Mapa Operace BAGRATION

s útočnými a obrannými operacemi od 23. června do 29. srpna 1944.
Když Rudá armáda vstoupila do Polska tak je Poláci ve vesnicích a městečkách vítali různě, neboť si mnozí ještě pamatovali, jak tahle, nyní slavná RA, bojující Polské armádě ( od 1. září bojující s hitlerovským Německem) 17. září 1939 vpadla do zad. Své vojáky, polskou 1. A vítali nadšeně takřka všichni, ale mladší ročníky, které vše nepamatovali dostatečně dospěle a někteří levicově orientovaní dospělí, pak skutečně také vítali RA.
Trochu jinak oslavování RA, hodně jednostranně, leč i trochu diplomaticky, vážíc slova o vítání, líčí historické prameny, které používám - Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4. O stejné události, kterou jsem já z jiných historických pramenů uvedl na začátku, Sověti do své historie z roku 1964 - do "Bible sovětů" - zařadili článek, který napsala " Krasnaja zvězda" s datem uveřejnění : 23. března 1952, cituji:
" Polský lid nadšeně vítal Rudou armádu a 1. polskou armádu, které mu přinesly svobodu. Sovětští vojáci byli v mnohých městech a vesnicích vítáni květinami. V osvobozených obcích byly jako symbol nerozborného přátelství mezi oběma národy vyvěšovány vedle sebe sovětské a polské národní vlajky. Všude se konala shromáždění sovětsko-polského přátelství. Polští pracující pomáhali Rudé armádě vším co bylo v jejich silách: opravovali cesty, dováželi střelivo, zařizovali vojákům a důstojníkům noclehy a ošetřovali nemocné a raněné.
Polský lid prokázal velkou čest památce sovětských vojáků, kteří padli za osvobození Polska. Tak například v bojích o vesnici Gerasimowicze (dabrowský okres v Bialystockém vojvodství) padl 26. července 1944 hrdinskou smrtí člen komunistické strany svobodník 1021. střeleckého pluku 307 střelecké divize G. P. Kunavin. Když rota, ve které sloužil, útočila na Gerasimowicze, přehradil jí cestu nepřátelský kulomet umístěný na výšině, ze které byl ovládán celý okolní terén. Rota zalehla. Tu se odvážný voják vrhl vpřed a zakryl svým tělem střílnu. Rota se zvedla jako jeden muž, vyrazila kupředu a osvobodila vesnici.
Obyvatelé obce Gerasimowicze byli sovětskému vojákovi velmi vděčni. Na společné schůzi 9. srpna 1944 se usnesli: ´Grigorij Pavlovič Kunavin přišel k nám, na naše území, z dalekého Uralu jako osvoboditel. Jeho srdce zasáhly nepřátelské střely. Ale tím proklestil cestu k vítězství vojákům Rudé armády, stejně odvážným, jako byl sám. Bojoval za naše štěstí, za to, aby nepřítel nikdy nepřekročil práh našeho domu.
Pozvedáme jméno ruského vojáka Kunavina jako prapor velikého bratrství ruského a polského lidu... Na znamení vděčnosti ruskému bratru osvoboditeli se společná schůze obyvatel vesnice Gerasimowicze usnáší:
1/ Zapsat jméno ruského vojáka Grigorije Pavloviče Kunavina na věčné časy do seznamu čestných občanů polské vesnice Gerasimowicze.
2/ Vytesat jeho jméno na mramorovou desku, která bude umístěna v samém středu vesnice.
3/ Požádat, aby škola, kde se učí naše děti, mohla nést jméno Grigorije Kunavina.
4/ Učitelé budou každý rok začínat první hodinu v první třídě vyprávěním o hrdinovi a jeho spolubojovnících, jejichž krví bylo polským dětem vybojováno právo na štěstí a svobodu. Ať děti vyslechnou toto vyprávění vstoje. Ať se jejich srdce naplní hrdostí na ruského vojáka - slovanského bratra. Ať jejich chápání života započne myšlenkou o bratrství mezi polským a ruským lidem."
Tolik tedy "Krasnaja zvězda" 23. března 1952...
