měl historické a ověřené materiály, popsat ono - A co Němci? /Celé to od generála Sosabowského znělo - A co Němci pane generále? A co Němci? - viz Operace MARKET GARDEN, viz zde v Č 12.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5755
/.
Ještě k těm Němcům je pak v Úvodu třeba říci, že je velice složité popsat, jaké vlastně jednotky Němců zastavovaly onen ohromný průval Sovětů do Skupiny armád Střed, provedený v první a druhé fází Operace BAGRATION, tedy v nyní popisované Fázi 3. Mimo pár ucelených svazků, pluků a divizí to vlastně byly u Němců nejprve jen jednotlivci ( po zranění, nebo po dovolené, po výcviku, přeškolení a pod...), či skupiny a nebo jen jednotlivé vojenské profese( jednotliví tankisté, dělostřelci, minometčíci a třeba ženisté) z jednotlivých rot, praporů, kteří se měli dostavit na shromažďovací stanici několik desítek kilometrů od fronty rozbité Skupiny armád Střed. Tam dostaly zbraně, či zařízení (ženisté) alespoň nějaké dle své profese. Dostaly svého nového velitele a - německá "Bojová skupina dle názvu velitele" byla na světě. Velitel bojové skupiny již měl rozkaz - Zastavte Rusy v tom a tom prostoru!!! Jenomže lavina šla těžko zastavit. Přesto se to Němcům podařilo za další měsíc a kus.
I v pokračování - v Operaci BAGRATION, Fáze 3 - uvidíme, že několik německých tankových divizí ( řečeny byly 12. td, 4. td a 5. td) i divize pancéřových granátníků ( ty byly dvě, z nich jedna byla 28. lehká pěší divize) se z prostoru německé Skupiny armád Severní Ukrajina ( Nord Ukraine) a Jižní Ukrajina (Süd Ukraine), muselo velkým obloukem - nejprve na západ a pak na sever - přesunout do prostoru rozdrcené německé Skupiny armád Střed. Také ze Skupiny armád Sever, jsou pro Střed odebrány 3 divize. Tři pěší divize z Německa (dokonce řečena bude i Panzer-Grenadire "Grossdeutschland", která byla na konci července převelena ze severního Rumunska do Východního Pruska), několik divizí přišlo ze Západní fronty, z Italské fronty a několik divizí až z Norska. Některé divize byly k dispozici již koncem první dekády července, ale některé také až v třetí dekádě července a některé ještě později.
Mapa

všech útoků RA od 22. června 1944 do 19. srpna 1944 na celé východní frontě od severu až k jihu.