Je jasné, jak uvádí Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, že Grigoriji Pavloviči Kunavinovi byl udělen titul hrdiny Sovětského svazu.
My budeme pokračovat konstatováním, že všechny námi sledované čtyři fronty - 3., 2., 1. Běloruský a 1. Pobaltský front - pokračovaly v útočných a obranných bojích až do konce srpna 1944. A hned si také řekneme jak se, kterému frontu dařilo a jaká jeho bojová činnost převládala.
Začněme u 1. Pobaltského frontu konstatováním, že sváděl až do konce srpna 1944 neobyčejně těžké obranné boje v prostoru Dobele a Šiauliai. Totiž Němci do tohoto prostoru zaútočili v druhé polovině srpna 1944 svými 6ti tankovými divizemi a jednou motorizovanou divizí a ještě dalšími dvěma tankovými brigádami. Generál Schörner, velitel Skupiny armád Sever (Hitler jmenoval generálplukovníka Schörnera vrchním velitelem Skupiny armád Sever, v neděli 23. srpna 1944 a zároveň ten samý den jmenoval vrchním velitelem Skupiny armád Jižní Ukrajina / dislokována ve Východním Rumunsku/ generálplukovníka Friessnera) měl tehdy k dispozici německou 1. td, 4. td, 7. td, 12. td, 14. td a 20. td a divizi pancéřových granátníků "Grossdeutschland" (to byla ta /mot/. divize) a dvě tankové brigády sPz ABT.501 a 510. Německý generální štáb(OKW) tehdy předpokládal, že Sověti budou chtít provést průlom v oblasti Šiauliai-Jurbakas ve směru na Klajpedu, ale generál Schörner navzdory obdrženým rozkazům soustředil většinu svých útočných divizí v okolí Jelgavy a Rigy (pokladem je zde - Ocelová lavina - Darius Jedrzejevski, Zbigniew Lalak a také Tanková válka 1939 - 1945 - Janusz Piekalkiewicz). Tak se Němcům nakonec podařilo se zmocnit, po více jak týdnu těžkých a krvavých bojích, území, které otevíralo pozemní komunikace, spojující Skupinu armád Sever a Východní Prusko (Rusové útoky zopakovali až v říjnu 1944. Když tehdy v říjnu 1944 zaútočil sovětský 1. tankový sbor, 10. a 39. tanková brigáda a celý 1. Pobaltský front na Klajpedu/Memel/ a Taurage, měli tam Němci již jen 12. td a 14. td a jen část sPzAbt. 510. a tak byli sověti úspěšní - později bude k řečenému datu vše blíže osvětleno).
Němci zároveň chtěli, v srpnu 1944, odříznout hluboko vklíněná vojska sovětského 1. Pobaltského frontu, aby spojili svá křídla Skupiny armád Sever a Střed. O tom jak bojové akce probíhaly, s jakými výsledky, nám, trochu jinak, řeknou historické prameny - Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4, cituji:
" Vojska 1. Pobaltského frontu dovedným manévrováním odrazila nepřátelské údery a koncem srpna se pevně zachytila na čáře řeka Memele - prostor západně od Jelgavy - prostor západně a jihozápadně od Dobele. Odrážet tyto údery pomáhala 5. GTA, která byla předána 1. Pobaltskému frontu a měla tehdy menší množství tanků. Této armádě velel generálporučík tankových vojsk N. D. Solomatin a od 18. srpna generálporučík tankových vojsk V. T. Volskij.
V obranných bojích v prostoru Šiauliai se vyznamenala 2. GA. V jejím rámci bojovala po boku ostatních svazků na život a na smrt 16. litevská střelecká divize pod velením generálmajora V. A. Karvialise. Tato divize, která byla podle usnesení Státního výboru obrany vytvořena v létě roku 1942, se až do vstupu na území své republiky účastnila bojů u Orla, v kurském výběžku, jižně od Něvelu a bojů o Polock. Dne 17. srpna 1944, když německá fašistická vojska po prolomení obrany Rudé armády vyrazila k Šiauliai, dostala litevská divize rozkaz zorganizovat na přístupech k tomuto důležitému komunikačnímu uzlu obranu a nepustit hitlerovce do města. Příslušníci této divize vytrvale odráželi četné útoky nepřátelské přesily. Hesly 'Ani krok zpátky!' a 'Fašisté se nesmějí dostat do Šiauliai!' strhávali komunisté vojáky k hrdinským činům. Mimořádnou smělost a vytrvalost projevila v těchto bojích slavná dcera litevského lidu kulometnice Danute Stanelenová, která palbou ze svého kulometu pomohla odrazit třináct ztečí fašistů. Za odvahu a statečnost byla D. Stanelenová vyznamenána Řádem slávy I. stupně a stala se tak nositelkou všech tří stupňů Řádu slávy (podkladem je zde J. Macijauskas, rodina Zovet, Moskva 1960, str. 237). Díky hromadnému hrdinství vojáků 1. Pobaltského frontu a díky jejich vytrvalost v obraně byl stanovený úkol splněn. Večer 19. srpna hitlerovci ustoupili a zanechali pokusů dobýt Šiauliai, přičemž nechali na bojišti zničené tanky, samohybná děla a mnoho padlých.
Vojska 3. Běloruského frontu, která odrazila nepřátelské protiútoky severozápadně a západně od Kaunasu stanula v srpnu na čáře Raseiniai-Kybartai-Suwalki, tj. na hranicích Východního Pruska, a od 29. srpna se začala připravovat ke vpádu na jeho území.
Také 2. Běloruský front, když překonal vzdálenost 30 - 90 km a dosáhl čáry Augustów-Lomza, se zde začal připravovat k útoku do Východního Pruska.
Armády pravého křídla 1. Běloruského frontu postoupily v boji o sto kilometrů a pronikly k Narevu na úseku od Pultuska až po jeho ústí. Vojska levého křídla 1. Běloruského frontu bojovala o rozšíření magnuszewského a pulawského předmostí."
Celkově lze říci, že Sověti již v Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., v těchto místech při hodnocení, nezdůrazňují, že německými protiútoky přišli o odříznutí komunikací mezi Skupinami armád Sever a Střed. Jejich hodnocení je příznivější, neboť říká, cituji:
"V červenci a srpnu 1944 dosáhly tedy 1. Pobaltský, 3., 2. a 1. Běloruský front velkých úspěchů. V urputných bojích postoupily o 260 - 400 km a rozšířily frontu útoku na 1 000 km. Na dosažených čarách vzrostl nepřátelský odpor. Německému velení se podařilo v srpnu obnovit strategickou frontu (tohle je to jediné, co 'Bible Sovětů' přiznává, jako strategické vítězství Němců), což vedle značného prodloužení sovětských komunikací a únavy vojsk, útočících přes dva měsíce, bylo příčinou zastavení útoku. Dne 29. srpna dostala vojska čtyř frontů rozkaz hlavního stanu vrchního velení přejít na úseku mezi Jelgavou a Jósefovem do obrany. Obrovská ofenzíva, která začala 23. června na středním úseku sovětsko-německé fronty, byla dokončena.
V září pokračovala v útočných operacích jenom malá část 2. a 1. Běloruského frontu. Podle směrnice hlavního stanu z 29. srpna měly dvě armády na levém křídle 2. Běloruského frontu dosáhnout ve dnech 4. - 5. září řeky Narew, vytvořit v prostoru Ostroleky předmostí a přejít do obrany (podkladem je zde IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9493, l. 100 - 102.). Současně se měly armády na pravém křídle 1. Běloruského frontu probojovat k Narewu po celé jeho délce, vytvořit v prostorech Pultuska a Serocka předmostí a pak přejít do obrany (podkladem je zde IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9493, l. 106 - 108). Oba fronty splnily své úkoly do poloviny září. V téže době osvobodila vojska 1. Běloruského frontu varšavské předmostí Pragu."
Tak takto je vlastně ukončena Operace BAGRATION, když jedno z dat jejího konce je 19. srpna 1944 ( na mapách) a my zde vidíme další datum konce BAGRATIONU - 29. srpna 1944.